Reklama

Wojna na Ukrainie

Rumuński transporter opancerzony na Ukrainie

TAB-71M (zdjęcie poglądowe).
Autor. TSGT DAVID W. RICHARDS/Wikipedia

W serwisie Twitter pojawiło się ujęcie rumuńskiego transportera opancerzonego TAB-71 używanego przez Ukraińców podczas zajmowania prawobrzeżnej części Chersonia. Wcześniej nie informowano o przekazaniu tego typu pojazdów w ramach pomocy wojskowej ze strony Rumunii.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Rumunia oficjalnie nie wspiera Ukrainy sprzętem wojskowym, zatem uchwycenie transportera opancerzonego pochodzącego z tego państwa jest rzeczą wartą zauważenia. Z racji na to, że jest to tak naprawdę zmodyfikowany BTR\-60PB dla większości obserwatorów nie będą widoczne różnice między nimi i uznają go za pojazd ukraiński/zdobyczny. Rumunia kilka miesięcy temu przyjęła zaktualizowane przepisy dotyczące przekazywania sprzętu znajdującego się w posiadaniu m.in. wojska. Pozwoli to na ewentualne przekazanie np. zmagazynowanych zapasów sprzętowych na Ukrainę. Wśród tego sprzętu mogą być np. czołgi T-72, które Rumunia wycofała z użytkowania wiele lat temu.

Czytaj też

TAB-71 to produkowany na licencji w Rumunii kołowy transporter opancerzony BTR-60PB z zastosowaniem pewnych modyfikacji względem oryginału. Był on produkowany przez rumuńską firmę RATMIL, która obecnie nosi nazwę ROMARM. Uzbrojenie główne stanowi w nim wielkokalibrowy karabin maszynowy KPVT kal. 14,5 mm sprzężony z karabinem maszynowym PKT kal. 7,62 mm. Jednostkę napędową stanowił zdwojony silnik Saviem SR-225 o mocy 140 koni mechanicznych każdy. TAB-71 miał więcej peryskopów dziennych niż BTR-60PB, a także charakterystyczny iluminator po lewej stronie wieży. Załogę chroni pancerz o grubości 6-10 mm.

Reklama

Czytaj też

TAB-71 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Eugen Mihai/Wikipedia
Reklama

Komentarze (1)

  1. Monkey

    Kiepski sprzęt, ale lepszy niż nic. Rosjanie także ściągaja rezerwy z magazynó jeszcze po Zimnej Wojnie.

Reklama