Przemysł Zbrojeniowy

Szwedzko-Czeski "Poprad" w ogniu

Saab MSHORAD
Fot. Saab

Koncern Saab zaprezentował możliwości zwalczania celów powietrznych przez swój najnowszy system ochrony przed napadem powietrznym bardzo krótkiego zasięgu grupie zaproszonych potencjalnych klientów.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Strzelanie miało miejsce w Karlskoga w Szwecji. Potencjalni klienci z 15 krajów wzięli udział w strzelaniu na żywo. Łącznie przeprowadzono pięć udanych wystrzałów z mobilnej jednostki ogniowej RBS 70 NG na pojeździe MARS-S330 przeciwko różnym celom, w tym do bezzałogowego statku latającego. Przeprowadzono także strzelanie w nocy.

Czytaj też

System został oparty o podwozie opancerzonego samochodu terenowego 4x4 Mars, zaś jego efektorem są pociski RBS 70 NG naprowadzane w wiązce laserowej. Mogą one zwalczać cele powietrzne w odległości do 8000 m i na pułapie do 5000 m. Pociski mogą zwalczać cele w dzień i w nocy. Producent zapewnia o łatwości integracji systemu na dowolnym podwoziu. Jest również możliwość demontażu, co ma zwiększyć elastyczność wykorzystania zestawu.

Czytaj też

YouTube cover video

„Te udane wystrzały dowodzą, że mamy w pełni sprawne mobilne rozwiązanie obrony przeciwlotniczej. Takie pokazy podkreślają wartość pojedynczego dostawcy, który jest w stanie dostarczyć wszystko, od radaru po jednostkę ogniową, w tym rozwiązanie GBAD C2. Połączenie naszego radaru Giraffe 1X i mobilnej jednostki ogniowej RBS 70 NG jest idealnym rozwiązaniem zapewniającym pierwszorzędny zasięg, pokrycie wysokości i wykrywanie" – mówi Stefan Öberg, szef jednostki biznesowej Saab Missile Systems.

Moment odpalenia pocisku przeciwlotniczego bardzo krótkiego zasięgu RBS 70 NG.
Fot. Saab
Fot. Saab

Za wykrywanie celów odpowiada wielofunkcyjny radar 3D Giraffe 1X. Jest on zainstalowany na wozach dowodzenia i łączności Mobile Radar Unit, które współpracują z systemami dowodzenia i kontroli (C2) produkcji Saab Group.

Komentarze (3)

  1. Valdi

    System Pilica za 746 mln pl za 36 sztuk plus radary elm 2106 ng wychodzi 2 razy taniej Każda sztuka posiada 2 pioruny i super System Poprad i radar sola to konkurencja bezpośrednia ale nie widzę exportu

  2. szczebelek

    Ja mam cały czas nadzieję, że w przyszłości do tych 80 sztuk Poprada zamówią przynajmniej drugie tyle w oparciu już o te zmodyfikowane pociski piorun...

  3. Buka

    Ukraina powinna otrzymać kilka Popradow i kilka tych czesko szwedzkich i niech zrobią test w walce to się okaże co poprawić. Tak samo jak już kiedyś pisałem powinni skoro mają kraby otrzymać lub dokupić Liwca w połączeniu z fly eye stanowią niezły pakiet