Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

AUSA 2023: Koreańska artyleria prezentowana w USA

Autor. Hanwha Aerospace

Koreańska Hanwha Aerospace, producent używanych w Wojsku Polskim haubic K9 i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Chunmoo, prezentuje swoje rozwiązania na wystawie AUSA 2023 w Stanach Zjednoczonych.

Reklama

Uzbrojenie i amunicja są prezentowane na AUSA 2023 przede wszystkim z myślą o siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych i Kanady. John Kelly, prezes Hanwha Defense USA podkreśla, że firma zamierza realizować projektowanie i produkcję w Stanach Zjednoczonych, tak jak robi to już w wielu krajach NATO, Unii Europejskiej i Sojuszu Pięciorga Oczu (Five Eyes). Dodaje, że obecnie większość produkcji w Korei to pierwsze partie sprzętu, a kolejne są już dostarczane w ramach współpracy przemysłowej. Przykładem jest Polska, gdzie 48 haubic K9 dostarczono w ciągu miesięcy, aby zastąpić wyposażenie dostarczone Ukrainie.

Reklama

Podczas targów AUSA prezentowana jest więc haubica samobieżna K9 kalibru 155 mm, obecnie najpopularniejszy tej klasy system artyleryjski na świecie. Obecnie ma ona możliwość rażenia celów na dystansach ponad 40 km, zademonstrowała też zdolność wykorzystania nowej amunicji z dodatkowym napędem rakietowym o donośności ponad 50 km. Obecnie K9 są w służbie w ośmiu państwach, w tym w Polsce, Estonii, Norwegii i Finlandii.

Czytaj też

Obok haubicy K9 pokazywany jest także robotyczny wóz amunicyjny K56, mogący wspierać zarówno koreańskie systemy artyleryjskie, jak i inne, jak M109 Paladin. Jest on w stanie dostarczać ładunki miotające i pociski do dział w sposób zautomatyzowany. Hanwha prezentuje też system modułowych ładunków miotających (MCS), przeznaczonych do wykorzystania w haubicach w standardzie NATO z lufami o długości 39 i 52 kalibrów, z pociskami spełniającymi wymogi NATO Joint Ballistic Memorandum of Understanding (JBMoU). System może działać w temperaturach od -46°C to +54°C. Przedstawiciele koreańskiego producenta podkreślają, że mają potencjał do produkcji bardzo dużej liczby modułowych ładunków miotających, a ich wysokie parametry pozwalają na zachowanie dużej szybkostrzelności i celności ognia.

Reklama
Hanwha Aerospace
Hanwha Aerospace
Autor. Hanwha Aerospace

W USA prezentowany jest również system przeciwpancernych pocisków rakietowych TAipers. Powstał on poprzez konwersję ppk pierwotnie opracowanego dla śmigłowca LAH Armii Republiki Korei. Może on być instalowany na pojazdach załogowych i bezzałogowych oraz zwalczać cele na dystansie 8 km, także bez widoczności celu z miejsca odpalenia, dzięki łączu światłowodowemu oraz kamerom termowizyjnej i telewizyjnej.

Czytaj też

Na AUSA demonstrowany jest również moździerz samobieżny 120 mm, który może zostać zintegrowany z platformą kołową lub gąsienicową oraz zestaw przeciwlotniczy BIHO, uzbrojony w armaty 30 mm i wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych. Może on być szybko posadowiony na podwoziu kołowym 8x8.\ Na ekspozycji Hanwha Aerospace widoczny jest też bezzałogowy pojazd lądowy Arion-SMET. To system na podwoziu kołowym, w układzie 6x6, mogący działać na odległości do 100 km, z ładunkiem do 550 kg. Służy on przede wszystkim do wsparcia żołnierzy piechoty i może wykonywać misje rozpoznawcze, transportowe i ewakuacji medycznej, ale też wsparcia ogniowego za pomocą zdalnie sterowanego stanowiska strzeleckiego. Przewiduje się, że jeszcze w tym roku przejdzie kolejne próby poligonowe z udziałem Marine Corps i US Army w centrum szkoleniowym amerykańskiej piechoty morskiej.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama