Japońska artyleria testuje amunicję dalekiego zasięgu

Autor. JGSDF
Japońska armia planuje przeprowadzić strzelania z użyciem artyleryjskiej amunicji precyzyjnej Vulcano GLR na terenie Wielkiej Brytanii. Do badań posłużyć ma armatohaubica Typ 19.
Informację na temat testów kompatybilności amunicji Vulcano GLR z japońską armatohaubicą Typ 19 podał ukraiński serwis Militarnyi w drugiej połowie maja. Według niego planowane jest wykonanie strzelań na terenie poligonu w Aberporth (Walia), należącego do firmy QinetiQ. Mają one na celu potwierdzenie kompatybilności tego typu amunicji specjalnej z japońską artylerią oraz systemu nakierowania na wiązkę lasera umieszczonym w dronie, który ma odpowiadać za naprowadzanie pocisku na cel.
Japonia miała jakiś czas temu pozyskać pewną liczbę włoskiej produkcji pocisków Vulcano GLR (według różnych danych zakup miał mieć miejsce w roku 2023 lub 2024). W przypadku wykorzystania armatohaubicy Typ 19 powinny one móc razić cele na dystansie ponad 70 km. Potwierdzenie możliwości ich skutecznego i bezpiecznego użycia przez japońskich artylerzystów będzie oznaczać drastyczne zwiększenie ich zdolności w kontekście precyzyjnego rażenia na dystansie przekraczającym zdolności większości typów amunicji kal. 155 mm.

Autor. 防衛装備庁/Wikipedia
Japonia dotychczas zamówiła 58-60 armatohaubic Typ 19, z czego dostarczyć miano do jednostek około 14 sztuk. Docelowo planuje się pozyskanie nawet 200 egzemplarzy, które pozwolą na zastąpienie części ciągnionych haubic FH-70. Oprócz nich wykorzystywane są także gąsienicowe armatohaubic Typ 99 kalibru 155 mm (w roku 2024 oficjalnie wycofano ostatnie działa samobieżne M110A2).
Czytaj też
Typ 19 to japońska kołowa artyleria opracowany w celu zastąpienia starzejących się holowanych haubic FH70 kal. 155 mm. Uzbrojenie główne stanowi armatohaubica kal. 155 mm z lufą o długości przewodu wynoszącej 52 kalibry. W zależności od używanej amunicji umożliwia to rażenie celów oddalonych o ok. 41 km. Haubicę osadzono na podwoziu samochodu ciężarowego RMMV HX z napędem 8x8. Na zespół napędowy składają się silnik MAN DF2066 LF34 o pojemności 10,5 litra i mocy 440 koni mechanicznych oraz 12-biegowa, automatyczna przekładnia ZF. Pozwala to na rozpędzenie pojazdu do 88 km/h przy zasięgu operacyjnym określonym na około 800 km. Załogę stanowi pięć osób, przy czym podczas jazdy jedynie trzech żołnierzy przebywa w lekko opancerzonej szoferce. Pozostali dwaj chowają się pod plandeką zlokalizowaną za kabiną.

Autor. Ministerstw Obrony Japonii.
Vulcano GLR to 155 mm amunicja precyzyjnego rażenia opracowana przez włoski koncern Leonardo. Pocisk jest podkalibrowy z odrzucanym sabotem. Kołowy błąd trafienia na poziomie 2 m osiągnięto dzięki połączeniu nawigacji satelitarnej i bezwładnościowej z półaktywnym układem naprowadzania na plamkę lasera, który działa w ostatniej fazie lotu i daje możliwość zwalczania celów ruchomych. Maksymalna donośność Vulcano zależy od długości lufy działa, z którego jest wystrzeliwana. Wartość ta wynosi 55 km (z lufy L/39) lub ponad 70 km (L/52). Prędkość wylotowa pocisku wynosi 1020 metrów na sekundę (przy użyciu 3-4 modułowych ładunków miotających). Pocisk może posiadać jeden z trzech rodzajów zapalników: uderzeniowy, uderzeniowy z opóźnieniem oraz zbliżeniowy, nastawiany na detonację na określonej wysokości.

Autor. M.Dura
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie