Przemysł Zbrojeniowy

Brytyjsko-francuski bezzałogowy system przeciwminowy

fot. M.Dura
fot. M.Dura

Francja i Wielka Brytania wyraziły zgodę na przejście do fazy produkcyjnej we wspólnym programie budowy morskich, bezzałogowych systemów przeciwminowych.

Porozumienie zostało podpisane 20 października 2016 r. przez minister ds. Zamówień Obronnych w Wielkiej Brytanii panią Harriet Baldwin i szefa Francuskiej Dyrekcji Generalnej ds. Uzbrojenia Laurent Collet-Billon. Zgoda daje zielone światło wszystkim firmom biorącym udział w programie (BAE Systems, Thales, Saab, ECA Group i ASV Global), które będą teraz musiały dostarczyć gotowe już podsystemy. Przykładowo w przypadku firmy ECA będzie to sześć bezzałogowych pojazdów podwodnych A27-M.

Sam projekt został zainicjowany w 2010 r., a jego celem było stworzenie prototypu autonomicznego, bezzałogowego systemu do wykrywania i neutralizacji min morskich oraz podwodnych improwizowanych ładunków wybuchowych. Po jego wprowadzeni nie będzie już potrzeby wysyłania załogowych, specjalistycznych okrętów przeciwminowych na zagrożone akweny.

Obecnie planuje się wykonanie gotowego i kompletnego systemu, który będzie mógł zostać później przebadany i oceniony przez francuskie oraz brytyjskie siły morskie. Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, to pierwsze egzemplarze kompleksów przeciwminowych zostaną dostarczone do obu marynarek wojennych w 2019 r.

Komentarze