Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Black Hawki dla Łotwy za 180 mln euro. Pierwszy już za 2 lata

Łotewscy żołnierze opuszczający pokład amerykańskiego UH-60M. Fot. MO Łotwy
Łotewscy żołnierze opuszczający pokład amerykańskiego UH-60M. Fot. MO Łotwy

Minister obrony Łotwy Raimonds Bergmanis i ambasador USA na Łotwie Nancy Bikoff Pettit podpisali 2 października 2018 roku list intencyjny dotyczący zakupu 4 śmigłowców UH-60M Black Hawk oraz systemu wsparcia eksploatacji i szkolenia za sumę 175 mln euro (202,6 mln USD). Transakcja będzie kredytowa i współfinansowana przez USA za pośrednictwem Foreign Military Financing Program. Dostawa pierwszej maszyny dla sił zbrojnych Łotwy ma zostać zrealizowana do końca roku 2020.

Decyzja o zakupie przez Łotwę 4 śmigłowców wielozadaniowych UH-60M Black Hawk w celu zastąpienia posiadanych obecnie maszyn transportowych Mi-8 została zatwierdzona przez parlament tego kraju 11 września 2018 roku. Na zakup przeznaczono sumę 175 mln euro (202, 2 mld dolarów). Transakcja będzie współfinansowana przez USA za pośrednictwem pożyczki w wysokości 15 mln dolarów w ramach Foreign Military Financing Program, którego celem jest wsparcie finansowe zakupów amerykańskiego uzbrojenia przez kraje sojusznicze.

W oparciu o decyzję parlamentu 2 października w łotewskiej bazie lotnicze Lielvarde, w której stacjonować będą pozyskane maszyny, podpisano list intencyjny dotyczący całej transakcji. Łotwę reprezentował minister obrony Raimonds Bergmanis natomiast USA ambasador na Łotwie, pani Nancy Bikoff Pettit. W uroczystości udział wziął również dowódca sił zbrojnych, gen. Leonīds Kalniņš.

image
Podpisanie listu intencyjnego przez ministra obrony Łotwy i ambsador USA w tym kraju. Fot. MO Łotwy

Jak wynika z dokumentu każdy z łotewskich śmigłowców ma kosztować około 18 mln euro. Łącznie na cztery maszyny Ryga wyda więc około 72 mln euro. Reszta pieniędzy przeznaczona jest na infrastrukturę, wsparcie eksploatacji, części zamienne oraz szkolenie załóg i personelu naziemnego. Pierwszy łotewski Black Hawk ma zostać dostarczony pod koniec 2020 roku a kolejne w 2021 roku. Z transakcją nie są powiązane żadne wymagania offsetowe, a głównym wykonawcą kontraktu będą zakłady Sikorsky Aircraft Company w Stratford, w stanie Connecticut.

Maszyny mają zastąpić obecnie eksploatowane przez łotewskie siły zbrojne 4 śmigłowce Mi-8MTW zakupione przez Łotwę w latach 2000-2004. Śmigłowce UH-60M Black Hawk będą wykorzystywane nie tylko przez siły zbrojne do realizacji zadań transportowych, ratowniczych i bojowych, ale również do gaszenia pożarów czy wsparcia policji. W dalszej perspektywie czasowej Ryga planuje również zakup trzech lekkich śmigłowców wielozadaniowych do szkolenia pilotów, zadań transportowych i ratowniczych. Prawdopodobnie będą to również śmigłowce produkcji amerykańskiej. Wśród możliwych opcji są m.in. maszyny UH-72A Lakota.

Pozyskując UH-60M Black Hawk Łotwa dołączyła do takich krajów europejskich jak Słowacja, Austria czy Szwecja, które zdecydowały się w ostatnim czasie na zakup maszyn firmy Sikorsky (obecnie część Lockheed Martin). Z pewnością na tą decyzję wpływ miały doświadczenia ze współpracy z jednostkami US Army wyposażonymi w te śmigłowce.

Rodzina maszyn wielozadaniowych UH-60 Black Hawk jest "koniem roboczym" lotnictwa US Army od 1979 roku. Produkowane obecnie UH-60M należą do trzeciej generacji tej rodziny opracowanej na początku XXI wieku. Wśród zmian w stosunku do starszych śmigłowców UH-60 należy wymienić systemy awioniki nowej generacji, mocniejsze silniki oraz układ sterowania klasy "fly-by-wire".

Reklama
Reklama

Komentarze (19)

  1. -CB-

    Ależ ja się z wami zgadzam. Zastanawia mnie natomiast dlaczego "BH" z Mielca miał być dla nas dobry, ale dla Łotwy już nie? No i sam sobie odpowiem: bo nasze "BH" nie są de facto BH, choć ciągle się nam to wmawia. I tyle.

  2. Mi-elec

    -CB- a ty dalej swoje... Było to już wałkowane na D24: Właścicielem praw do całości rozwiązań zastosowanych w UH-60M jest rząd USA. W wyniku tego sprzedaż śmigłowca UH-60M jest możliwa tylko za pośrednictwem rządu amerykańskiego, dlatego nie może być oferowany przez koncern, tylko za pośrednictwem programu FMS. Dodatkowo wiadomo, że BH sprzedawany do innych krajów nigdy nie może być identyczny z tym wykorzystywanym w US Army (technologie zastrzeżone - ale rozumiem że dla ciebie BH w US Army to to samo co BH na Łotwie). W Mielcu produkuje się wiele części wykorzystywanych w obu wersjach UH-60M i S-70i. Dlatego to rząd USA decyduje, a LM wykonuje, a przeszkodą nie są względy techniczne, tylko polityczne itp.

  3. 102,4MHz

    -CB- To pokaż teraz:.........................1. gdzie Mi-elec napisał że "to rząd USA ma swoją fabrykę BH?" .................2. które państwo mogło zamówić w LM śmigłowce bez zgody władz USA.......................3. dlaczego uważasz że USA ekonomiczni frajerzy i kredytując zakup sprzętu amerykańskiego, zamówią go w innym kraju.............................................................................................................................................................. Nie jestem oczywiście takim fachowcem ja ty, ale czytałem na D24 że: BH różnią się one w zależności od wyposażenia, przeznaczenia czy rynku na jakim są sprzedawane. S-70i oznacza maszynę zbudowaną w mieleckich zakładach, ale "Black Hawk jest jeden" – jak tłumaczył Radosław Groński, konstruktor prowadzący projekt BLACK HAWK S-70i w PZL Mielec, w wywiadzie dla portalu Defence24.pl. No to przekonaj mnie do tego , co ciągle sugerujesz, że R. Groński to kłamca?

  4. -CB-

    @Mi-elec - A to "rząd" ma swoją fabrykę BH? Nie, to nie rząd USA decyduje gdzie zostaną wyprodukowane, bo też nie rząd je będzie produkował, tylko właśnie LM. Po prostu Mielec nie ma możliwości wyprodukowania takich śmigłowców.

  5. W3 - pl

    Kolejnego Od Super A-polityki do kalkulatora!? 18 gdy euro OK 4,3140+ pln/2 sztuk przeliczone??! Jednego s70 na OK 60mln ale pln wyceniony w defence24.pl

  6. tyle

    @sojer. Nie istotne czy dla USA czy dla innych państw, ważna liczba idąca w tysiące sztuk , dzięki czemu można było dopracować i udoskonalić BH jak żaden inny śmigłowiec. USA planują użytkować BH chyba do około 2070 roku, co też ma znaczenie.

  7. Jan

    Do Harry. Proszę sobie admirałem ust nie wycierać. Zwłoki wróciły, bo takie było życzenie pana admirała i wszyscy byliśmy mu to winni. Co do śmigieł, to jeśli uważasz, że są one ważniejsze od obrony p.lot./p.rak. lub że uczynią z nas potęgę militarną, to chyba pomyliłeś fora.

  8. Mi-elec

    Do -CB- Oświeć nas jak sobie wyobrażasz ten zakup w Mielcu? Łotwa kupuje śmigłowce ze wsparciem finansowym rządu USA w ramach Military Financing Program. To rząd USA decyduje gdzie zostaną wyprodukowane, a rząd USA to raczej nie to samo co Lockheed Martin. No i jeszcze dochodzi sprawa potencjalnego serwisu dla tych śmigłowców, .... uuu może Mielec?

  9. Harry

    Natomiast koniem roboczym Sił Powietrznych RP jest rodzina Mi8/Mi17. Nie ma Caracali, nie ma tych śmiglaków co to je Macierewicz obiecywał do końca 2016 roku. Ale za to zwłoki admirała Unruga wróciły do Polski.

  10. Olo

    odkupić te mi-8 od nich!!!!!!!!!!!!!

  11. Geoffrey

    "Wśród zmian w stosunku do starszych śmigłowców UH-60 należy wymienić systemy awioniki nowej generacji"/ Taki nowy, a już należy wymienić system awioniki :)

  12. LOL

    Mają zastąpić Mi-8 kupione w 2000 roku? To musimy odkupić te Mile. Nasze są średnio 10-15 lat starsze.

  13. KOSA

    18 mln za szt ? a nasze policyjne 30 ? ZARTY JAKIES...

  14. sojer

    @tyle W tym 3000 szt. Black Hawków i Sea Hawków dla USA. W USA wszystko robi wrażenie, np. ponad 2000 szt. F-16 dla USA. Taki kraj - więcej lotniskowców, więcej niszczycieli, więcej tankowców niż reszta świata razem wzięta.

  15. W3-pl

    -CB-nie siej propagandy!!! te 18 mln w EURO sztuka PO ile w PLN!!! + transakcja kredytowana w jakim przez KOGO konkretnie? wiesz, dawajRobota dla ludu roboczego w ....USA. Wojska Lotnicze....Chile. Zamawia w Milelcu po DWU latach odbiera 3 (w tym roku prezenowali z radarem meteo, zbiorniki dodatkowe i takie tam bzdety jak-KOLEJNE w tym roku. POLAMENTUJEMY do gwiazdki ok?

  16. tyle

    Do tej pory wyprodukowano ponad 4 tys sztuk, wszystkich wersji BH. Liczba robi wrażenie.

  17. lech

    a my mamy dalej skrzydła Ikara

  18. -CB-

    Uuu To nie z Mielca? A takie są ładne, amerykańskie. Szkoda...

  19. Rzyt

    Hańba Polski rządzie... Nie szanujecie naszej codziennej pracy i PKB które wytwarzamy by zmarnowany kraj jakoś ciągnął. Wydajecie pieniądze bardzo słabo, lekko, bez przemyślenia. Założenie jest takie wytrwali zabory, wojny, powstania to i to wytrwają w ciszy i pokorze... Eh a Indie za S 400 zapłacą 5mld za 15 baterii po 8 wyrzutni każda...warsz-avivie litości