Przemysł Zbrojeniowy
110 dni testów zmodernizowanego Mi-28NM
Do końca 2020 roku mają zakończyć się testy państwowe, rosyjskiego zmodernizowanego śmigłowca szturmowego Mi-28NM. Ich cykl obejmie m. in. strzelania ze wszystkich rodzajów uzbrojenia, w tym nowych pocisków kierowanych Hermes-A i Chrizantema-WM. Jeszcze przed zakończeniem prób pierwsza partia sześciu śmigłowców Mi-28NM ma trafić do 344. Wojskowego Ośrodka Prób i Przeszkalania Personelu Latającego w Torżok.
Jak informuje rosyjski dziennik Izwiestia, powołując się na źródła w przemyśle lotniczo-wojskowym, najnowsza wersja śmigłowca szturmowego Mi-28NM, która w ubiegłym roku była testowana w Syrii, powinna w 2020 roku uzyskać certyfikat państwowy. Plan testów w locie, sprawdzianów i strzelań poligonowych ma zająć około 110 dni. Jego elementem będą też testy użycia wszystkich przewidzianych rodzajów uzbrojenia kierowanego i niekierowanego. Będą one dotyczyły m. in. wykorzystania radaru pola walki NO-25M działającego w pasmie centymetrowym i milimetrowym oraz nowych systemów uzbrojenia kierowanego, w tym pocisków Chrizantema-BM i Hermes-A.
9K123M Chrizantema-BM jest zmodyfikowaną wersją pocisku Chrisantema o zwiększonym do 10 km zasięgu i dwukanałowym systemie kierowania. Podobnie, jak morski Ka-52K, również modernizowany Mi-28NM został uzbrojony w owiane dotąd tajemnicą pociski Hermes-A (nazywane też „Produkt 305”), o budowie modułowej i wielostopniowym napędzie, zapewniającym zasięg do 20 km. Trwają także prace nad integracją na tej maszynie naprowadzanych termicznie rakiet powietrze-powietrze R-73M o zasięgu 30 km.
Wszystkie te procedury certyfikacyjne związane z modernizacja systemów awioniki, uzbrojenia i napędu mają zostać zakończone w bieżącym roku. Ja przekonują rosyjscy eksperci, nawet jeśli maszyna Mi-28NM nie spełni wszystkich wymagań, to zostanie warunkowo wprowadzona na uzbrojenie, aby nie zakłócać dostaw.
Jeszcze w bieżącym roku 6 śmigłowców przedseryjnych ma trafić do słynnego 344. Wojskowego Ośrodka Prób i Przeszkalania Personelu Latającego w Torżok, który specjalizuje się we wdrażaniu nowych typów maszyn. Natomiast od 2021 roku mają rozpocząć się dostawy seryjnych Mi-28NM zgodnie z umową na 96 maszyn zawartą podczas wystawy Armia-2019. Planowane tempo produkcji to 12-16 śmigłowców Mi-28NM rocznie.
Szept
Nasze firmy w ramach ofsetu zyskały kompetencje do składania tapicerki w śmigłowcach może się podłączymy pod tą modernizscję. W końcu by z ofsetu pierwsza kasa wpadła :)
Kasa? Od ruskich?
Ech
W mysliwcach trszke odstaja za Zachodem wiec nadrabija w tym w czum im idzie dobrze
LLd
Zwróćcie uwagę na obecny trend w PPK - Rosjanie montują rakiety o zwiększonym zasięgu i naprowadzane termowizyjnie, laserowo i radarem, bardzo podobnie jak na zachodzie. Powinniśmy pomyśleć o dokładnie takim samym podejściu, czyli na ciężkie PPK śmigłowcowe i do niszczycieli czołgów powinniśmy wybrać pociski naprowadzane radarem i o dużym zasięgu, czyli Brimstone 3 lub JAGM, przy wyborze którejkolwiek wersji powinniśmy się starać o wejście do łańcucha dostaw, a nie kupować pełną licencję, w razie W i tak nie wyprodukujemy niczego w sensownej ilości, a będziemy musieli liczyć na dostawy z zewnątrz, bo nasze zapasy skończą się nam w tydzień. Wydaje się że JAGM będzie droższy i będzie z tego mniej korzyści przemysłowych, choć tutaj w grę mogą wchodzić inne transakcje wiązane z obecnością US Army w Polsce i skłądowaniem JAGM w magazynach broni rozlokowanych w Polsce przez US Army. tak czy woak trzeba coś kupić szybko. Broń Boże nie brać Spike, bo ten system naprowadzania już mamy, a myślę, że granatów dymnych Rosjanie mają sporo, żeby zakłócać Spike.
Davien
LLD, Rosjanie nie maja zadnych ppk z naprowadzaniem termowizyjnym, ale jedynie zwykłe SACLOS w wiazce lasera albo fal radiowych. Nie maja tez ppk z głowica aktywną.
LLD
Hermes ma naprowadzanie na podczerwień, Chryzantema radarowe.
Davien
Panei LLD, Chryzantema ma naprowadzanie SACLOS za pomoca komend radiowych. Hermes to nie ppk ale wielozadaniowy pocisk kierowany o zasięgu do 100km zaleznie od wersji i kilku sposobach naprowadzania
wiarus
Jedno czego zazdroszczę ruskim, to konsekwencji w realizacji i rozwoju uzbrojenia.
Lewandos
Ja bym dodał: wizji i skali realizacji i braku oporów przed realizacją niemozliwego
y
I nie liczenia się z realiami gospodarczymi i społecznymi?
Navigator
Nic nie mówią o kokpicie i przekładni
Maras
Zapewne kosmetyczne poprawki więc o czym maja mówić. Trzeba przyznac ze Mi-28NM i Ka-52M to światowa czołówka. Chociaż pewnie zaraz Davien wyskoczy ze to odpowiedniki wczesnych AH-64D. No ale coz trzeba jakos tolerowac jego wypowiedzi.
x
ani o ciśnieniu w oponach !
Blooper
Stawiasz tezę i sam sobie na nią odpowiadasz...powinieneś porozmawiać z psychologiem.