Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Coraz więcej broni made in Russia

Fot. Aleksey Kitaev, Vitaly Kuzmin/ Wikimedia, CC BY 3.0
Fot. Aleksey Kitaev, Vitaly Kuzmin/ Wikimedia, CC BY 3.0

Analizując sukcesy rosyjskiego eksportu zbrojeniowego warto zwrócić uwagę na dwa podstawowe atuty w odniesieniu do sprzętu, szczególnie istotne na rynkach państw rozwijających się: prostota w eksploatacji i bezproblemowa, często intuicyjna obsługa techniczna - pisze Maciej Sankowski.

Eksport rosyjskiej broni i uzbrojenia osiągnął w tym roku (dane obejmują I półrocze) wartość 4,6 mld dolarów, a portfel międzynarodowych zamówień przekroczył astronomiczną kwotę 50 mld dolarów. Prezydent Rosji Władimir Putin, który dwa tygodnie temu osobiście uczestniczył w posiedzeniu komisji ds. współpracy wojskowo – technicznej podkreślał z satysfakcją, że „geografia rosyjskich dostaw broni wciąż się rozszerza”. Putin podkreślał przy tym, że negocjowane są kolejne porozumienia międzyrządowe, które niebawem objawią się w konkretnych zamówieniach. Przedstawiciele rosyjskiego przemysłu obronnego ze szczególną uwagą śledzą rynki Azji, Afryki, Bliskiego Wschodu i Ameryki Łacińskiej.

Analizując sukcesy rosyjskiego eksportu zbrojeniowego warto zwrócić uwagę na dwa podstawowe atuty w odniesieniu do sprzętu, szczególnie istotne na rynkach państw rozwijających się: prostota w eksploatacji i bezproblemowa, często intuicyjna obsługa techniczna.

Niesłabnącą popularnością za granicą cieszą się rosyjskie myśliwce oraz czołgi T-90, którymi zainteresowanie wyrażają przede wszystkim kraje z rejonu Bliskiego Wschodu. Rosyjska prasa podkreśla, że jednymi z bardziej spektakularnych kontraktów były:

- Zakup przez Chiny 24 myśliwców Su-35 (2 mld dolarów),

- Kontrakt na dostawy ciężkich śmigłowców bojowych Ka-52 i zapowiedź kupna 50 maszyn MiG-29M/M2 przez Egipt, 

- Na zakup rosyjskich myśliwców Su-30SM zdecydowały się władze Kazachstanu, a wkrótce samoloty te mają zamówić także władze Armenii i Białorusi,

- Brazylia podjęła decyzję o zakupie zestawów rakietowych Igła-S. 

Maciej Sankowski

Reklama

Komentarze (18)

 1. A_S

  Zawsze mnie śmieszą komentarze czytelników o Rosyjskim zacofaniu sprzętowym a ten artykuł potwierdza tylko, że Rosjanie w ciągu 100 lat wyprzedzili nas o 400 lat, a to my jesteśmy w takiej sytuacji geopolitycznej, że zbrojeniowkę musimy mieć na super poziomie.

  1. tak tylko pytam...

   Chciałbyś żyć w Rosji?

  2. Trollhunter

   Zacofanie Rosji nie ma charakteru militarno sprzętowego tylko raczej cywilizacyjny. Czołgów mają dużo, za to w liczbie pralek, czy dostępu do stomatologii albo bezdomności wśród dzieci odstają

  3. Davien

   Jakbys ty jeszcze wiedział co to jest:))

 2. Mirkuw 1104

  hurra! słowiańska broń najlepsza!

 3. 45

  Ja Was pogodze,wszyscy macie rację.I ci co twierdzą że Rosja jest normalna I ci co twierdzą że 27 mln żyje ubogo.Bo Rosji jako państwa nie ma.To jest Federacja Rosyjska ona się składa z federacji szeregu narodów.Niektóre z nich żyja tak jak w XIXw i nie chcą życ inaczej.To autonomiczne obwody gdzie rządzi ,,Timur i jego drużyna,,Rząd centralny pilnuje tylko żeby im do głowy nie przyszedł jakiś separatyzm. Czeczenia,Inguszetia,Dagestan-gdzie nie ma nawet poboru.No i jest Rosja która robi poziom bo średnia FR to płaca robotnika w zakładach Suchoja i pastucha Ingusza w sowchozie.

  1. rabarbarus

   Rosja jest federacją jedynie z nazwy. Federacja zakłada autonomię poszczególnych składowych (krajów, stanów, regionów, landów). W Rosji ta autonomia ma charakter wyłącznie teoretyczny. Gubernatorów poszczególnych obwodów wyznacza Putin. Lokalne dumy mają charakter wyłącznie teoretyczny. Mogą zajmować się tylko tymi kwestiami, które nie interesują Moskwy. I nie jest tak, że jakaś Inguszetia lub Dagestan żyją w XIX wieku, bo chcą. Nawet w zachodniej części Rosji prowincja wygląda biednie. Wioski wyglądają jak nasze skanseny. Jedyną różnicą są anteny satelitarne na domach. Wystarczy wyjechać 50 km za Moskwę, by zobaczyć zupełnie inny świat. Nie wspominając już o tym, że miasta, poza Moskwą, Peterem i może kilkoma innymi, to relikty Sojuza, z ubogą infrastrukturą, marszrutkami, które udają komunikację miejską, zardzewiałymi tramwajami, pamiętającymi Breżniewa. Bardzo mi przykro, ale ja tą Rosję poznałem i na pewno nie jest normalna. Co nie znaczy, że nie jest fascynująca. Wręcz przeciwnie.

  2. Rabbi

   Stany Zjednoczone też są Federacją,więc też według ciebie nie istnieją.Polska,która jest Republiką wedle tego rozumowania również nie istnieje,bo ma Górali,Kaszubów,Ślązaków,którzy za Polaków we większości się nie uważają,a zamieszkują tereny.Francja,gdzie 1/3 obywateli to murzyni i arabowie mimo że jest Republiką również nie istnieje,Więc,które państwo spełnia kryterie bycia państwem według ciebie?Tego nawet Korea Północna nie spełnia,mimo że ponad 99% to Koreańczycy bo jest też bardzo mały odsetek Rosjan i Chińczyków a więc oni też nie są państwem!

 4. 45

  Ten zestrzelony przez F-16 ruski Mig23 w wersji bombowej z płaskim nosem doleciał na własne lotnisko i wylądował na kołach.Mam artykuł w ruskim czasopiśmie dla modelarzy.Miał uszkodzona płetwe grzbietowa.Są tam też jego zdjęcia po powrocie z lotu jak i po remoncie.Remontowal go producent.Jest zdjęcie pilota i jego wypowiedź w tym temacie.Ruskie samoloty są twarde syryjscy piloci bardzo ciepło mówili o Mig21.F-16 nie zestrzelili ale sami też nie dali się zastrzelić.Ruscy odtajnili wojnę koreańska ich pilotów zestrzaly i starty.Wygląda to realnie.Bo roszczenia USA to szkoda komentować.

 5. 45

  Mnie tylko dziwi wasza troska o Rosję.Liczycie jej straty i zyski.Ja uważam że Rosja to jest problem Rosjan.Putin to nie mój problem tak jak i ceny ropy.Ja osobiście uważam że UE pomaga Rosji.Mieliśmy taką kolonię gospodarczą co brała wszystko co zachodnie.Tam nawet była moda na nasze produkty.Ruscy dostali w leb ale nie padli ,tylko zaczeli myślec.Wprowadzili blokadę swojego rynku i zaczynają robić swoje.To ich jeszcze nie jest takie jak nasze ale w miarę upływu czasu będa to poprawiać.I będą nas wypierać z rynków uboższych i tak z importera zrobią się eksporterem.Na koniec nic od nas nie kupią bo nie będa musieli.Na yt jest piosenka ,,dyplomata,,śpiewa ją Kult w języku rosyjskim.Posłuchajcie i myślcie bo myślenie pomaga zrozumieć.

 6. maniuś

  Po mimo biedy oraz zacofania technologicznego , cos tam produkują oraz sprzedają za granice ? Z czego bym się cieszył gdyby nasz przemysł choć 10% produkował dla naszego Polskiego wojska ? Trzeba by trochę poważnej diagnozy na tak poważnym forum ? Czego tu kompletnie nie ma ! Oj Polacy - tacy jesteśmy , u kogoś widzimy żdzbło - u siebie nawet belki ? Dzięki polaku - jesteś rzeczywiście patriotą ? Czy komuś się podoba a szczególnie tym co mieszkają w tym cudownym rasistowskim kraju - podobno są wolni ale strzelają do siebie jak do kaczek , gdzie miliony są na socjalu , gdzie nie równość jest widoczna w małych miasteczkach, ale i nie omija dużych aglomeracji . Udział bez sensownej dyskusji o rosja - usa , dla nich to priorytet , a i sami w kładu w rozwój Polski nie wiele wnoszą ? Pojechali by żyło im się lepiej lub zarobić i wrócić ? A większość pojechała w odwiedziny i nie legalnie pozostali tam na dłuższy czas by choć trochę $ - zarobić ? Taka również jest prawda o polakach przebywających tam nie legalnie - pracyjąc na czarno ? Każdy wybiera to co mu pasuje - jak czujesz się Polakiem - to pozostajesz w kraju w którym urodziłeś się ? Jak widzisz że możesz inaczej żyć ( łatwiej ) bez stresu lub na luzie , to na pewno sprzyjającym krajem na pewno pozostają Niemcy . Ale nie polscy pośrednicy ( u nich pracuje się 12godz. 7dni tygodnia ) . Można wyliczać każdy kraj indywidualnie - w którym są plusy ale i minusy ?

 7. Nabucco first

  Rosja zaczęła wojnę konwencjonalną w Europie, taką z użyciem artylerii, czołgów etc. Już dzisiaj widać, że ugrzęźli na Ukrainie na lata. Najważniejszym czynnikiem w horyzoncie czasowym kilkuletnim stanie się to, że ich gospodarka jest w recesji. Podam proste obliczenia poglądowe: wyobraźmy sobie, że w latach 2014-2024 średnia recesja w Rosji będzie 2,5%. Takie skromne założenie jest jak najbardziej uzasadnione w kraju dotkniętym spadkiem cen ropy o 50%, obłożonym sankcjami i tracącym rynki zagraniczne. W perspektywie dekady to musi zmniejszyć gospodarkę o 20% co najmniej. Inny przykład jest jeszcze bardziej obrazowy. Przed zajęciem Krymu ropa była po 100$, dziś jest po 50$. Teraz wyobraźmy sobie, że wtedy Rosjanie sprzedawali 100 baryłek, a za 10 lat sprzedadzą 90-80, bo sąsiedzi kombinują jak kupować poza Rosją. To daje spadki przychodów o 55% minimum. Ale to nie koniec obliczeń. Załóżmy czysto teoretycznie, że wydobycie baryłki kosztuje 10$. Wtedy zysk w 2014 wynosił 9000$, za w 2024 co najwyżej 3600$ czyli 40% wyjściowej kwoty ($50 - $10) x 90 baryłek. Te obliczenia są i tak ostrożnie optymistyczne dla Rosji, gdyż nie uwzględniają potencjalnie większych spadków cen i udziału rynkowego w gazie, a jednocześnie koszt produkcji baryłki jaki przyjąłem jest raczej niski.

 8. Afgan

  Ciężko zrozumieć tu jedną kwestię. Cały czas na tym forum czytam że ruska broń to nic nie warty złom. Że S-300 nawet latawca nie zestrzeli, a S-400 to w ogóle nie istnieje, że T-90 można zniszczyć koktajlem Mołotowa albo granatem ręcznym, że Su-30 to tylko latający cel, że jedyne co potrafi Mi-24 to robić hałas i tak dalej. Powiedzcie mi zatem drodzy państwo, jakim cudem zamówienia na ten "szajs" przekraczają wartość 50 mld dolarów !?

  1. zby79

   Kto tak mówi? S-300 i S-400 są prawdopodobnie dobrymi systemami. Ale te zachwyty Rosjan są co najmniej śmieszne. T-90 to dobry czołg, ale to tylko modernizacja T-72. PT-91 ma lepszy pancerz reaktywny i lepsze pokrycie a jakoś nie ogłaszamy wszystkim wokół jaki to cud techniki mamy. Mi24 odstaje od maszyn zachodnich. Zresztą, nawet Rosjanie wolą tańsze i prostsze T-72B3 niż T-90.

 9. W89

  Tak się ludzie sprzeczacie... nie rozumiem wielu z Was, tak wielbicie Rosje naszego wroga? Wypad do Moskwy, może Was przyjmą. Przypomnę tylko że minimalna pensja w Rosji to 200 euro.. więc o czym tutaj mowa? Jaka potęga? Niedługo będą własne czołgi jeść :) wtedy obywatele przejrzą na oczka. W 26 latek w Polsce pensje minimalną mamy już 2x większą! Precz ze wschodem ;]

  1. tadek

   A co ma wielbienie do trzeźwej analizy, która mówi, że mimo "straszliwych w skutkach" sankcji i spadku cen ropy ruscy się zbroją na potęgę i do tego jeszcze sprzedają innym krajom zarabiając, a u nas najbardziej ambitnym zakupem, który udało się zrealizować jest amunicja pistoletowa, przekroje, symulatory, ślepaki itp. śmieci, a opl, śmigłowców, myśliwców, op czy choćby nowoczesnej amunicji czołgowej i artyleryjskiej ani widu, ani słychu, MW zaraz pójdzie na dno, bo rdza ją toczy, żołnierzy szkolą na kustoszy muzealnych na zabytkowym sprzęcie o znikomej wartości bojowej i powołują bieda-armię w postaci OT. Nawet dziecko wie, że garstką F-16 i nieco już starych leo, kilkoma krabami, rosomakami i spikami w razie większego konfliktu obronić się nie da. A tylko tyle mamy... Jak się ma do tego ta niby wysoka pensja minimalna w Polsce, skoro w porównaniu z zachodem to i tak bieda, sporo ludzi żyje wyłącznie z zasiłków (a teraz doszli nowi żyjący tylko z 500+), a cała młodzież ucieka z tego "raju" zaraz po ukończeniu edukacji, bo wiedzą, że zaczną z najniższą krajową i po paru latach nadal będą tylko tą najniższą krajową zarabiać? I nie chciej, żeby ruscy po stwierdzeniu, że ich czołgi są niejadalne, wsiedli na nie i pojechali w odwiedziny do sąsiadów "na zakupy" (wystarczy, że odwiedzili już Ukrainę), bo jak nas odwiedzą to nie będzie miała znaczenia wysokość ich pensji minimalnej, bo wezmą wszystko za darmo.

  2. T-2018

   Jak mawiał towarzysz Mao "siła polityczna wyrasta z lufy karabinu" i ja z tym się zgadzam. Nie znaczy że jestem maoistą, ani komunistą ale niektórzy zbrodniarze mieli trochę racji, np. Stalin jak wiemy nie mylił sie kiedy mówił "że ważne jest nie to kto jak głosuje tylko kto liczy głosy". No prawda to jest? No prawda... Taks samo tutaj nie ważne że Rosja ma 10X mniej ludności od Chin, nie ważne że wydaje na MON 10X razy mniej niż USA, nie ważne że ma gospodarkę rzekomo taką jak Włochy, no ale kto sie z Włochami liczy? To niech Włochy napadną na Rosję, może wygrają, bo maja takie same PKB? Rosja wciąż dysponuje ogromnym potencjałem militarnym, nie mówię że trzeba ją kochać, tylko się z nią liczyć i z jej reakcjami. Co pokazały nam wydarzenia w Turcji? no ze Erdogan może wsadzać do wiezień kogo chce w tysiącach i mu zachód gratuluje, a w Polsce sie niepokoi jakimś trybunałem, no śmieszne to jest. To pokazuje jaką mamy pozycję, a jaką ma Turcja. Erdogan jaki jest to jest, może być nawet zły, ale każdy chce z nim gadać i Junkers, i Obama, i Putin, no bo ma armię. Mocarstwo jest zawsze militarne a nie śledziowe, tak jakby PKB-owcy chcieli. Kogo obchodzi jaka w Rosji jest pensja? Myślisz że jak Kerry jeździ do Moskwy to grozi Putinowi że jego kraj z małymi pensjami może mu skoczyć? Nie, Putin ma 8000 głowic, 15 000 czołgów, 3000 samolotów, 60 okrętów podwodnych itd. Dlatego z Rosją sie liczą i Rosja to wie, że jak nie będzie się zbroiła, to nikt się z nią liczyć nie będzie. Z Polską kto sie liczy? Mogherini jedynie grozi Polsce, heh taką mamy pozycje i w takiej lidze gramy. Nie wyobrażam sobie żeby Mogherini wpływała na Putina, Erdogana, Obamę, Xi Jing Pinga czy jak mu tam, a i nawet Kim Dzong Un leje na to co ona mówi, jedynie polscy politycy się przejmują co ona gada.

  3. E[p]

   Minimalna krajowa powinna wynosic 0euro i 0 centow!!! Polska ze swoim nowym rzadem i jego socjalistyczno-populistyczna polityka znajduje sie na najgorszym kursie. Mlode pokolenie moze zapomniec o emeryturze jakiejkolwiek a miliony zdolnych Polakow wyjechaly z kraju. Oczywiscie warto mowic jak to jest zle gdzie indziej mimo ze sie nawet nie zna sytuacji.

 10. 45

  Ludzie wy żyjecie w starym świecie.Rosja coraz więcej eksportuje.Ja doznałem szoku jak czytam w brytyjskiej prasie ekonomicznej że ten kraj jest drugim eksporterem zbóż paszowych.Logiczne jak mają pasze to muszą produkować mięso.UE strzeliła sobie samobója chcieli ukarać Rosję a ukarali siebie.Mieli monopol na sprzedaż swojej wysokodotowanej żywnosci a teraz kicha.Rosjanin płaci drożej za żywnosc ale forsa zostaje w kraju.A farmer kupuje znowu inne produkty i tak mechanizm się samonapedza .Można się śmiac że są biedni ale w porównaniu do ZSRR to tam jest dobrobyt.Oni dotacji od nikogo nie dostają a mają podatek liniowy.Moim zdaniem Rosja nie chce zniesienia sankcji bo znowu została by zalana dotowana produkcją z zachodu A tak rząd decyduje co może wjechać do Rosji a co nie.Putin daje czas swojej gospodarce na okrzepnięcie.Mieliśmy wszyscy dobrze z Rosją teraz mamy lepiej.Oby się nie okazało że za parę lat Rosja nas nie będzie potrzebowała.I te słynne jabłka będziemy jedli sami.W ogrzewanym ruskim węglem domu.

  1. edi

   Rosja ma 17% inflację i spadek PKB tylko za 2015 prawie 4-5% a $ jest po 70 rubli. Gazpromowi rosyjscy odbiorcy w tym firmy państwowe zalegają miliardy $. Żywność podrożała o 40-100%.

  2. henryk

   Rosja importuje drożej z AMERYKI POŁUDNIOWEJ przykładowo z Urugwaju czy Argentyny.

  3. olo

   Obudź się Rosja głoduje. 27 000 000 Rosjan żyje poniżej progu ubóstwa a ten jest zawieszony dużo niżej niż w Polsce. Te dane podało ich MINISTERSTWO SZCZĘŚLIWOŚCI.

 11. pisioi

  A gdzie głośno zapowiedziane przez naszego ministra dostawy broni dla naszej armii,gdzie nowe rakiety,helikoptery czołgi,drony itd.Gdzie podpisane kontrakty na budowę nowych okrętów samolotów , haubic.,broni strzeleckiej

  1. SAS

   A co ma jedno z drugim. Poza tym program nie oznacza automatycznie zakupu.

  2. MRSS

   Pokasowane. Bo wiesz, to nie może być tak, żeby Polska się tak szybko zbroiła. Jeśli dostajesz pensję w rublach, to jednak zobowiązuje. Zaciągasz więc hamulec ręczny na inwestycje w obronność. W zamian organizujesz pospolite ruszenie złożone z chłopaków wydziaranych w powstańcze symbole, którzy ganiają się czasem po lasach, a czasem po stadionach. W mojej opinii tak to niestety wygląda.

 12. RAMIUS

  Dobrze wiedzieć że obsługa Su-35, Mig-29 i K-52 jest intuicyjna:)

  1. Maras

   Jest fajny filmik w miare swiezy o Su-35S. Oczywiscie sporo tam propagandy ale ten samolot nie odpiega stopniem skomplikowania od zachodnich. Co wiecej Chinole juz sie szkola na niego mimo ze samoloty dostana za rok a moze dluzej. a przeciez maja w swojej flocie pelno Su-27 i klonow. Pewnie z takiego Su-30MKI byloby sie latwiej przesiasc ale do intuicyjnej obsługi jest baaaardzo daleko.

 13. tak tylko...

  Chciałbym nie co ostudzić entuzjazm czytelników promujących Rosję i rosyjski punkt widzenia i nie odnajdujących w sobie dostatecznej odwagi, by uzasadnić motywację do wykonywania tej czynności. Roczny spadek wpływów do budżetu FR wynikający z obniżki cen na węglowodory szacowany jest na ok. 90 mld $. Łączny eksport uzbrojenia ( eksport, a nie wpływy do budżetu, a już na pewno wzrost wpływów) to 9 mld $. To o czym my mówimy, to nie ta skala. Średnia cena baryłki ropy Ural w 2016 to 36,5 $. No i jak tu się nie cieszyć?

  1. bbb

   ekonomia niema nic do rzeczy liczy sie technika i naród który potrafi to opracować i wyprodukować ekonomia jest zawsze pochodną inteligencji narodów umiejętności itd. jeszcze trochę a rosji ropa i gaznie będą potrzebne do przezycia i wtedy bedziemy sie bac powrotu carskiej rossiji

 14. edi

  Duża część zamówień nie poparta jest $$ patrz Azerbejdżan,Wenezuela a także wycofaniem się Indii z PAK-FA. Więc nie jest tak różowo jak wynika to z artykułu. Masa państw przez niskie ceny ropy i innych kopalin nie ma $$ na zamawiane wcześniej uzbrojenie.

  1. "Wyedukowane" USA

   Może "moderator" będzie tym razem "łaskawszy" bo chce Cie zapytać kolejny raz. Kiedy to Indie "wycofały" się z programu PAK-FA? Słyszałeś o czymś takim jak program FGFA (a powinieneś bo był o tym artykuł na Tym forum)?

 15. yaro

  Założona przez CIA i wykorzystywana przez siły specjalne baza przy granicy z Jordanią została zbombardowana przez Rosjan w ubiegłym miesiącu - ujawnił "Wall Street Journal". Były dwa naloty, Amerykanie przy drugim nalocie informowali, że atakowana jest ich baza ale zostałe to bez odzewu. Wynikiem ataku była wizyta Kerryego w Moskwie i zgoda na lepsza koordynacje działań i wymianę informacji pomiędzy sztabami. No ten Ruski złom zbombardował bazę Amerykańsko-Brytyjską i do tego jeszcze odleciał bezpiecznie.

  1. R3ne

   I nikomu nic się nie stało ? To skuteczne ataki były, nie ma co.

 16. WESOŁE USA

  Rosja ma zamówienia na sprzęt wojskowy nie dlatego że jest dobry, tylko dlatego że jest tani w przeciwieństwie do sprzętu amerykańskiego. Bogate kraje przeważnie wolą uzbrojenie z USA, np. Japonia, bo wiedzą że ruski sprzęt to kiepska technologia, a japończycy lubią wszystko z najwyższej półki zwłaszcza tzw półki technologicznej, bo sami też obok USA potrafia konstruować urządzenia, które dla ruskich są sfera marzeń. Na przykładzie tylko samej Japonii można zauważyć jak niewiele jest warte uzbrojenie z Rosji, które kupują przeważnie tylko biedne i słabo wykształcone kraje, nawet taka Arabia Saudyjska ( kraj bogaty) woli kupować uzbrojenie z USA pomimo że jest droższe, to nawet głupi ( a może wcale nie tacy głupi) Arabowie wiedzą, że jest po prostu lepsze od rosyjskiego złomu.

  1. chorąży

   .. ale bwp 3 używają Zjednoczone Emiraty Arabskie, co nie ? Ostatnio nawet w "szpicy" desant prowadziły .. ale Arabia Saudyjska kornety zakupiła ?!? .. zastanawiam się czy Cypr zaliczasz do "bogatych" ? bo oni i bwp i t80 używają ... Grecja, Grecja ? aaaaa też sprzęt "postsowiecki' używa ... Egipt hm chyba mig 35 zamówił ... czy Indie są bogate ? ... a Korea ? ... a Irak ? nie, nie sprzęt nie jest dobry, oni go z sentymentu kupują

  2. SZELESZCZĄCY W TRZINOWISKU

   TWOJA RETORYKA .. ...pewne kraje kupują sprzęt amerykański a inne rosyjski ..jest tak bo wiążą je zależności i możliwości finansowe gospodarcze i polityczne ..a nie fanaberie ..i zapewniam cie że czasami dla lokalnych wojen czy awantur .. prostszy sprzęt jest dużo dużo lepszy niż za awansowana technika .bo do zaawansowanej techniki trzeba szkolić ludzi zapewniać serwis czyli cała tą otoczkę jaka występuje wokół technik zaawansowanych ..a dla lokalnych watażków ,bojowników ,bandytów jak zwał tak zwał ...potrzebny jest prosty sprzęt by bandy prostych ludzi mogli je obsługiwać niemal z marszu ..a kwestia handlu bronią i jej komponentami to wyższa szkoła jazdy ..pamiętaj odpalaną i kierowaną elektronicznie wyrzutnie można zakłócić albo sama się zablokuje bo napięcie bo temperatura bo wilgoć ...ale prymitywną wyrzutnie działającą na zasadzie cięgien ,sprężyn ..mówiąc w skrócie na zasadzie prymitywnej mechaniki jak się zepsuje czy zatnie .."prosty pastuch -bandyta" czy inna odmiana "oszołoma" naprawi ...i zapewniam cie prosty kałasznikow nadal cieszy się większą estymą niż wysublimowane wersje M-16 ..apropo Arabów oni też kupują oprócz amerykańskich i zachodnioeuropejskich komponenty rosyjskie takie jakie im odpowiadają ...bo nawet bogaty kalkuluje tzw koszty-efekty

  3. detektor amerykańskich trolli

   T-34 był 5x tańszy od Tygrysa dlatego to T-34 defilowało w Berlinie a nie Tygrys w Moskwie.

 17. bubu

  my powinniśmy kupić ten s400 przez pośredników - byłoby taniej

  1. Vvv

   Hehehe jasne! :) s-400 taki dobry :) a inna sprawa jest to ze Rosja jest naszym potencjalnym wrogiem i od niego nic nie kupimy

 18. poznaniak

  Wszyscy ci którzy chcą kupić prosty i względnie skuteczny sprzęt kupują ten sprzęt u Rosjan ,to proste.To jedyna alternatywa do sprzętu amerykańskiego,sprzęt europejski jest też bardzo drogi.Dodam jeszcze,że bardzo zaskoczyło mnie przedostatnie zdanie tego artykułu,bo jak to jest ,że Armenia ,Kazachstan czy nawet Białorus pana Łukaszenki kupują nowe myśliwce a taka potęga gospodarcza jak my nie ma na to środków.?

  1. Bartek

   A czy było tam napisane, że płacą gotówką? To jest panie życie na kredycie. My nasze F-16, które były prosto z taśm produkcyjnych też na kredyt kupiliśmy (udzielony oczywiście przez USA), ba nawet ciągle go spłacamy i nic nie stoi na przeszkodzie żeby kupić np. kilkadziesiąt sztuk F-35 - też oczywiście na kredyt. Jestem pewny że z przedziką radością USA udzieliłoby nam kredytu. W przypadku Białorusi (bo nie wiem jak z innymi krajami) to oprócz udzielania kredytów Rosja wręcz sponsoruje im część uzbrojenia - czyli właśnie np. te Su-30.

  2. pezet

   Nie rozumiem co masz na myśli? Masz jakieś wątpliwości co do stanu potęg gospodarczych eksportujących ropę i gaz takich jak Armenia i Azerbejdżan lub do jednego z największych eksporterów ciężkich pojazdów i maszyn Białorusi?

  3. Vvv

   My mamy OT :)

Reklama