Przemysł Zbrojeniowy

Aligatory do modernizacji. Impulsem eksport i zamówienia krajowe

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Śmigłowce uderzeniowe Ka-52, które są na wyposażeniu sił zbrojnych Rosji i Egiptu, są obecnie rozwijane do nowej wersji w oparciu o doświadczenia bojowe. Impulsem są tu zamówienia krajowe i eksportowe, ale również wysokie koszty zmodernizowanego śmigłowca Mi-28NM.

Ważnym czynnikiem decydującym o rozwoju Ka-52 we wszystkich wersjach jest zainteresowanie ze strony Egiptu, który pozyskał do końca ubiegłego roku 34 spośród 46 zamówionych maszyn dla wojsk lądowych. Kolejnym klientem może być Tailandia, ale ciekawa przyszłość zdaje się czekać również wersję morską Ka-52K. Co prawda Egipt zwleka z zapowiadanym już od dawna zakupem maszyn uderzeniowych dla okrętów desantowych typu Mistral, ale w najbliższych latach spodziewane jest zamówienie na co najmniej 32 egzemplarze. Jak informuje Forecast International Defence & Security Monitor, również chińska marynarka wojenna wyraża zainteresowanie Ka-52K.

Równocześnie rosyjska flota zapowiada podpisanie umowy na ponad 30 śmigłowców Ka-52K jeszcze w 2019 roku. Tymczasem trwają dostawy śmigłowców lądowych Ka-52 dla lotnictwa rosyjskich wojsk lądowych. Około 150 maszyn jest już w służbie, spośród 170 których dostawy zakontraktowano do roku 2020. Eksperci Forecast International przypominają, że początku ubiegłego roku ministerstwo obrony Rosji zapowiedziało zamówienie kolejnych 114 śmigłowców Ka-52 z dostawą do roku 2027. Maszyny te będą już zmodernizowane w oparciu o doświadczenia bojowe z Syrii.

Pakiet ma obejmować nowe pomocnicze źródło zasilania o większej mocy, ulepszone systemy samoobrony i ostrzegania oraz pociski kierowane Hermes-A, wprowadzone już na maszynach Ka-52K. Hermes-A jest rodzina rakiet naddźwiękowych o budowie modułowej i wielostopniowym napędzie, które w pierwszej fazie lotu kierowane są inercyjnie lub komendami radiowymi a w fazie terminalnej naprowadzają się na podczerwień albo promień lasera. Zasięg systemu to 15-20 km. Głowica o masie 28kg w wersji odłamkowej lub kumulacyjnej, posiadającej penetrację 1000 mm.

Oprócz uzbrojenia w zmodyfikowanej wersji lądowej Ka-52 Rosjanie planują również wykorzystać składne wirniki, opracowane dla wersji pokładowej. Ułatwiają one transport i obsługę maszyn w niewielkich hangarach. Znacznie upraszczają też przerzut maszyn na duże dystanse z użyciem ciężkich samolotów transportowych i przyspieszają wejście do akcji, gdyż nie ma potrzeby demontażu i ponownego montażu wirnika głównego.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.