Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Abrams, Leopard i Czarna Pantera zawalczą o Rumunię?

TR-85M1 Bizonul, uwagę zwracają elementy SKO Ciclops-M na wieży w tym skrzynka z dalmierzem laserowym na jarzmie armaty, oraz dodatkowy pancerz wieży w formie klinów.
TR-85M1 Bizonul, uwagę zwracają elementy SKO Ciclops-M na wieży w tym skrzynka z dalmierzem laserowym na jarzmie armaty, oraz dodatkowy pancerz wieży w formie klinów.
Autor. 7th Army Joint Multinational Training Command https://en.wikipedia.org/wiki/File:Romanian_tanks_attack_during_Combined_Resolve_II_(14095508658).jpg

Rumuński portal Defense Romania poinformował o wywiadzie przeprowadzonym z rzecznikiem rumuńskiego ministerstwa obrony Generałem Constantinem Spînu w którym poinformowano, że ministerstwo obrony analizuje i uzasadnia program pozyskania nowych czołgów podstawowych, program ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Oficjalnie ministerstwo obrony Rumunii nie podaje jakie konstrukcje są brane pod uwagę, lecz media branżowe z Rumunii spekulują iż w grę wchodzą czołgi M1A2SEPv3, Leopard 2A7 oraz K2 Czarna Pantera.

Siły zbrojne Rumunii dysponują wieloma typami przestarzałego uzbrojenia, które wymaga wymiany, w wypadku wojsk pancernych, potrzeba jest niezwykle paląca albowiem czołgi którymi dysponują, bazują na czołgach rodziny T-54 i T-55. Jest to około 120 T-55AM/T-55AM2, 9 TR-580, między 103 a 226 TR-85-800 oraz 54 TR-85M1 Bizonul.

Reklama

Czytaj też

TR-85M1 jest najnowocześniejszym obecnie eksploatowanym czołgiem przez wojska lądowe Rumunii, wóz posiada uzbrojenie w postaci armaty A-308 kaliber 100 mm, sprzężonego z nią karabinu maszynowego PKT kaliber 7.62 mm oraz umieszczonego na wieży wielkokalibrowego karabinu maszynowego DSzK kaliber 12.7 mm. Wóz dysponuje relatywnie nowoczesnym systemem kierowania ogniem Ciclop-M, który zapewnia prawdopodobieństwo trafienia pierwszym strzałem wynoszące ponad 95% na dystansie poniżej 2000 m, oraz 75% na dystansie pomiędzy 2000 m a 3000 m.

Czytaj też

Osłona pancerna składa się w wypadku kadłuba z spawanych walcowanych płyt stali pancernej, w przedniej części kadłuba w formie układu przestrzennego, wieża natomiast jest odlewana z niewielkimi modułami pancerza kompozytowego w kształcie klina przyspawanymi do przedniej powierzchni wieży.

Za napęd tego 50 tonowego pojazdu odpowiada silnik wysokoprężny 8VS-A2T2M o mocy 860 KM, zapewniający prędkość na drogach utwardzonych dochodzącą do 60 km/h.

Reklama

Komentarze (9)

  1. easyrider

    Zobaczymy czy mają olej w głowie czy przeciwnie i postawią na sprzęt z Niemiec. Skądinąd dlaczego nie z romańskiej (kiedyś, bo teraz raczej islamskiej) Francji i nie wezmą Leclerc? Jak wezmą Leo, to może uda im się także nasze wcisnąć?

    1. LMed

      Ostatnie zdanie oddaje sens głębokiej mądrości ludowej zawartej w powiedzeniu "zamienił stryjek siekierkę na kijek", kolego Easy.

  2. Golf

    Na podstawie naszych doświadczeń możemy Rumunom podpowiedzieć, że największe „premie” dają Koreańczycy !

    1. wert

      największą premię daje ten na górze. Daje ale częściej odbiera rozum

    2. Pitbull

      To jest pewnie glowny punkt przetargowy Koreanczykow.

    3. Szwejk85/87

      Golf@ Może się pochwalisz ile "premii" dali Ci Koreańczycy za te wszystkie zakupy ?

  3. LMed

    No cóż, gdyby wzięli Abramsa, to by dowodziło, że nie policzyli kosztów (co się zdarza). Najprostrze rozmowy byłyby z azjatami bezwzględnie. A Leo wiadomo najlepszy stosunek korzyści/koszty (patrz trzeźwo myślacy Czesi, Słowacy, Węgrzy). Oczywiście jest jeszcze polityka...

    1. easyrider

      Każdy kto uzależnia swoje bezpieczeństwo od Berlina podcina gałąź, na której siedzi.

  4. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

    Być może kupią nasze Leopardy, skoro my będziemy kupować czołgi K 2 i Abrams. Trochę Leopardów 2 a 4, bo około setkę - ma również Finlandia. Razem mieliby około 350 leopardów.

    1. Szwejk85/87

      Ja bym nasze Leopardy oferował państwom bałtyckimi, moglibyśmy je serwisować. To też jest jakiś pieniądz.

  5. Szwejk85/87

    Życzę Rumunom małej fabryczki klepiącej 50 szt. rocznie K2. Obok proponuję postawić małą fabryczkę K9, 40 szt. rocznie. No i oczywiście fabryczkę FA50, najlepiej żeby się nazywała IAR. O niewielkich zakładach produkujących klony HIMARS nie wspominam, bo to oczywista oczywistość. Amunicja do tego wszystkiego i rakiet plot dowolnego systemu też sama się nie wyprodukuje. Tego wszystkiego życzę Rumunom.😎

  6. Pitbull

    W punkt. Po zakupach K9A1 czy szkolnych 13.5 mln dolarow i FA-50 za 63mln dolarow za sztuke innej opcji nie widze.

  7. Szop85

    Leopard dostępny po 2030 roku .Abrams cała produkcja zajęta dla Polski Australii i Tajwanu. K2 od ręki 300 w Góra 3 lata. Norwegom niecałą SETKĘ leo2 zaproponowali z produkcją do 2034r. Co tu komentować.

    1. RAF

      Szop85@ Dokładnie.

    2. stary wirus

      Polskie Leosie będą się zwalniać ale biorąc pod uwagę prawdopodobną produkcję K2 w Polin bardziej nam się opłaca przejąć serwis ewentualnych rumuńskich K2.

  8. AndK

    No to teraz mogę się nawet założyć że części naszych K2 i K9 zostanie wyprodukowane w zakładach rumuńskich.

    1. kukurydza

      Zakładać bym się jeszcze nie zakładał, zawsze mogą (jak dotychczas) zacząć od "najlepszego czyli z USA" i kupić ze 100 Abramsów. Inna sprawa, że włączenie Rumunii w na razie czysto polski a potencjalnie szerzej trójmorski projekt Czarnej Pantery to byłby dla nas sztos, zwłaszcza jeśli poza częściami od nich dla naszych, coś od nas by szło do ich czołgów. Przy tych liczbach o których mowa, pewnie potrzebują sprzęt dla 3-4 dywizjonów pancernych, po 58 na dywizjon jeśli struktury jak w Polsce, amerykańskie.

    2. Bojar

      @kukurydza - hmm, a od kiedy to w strukturze naszych SZ funkcjonują dywizjony pancerne ??? :)

  9. szczebelek

    Rumunia wysłała list intencyjny do Korei Południowej w sprawie pozyskania zarówno K2 jak i K9. Tylko po to by wzięli udział w przetargu? Z resztą mogą zrobić miks podobnego do naszego, że Abramsy będą wrzucone w jedną albo w dwie brygady, a resztę uzupełnią K2.

    1. R88

      Rumunii nie stać na Abramsy.

    2. Nico44

      Bogate państwa mają czołgi od 1 producenta miks czołgów podczas godziny W spowoduje chaos logistyczny pokazała to historia m.in operacja Barbarossa czyli atak 3 Rzeszy na ZSRR podczas którego naziści użyli kilka typów czołgów w tym zdobycznych co spowodowało chaos logistyczny i opóźnienie dostaw części zamiennych a Rumuni stać tylko na 1 typ czołu a nie 2

    3. Ogame

      Jak nie będą szanować życia żołnierzy wybiorą koreański. Do bitwy manewrowej też się słabo nadaje.

Reklama