Reklama

BRO System: Jak zwiększyć wydajność misji i zapewnić sobie przewagę na polu bitwy

Omnisys BRO: Rozwiązanie wielozadaniowe i wielodomenowe (przykład)
Omnisys BRO: Rozwiązanie wielozadaniowe i wielodomenowe (przykład)
Autor. Omnisys

Sprawdzone w boju systemy optymalizacji BROTM firmy Omnisys usprawniają procesy planowania, prowadzenia i analizowania złożonych operacji bojowych. Teraz istnieje szansa, że te rozwiązania, oparte na sztucznej inteligencji pomogą również polskim Siłom Zbrojnym w wykonywaniu tych ważnych i trudnych zadań.

Niektórzy producenci systemów dowodzenia i kontroli C4I (Command, Control, Communications, Computers, and Intelligence) twierdzą, że ich systemy oferują również pewnego rodzaju możliwości „planowania i analizy misji”. Jednak gdy zagłębimy się w szczegóły, w większości przypadków zaczynają pojawiać się wyraźne ograniczenia i okazuje się, że oferowany jest tylko fragment tego, co jest naprawdę potrzebne.

Reklama

Wyróżniającymi się rozwiązaniami w tej dziedzinie są systemy BROTM (Battle Resource Optimization) izraelskiej firmy Omnisys. Świadczą o tym nie tylko deklaracje producenta, ale także doskonałe wyniki bojowe osiągane dzięki temu rozwiązaniu.

Planowanie misji z wykorzystaniem BRO (przykład)
Planowanie misji z wykorzystaniem BRO (przykład)
Autor. Omnisys

BRO jest zaprojektowany do działania jako samodzielny system na etapie planowania misji. Jednak w sytuacjach, w których potrzebne są aktywne rekomendacje na polu bitwy, BRO staje się kluczowym rozwiązaniem zaprojektowanym do współpracy z dowolnym systemem C2/C4I. Po zintegrowaniu znacznie zwiększa się bowiem skuteczność rozmieszczonych czujników i efektorów, co poprawia wydajność misji, szczególnie gdy czas jest czynnikiem krytycznym.

Warto więc się zastanowić, co odróżnia BRO od innych podobnych, ale mniej zaawansowanych rozwiązań tego rodzaju i co można osiągnąć, wprowadzając BRO w Siłach Zbrojnych RP.

Doświadczenie i wiedza specjalistyczna sprawdzone w boju

Prowadząc taką analizę należy pamiętać, że izraelska firma Omnisys gromadzi doświadczenie w modelowaniu, symulacji i rozwoju systemów planowania dla zastosowań wojskowych od około 25 lat, wnosząc na rynek znaczną wiedzę specjalistyczną. Co ważne, systemy BRO specyficzne dla misji są później testowane, sprawdzane w rzeczywistych operacjach bojowych i stale udoskonalane, aby dopasować je do zmieniających się realiów pola bitwy.

Wszystko to tworzy narzędzia potrzebne dowódcy misji do wspierania procesu podejmowania decyzji, przede wszystkim poprzez proponowanie niezawodnych i sprawdzonych w boju rekomendacji i kierunków działań (COA).

Wszystkie etapy misji

Systemy BRO próbują odpowiedzieć na trzy ważne pytania dotyczące każdej misji:

-       Jakie są oczekiwane wyniki misji w nieprzewidywalnych środowiskach?

-       Jak zoptymalizować zasoby i określić rozkaz organizacyjny wojsk ORBAT (order of battle) – zorganizowaną strukturę, skład i rozmieszczenie sił zbrojnych przy użyciu istniejących zasobów/systemów uzbrojenia przed i w trakcie misji?

-       Jak osiągnąć maksymalną wydajność misji w jak najkrótszym dostępnym czasie?

Planowanie misji obrony fregat i analiza skuteczności (przykład)
Planowanie misji obrony fregat i analiza skuteczności (przykład)
Autor. Omnisys

Pracując w ten sposób, Omnisys opracował systemy BRO, które są przydatne w całym cyklu realizowania zadania:

-       planowanie przed misją (pre-mission planning): organizowanie sił i tworzenie ORBAT, optymalizacja rozmieszczenia sensorów, uzbrojenia i innych efektorów, uwzględnienie typu zagrożenia i zachowania;

-       zalecenia w trakcie misji (in-mission recommendations): proponowanie zalecanych kierunków działań COA (Courses of Action) w celu zwiększenia wydajności i skuteczności w oparciu o krytyczny czasowo obraz sytuacji w czasie rzeczywistym na ciągle zmieniającym się polu bitwy;

-       odprawa po misji (post-mission debriefing): poprawa wydajności planowania przyszłych misji poprzez zapewnienie możliwości przeprowadzenia analizy, identyfikacji błędów lub anomalii, analizy rozwijania się zagrożeń w czasie walki, tworzenia raportów i wniosków oraz doradzania w sprawie zmian operacyjnych (np. dostosowania rozmieszczenia czujników i efektorów lub aktualizacja konfiguracji lokalizacji systemów)

Wielodomenowy, wielomisyjny, wielopoziomowy

System BRO ma również tę zaletę, że jest wielodomenowy, niezależny od technologii/dostawcy i skalowalny:

-       wielodomenowy (multi-domain): obsługa misji lądowych, morskich, powietrznych, kosmicznych i w zakresie widma elektromagnetycznego

-       wielozadaniowy (multi-mission): obsługa misji obronnych, zaczepnych i wywiadowczych, w tym modelowanie różnych typów czujników i funkcji (np. radarów, systemów optoelektronicznych, SIGINT, COMINT, systemów rozpoznania elektronicznego i innych) oraz różnych efektorów (np. rakiet, systemów artyleryjskich, zakłócaczy, systemów laserowych, dział elektromagnetycznych);

-       wielopoziomowy: wsparcie taktyczne (poziom batalionu/pojedynczej baterii), regionalne (wiele baterii) i centralne/krajowe (z planowaniem strategicznym i udziałem wielu użytkowników).

Wielozadaniowe i wielodomentowe centrum kontroli (przykład)
Wielozadaniowe i wielodomentowe centrum kontroli (przykład)
Autor. Omnisys
Reklama

Rodzina systemów BRO

Firma Omnisys stworzyła zatem wszechstronne rozwiązanie, które jest przydatne nie tylko do prowadzenia obrony powietrznej BRO-AD (air defense) i nadzoru powietrznego BRO-AS (air surveillance), ale także do gromadzenia informacji wywiadowczych BRO-IG (intelligence gathering), zarządzania widmem elektromagnetycznym BRO-SM (electromagnetic spectrum), prowadzenia wojny elektronicznej BRO-EW (electronic warfare) i organizowania ochrony granic (w tym morskich) BRO-BSec (border protection). Każdy system jest przy tym zaprojektowany w celu maksymalizacji skuteczności i wydajności realizowanych misji.

Udzielając rekomendacji wspierających decydentów wojskowych, BRO jest więc niezbędnym systemem do planowania złożonych zadań.

BRO dla gromadzenia lotniczych informacji wywiadowczych (przykład)
BRO dla gromadzenia lotniczych informacji wywiadowczych (przykład)
Autor. Omnisys

BRO-National

Oferowane przez Omnisys oprogramowanie BRO do wykorzystania na poziomie krajowym (BRO-National), wspomaga działanie zintegrowanego centrum planowania i zarządzania misjami, wspierające misje obronne, zaczepne i wywiadowcze. Pomagając dowódcom i profesjonalnym planistom w centralnym miejscu dowodzenia i kierowania, BRO-National umożliwia zoptymalizowane planowanie misji, zarządzanie i debriefing różnych operacji wielodomenowych w ciągle zmieniających się warunkach i nieprzewidywalnych arenach.

BRO-National może więc odegrać kluczową rolę we wzmacnianiu bezpieczeństwa narodowego kraju.

BRO Planowanie misji Krajowej Obrony Powietrznej (przykład)
BRO Planowanie misji Krajowej Obrony Powietrznej (przykład)
Autor. Omnisys

BRO napędzane przez sztuczną inteligencję AI

Imponujące wyniki systemu wielozadaniowego BRO zostały osiągnięte między innymi dzięki szerokiemu wykorzystaniu sztucznej inteligencji AI (artificial intelligence). Dzięki uwzględnionym możliwościom AI system może wspierać planowanie misji i generować zalecenia nawet podczas przetwarzania danych z ogromnej liczby źródeł informacji lub zajmowania się wieloma stopniami swobody. Daje to możliwość planowanie działań przy użyciu różnych typów efektorów, w tym interceptorów, zakłócaczy i systemów laserowych.

Co więcej, możliwości AI pozwalają na analizę danych historycznych i bieżących wzorców zagrożeń w celu przewidywania potencjalnych tras i scenariuszy ataków oraz rekomendowania optymalnych strategii obronnych.

Obrona powietrzna i skuteczność BRO-AD

Dobrym przykładem pokazującym możliwości wielozadaniowych rozwiązań BRO dostarczanych przez Omnisys jest system BRO-AD (obrony powietrznej). Jest to wszechstronne rozwiązanie, które pomaga w wielu działaniach, w tym w zwalczania bezzałogowych statków powietrznych (C-UAS) i naziemnej obrony przeciwlotniczej (GBAD). Przy czym BRO-AD jest zaprojektowany do działania niezależnie lub w połączeniu z systemami C4I.

Aby radzić w zakresie lepszego wykorzystania zasobów i bardziej wydajnej pracy, BRO-AD bierze pod uwagę możliwości wszystkich używanych, dostępnych, a nawet planowanych sensorów i systemów przechwytywania.

Reklama

Ponadto BRO uwzględnia warunki środowiskowe (np. pogodę sezonową) i charakterystykę terenu oraz zaleca lokalizacje rozmieszczenia, w których wydajność systemu będzie optymalna. Zalecenia te są dodatkowo wspierane przez alerty o pogorszeniu wydajności, które wskazują, kiedy konieczne są zmiany w trakcie trwającej misji. Takie zmiany mogą zostać wywołane na przykład przez pogorszenie wydajności systemów, ich wyłączenie lub zastosowanie przez przeciwnika nieoczekiwanych taktyk lub metod walki.

Obrona Powietrzna BRO z wykorzystaniem samolotów myśliwskich (przykład)
Obrona Powietrzna BRO z wykorzystaniem samolotów myśliwskich (przykład)
Autor. Omnisys

Rekomendując pewne działania, BRO-AD daje dowódcom obrony powietrznej możliwość podejmowanie szybszych i bardziej świadomych decyzji. Przy czym wybór sposobu działania zawsze pozostaje w rękach tych dowódców. Jednak wykorzystanie takich rekomendacji pozwala im skrócić cały proces analizy sytuacji (w tym na przykład ocenę własnych zasobów i ocenę możliwości działania w odniesieniu do konkretnego „przeciwnika”).

Ponadto BRO-AD jest doskonałym narzędziem dla planistów i zespołów szkoleniowych. Pozwala im bowiem na wcześniejsze przygotowanie się do potencjalnych operacji, rozwijanie umiejętności przywódczych w dowodzeniu misją i skuteczne zarządzanie zasobami.

BRO i Polska

Jak widać BRO nie jest czymś, co ma zastąpić wprowadzane obecnie w polskich Siłach Zbrojnych systemy dowodzenia i kierowania walką (np. IBCS, Jaśmin, BMS, itd.), ale co ma zwiększyć ich możliwości. Efekt synergii osiąga się poprzez integrację C4I-BRO, ponieważ proces podejmowania decyzji jest wtedy przyspieszany i optymalizowany, a skuteczność wykorzystywanych systemów jest zwiększana.

Analiza wykrywania i przechwytywania taktycznych pocisków balistycznych na mapie 3D (przykład)
Analiza wykrywania i przechwytywania taktycznych pocisków balistycznych na mapie 3D (przykład)
Autor. Omnisys

Dobrym tego przykładem jest wielowarstwowa obrona powietrzna, która jest obecnie organizowana w Polsce. W przypadku Federacji Rosyjskiej grozi nam cała gama środków napadu powietrznego. W odniesieniu do nich konieczne jest wykorzystanie sensorów i efektorów, które będą nie tylko najskuteczniejsze, ale także optymalnie rozmieszczone i wykorzystane w danej sytuacji. Polska musi się również przygotować na różne trasy ataku, które mogą zostać wykorzystane.

W końcu wymagana reakcja Polski musi być czymś innym, gdy pojawi się taktyczna rakieta balistyczna, czymś innym, gdy pojawi się rakieta manewrująca, a czymś innym, gdy nad naszymi wojskami pojawią się drony. A takich zagrożeń może być o wiele więcej (np. pociski artyleryjskie, niekierowane pociski rakietowe, bomby kierowane, samoloty, śmigłowce). Inną formą ataku, na którą również trzeba być przygotowanym, są zakłócenia radiowe.

Jest to szczególnie istotne w kontekście programu Tarcza Wschód. Program ten, skupiony na inteligentnym i fizycznym bezpieczeństwie granic, obejmuje już szeroki zakres rozwiązań technologicznych do ochrony strefy granicznej, wczesnego wykrywania zagrożeń i ich przechwytywania. Są to złożone zadania, które obejmują różne radary, systemy elektrooptyczne i inerceptory — zazwyczaj pozyskiwane od wielu dostawców.

BRO BSEC Zoptymalizowane rozmieszczenie sensorów na granicy (przykład)
BRO BSEC Zoptymalizowane rozmieszczenie sensorów na granicy (przykład)
Autor. Omnisys

Oczekuje się, że te systemy zostaną zintegrowane z własnym oprogramowaniem C2/C4I, aby zapewnić właściwą kontrolę i zarządzanie. Pozostają jednak ważne pytania:

-       Czy będą one skutecznie wykorzystywane?

-       Czy zostaną wdrożone w najbardziej strategicznych i efektywnych lokalizacjach?

-       I czy były to właściwe wybory w początkowej fazie zamówień?

Czytaj też

Reklama

Ponadto prawidłowe wsparcie planowania działań, opracowywania rozkazów operacyjnych (CONOPS) i analizowania potencjalnych obszarów objętych zagrożeniem, wymaga z reguły dodatkowego, specjalistycznego rozwiązania, optymalizującego przynajmniej proces wykorzystania posiadanych zasobów.

BRO Radar - analiza i zalecenia (przykład)
BRO Radar - analiza i zalecenia (przykład)
Autor. Omnisys

Istnieje więc rosnące zapotrzebowanie na wyspecjalizowane oprogramowanie, pomagające chociażby w wykorzystaniu zupełnie nowych, uderzeniowych systemów uzbrojenia, kupowanych obecnie dla polskich Sił Zbrojnych. Tylko to pozwoli bowiem na prawidłowe i skoordynowane wykorzystanie takich systemów uzbrojenia jak HIMARS, F-35, Apache, K239 Chunmu, amunicja krążąca dalekiego zasięgu, np. dobierając optymalny efektor dla określonego celu.

BRO przy planowaniu zadań z wykorzystanie amunicji krążącej (przykład)
BRO przy planowaniu zadań z wykorzystanie amunicji krążącej (przykład)
Autor. Omnisys

Zupełnie nowe i mało rozpoznane zadanie związane jest też z wdrażaniem i optymalizacją wykorzystania systemów przeciwdziałania dronom (C-UAS), które zazwyczaj integrują wiele czujników i są zaprojektowane do obrony przed szeroką gamą zagrożeń ze strony UAV.

Chociaż możliwe jest samodzielne opracowanie takich rozwiązań, ucząc się metodą prób i błędów kosztem czasu i zasobów, bardziej efektywnym podejściem może być przyjęcie istniejącego, sprawdzonego rozwiązania.

Czytaj też

W przypadku zwalczania dronów, w idealnym przypadku, taki system obsługiwałby szeroką gamę czujników i efektorów (w tym broń laserową i interceptory kinetyczne) i byłby w stanie planować działania przeciwko każdemu typowi UAV. Omnisys już zapewnia takie rozwiązanie, które może modelować i szacować wydajność systemów C-UAS oraz poprawiać wyniki misji poprzez rekomendowanie najbardziej optymalnych kierunków działań.

BRO dla misji C-UAS (przykład)
BRO dla misji C-UAS (przykład)
Autor. Omnisys

Jest to szczególnie ważne w kontekście zagrożeń ze strony systemów bezzałogowych, gdzie wymagane są efektory „soft kill”. Wdrożenie takich efektorów wymaga starannego planowania i zarządzania, a także uwzględnienia pobliskich sił sojuszniczych, aby uniknąć niezamierzonych zakłóceń lub utrudnień.

Podobne wsparcie jest również istotne dla systemów ELINT (rozpoznanie elektroniczne), COMMINT (rozpoznanie łączności), COMJAM (zakłócanie łączności) i platform PISR (ciągłego wywiadu, nadzoru i rozpoznanie).

BRO dla rozpoznania lotniczego COMMINT (przykład)
BRO dla rozpoznania lotniczego COMMINT (przykład)
Autor. Omnisys

Biorąc to pod uwagę, warto poważnie rozważyć wprowadzenie BRO w Polsce - zwłaszcza że czas na zidentyfikowanie lub opracowanie porównywalnego polskiego rozwiązania się kończy. Co ważne, Omnisys gwarantuje pełne bezpieczeństwo systemu, który jest zaprojektowany do całkowicie autonomicznej pracy, w tym możliwość wdrażania modyfikacji dostosowanych do konkretnych potrzeb operacyjnych Polski i kontekstu geopolitycznego.

Takie podejście pomogłoby również zapewnić nam kompetencje strategiczne, dając możliwość na niezależne rozwijanie w kraju podobnych systemów (w razie potrzeby) w przyszłości, a najlepiej we współpracy z izraelskimi ekspertami i poprzez wzajemną wymianę doświadczeń operacyjnych.

Reklama
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze

    Reklama