Przemysł Zbrojeniowy

Chińczycy zwodowali pierwszy uniwersalny okręt desantowy

Fot. Marynarka Wojenna ChRLD
Fot. Marynarka Wojenna ChRLD

W stoczni Hudong-Zhonghua w Szanghaju doszło do uroczystego wodowania kadłuba pierwszego chińskiego uniwersalnego okrętu desantowego (w nomenklaturze zachodniej nazywanego LHD - landing helicopter dock ship) określanego także jako śmigłowcowiec. Jednostka powstaje w rekordowym czasie i jest pierwszą z serii.

Jak do tej pory Chińska Republika Ludowo-Demokratyczna, mimo że posiada liczne jednostki transportowe i desantowe, nie dysponowała jednostkami tej klasy, będącej odpowiednikiem amerykańskiego typu Wasp czy francuskiego Mistral.

Szacuje się, że chińska jednostka będzie nieco mniejsza niż jej amerykański odpowiednik i będzie wypierała około 35 tys. ton. Dla porównania Wasp wypiera 40 tys. ton., a Mistral 21,3 tys. Przewidywane parametry jednostki nie są na razie znane, podobnie jak nie wiadomo jaka będzie jej nazwa – na razie określa się ją po prostu jako Type 075. Chiński okręt raczej nie będzie w stanie rywalizować w walce 1:1 z amerykańskim odpowiednikiem, choćby dlatego, że Beijing nie dysponuje myśliwcami porównywalnymi z F-35B i z jego pokładu nie będą mogły operować żadne stałopłaty. W przewidywalnej przyszłości prędko się to też nie stanie.

Mimo to jednostka ta - i druga aktualnie budowana – wraz z być może nawet czterema kolejnymi, będą stanowiły znaczne wzmocnienie Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, szczególnie jeżeli chodzi o zwiększenie jej możliwości w dziedzinie desantowania piechoty morskiej za pomocą śmigłowców. Analitycy wskazują, że tych ostatnich Type 075 będzie mógł przenosić prawdopodobnie 28. To zwiększy zdolności do ewentualnego ataku na Tajwan, będzie też żelaznym argumentem w „dyskusjach” na temat przynależności Morza Południowochińskiego.

W czasie ceremonii suchy dok z kadłubem okrętu został wypełniony wodą, a następnie kadłub przeholowano do pirsu obok okrętu desantowego starszego typu – Type 071. Budowa kadłuba miała ponoć przebiegać w niespotykanym tempie. Pierwsze jego sekcje miały się pojawić zdaniem obserwatorów dopiero w marcu. Nie zmienia to faktu, że od wodowania do pełnego wyposażenia i przetestowania jednostki miną jeszcze zapewne około dwa lata. Drugi przedstawiciel typu jest opóźniony w budowie w stosunku do pierwszego o zaledwie trzy miesiące.

Komentarze (17)

 1. Mikroszkop

  Okręty desantowe zazwyczaj nie pływają sobie bez opieki. Bezpośrednie porównywanie okrętów tego typu w walce między sobą ma niewiele sensu.

  1. Lincoln

   Mądrego to dobrze poczytać.

  2. Aster

   Kolego arek, NATO w odróżnieniu od nas to potęga. Podczas wojny to my będziemy potrzebować pomocy. Wiesz jaka jest zasada w ratownictwie? Pomagaj tak, abyś za chwilę sam nie był osobą potrzebującą pomocy.

  3. Cine

   Z całą pewnością wywiążemy się z obowiązku wynikającego z artykułu 5 kiedy tylko zjawią się w Polsce wszystkie konieczne do tego dywizje piechoty i pancerne z Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Grecji, Turcji, Portugalii a przede wszystkim z USA. Razem z całym koniecznym lotnictwem, wojskami specjalnymi i całą resztą. To był oczywiście sarkazm bo żadne z wymienionych państw nie przyśle nikogo wcześniej niż przed upływem 30 dni, o ile w ogóle. Jedynie Amerykanie przewidują przysłanie sierżantów, którzy mają dowodzić polskimi jednostkami, w szczególności WOT. Tak to sobie wykombinowali że od szczebla kompanii mają dowodzić ich ludzie.

 2. hym108

  No taka ciekawstka, w pewnym przemowiniu Xi powiedzial ze zamirzaja wpwadzic w Chinach demokracje za okolo 90 lat. Mniejsza o to czy to prawda tylko pokazuje sposb myslania i planowania. Dla uwaznych obserwatrow polecam potlmaczyc kilka wypowiedzi albo zapoznac sie z tamtejsza kultura i sposbem myslania. Nie polegac tylko na wersji ich wrogow

  1. Kiks

   No i? Co odkryłeś?

  2. bender

   Aha, wprowadzą demokrację za 90 lat. O święta naiwności.

  3. hym108

   Np ze nie maja trdadycji podbijania swiata.

 3. asd

  @Qq Tylko dlaczego ci wszyscy superstarożytni, przemądrzy i wszechmądrzy to 3-i lub 2-i świat, a barbarzyńcy z północy, którym niektórym raptem 250 lat zbudowali cywilizację, od której ci pierwsi kopiują wszystko ???

  1. sdf

   Gdybyś chodził na zajęcia z historii i się pilnie uczył , nie zadawałbyś takich pytań.

  2. Fanklub Daviena

   Kto od kogo kopiuje? W 2018 Huawei dostał więcej patentów niż 5 najbardziej innowacyjnych amerykańskich firm ŁĄCZNIE! Do Wojen Opiumowych Chiny były najbogatszym krajem świata (30% światowego PKB) i uważają że narkotykami i okupacją anglosasi zniszczyli Chiny na 200 lat i teraz Chiny się odradzają i odzyskują pozycję w świecie.

  3. Ciekawy

   I niedługo dołożą kolegom, których lubisz. Oni samodzielnie okrętu takiego jak Mistral w dniu dzisiejszym nie potrafią zbudować. O ruskich nowych lotniskowcach i niszczycielkach klasy AEGIS, w odróżnieniu od Chińczyków szkoda nawet gadać.

 4. wania

  A Rosja swoje okręty Władiwostok i Siewastopol typu Mistral nie dostała od Francji. Opracowała swoje: większy Lawina i mniejszy Priboj, które miały swoją premierę w Moskwie na wystawie Armija 2015 r. Od tego czasu słuch po nich zaginął - czyli nie są w stanie zbudować czegoś podobnego. Na tle Chin, z którymi Rosja dzieli wspólny akwen wygląda to na kolejną porażkę.

 5. Nomad

  Smiglowcowiec to nie okret desantowy.Ale po co to tłumaczyć?

  1. bender

   LHD nie jest okrętem desantowym? Ciekawe. Nie załamuj rąk i spróbuj nam jednak wytłumaczyć czemu zabierające wojsko i sprzęt z przeznaczeniem do lądowania na brzegu okręty LHD nie są zasłużyły na określenie desantowe.

 6. bender

  "Jednostka powstaje w rekordowym czasie i jest pierwszą z serii." Podobnie było z japońskimi 'niszczycielami śmigłowcowymi'. Japończykom akurat wyszły fantastycznie, ale w przypadku Chin wydaje mi się, że doświadczenie z budowy typu 071 i typu 002 to nieco za mało na idealny LHD od pierwszego podejścia. Powiedziałbym, że zobaczymy kiedy wejdzie do służby, ale przecież to Chiny, więc tam gdzie wystarczy posłać więcej ludzi i sprzętu można się spodziewać komunistycznych cudów.

  1. hym108

   W czasie podrozy po chinach nieraz sluszalem ze rozwojaja sie szybciej "dzieki temu ze nie jestesy demokracja" i "w demkracji wiecej sie debatuje niz robi"

  2. bender

   Tak, znajomi Chińczycy mówią, że np. koleje szybkich prędkości bardzo szybko powstają w Chinach kontynentalnych, bo bardzo krótko trwa wywłaszczenie. Po prostu zapada decyzja i i nie masz jak się odwołać, zaprotestować czy bronić. Też tak mieliśmy w PRL, na szczęście wszechwładza urzędasów partyjnych się skończyła. Co ciekawe w Hong Kongu, gdzie jeszcze jest demokracja, komuniści nie mogą sobie pozwolić na bezkarne wywłaszczanie i wszytko trwa odpowiednio dłużej. Zbyt długo walczyliśmy w Polsce o to by władza pytała obywateli czy zainteresowanych o zdanie, żeby podziwiać zalety trzymania społeczeństwa za mordę.

 7. ANALiTYk

  Okręt desantowy mogący zabrać 28 śmigłowców, a ruski "Mistral" może zabrać jeden, a i tak wg Szojgu nie ma analogów na świecie.

 8. Maciek

  Do ataku na Tajwan nie są potrzebne takie okręty. Wyspa leży ok. 200km od Chin więc piechotę da się przenieść bezpośrednio z lądu. Gorzej z pojazdami. Tu są potrzebne okręty klasy lpd, jak np. San Antonio. Chińczycy mają typ 071, ale podobno tylko 5 szt., za mało na inwazję.

  1. Fenfen

   Type 071, mają 8. Ostatni okręt tego typu, 8 jest w trakcie wyposażenia.

  2. Mikroszkop

   Tajwanu nie uda się obronić już teraz a co dopiero jak Chiny będą miały flotę desantową. Wojsko RCh ćwiczy się w działaniach partyzanckich.

 9. asd

  To konstrukcje bazujące na amerykańskich z lat 60-tych.

  1. Mikroszkop

   E tam, są tam koła zębate więc okręt bazuje na konstrukcjach mezopotamskich z przed 6000 lat.

 10. ytyvi

  Dokładnie tak. Też rekordowy czas budowy! Jak w tym kawale: "kierunek dobry, tylko zwrot przeciwny".

 11. Qq

  USA istnieją 250 lat. Chiny 2500. 100 lat w tę czy tamtą stronę Chińczykom nie robi.

  1. aster

   Blad ! USA istnieja 250 lat w tym samym systemie , Chiny istnieja 70 lat ...

  2. Kiks

   Na swój rozwój USA pracowały 250 lat. Chiny 2500. I nada gonią, ale i tak tylko dzięki złodziejstwu. Świat wystawi rachunek. Staną przeciwko światu? Bo chyba nie myślisz, że za nimi stawią się ruscy?

  3. cit

   aster. 100/100

 12. Davien

  Aster, nie 70 ale znaczni krócej, ten system co masz w Chinach obecnie to nie to samo co było za czasów Mao i jego kliki.

 13. Herr Oberst

  "Chiński okręt raczej nie będzie w stanie rywalizować w walce 1:1 z amerykańskim odpowiednikiem". Tyle tylko, że LHD nie do tego służy, więc takie wstawki są bez sensu.

 14. Chinol

  No proszę Mistral,a helikoptery jeszcze w duzych powijakach

 15. Pr

  Pięknie się rozwijają i wszystko sie oplaca . Tak trzymać

 16. zmer

  Mają ruscy problem.Po wolnych wyborach w kontynentalnych prowincjach Republiki Chińskiej zostaną otoczeni ze wszystkich stron.

 17. asf

  To prawie jak z naszym Ślązakiem vel. Gawronem...