Przemysł Zbrojeniowy
Australia ekspresowo otrzymuje swoje Abramsy
Amerykański koncern General Dynamics Land Systems, poinformował o tym ile już dostarczono czołgów M1A2SEPv3 dla wojsk lądowych Australii.
Zgodnie z informacją przekazaną przez General Dynamics Land Systems, do dnia dzisiejszego, wojska lądowe Australii otrzymały już 46 z 75 czołgów M1A2SEPv3. A kolejne wozy mają być w drodze. Jest to bardzo szybkie tempo dostaw, biorąc pod uwagę że umowę na zakup zawarto w 2021 roku.
Umowa opiewała na 75 czołgów podstawowych M1A2SEPv3, 29 czołgów saperskich M1150, 18 mostów szturmowych M1074 i 6 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2. Ponadto umowa zawierała pakiet szkoleniowy i logistyczny. Dostawy samych czołgów podstawowych zakończą się w 2025, czyli w 4 lata od podpisania umowy, co jest typowym tempem dostaw tego typu czołgów.
Czytaj też
Obecnie koncern General Dynamics Land Systems realizuje zamówienia na czołgi M1A2SEPv3 nie tylko dla US Army i wojsk lądowych Australii, ale jest także w trakcie produkcji i dostaw są czołgi tego typu dla Wojska Polskiego. Pierwsza partia wozów ma dotrzeć do Polski jeszcze w tym roku. Dodatkowo zamówienie na czołgi M1A2SEPv3 złożyły Rumunia i Bahrajn.
Czytaj też
Dodatkowo, GDLS realizuje także zamówienia na dostawy czołgów dla Tajwanu (M1A2T) oraz modernizację czołgów armii Kuwejtu (M1A2K), Arabii Saudyjskiej (M1A2S), a także procedowane są możliwe projekty modernizacji wozów dla Maroko i Iraku, a w przyszłości potencjalnie także dla Egiptu.
Czytaj też
Dodać należy że rządy Australii i USA, zgodziły się aby przekazać wcześniej eksploatowane przez wojska lądowe Australii, czołgi M1A1SA jako pomoc wojskową dla Ukrainy. Na chwilę obecną z 59 czołgów które będą eksploatowane, przekazanych ma zostać 49 maszyn, ale nim dotrą one na Ukrainę, muszą przejść remonty oraz modyfikacje w USA.
krajan
Szkoda ze polski MON nie przekonał Rządów Australii i USA, ,ze szybciej i skuteczniej dla obecnej obrony Ukrainy, będzie przekazanie sprawnych, choćby 60 polskich czołgów PT-91, w zamian za 60 Abramsów z poniesieniem kosztów modernizacji w określonym zakresie i czasie, Na pewno dłuższym niż dostawa przez Polskę PT-91 Szybkie wprowadzenie kolejnych czołgów PT-91 do wojska UA, pozwoli z marszu skierować je na front, bez znacznej zwłoki na transport via USA, remonty i żmudne szkolenia Oby zamiar Amerykanów przekazania Abramsów do armii UA był nie za późno, a wiec po czasie obrony
szczebelek
Przecież te 116 Abramsów dostaliśmy na takich zasadach tylko, że przelicznik nie był 1 do 1...
Rusmongol
@szczebelek. 116 m1a1 kosztowało nas 1.4 mld $. Pomniejszone o 200 mln podarowane przez USA. Za darmo to nie było.
Al.S.
Pt91 pójdą na Ukrainę, jak tylko do Polski dotrą Abramsy SEPv3. Po zakończeniu ich dostaw będziemy mieć 366 M1, 180K2 i ok 200 L2 w wersjach A5 i PL, czyli około tyle ile mieliśmy wszystkich czołgów - L2, T72 i Pt91 przed 2022r. Zgadzam się, szybka dostawa Twardych i ich natychmiastowe użycie w dużej ilości może narobić ruskim sporo zamieszania, a nawet zmienić sytuację na froncie. Podobnie jak w czasie kontrofensywy pod Charkowem, kiedy to właśnie duża dostawa T72 z Polski, Czech i Bułgarii zapewniła ukraińskiej armii lokalną przewagę sprzętową. Niestety, samych strat bojowych tego sprzętu było około setki wg Oryx, do tego doszło normalne zużycie, już zresztą nienowych wozów. Pt91 sprawuje się w tej wojnie zaskakująco dobrze, te 60 i więcej sztuk mogłoby sporo tam ugrać.
lekko zaawansowany
Abrams i K2 były dobrym posunięciem, choć sprawa K2PL nie idzie szybko i tanio, ale trzymam kciuki, bo pierwotna opcja przeprojektowania K2PL na bardziej dopancerzonego z dodatkowymi kołami może poprawionym dnem=miny oraz pangolinem na stropie oraz ASOP w 2 partia w Polsce, po zastąpieniu PT91 w 16 Dywizji przez podstawowe K2, jest godna ponownego rozważenia tak na spokojnie. Zakłady były by doinwestowane w celu przyjęcia zdolności i technologii budowy, a prototyp przebadany i produkcja od 2026 by ruszyła w Polsce.
radziomb
Nie będzie dodatkowej pary kół- za dużo zmian i wydłuzy to termin produkcji, trzeba by zrobić nowe badania, testy kwalifikacyjne. Nie wiem po co ten pomysł puszczali w eter. Już to Agencja Uzbrojenia zdementowała. Będzie natomiast ASOP- system hard kill :-)
Tomek72
no proszę i dlatego WARTO WSPÓŁPRACOWAĆ z USA - nie mam co prawda danych o całkowitej zdolności do produkcji czołgów przez General Dynamics Land Systems - (warto byłoby zrobić takie porównanie z innymi oferentami) - ale Ile to już lat niemy produkują Leopardy dla Węgier - Węgry zamówiły 44 czołgi Leopard 2A7HU w roku 2018. Oprócz wozów Leopard 2A7HU zamówiono również 12 czołgów Leopard 2A4 - pierwszego Leo dostały w 2023-08, kolejne 7 do końca roku, kolejne 3 (11) w 2024.01 - w lipcu mieli już 13 + kolejne 2 (15), w sierpniu 3 (18), we wrześniu kolejne 2 (20) - ich liczba zwiększyła się do 24 z łącznie zamówionych 48 pojazdów
Starszy Nadszyszkownik Sztabowy
Czyli gdybyśmy zamówili 250 Leopardów zamiast Abramów to dostarczonoby je expresowo, czyli po 62 latach.
szczebelek
To są fakty, ale i tak miłośnicy niemieckiego patronatu powiedzą, że to mity i jakbyśmy zamówili 1000 w niemieckim przemyśle to byśmy je dostali w rok, bo wtedy to nie są zakupy z półki tylko wspomaganie niemieckiej gospodarki
Pucin:)
@MiP- nic nie trzeba było brać w Europie w WP podobno na stanach magazynowych było 300 szt sprawnych czołgów T-72 a tak naprawdę pincet (500 szt) ogólnie, tzw. czołgów z bagien (cytat z gen. Różańskiego). Ale jak to u nas - zawalono - moim zdaniem niezłą modernizację, tzw. PT-16 - MSPO2016 z Bumaru. Gdyby to dokonano miano by pincet całkiem niezłych skrzydłowych do Abramsów i Leopardów. Ot i cała głupota WP-RP. :)
Pucin:)
Zapomnieliście - autor również - że GDLS rozpoczęła całkiem nową produkcje Abramsów (nie tylko rewitalizacja istniejących). A na dokładkę M10 Booker (zamawiający US Army i USMC - również GDLS) jest już uruchomiony i będzie Shermanem w armii amerykańskiej - szykowana jak świergolą jaskółki produkcja masowa, tj. ok. 10 tys rocznie. Idzie wielka wojna!! :) A tak istotna produkcja K2PL w podmoskiewskim lesie!! :)
Chyżwar
To się nazywa właściwe tempo dostaw. A dobrze pamiętam falę hejtu, która wylała się przy okazji pozyskiwania Abramsów. Tymczasem gdybyśmy postawili na niemieckie czołgi, to dzisiaj polskie wojska pancerne znajdowały by się w głębokim lesie, z którego nie wyszłyby przez kilkadziesiąt lat. Obecnie podobne zjawisko dotyczy K2 hejtowanego z uporem godnym lepszej sprawy. Mimo, że i te czołgi dostarczane są w bardzo szybkim tempie. Podobno zdania nie zmienia tylko krowa. Choć to też nie do końca prawda jest. Autor niniejszego artykułu już kilka razy sygnalizował jak naprawdę wygląda opancerzenie K2. A wygląda znacznie lepiej niż powszechnie sądzono. Ostatnio poparł tą tezę przedstawiając dostępny materiał zdjęciowy i przekroje pancerza. Więc skoro nawet krowa potrafi zmienić zdanie jak nazwać ludzi nadal piszących dyrdymały o koreańskim czołgu?
MiP
Oczywiście wojskowi w Europie się nie znają tylko ty się znasz w kwestii opancerzenia K2..... I wszystkie nieznające się kraje w Europie wolą czekać latami na Leoparda niż brać super opancerzone K2
Rusmongol
Ja wpisy o papierowym pancerzu K2 kwituje tylko uśmieszkiem. Widać ten tekst to jedyne co zostało przeciwnikom K2 żeby podkopywać sukces zakupu i dostaw tej maszyny.
MiP
Rusmongol to jest sukces taki sam jak pseudo bojowe Fa-50 🤣 No ale w naszym kraju poprzedni MON ogłosił je nowoczesnymi myśliwcami 🤣
Nihoo
A teraz porównajmy to do dostaw Leopardów...
MiP
Oczywiście że dostawy Leopardów się ślimaczą tylko zobacz że jakoś wszyscy w Europie wolą czekać latami na te Leopardy niż brać tekturowe K2
Zenek2
@MiP Powtarzasz urban legends. Leopardy są niewiele lepiej opancerzone. A ich zakupy są na ogół polityczne i wbrew temu co wybrało wojsko.
Franek Dolas
Zenek Większość zakupów państwowych to zakupy motywowane politycznie a zakupy uzbrojenia zwłaszcza. I nie ma w tym nic niezwykłego. Dlaczego my nie kupujemy samolotów 5 generacji np. w Chinach tylko drożej w USA. W przypadku zakupu czołgów to państwa które wybierają Leoparda to państwa silnie zależne od Niemiec często posiadające wcześniejsze jego wersje bądź nie narażone bezpośrednio na atak lądowy i mające w ich mniemaniu czas na czekanie.
radziomb
Australia przekaże swoje Abramsy na Ukraine, stąd pośpiech.