Przemysł Zbrojeniowy

110 dni testów zmodernizowanego Mi-28NM

Fot. Anna Zvereva/CC BY-SA 2.0
Fot. Anna Zvereva/CC BY-SA 2.0

Do końca 2020 roku mają zakończyć się testy państwowe, rosyjskiego zmodernizowanego śmigłowca szturmowego Mi-28NM. Ich cykl obejmie m. in. strzelania ze wszystkich rodzajów uzbrojenia, w tym nowych pocisków kierowanych Hermes-A i Chrizantema-WM. Jeszcze przed zakończeniem prób pierwsza partia sześciu śmigłowców Mi-28NM ma trafić do 344. Wojskowego Ośrodka Prób i Przeszkalania Personelu Latającego w Torżok.

Jak informuje rosyjski dziennik Izwiestia, powołując się na źródła w przemyśle lotniczo-wojskowym, najnowsza wersja śmigłowca szturmowego Mi-28NM, która w ubiegłym roku była testowana w Syrii, powinna w 2020 roku uzyskać certyfikat państwowy. Plan testów w locie, sprawdzianów i strzelań poligonowych ma zająć około 110 dni. Jego elementem będą też testy użycia wszystkich przewidzianych rodzajów uzbrojenia kierowanego i niekierowanego. Będą one dotyczyły m. in. wykorzystania radaru pola walki NO-25M działającego w pasmie centymetrowym i milimetrowym oraz nowych systemów uzbrojenia kierowanego, w tym pocisków Chrizantema-BM i Hermes-A.

9K123M Chrizantema-BM jest zmodyfikowaną wersją pocisku Chrisantema o zwiększonym do 10 km zasięgu i dwukanałowym systemie kierowania. Podobnie, jak morski Ka-52K, również modernizowany Mi-28NM został uzbrojony w owiane dotąd tajemnicą pociski Hermes-A (nazywane też „Produkt 305”), o budowie modułowej i wielostopniowym napędzie, zapewniającym zasięg do 20 km. Trwają także prace nad integracją na tej maszynie naprowadzanych termicznie rakiet powietrze-powietrze R-73M o zasięgu 30 km.

Wszystkie te procedury certyfikacyjne związane z modernizacja systemów awioniki, uzbrojenia i napędu mają zostać zakończone w bieżącym roku. Ja przekonują rosyjscy eksperci, nawet jeśli maszyna Mi-28NM nie spełni wszystkich wymagań, to zostanie warunkowo wprowadzona na uzbrojenie, aby nie zakłócać dostaw.

Jeszcze w bieżącym roku 6 śmigłowców przedseryjnych ma trafić do słynnego 344. Wojskowego Ośrodka Prób i Przeszkalania Personelu Latającego w Torżok, który specjalizuje się we wdrażaniu nowych typów maszyn. Natomiast od 2021 roku mają rozpocząć się dostawy seryjnych Mi-28NM zgodnie z umową na 96 maszyn zawartą podczas wystawy Armia-2019. Planowane tempo produkcji to 12-16 śmigłowców Mi-28NM rocznie.

Komentarze