Przemysł Zbrojeniowy
Budżet na rozwoju nowego "europejskiego" czołgu MGCS. 200 mln euro w 2021 roku
Minister obrony Francji Florence Parly w trakcie posiedzenia francuskiego parlamentu poinformowała o planach przeznaczenia 200 mln euro w 2021 roku na program przyszłego „europejskiego” czołgu podstawowego nowej generacji MGCS (Main Ground Combat System). Finansowanie ma pochodzić po równo z budżetów resortu obrony Francji i Niemiec.
Środki te mają zostać przeznaczone na finansowanie fazy rozwoju demonstratorów technologii. W marcu br. niemiecki Komitet Obrony oraz komisja budżetowa Bundestagu potwierdziły oficjalne rozpoczęcie prac badawczo-rozwojowych w ramach programu opracowania przyszłego, nowego czołgu podstawowego MGCS (Main Ground Combat System). Analogiczna akceptacja nastąpiła teraz ze strony drugiego partnera projektu — Francji na faktyczne rozpoczęcie finansowania tych prac.
Głównymi wykonawcami i beneficjentami tych działań mają być trzy koncerny — francuski Nexter Systems oraz dwa niemieckie Krauss-Maffei Wegmann (KMW) i Rheinmetall Defence. Już wcześniej w związku z programem MGCS dwie pierwsze spółki nawiązały bliską współpracę, tworząc konsorcjum KMW+Nexter Defense Systems (KNDS). Ich głównym zadaniem będzie w przyszłym roku rozpoczęcie budowy 14 egzemplarzy Demonstrantów Głównych Rozwiązań Technicznych.
Realizowana obecnie faza demonstracyjna ma zakończyć się 2024 roku po zakończeniu kompleksowych prób opracowanych rozwiązań. Równolegle ma być wykonane wspólne zdefiniowanie przyszłych potrzeb operacyjnych dla nowej konstrukcji. W latach 2024-2027 wszystkie efekty wcześniejszego etapu mają one zostać zintegrowane z prototypami MGCS. Etap ten ma pochłonąć nawet 1,5 mld EUR. Począwszy od 2028 roku, ma rozpocząć się faza, która doprowadzi do gotowości do rozpoczęcia produkcji seryjnej. Ta z kolei ma rozpocząć się od 2035 roku, z planowanym osiągnięciem wstępnej gotowości operacyjnej do 2040 roku.
Wprowadzenie do służby czołgu podstawowego nowej generacji pozwoli na rozpoczęcie generacyjnej wymiany floty obecnie używanych przez francuskie i niemieckie wojska lądowe czołgów podstawowych. Obecnie w służbie liniowej obu armii znajduje się odpowiednio 222 egzemplarzy czołgów podstawowych AMX-56 Leclerc oraz 244 (docelowo według planów 328) Leopard 2A7.
Nowa konstrukcja może liczyć na szerokie grono potencjalnych klientów eksportowych zarówno w ramach państw członkowskich NATO jak i innych państw, które są dzisiaj użytkownikami np. Leopardów 2. Wśród potencjalnie zainteresowanych, którzy otwarcie wyrazili swoje zainteresowanie tą konstrukcją, a także dołączeniem do prac nad nią jest m.in. Polska, która poszukuje obecnie docelowego następcy obecnie używanych czołgów podstawowych.
Olaf
Kiedyś już robili wspólny czołg pod nazwą Europanzer, co z tego wynikło wiadomo AMX-30 i Leopard 1.
Rafał
Warto dodać że Niemcy współtworzyli MBT-70 z Amerykanami oraz MBT-80 z Brytyjczykami, finalnie każdy robił coś swojego.
Monkey
@Olaf: Nie był AMX30 najlepszym czołgiem na świecie,ale Leopard 1 był niezły. A co do zgodności podczas współpracy, to na dzień dzisiejszy koszta są tak wielkie, że gotowe wymusić kompromisy. Ciekawe, w którą stronę pójdziemy my.