Problemy rosyjskiego producenta czołgów. Pracownicy giną, długi rosną ale defilada musi być [KOMENTARZ]

17 marca 2021, 08:05
90534095_2582156061889403_8870865851620786176_o
Fot. UVZ
Reklama

Uralwagonzawod, zakład produkujący m. in. najnowsze rosyjskie czołgi T-14 Armata czy T-90M, boryka się z poważnymi problemami. Długi, przegrane sprawy sądowe, skandalicznie niskie płace i wypadki, w tym śmiertelne, to tylko część problemów. Część mediów mówi o "finansowej czarnej dziurze" w którą zmienił się Uralwagonzawod, wciągając w otchłań również kontrahentów i banki, a wszystko jak się wydaje z pełną premedytacją a być może również z naruszeniem prawa. 

Zła passa słynnych zakładów Uralwagonzawod w Niżnym Tagilu trwa co najmniej od dekady, a poważny kryzys zaczął się w latach 2014-2016, gdy firma zadłużyła się na ponad 100 mld rubli (około 1,4 mld dolarów). Choć trzeba przyznać, że było to związane głównie z produkcją cywilną, znajdującymi się w nazwie firmy wagonami kolejowymi. Produkcja w tym zakresie tylko w 2020 roku zmniejszyła się o 40%, ze względu na nasycenie rynku. Na niewiele zdało się rozwiązanie jakie wprowadziła rosyjska administracja w 2015 roku, skracając maksymalny okres służby wagonów z 38 do 22 lat. Pomogło to na kilka lat, gdyż zmusiło przewoźników do wymiany ponad 200 tys. wagonów, ale skutkiem tego odmłodzenia jest to, że Uralwagonzawod do 2030 roku nie może się spodziewać znaczących zamówień.

Obecnie na rynku cywilnym firma szuka nowych zamówień, na przykład w zakresie platform do przewozu kontenerów gdyż dotąd gros produkcji stanowiły otwarte wagony drobnicowe. Przewóz kontenerów  ostatnim czasie zaczął wypierać stare typy wagonów. Uralwagonzawod próbuje dostosować się do sytuacji, ale przede wszystkim ratują go zamówienia subsydiowane przez państwo oraz kontrakty wojskowe, w tym głównie eksportowe, gdyż zapewniają znaczne środki w twardej walucie.

Stary sprzęt i 200% normy, czyli stare problemy w nowym wydaniu?

Problem zarówno dla produkcji cywilnej jak i wojskowej stanowią ogromne ryzyko w pracy i skandalicznie niskie zarobki pracowników, jak podaje portal R1.RU w tekście „Życie dla „Armaty”: Dlaczego w Uralwagonzawod robotnicy umierają i ulegają okaleczeniu.” Jak przekonuje Aleksander Iwanow, związkowiec który przepracował w zakładzie 20 lat, problemem jest przede wszystkim nieprzestrzeganie zasad BHP, wyeksploatowane, niesprawne maszyny i ignorowanie przez przełożonych informacji od załogi. Skutkiem są dziesiątki wypadków rocznie, w tym wiele bardzo poważnych, również śmiertelnych. Portal przytacza pięć z długiej listy wypadków które zakończyły się śmiercią pracownika. Ostatni pochodzi z grudnia 2020 roku, gdy 47-letni pracownik został zmiażdżony przez prasę którą naprawiał po uprzednim wyłączeniu urządzenia.

Przyczyną tych tragedii, jak przekonuje Aleksander Iwanow, są nie tylko kwestie techniczne i organizacyjne, ale też żałośnie niskie dochody. Normalna pensja, przy obecnej stawce godzinowej to 25-30 tys rubli (340-410 dolarów) miesięcznie. Od lat pensje podnoszone są planowo o 3% rocznie, podczas gdy nawet oficjalna inflacja wynosiła w Rosji w ostatnich 5 latach od 4,5% do nawet 7% rocznie. Realna inflacja, jak podaje niezależny holding badawczy „Romir", wyniosła w ubiegłym roku około 14%, ale niektóre produkty żywnościowe podrożały nawet o 23%.

image
Pojazdy uczestniczące w słynnym czołgowym biatlonie z logo Uralwagonzawod na kadłubie. Fot. UVZ

Co to oznacza? Aby zarobić na utrzymanie większość pracowników pracuje w nadgodzinach. Żeby zarobić „godziwe” 40-50 tysięcy, trzeba pracować co najmniej 200 godzin miesięcznie, czyli nie mniej niż 10 godzin dziennie. Jak mówi związkowiec, oznacza to, że wielu pracowników praktycznie nie opuszcza zakładu. Są przemęczeni i popełniają błędy. Wszystko to przekłada się z jednej strony na jakość i bezpieczeństwo pracy. Z drugiej strony ludzie, szczególnie zatrudnieni „na akord”, wezmą każdą robotę jaka się trafi aby utrzymać siebie i rodzinę.

Warto przypomnieć, że nie mówimy tu o zakładzie skręcającym meble, ale strategicznej firmie produkującej wagony, czołgi, transportery opancerzone. Sprzęt wojskowy dla rosyjskiej armii, ale też eksportowany do krajów takich jak Indie czy Zjednoczone Emiraty Arabskie jest produkowany na zabytkowych maszynach przez kiepsko opłacaną załogę. W tej sytuacji nie powinny dziwić ani opóźnienia, ani problemy finansowe samego Uralwagonzawodu, liczone w setkach miliardów rubli.

Producent czołgów walczy w sądzie

Sytuacji nie poprawiło nawet mianowanie w 2017 roku na dyrektora generalnego Aleksandra Potapowa, byłego wiceministra przemysłu i handlu Federacji Rosyjskiej, mającego wieloletnie doświadczenie w Federalnej Agencji Przemysłu i na stanowisku zastępcy dyrektora Rosyjskiej Agencji ds. Uzbrojenia Konwencjonalnego. Potapow wszedł do firmy z hukiem, zarządził audyt i ogłosił ujawnienie korupcji oraz podważył kilka umów o wartości setek milionów rubli z zewnętrznymi podmiotami, takimi jak znane w Rosji Biuro Projektowe Konstrukcji Wysokich i Podziemnych z Petersburga. Sukces okazał się tymczasowy i kosztowny. Większość z tych kontraktów nie tylko została uznana przez sądy za wiążące, ale Uralwagonzawod obciążono też wielomilionowymi kosztami postępowań sądowych.

„UralWagonProcent”

Firma z Niżnego Tagilu nie narzeka na brak spraw sądowych. Co ciekawe, w części jest podejrzana o fałszowanie dokumentów oraz stosowanie co najmniej wątpliwych prawnie i etycznie praktyk. Jedną z nich są ukryte w umowach klauzule, które potrafiły doprowadzić kontrahentów do upadłości. W jaki sposób? W umowach dotyczących np. dostawy i instalacji maszyn i urządzeń w zakładach Uralwagonzawod niespodziewanie pojawiały się klauzule, zgodnie z którą w razie nieterminowej realizacji kontraktu wymagane prawem zaliczki są traktowane jako komercyjna pożyczka na lichwiarską stawkę, sięgającą 70% rocznie. Oczywiście zakład był w stanie samymi kwestiami proceduralnymi opóźnić zamknięcie kontraktów, których realizacja trwała rok lub dwa. Najczęściej po prostu zwlekano z wypłatą zaliczki, skutecznie pozbawiające kontrahenta środków na terminowe zrealizowanie umowy.

Czołgi podczas defilady na Placu Czerwonym. Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia/CC BY SA 3.0.
Czołgi z Niznego Tagilu podczas defilady na Placu Czerwonym. Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia/CC BY SA 3.0.

Ze względu na takie praktyki Uralwagonzawod trafił na „czarną listę” wielu rosyjskich banków i jego kontrahentom trudno jest uzyskać wymagane gwarancje bankowe na kontrakty realizowane na rzecz zbrojeniowego koncernu. Kolejnym powodem są zadziwiające praktyki, takie jak ubiegłoroczna sprawa sądowa, w której Uralwagonzawod próbował uzyskać pieniądze z gwarancji bankowych za już wykonaną pracę pozywając Sberbank i spółkę Industrialnyj Sbieregiatielnyj Bank. W sprawie pojawiły się oskarżenia o fałszowanie dokumentów i próbę uzyskania nienależnego wynagrodzenia.

W kilku podobnych sprawach, zwykle przeciw mniejszym bankom, firma zbrojeniowa uzyskała już setki milionów rubli. Wiązało się to z wyjątkową przychylnością sądów, które nie zagłębiały się zbytnio w dokumenty. Nie analizowano np. jak w umowach wymagane prawem zaliczki zmieniały się w pożyczki na 70% w skali roku i czy podpisy widniejące na dokumentach nie są przypadkiem fałszywe. Lokalne media podejrzewały, że działo się to za sprawą nacisków na wymiar sprawiedliwości ze strony państwowych koncernów.

Finansowa czarna dziura?

Sytuacja tego, jednego z flagowych przedsiębiorstw rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego, jest trudna i niejasna. Firma nie tylko ma potężne długi, ale też od kilku lat stara się je ukrywać. Uralwagonzawod nie publikuje w terminie raportów kwartalnych i rocznych. Nadal udziałowcy czy związki zawodowe, nie mówiąc o opinii publicznej, nie znają raportu finansowego spółki za pierwszy kwartał 2020 roku. Związkowcy mówią o stale pogarszającej się sytuacji, której sygnałem jest np. systematyczne przekierowywanie etatowych pracowników do pracy w niepełnym wymiarze oraz pracy na akord. Oznacza to, że sytuacja załogi, obecnie niewesoła, będzie się nadal pogarszać.

Wszystko to dzieje się w tle przygotowań do dorocznej defilady 9 maja na Placu Czerwonym, gdzie tradycyjnie zakłady Uralwagonzawod będą chwalić się najnowszymi produktami: T-14 Armata, T-90M Proryw czy BMPT Terminator. Firma już pochwaliła się tym, że wysyła ekipę swoich ekspertów na podmoskiewski poligon Alabino. Będą oni nie tylko doglądać sprzęt biorący udział w defiladzie, ale też rozpoczną przygotowania do Biatlonu Czołgowego. Problemy zakładu są daleko od Moskwy i nie mogą przecież kolidować z oficjalną propagandą sukcesu.

O problemach Uralwagonzawod nie usłyszycie w wiodących, państwowych rosyjskich mediach. Piszą o tym niezależni dziennikarze i lokalna prasa, która śledzi np. sądowe epopeje zakładów z Niżnego Tagilu. W oficjalnych mediach widać za to echa problemów Uralwagonzawod, takie jak informacje o przesunięciu o rok dostawy czołgów T-14 Armata, czy stałe 2-3 letnie opóźnienia w realizacji nie tylko dostaw nowych wozów, ale nawet modernizacji czołgów dla rosyjskiej armii. Jedynie kontrakty zagraniczne są realizowane niemal zawsze na czas, gdyż dzieje się to kosztem zamówień krajowych. Chodzi nie tylko o twardą walutę, ale też wizerunek Rosji jako wiarygodnego dostawcy. Jak podaje SIPRI w raporcie za rok ubiegły, Rosja nadal pozostaje drugim po USA eksporterem broni, choć sprzedaż spadła o 20%. Wszystko dzięki takim firmom jak Uralwagonzawod, które mogą zaoferować atrakcyjną cenę, nawet kosztem życia i zdrowia pracowników oraz własnej płynności finansowej. 

Reklama
Reklama

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 309
Reklama
kaczkodan
wtorek, 23 marca 2021, 01:08

Czysty bandytyzm - zakład produkujący wagony ma problemy, to ustawowo każe się kupować jego produkty. Putinowi bardzo daleko od cara, to tylko pierwszy bojar.

Gruszwik
niedziela, 21 marca 2021, 15:48

Czyli od wojny nic tam się nie zmieniło. Rosja to stan umysłu. Od ich produktów trzeba się trzymać z daleka.

Jeremiasz
sobota, 20 marca 2021, 21:25

Można by odnieść wrażenie że oto Uralwagonzawod wali się. Bzdurą oczywistą jest, iż artykuł stawia tendencyjną tezę. Rosjanie dadzą sobie radę . To kraj może i niezbyt sprawny organizacyjnie ale skuteczny. Nie dramatyzowałbym. Może lepiej byłoby spojrzeć na nasz ogródek gdzie bałaganu jest znacznie więcej. I mądrego od lat nie ma.

Wadim
piątek, 19 marca 2021, 09:11

Czytałem, że codziennie pod zakładem stoi kolejka chętnych inżynierów z UE i USA a zwłaszcza z Polski i błagają o pracę - tak tam jest dobrze.

andys
niedziela, 21 marca 2021, 21:32

W Polsce corocznie mury politechnik opuszczaja tysiace inzynierów. Wiekszosc z nich nie bedzie nigdy pracować w zawodzie, a przynajmniej w biurach konstruktorskich, zakładach produkcyjnych . Jednak jest pewna czesc absolwentów , która chciałaby "pogrzebac" w swoim zawodzie. Czołgi, to nie moja bajka, ale w radiolokacji móglbym popracować, np w zakresie radarów samolotowych, dalekosieznych na KF itd. Specjalnie wybralem systemy, które w Polsce nigdy nie były opracowywane i zapewne. nie będa. Pozostaje zagranica. Specjalnie przejrzałem kilka stron takich zakładów w Rosji, nawet w Moskwie i stwierdziłem , że sa wakaty. Jednak problemem byłoby obywatelstwo , zreszta jak i w USA (sprawdziłem). Pozostaje UE. W wieku krajach UE sa doskonałe instytucje zajmujace sie radiolokacją (Niemcy , Norwegia, Szwcja, Włochy, Hiszpania).

plw
poniedziałek, 22 marca 2021, 13:51

Obywatelstwo nie byłoby jednym problemem w Rosji, obawiam się

Gulden
czwartek, 18 marca 2021, 15:19

Praktycznie rzecz biorąc SAMI rosjanie doprowadzili do takiej a nie innej sytuacji w kwestii kompleksu przemysłowo-zbrojeniowego.Od czasów pierestrojki,czyli Gorbaczowa,a potem Jelcyna i jego wesołej kamandy, sukcesywnie,konsekwentnie i z uporem NISZCZYLI dorobek Sojuza w tym zakresie.Po "modernizacji"czyli de facto kompletnej ruinie ich przemysłu,zamykaniu fabryk zbrojeniowych,zakładów,ośrodków badawczych,infrastruktury,całego zaplecza w tym zakresie...na chwilę obecną cudem zdaje się to,że COKOLWIEK produkują,wdrażają w zakresie obronności.A tradycje w tym zakresie mieli spore.Zniszczyć,zaniedbać,zaorać-łatwo.Zbudować,modernizować,wdrażać-trudno.Na chwilę obecną, coś próbują w tym zakresie działać,co biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą na świece,wcale niełatwa sprawa.Co nie zmienia faktu,że biorąc pod uwagę pieniądze,możliwości które mają, robią chyba maksimum na obecną chwilę w tym zakresie,a zbyt na ich sprzęt jakiś tam jest,więc i zarobek jest,ale o wiele za mały,jak sądzę.A świat niestety przez te lata UCIEKŁ do przodu,o USA nie piszę,bo dla nich to normalna gałąż przemysłu,zwykły biznes,i tam NIKT przy zdrowych zmysłach by tego nie niszczył,tym bardziej za podszeptem speców,spoza swoich granic.Chiny,wiadomo,ale i inni gracze też nie zasypiali gruszek w popiele.Tak na dobrą sprawę,Władimirowicz robi coś takiego,co kompletnie nie jest na rękę zachodowi.Nie dość,że się stawia,to krok po kroku modernizuje swój Kraj.Wiecznie żyć nie będzie,tylko że sorry Winnetou,za jego życia wychowa tylu naśladowców swej polityki,że będzie niesłychanie trudno nasypać im piachu w tryby.

Wanilia
sobota, 20 marca 2021, 22:58

Putin zmarnował lata prosperity. To widać po tych zakładach. Dalej tkwią w latach 60 ubiegłego wieku. Zmarnowany czas. Agresywna polityka i sankcje unaoczniły to Rosji. Jelcyn wyprowadził Rosję z bankructwa, Putin rozpoczął swoje rządy, gdy ceny węglowodorów wypełniły budżet Rosji w maksymalnym stopniu. Zamiast reform wolał dać te pieniądze swoim. I jest jak jest teraz.

Tomek kk
sobota, 20 marca 2021, 12:08

Dokładnie

Przemo
sobota, 20 marca 2021, 10:02

W ZSRR, nieproporcjonalnie duża część gospodarki była nastawiona na produkcję uzbrojenia. To po prostu trzeba było zredukować, bo tak wielka zbrojeniówka jest niepotrzebna w normalnym kraju, a koszty utrzymania ogromne.

Piotr ze Szwecji
czwartek, 18 marca 2021, 13:07

W Rosji nie mają nikogo pokroju Aleksandra Hamiltona (twórcy neomerkantylizmu) i po bolszewickich Rosjanach nie oczekuję czempionów korporacji narodowych, wolnego rynku i małych/średnich przedsiębiorstw. Mają paru kutych bankierów, lecz to podłej jakości kadra (profesjonaliści finansowego przepływu, lecz totalna amatorszczyzna towarowego przepływu) dla zarządzania gospodarką narodową. Produkcja cywilna winna być elastyczna, a firmy zbrojeniowe winny oferować szeroką gamę cywilnych usług i cywilnych półproduktów, a nie wyłącznie same produkty końcowe. W Rosji mają ten sam problem, który jest w Polsce. Fabryki ciągnie być montowniami tanich i lepszych cudzoziemskich komponentów przemysłowych. Niestety Rosja ciągnąc znaczne zyski ze sprzedaży syberyjskich surowców zaniedbała własny rynek wewnętrzny i oddała przedsiębiorczość w Rosji w ręce kryminalistów i "patriotycznych" oligarchów postkomunistycznych. Bóg chroni Polskę, aby nie była rządzona przez tak samo źle podchodzących do gospodarki narodowej ludzi, bo cudu gospodarczego w Polsce nigdy nie ujrzymy.

Maciek
czwartek, 18 marca 2021, 14:21

Rosja ma zupełnie inny problem niż Polska. My otworzyliśmy się na świat, skutkiem był kompletny upadek polskiego przemysłu i handlu, bo zwyczajnie były niekonkurencyjne. Ruscy się nie otworzyli, bo czekałoby ich to samo. A ponieważ się nie otworzyli, zachowali własny przemysł i handel, tyle tylko, że przestarzały. I usiłują nadganiać dystans, a idzie to opornie z kilku powodów: powód systemowy - w tak zarządzanym kraju, gdzie kradnie, kto może, na czele z władzą, po prostu się nie da, powód finansowy - brak kasy, powód polityczny - każdy reżim musi mieć zewnętrznego wroga, przed którym tylko ten reżim może obronić ojczyznę. I ruscy mają wrogów, bo chcą! A jaką mają wrogów, to tracą kasę na zbrojenia, a modernizacja kraju stoi.

andys
czwartek, 18 marca 2021, 15:02

Przedłuzeniem twoich wywodów powinny byc pytania- czy Rosja , ze swoim (ale swoim) przestarzałym przemysłem ma szanse dogonic świat i czy Polska jest w stanie odtworzyć swój narodowy przemysł i dodatkowe pytanie, czy warto go odtwarzać, może lepiej zachować status montowni i czekać czasów , gdy posiadanie narodowego przemysłu bedzie niepotrzebne , po prostu Europa bedzie jednym państwem?

Piotr ze Szwecji
piątek, 26 marca 2021, 11:06

Odtworzenie przemysłu w Polsce jest absolutną koniecznością skoku cywilizacyjnego. Wszystko inne będzie trwaniem wartą przy kranie z ciepłą wodą, co się odbije także na możliwościach polskiej wojennej gospodarki. Można być dumnym ze swojego kraju plantacji bananów jak pod Zaborem Austrii, lecz wszyscy Polacy nie tego pragną od 1795 roku, proszę pana! A co do Europy 1 państwa, patrz Brexit.

ppp
sobota, 20 marca 2021, 08:47

Aby sobie odpowiedzieć warto zastanowić się na czym polegał system zarządzania koloniami i dlaczego przeszkadzał mieszkańcom tych kolonii . W koloniach była garstka mieszkańców , której odpowiadał taki stan rzeczy i przekupieni byli dopuszczeniem do części zysków czerpanych z "dominium" . Nawet w naszej stolicy widać do czego doprowadza taka gospodarka powodując krajobraz księżycowy na terenach niegdyś znanych przedsiębiorstw a nie mówiąc o terenie całego kraju .

Davien
niedziela, 21 marca 2021, 20:12

To juz macie w Moskwie taki księzycowy krajobraz?? Z Rosja musi byc gorzej niż myślałem:)

gbu,tg
piątek, 19 marca 2021, 07:26

Najpierw się popatrz na Niemców i Francuzów. Całkiem fajne relacje. Potem pisz o czekaniu i jednym państwie.

laik
piątek, 19 marca 2021, 01:20

Dobre pytanie, natmomiast podkreslibym jednak koniecznosc stworzenia przez Polske przemyslu, jak dlugo i opornie by to mialo nie isc..

Piotr ze Szwecji
piątek, 26 marca 2021, 11:13

Chodzi o absolutną konieczność. Bez odbudowy przemysłu w Polsce nie ma co myśleć nawet o przyszłości Polski. Bez przemysłu żaden cud gospodarczy nie przeprowadzono nigdzie na świecie. To jest żenujące, że istnieją Polacy, którym nie przeszkadza, że jedno miasto Singapur ma większy przemysł niż cała Polska w kupę wzięta. No, ale dziś Polakiem to nazywa się byle kto z ulicy i to nie jest żaden honor dłużej jak za Demokracji Szlacheckiej.

asdf
sobota, 20 marca 2021, 22:15

co to znaczy stworzenia przez Polske przemyslu? co wyszlo z dotowania przez 30 lat gornictwa? to juz bylo za PRLu kiedy wszystko bylo w 100% to na spodnie, koszule pracowalo sie przez 2 miesiace i to jeszcze byl wielki rarytas jezeli udalo sie dostac w sklepie wiec daj sobie spokoj z takimi pomyslami. panstwo nie jest od produkowania czegokolwiek ma tylko nie przeszkadzac jak robi obecnie bo jacys komunisci wymyslili sobie ze polskie firmy to tylko w 100% spolki skarbu panstwa z nimi badz ich sitwa w radach nadzorczych, reszta prywaciarze, badylarze sa gnojeni.

Plw
poniedziałek, 22 marca 2021, 13:56

Z tym spodniami i koszulą przez 2 miesiące to przesadziłeś, chyba że liczba bardzo , bardzo mnoga :) Poza tym zgoda

Extern
czwartek, 18 marca 2021, 22:33

Co z tego że Europa była by jednym państwem skoro my bez przemysłu i bez wpływu politycznego na centralę będziemy biednymi peryferiami tego państwa? Tylko wyciskając większą marżę z tego co się produkuje można dojść do bogactwa. Chiny to rozumieją dlatego z taką desperacją próbują się przestawić z produkcji podkoszulek na procesory.

andys
niedziela, 21 marca 2021, 20:51

"Co z tego że Europa była by jednym państwem skoro my bez przemysłu i bez wpływu politycznego na centralę będziemy biednymi peryferiami tego państwa? " Cóz, taki był nasz wybór i nasz sposób prowadzenia gospodarki od 30 lat. Mozemy oczywiscie zrezygnować z uczestnictwa w jednym państwie (jak WB) , ale znowu pojawia sie pytanie , czy lezy to w naszym interesie?

Piotr ze Szwecji
piątek, 26 marca 2021, 11:27

Interes Polski leży w Międzymorzu. Póki większość tego Międzymorza w EU, to i miejsce Polski też w EU. Nie jestem eurosceptykiem, lecz przeciwnikiem EU. EU to przeciwnik Polski i konkurent Międzymorza (Sarmacji). Dokładnie tak, jak Rosja jest od 300 lat. Polexit dla mnie zawsze będzie historyczną koniecznością, jak wyzwolenie Polski spod Zaborów było w 1918 roku. Liberalizm to haniebny sposób prowadzenia gospodarki Polski i niestety w Polsce popularny po 1918. Osobiście za liberalizm i głoszenie poglądów liberalnych bym wsadzał ludzi do więzienia i pozbawiał obywatelstwa polskiego. W Polsce nawet za komunizm nic nikomu się nie stało. Wszyscy synowie członków PZPR bez wyjątku dziś winni chodzić jedynie w skarpetach. Niestety szlachta nie rządzi tym krajem. Honoru za grosz w Polsce nikt nie ma.

andys
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 12:38

1. Piotrze! My ze Szwecji otrzymalismy nie tylko twoje wskazówki , ale i wczesniej pustoszacy nas Potop. 2. Jako syn czlonka PZPR, sam zreszta równiez członek tej partii mógłbym chodzic w skarpetkach, co jednak powiedzą producenci spodni, koszul, kurtek itd. Przeciez byłoby nas ładnych kilka milionów! Przy okazji, dlaczego tylko synowie? 3. Wydaje mi sie , że powinnismy puscić w skarpetkach potomków przekupnej, egoistycznej i głupiej magnaterii i szlachty, która spowodowała w XVIII wieku likwidację Rzeczpospolitej. Gdy w 1944 ogłoszono reforme rolna, która jakoś tam przywracała sprawiedliwość, byli i są jej przeciwnicy. 4. Nasz przyszłość to zjednoczona Europa, zycie pokazało słusznośc tej tezy. Im szybciej zrezygnujemy z mżonek typu Miedzymorze tym lepiej. 5. Widzisz, a liberałowie nie beda ciebie wsadzać do wiezienia za twoje poglady, ciekawostka....

Buczacza
czwartek, 18 marca 2021, 07:03

Cała rosja putina w pigułce. Zastępy internetowych gamoni nas przekonują, że ten kraj to już nie zsrr a putin to geniusz. A naprawdę rosja wide zsrr to dalej to samo. Obrzydliwa propaganda,za mordyzm polityczny,głupota i bida na każdym kroku. Ilość wypadków w tej firmie i zarazem ich skala to też rosyjsko-radzieckie dziedzictwo.

koza
czwartek, 18 marca 2021, 05:33

oto cala rosja, wyprodukowano 9 szt na defiladę i wyslano najlepszych inzynierów zeby te czołgi dotrwały do tej defilady.

Czeburaszek
środa, 17 marca 2021, 23:46

W Polsce nie ma ani defilady ani pracowników ani czołgów.

czwartek, 18 marca 2021, 14:59

internetowe mądrale zato są.

czwartek, 18 marca 2021, 17:18

Też z Rosji...

As
środa, 17 marca 2021, 23:08

Zachowajmy szacunek dla kraju, który jest w stanie produkować sprzęt dla obronności, a nawet pokonania całego rozchisteryzowanego i nie spójnego NATO i nie cieszmy się nic nie znaczącymi wpadkami. Potrafią więcej niż my. U nas uwaga jest skupiona na wynagrodzeniu działaczy partyjnych w radach nadzorczych, a sprzęt nie jest produkowany w ogóle.

bender
czwartek, 18 marca 2021, 15:22

Klasyczny przykład wyparcia albo dezinformacji. Odrzucasz informacje dla narracji Kremla niewygodne, posiłkując się tezami wyssanymi z palca. Tymczasem ta nieprodukująca niczego Polska coraz bardziej odjeżdża ekonomicznie wszystko potrafiącej Federacji.

abc
czwartek, 18 marca 2021, 17:34

A co Polska produkuje tak z ciekawości pytam? Bo wiesz chyba że 60% eksportu z Polski to tak naprawdę eksport zagranicznych kompanii mających swoje fabryki w Polsce.

Davien
niedziela, 21 marca 2021, 20:15

Np doskonałę cyfrowe obrabiarki uzywane w USA w MTC do prac przy najnowszych technologiach:)

bender
piątek, 19 marca 2021, 12:26

Produkujemy niemal wszystko, od sprzętu RTV, AGD, mebli, samochodów, ciężarówek, autobusów, tramwajów, pociągów, naczep, po systemy zabezpieczeń, satelity, broń. Struktura własności nie ma znaczenia przy eksporcie, ważne jest miejsce produkcji. W USA i Rosji też masz zagraniczne koncerny i ich produkcja też wchodzi w skład narodowego eksportu (jeśli jest sprzedawana za granicę). Tylko, że my produkujemy więcej niż Rosja, której dochody głównie opierają się na handlu węglowodorami.

abc
poniedziałek, 22 marca 2021, 14:39

Raczysz żartować. Większość o czym piszesz to jest produkcja zagranicznych koncernów w fabrykach ulokowanych w Polsce. Tak bardziej konkretnie: rtv-? jaja sobie robisz. Kiedyś faktycznie produkowaliśmy radia, telewizory. Ostatni polski producent we tej gałęzi gospodarki padł jeszcze w latach 90-tych. Ach została jeszcze niby Eltra w Bydgoszczy, ale na mój gust to taki "producent" jak polski Kruger&Matz "produkujący" tablety czy MyPhone "produkujący" smartphony. Czyli przykleja swoje etykiety na towary wyprodukowane w chińskich fabrykach. AGD - ostatni polski Zelemer został wykupiony kilka lat temu więc po czym. Aha Amica jest własnością obywatela Niemiec jakbyś o niej myślał. Samochody- nie ma żadnego polskiego producenta ciężarówki- rzeczywiście polski Jelcz składa kilkadziesiąt maksimum nieco powyżej trzystu ciężarówek produkowanych na potrzeby wojska. Oczywiście wszystkie ważne i skompilowane części (silnik, skrzynia biegów) pochodzi z importu. pociągi- silniki o elektronice nie wspominając z importu meble- niby tak, największy producent jakże polska IKEA naczepy - no tak zawansowany produkt. satelity - na podstawie bazy którą można a kupić w chińskim markecie to i ja z szwagrem potrafię takiego zawansowanego satelitę wyprodukować Także nie bardzo.

bender
poniedziałek, 22 marca 2021, 15:53

Nie żartuję, ale Ty najwyraźniej dalej nie zrozumiałeś, że struktura własności nie ma znaczenia przy eksporcie, a ważne jest miejsce produkcji. Powtórzę, żeby Ci się w końcu utrwaliło: w Rosji, USA, Francji czy Niemczech też działają zagraniczne koncerny i ich produkcja, o ile opuszcza granicę państwa, jest wliczana w eksport. Jeśli francuski Fruehauf sprzedaje naczepę do Niemiec, to jest to francuski eksport, mimo, iż firma kapitałowo należy do polskiego Wieltonu.

abc
poniedziałek, 22 marca 2021, 23:07

To powtórzę jeszcze raz byś zrozumiał. Nie jest ważne miejsce produkcji lecz realna władza w firmie, władze która decyduje jaki zyski i gdzie wypada te zyski pokazać. W co i gdzie inwestować. Oczywiście że w Rosji Francji czy Niemczech działają zagraniczne firmy. Ale wszystkie te kraje maja również SWOJE WŁASNE FIRMY. Szczególnie firmy przemysłowe. Produkujące samoloty, samochody ciężarówki, silniki odrzutowe czy elektronikę. My takich firm nie mamy.

ruski stek bzdur...
wtorek, 23 marca 2021, 12:59

Możesz powtarzać milion razy, ale jak ktoś twierdzi, że w Polsce nie ma firm produkujących to wszystko co napisałeś, to jesteś intelektualna ameba i nie warto nawet rozmawiać z Tobą o zeszłorocznym śniegu !

Gruszwik
piątek, 19 marca 2021, 11:05

Spójrz na Chiny. Jak przegoniły Rosję. Polska dzięki otwarciu i wsparciu UE też przegoniła Rosję. Jedynie w czym jesteśmy za Rosja to korupcja (Rosja jest wśród 20 najbardziej skorumpowanych krajów), AIDS, ilość morderstw i bieda. A... i bezdomność wśród dzieci. Tam są całe rzesze bezdomnych wykorzystywanych dzieci.

Sarmata
niedziela, 21 marca 2021, 14:43

Tylko że Chiny postawiły na narodowy przemysł. U nich każda firma musi miec Chinskiego udziałowca.

bender
niedziela, 21 marca 2021, 19:18

Zmyślasz. W Chinach istnieją też fabryki dużych koncernów zagranicznych.

piątek, 19 marca 2021, 11:00

Czego nawet Rosja nie potrafi...

czwartek, 18 marca 2021, 14:59

Jest w stanie???

CC
środa, 17 marca 2021, 22:22

Nie rozumiem naszego "darcia szat" nad kondycją zakładów Moskali. Wydaje mi się, że lżej, łatwiej wyjdą z zapaści niż nasze zdychające firmy.

Kacperek
sobota, 20 marca 2021, 17:51

No co ty powiesz. Tam państwo ciągle dotuje te upadające molochy. I zakłady kolegów, które łapią intratne kontrakty za miliardy dolarów. W końcu technikę okradania zwykłych obywateli w Rosji mają opanowaną do perfekcji.

czwartek, 18 marca 2021, 15:02

Gdzie widzisz "darcie szat"? Tak cię razi obiektywny opis rzeczywistości? Dla anonimowych "naszych zdychajacych firm" (nie wiedzieć czemu czujesz się ich współwłaścicielem) nie masz litości.

T7g
czwartek, 18 marca 2021, 13:14

Na pewno masz rację na pewno.

Ernst Stavro Blofeld
środa, 17 marca 2021, 21:43

Nic tak nie cieszy jak problemy nielubianego sąsiada!!

morus
środa, 17 marca 2021, 20:26

400 dolarów ... to prawie takie place jak w Polsce

Yt
czwartek, 18 marca 2021, 13:25

Porownaj pensje w zakladach ,zbrojeniowych i nie plec

Adi
czwartek, 18 marca 2021, 09:48

Chyba twoje.

Zsw
czwartek, 18 marca 2021, 09:28

Gdzie są pracownicy za 400 dolarów czyli 1500, 1600 zl?

hiena
czwartek, 18 marca 2021, 09:23

prawie robi różnice

yy
czwartek, 18 marca 2021, 08:34

Mniej niż minimalna w Polsce.

Hanys
czwartek, 18 marca 2021, 08:30

Tak wam wmawiają w rosji . Dodaj co najmniej 100 % i będziesz miał dopiero płacę najnizszą

Macorr
czwartek, 18 marca 2021, 08:28

Że co? U na minimalna wychodzi 2060 co przy kursie 3.84 daje 536 dolarów. Powtarzam minimalna. Porównujemy z pensja wysoko wykwalifikowanych pracowników strategicznego sektora jakim jest zbrojeniówka.

Darek
czwartek, 18 marca 2021, 07:58

W Polsce przy kopaniu rowów a i to nie bo więcej płacą. Chyba ze za 400 Ty robisz?

Konfederata
czwartek, 18 marca 2021, 02:00

Wspolczuje co jesli zarabiasz ekwiwalent 400...jak.mawiala moja babka: nie chcialo sie nosic teczki to sie dzwiga woreczki

Taki sobie...
czwartek, 18 marca 2021, 00:44

Naprawdę, kurs USD dzisiaj to 3,84x40526 pln "to prawie takie place jak w Polsce". "Prawie" robi różnicę... od 01.01.2021 PŁACA MINIMALNA w Polsce to 2800 pln:)))

Alak
środa, 17 marca 2021, 20:05

Mnie to nie dziwi. Już 14-15 lat temu odwiedzałem rosyjski zakład przemysłu ciężkiego. Vagonmash w St. Petersburgu. W związku z dostawami wagonów metra do Warszawy. To co tam można było zobaczyć na miejscu budziło zdziwienie.

andys
czwartek, 18 marca 2021, 09:38

To było gdzieś w 2005 roku. Mysle , że powinieneś udać sie do Vagonmash-u jeszcze raz.

Lord Godar
czwartek, 18 marca 2021, 14:53

A co zmieniło się coś , widziałeś ?

T7g
piątek, 19 marca 2021, 00:10

Tak, już wszystko ukradli nie ma po co jechać.

Davien
czwartek, 18 marca 2021, 15:46

Tak, pakiet większościowy ma Skoda Transportation z Czech.

andys
czwartek, 18 marca 2021, 21:50

1. Czy aby napewno ma tam miejsce takim własnie rozdzial wlasnosciowy? Byłem na stronie Vagonmashu i Skody i nie znalazłem tej informacji. 2. Jednak nawet jesli tak jest jak piszesz to chyba dobrze dla Petersburga, że znalazł sie taki inwestor dla Vagon mashu. W Rosji jest duze zapotrzebowanie na wagony w metro, a wiec zbyt produkcji bedzie, ludzie maja prace , podatki sa płacone, zakład sie rozwija.......

CC
środa, 17 marca 2021, 20:05

Proszę poprawić błąd. W pierwszym akapicie jest napisane kontrachent. W dalszej części tekstu już poprawnie.

wiarus
środa, 17 marca 2021, 19:04

Jedna strona medalu, który cieszy. Choć to nie po chrześcijańsku czuć satysfakcję z kłopotów innego /nawet wroga/. Z drugiej strony: pokażcie mi jakikolwiek kraj, który w obecnych czasach nie przeżywa trudności. Chociaż jeden. :) O strony kantu mała dygresja: czy u nas jest naprawdę tak świetnie i co można zrobić, aby nie oglądać u nas podobnego "bagna"?

czwartek, 18 marca 2021, 08:13

No u nas jest świetnie skoro w Imperium Rosji średnia płaca w państwowych zakładach zbrojeniowych wynosi na nasze około 1500 zł Czyli mniej niż ja wyciągałem za czasów studenckich na kelnerce ;)

ten jeden kraj co nieprzeżywa trudności to
środa, 17 marca 2021, 22:14

Chiny

bender
środa, 17 marca 2021, 21:28

Zapytałeś jaka jest druga strona medalu. To oficjalna propaganda, którą znamy aż za dobrze, to te tysiące Armat i T-90 z niezrealizowanych zapowiedzi. Co chwila, na tym forum, spotykasz głosy wychwalające zalety autokracji nad demokracją. To jest właśnie efekt propagandy. W artykule masz dowód, że jest odwrotnie niż propaganda to maluje. Autokracja stawia swój interes nad publicznym. Zapewne dlatego UWZ nigdy nie przeszedł cięć jak Bumar, jest strukturalnie nieefektywny i drogi, a jego zaangażowanie w politykę doprowadza do marnowania środków, które inaczej mogłyby pójść na inwestycje. Jak tego nie mieć w Polsce? To pytanie bardzo na czasie. Jakąś metodą jest kontrola społeczna, w czym pomagają wolne media i konstytucyjne prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Nie daj ich sobie odebrać.

Grzyb
środa, 17 marca 2021, 23:51

Te tzw. wolne media na Ukrainie doprowadziły do spalenia centrum Kijowa, ucieczki Prezydenta i finalnie wybuchu wojny domowej.

bender
czwartek, 18 marca 2021, 15:04

To nie media odrzuciły umowę stowarzyszeniową z UE, to nie media kazały strzelać Berkutowi do protestujących, to nie media nakradły krocie korzystając z pełnionej funkcji i to nie media wysłały "zielonych ludzików" na Krym i do Donbasu.

Grzyb
czwartek, 18 marca 2021, 22:02

W protestach brało udział neo-UPA. Gdyby w Polsce na ulice wyszly zwolennicy hitleryzmu i domagali się mordowania osób o poglądach patriotyczno-lewicowych to chyba też wolałbyś, żeby Policja wyszła i rozwiązała ten problem zamiast organizować konferencje paszowe.

bender
piątek, 19 marca 2021, 12:37

Primo, w protestach brała udział cała masa ludzi z różnych opcji politycznych. Secundo, nie chciałbym, żeby policja strzelała do nieuzbrojonych. A już na pewno nie ostrą amunicją. Tertio wreszcie, nie widzę związku z Twoją tezą (która obalam), że wolne media spaliły Kijów czy zaatakowały Donbas, a informacją o uczestniczeniu nacjonalistów w protestach.

wiarus
środa, 17 marca 2021, 23:25

Propaganda jest wszędzie, wolne media - nigdzie /nawet te ogłaszające się jako "wolne" są czyjąś własnością/. Pytałem, czy ktoś zna kraj bez problemów. Nie dlatego, aby tłumaczyć Ruskich. Czytałem 8 Krąg, więc mogę sobie wyobrazić jak działa UWZ. Poznałem organizację u żółtych. Chcesz kontrolę społeczną nad zbrojeniówką? Badaniami nad bronią? Ależ to mrzonki i fikcja, nawet w dawnej "wolnej" US za Clintona i Regana. U nas nie jest lepiej, o czym świadczy lawina reorganizacji, rotacja prezesów i chociażby przykład Ślązaka. Pytanie nadal pozostaje "otwarte".

bender
czwartek, 18 marca 2021, 14:56

W Polsce to nie zbrojeniówka jest kurą znoszącą złote jajka. Taką kurą jest Orlen. Opisany w artykule mechanizm angażowania finansów UWZ na cele polityczne partii rządzącej przełóż sobie na naszą rzeczywistość i plany wykorzystania kasy koncernu do zakupu mediów. Rządzący oczywiście woleliby załatwiać takie sprawy po cichy, w zaciszu gabinetów. Wolne media są dla nich dużą przeszkodą.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 19 marca 2021, 07:34

Ja nie mam nic przeciwko wolnym mediom. Powinny być. Tylko powinny być to polskie media. Nie realizujące obcy interes zagraniczne, produkujące się w języku polskim dla Polaków.

Cdm
środa, 17 marca 2021, 22:32

Sto procent racji.

viper
środa, 17 marca 2021, 18:13

Bardzo dobry artykuł. Świetnie udokumentowany, znakomita narracja.

Grzyb
środa, 17 marca 2021, 17:52

Ten artykuł nie powinien być niespodzianką dla osób które nieco interesują się geopolityką i sprawami gospodarczymi naszych sąsiadów. Rosja ma poważne problemy finansowe, pogłębione poprzez sankcje nałożone na ten kraj za aneksię Krymu i Donbasu. Do tego musieli sporo wyłożyć na budowę NS2 które mimo parcia Niemiec nie doszło do skutku. A że Ruskie kasy nie mają widać po super projektach z flagowym SU57 oraz T14 Armata - po prostu brak finansów na zapowiadane setki egzemplarzy. W rezultacie modernizuje się i dozbraja to czego mają pod dostatkiem. Kwestia wypadków i zaniedbań bhp w fabrykach też na pewno nie dziwi czytelników pamietajacych czasy PRLu. U nas za komuny było to samo.

Lord Godar
czwartek, 18 marca 2021, 14:58

A jak pisałem , że UWZ ma problemy i nie chce się wystawiać z prawdziwym sprzętem w Abu Dhabi na targach , to mnie ruskie od razu skrytykowały i wzięły pod ostrzał . Kiepsko u nich jest i to co raz bardziej .

podgrzybek
czwartek, 18 marca 2021, 10:50

Szczepionkę sprzedają. Wyłożyli i nie ułożyli? Poważni ludzie w poważnych interesach, nie wykładają i nie układają, a Niemcy to chyba są trochę za poważni, bo Rosjanie lubią pożartować, Joe Biden też lubi pożartować, na konferencji prasowej będąc prezydentem, stwierdził, że kandyduje, poczucie humoru jak u mojej babci, stwierdziła, że na balkonie jest trzech żołnierzy, a ten w telewizorze to ich dowódca, Donald Trump stwierdził, że Joe Biden ma momenty, kiedy jest nienaturalnie ożywiony. Nie wymienia się wszystkich egzemplarzy uzbrojenia na raz, są zbrojenia płytkie i głębokie, w tych pierwszych specjalistami była III Rzesza, w tych drugich bawiły się całą zimną wojnę USA i ZSRR. Su-57, nie SU bo SU to były działa samobieżne, Su-57 ma przed sobą to co F-35, w jak głębokiej byliby Rosjanie, gdyby wymienili wszystkie naraz, na T-14 to położyli już laskę, za bardzo skomplikowany i w utrzymaniu i w produkcji, koszty położyłyby im całe wojska lądowe, fabrykę już położyły. To za komuny nie było BHPowców? Głupota ludzka jest nieśmiertelna, słyszałem na przykład od kogoś z Pogotowia Lotniczego, że parę lat temu helikopter uciął pielęgniarce głowę, biegła do niego z torebką pacjentki i nie zauważyła tylnego śmigła, chociaż było wyraźnie napisane "uwaga śmigło", za komuny taka rzecz się nie zdarzyła.

spoko
czwartek, 18 marca 2021, 17:24

Za komuny pracowalem jako mechanik w MPK cichy robocze wymieniali raz na tydzien

HeHe
środa, 17 marca 2021, 21:49

Po pierwsze nie było aneksji Donbasu, po drugie NS2 JESZCZE nie doszedł do skutku, po trzecie na jego budowę Gazprom oraz zachodnie spółki do tej pory wyłożyły o ok. miliard euro mniej niż zakładano na początku.

Davien
czwartek, 18 marca 2021, 10:55

Po pierwsze była napaść Rosji na Ukraine i okupacja Donbasu i Krymu, po drugie I Gazprom i Zachodnie Spółki wyłozyły juz ponad 2mld usd wiecej niz przewidywano, po trzecie NS-2 nie dojdzie do skutku.

HeHe
czwartek, 18 marca 2021, 15:14

Gazprom i zachodnio-europejskie spółki wyłożyły do tej pory o ok. miliard euro mniej niż zakładano na początku a informowali o tym dyrektorzy zarządzający tymi spółkami. Dlatego np. parę tygodni temu Wintershall wstrzymał finansowanie NS2 na poziomie 760 mln euro z zaplanowanych 950 zaznaczając jednocześnie, że wywiąże się ze swoich zobowiązań jeżeli kolejne środki będą potrzebne. Analogiczne i bardzo niewiele różniące się kwotowo komunikaty zostały przekazane przez wszystkie zachodnie spółki energetyczne "składające się" na ten gazociąg. Tobie Davienku "trzepiącemu z rękawa" dwoma mld USD "ponad" oraz innym komentującym którzy próbują dopasować fakty do swoich marzeń przypominam także o OGROMNYCH karach umownych zapłaconych przez firmy które wycofały się z budowy z powodu amerykańskich sankcji (vide Swiss Allseas). Co do tego, czy NS2 dojdzie do skutku czy też nie to proponuję po prostu zaczekać - jak do tej pory wszyscy obserwujący związane z tym wydarzenia a przede wszystkim rosyjsko - niemiecką determinację nie mają wątpliwości co do tego, że gazociąg ten będzie działał :)

zapach kiełbasy
czwartek, 18 marca 2021, 19:49

Na koniec września 2020 koszty NS2 przekroczyły 8mld EUR. Takie informacje podali dziennikarze Der Spigel.

HeHe
piątek, 19 marca 2021, 09:15

Koszt całości został zaplanowany na 9,5 mld EUR.

Davien
niedziela, 21 marca 2021, 20:20

Koszt miał wynosic 6mld euro wiec znowu zmyslasz.

HeHe
czwartek, 18 marca 2021, 22:05

Koszt całości był obliczony na 9,5 mld EUR.

DefBot
czwartek, 18 marca 2021, 10:19

Pod artykułem o opóźnieniu i wzroście kosztów NS2 o 2 mld euro z grudnia 2020 r. napisałeś kilka postów i nie śmiałeś napisać o 1 mld "do przodu". W trzy miesiące odrobiliście 3 mld euro? Zaiste ruska księgowość nie imajet anałogow...

Twój Sputnik
czwartek, 18 marca 2021, 08:15

Dodaj jeszcze że w Rosji zarabia się więcej niż w Europie i że europejczycy masowo emigrują do Rosji.

Sarmata
niedziela, 21 marca 2021, 14:59

Europejczycy nie ale Kazachowie, Gruzini,Ormianie, Uzbekistanie, Ukraincy już tak. Jesli uznajesz ukrainców za europejczykóww to tez europejczycy.

Rtt
piątek, 19 marca 2021, 00:13

Obeliks wyjechał... nie wiadomo czy żyje.

Grzyb
środa, 17 marca 2021, 23:12

Po pierwsze Donbas i Donieck zostały zaanektowsne przez twoich mocodawców, bo rosyjskie spółki sprzedają wydobywany tam wegiel. Nie ukończony NS2 to setki milionów euro miesięcznie, których FR nie zarabia. A tak na nie liczyła...

HeHe
czwartek, 18 marca 2021, 21:08

Po pierwsze, w kontekście "moich mocodawców" to polecam stare powiedzenie mówiące o tym, że to złodziej najgłośniej drze się - "Łapać złodzieja" i zalecam wstrzemięźliwość w obrzucaniu dyskutantów takimi inwektywami. Rozumiem, że uwaga o "moich mocodawcach" czyli oskarżenie o trolling jest wręcz sztampowym postępowaniem stosowanym przez takich jak ty z braku rzeczowych argumentów i umiejętności dyskusji bez obrażania dyskutanta. Po drugie Donbas i Donieck NIE zostały zaanektowane a przygniatająca większość spółek sprzedających donbaski węgiel oraz produkty tamtejszego przemysłu stalowego należy do tych do których należały przed Majdanem czyli ukraińskich oligarchów. Właścicielem największej ich części jest słynny Rinat Achmetow którego majątek jest "międzynarodowy" i oprócz DRL znajduje się także na Ukrainie, w Rosji oraz innych krajach świata. Po trzecie NS2 jest właśnie kończony i wszystkie znaki na niebie oraz na ziemi wskazują na to, że FR, pomimo utraty "lucrum cessans", wcale nie przeliczyła się licząc na zarobki z tego źródła. Poza tym, jeżeli jesteśmy przy gazie, to działa NS, działa TS, jego europejskie przedłużenie czyli „Balkan Stream” o "Sile Syberii" i ruskim LNG nie wspominając tak, że CHWILOWA utrata wspomnianego "lucrum cessans" nie wpłynie zasadniczo na przedmiot niniejszej wymiany zdań czyli stan ruskich finansów :)

AchAch
poniedziałek, 22 marca 2021, 14:12

DRL . Ach ...

HeHe
poniedziałek, 22 marca 2021, 17:59

Tak. Waśnie DRL. Jest jeszcze ŁRL :)

środa, 31 marca 2021, 16:03

Nie wiele brakowało żeby była PRL...

plw
środa, 17 marca 2021, 22:40

Nie na Pl. Czerwonym a na Newskim Pr. Nie samochody a rowery ...i nie rozdają , a kradną...

plw
poniedziałek, 22 marca 2021, 14:14

To było do HeHe środa, 17 marca 2021, 21:49 "Po pierwsze nie było aneksji Donbasu, po drugie NS2 JESZCZE nie doszedł do skutku, po trzecie na jego budowę Gazprom oraz zachodnie spółki do tej pory wyłożyły o ok. miliard euro mniej niż zakładano na początku."

Cdm
środa, 17 marca 2021, 22:40

Nie było aneksji Donbasu - formalnie, ale jak popatrzeć na związki lokalnych polityków, wpływy służb, i stopień otwarcia granic, to niewiele brakuje. Za to odcięcie od Ukrainy jest niemal całkowite. I to jest kluczowe, a dla Rosji nawet lepsze - wydarcie Ukrainie ważnego obszaru, jątrząca się rana konfliktu - bez ponoszenia nadmiernych kosztów i odpowiedzialności.

viper
czwartek, 18 marca 2021, 15:47

Patrząc na ogólne koszty tego konfliktu, straty ponoszone z tytułu sankcji i izolację Rosji - taniej by dla niej było gdyby sobie to terytorium kupiła bezpośrednio od Ukrainy.

Tak jest
środa, 17 marca 2021, 22:14

T14 jest już 2000 w linii, su57 lata 700 oczywiście startują z nie kopcącego Kuzniecowa, Pancyry strzelaja do dronów a s400 na filmach sprawia sie aż miło o czymś zapomniałem ? Jest tak dobrze hmmmm

andys
czwartek, 18 marca 2021, 16:36

Poruszyłeś ciekawy temat . Rosjanie nie maja 2000 Armat w linii, ani 700 Su-57 w powietrzu, Kuźniecowa maja w remoncie , a mimo to Rosja przedstawiana jest jako silne, groźne militarnie państwo. A wiec do czego im jest potrzebne to zelastwo, które wymieniłeś?

Tak jest
czwartek, 18 marca 2021, 22:28

Tego to oni sami też nie wiedzą, jakby działało to by wiedzieli.

Kuba Ptrilcka z Pardubic
środa, 17 marca 2021, 22:14

Gwoli scisłości, to zachodnie spółki nic nie wyłożyły - tylko pożyczyły pieniądze Gazpromowi, który jest jedynym udziałowcem NS2. Te pieniądze będą od Gazpromu egzekwowane - skoro bez problemu udało się aktywa Gazpromu zajmować Ukraińcom.

January
środa, 17 marca 2021, 17:42

Gdyby tak było jak piszecie to bardzo by cieszyło, a pewnie tak nie jest. Tak bardzo martwią się o Rosjan, a nie widzą naszego kraju

Wyer
czwartek, 18 marca 2021, 11:39

Cieszymy sie że rosyjski przemysł zbrojeniowy jest w złej kondycji.

Qwest
czwartek, 18 marca 2021, 09:59

Artykuł jest o zakładach w Rosji, więc o tym piszemy. Jak będzie o Bumarze będziesz mógł się wykazać.

Towarzysz Polak
czwartek, 18 marca 2021, 08:16

Jak Rosja piszę o nas to jest dobrze jak my i Rosję to już źle? Czyli jak ktoś martwi się o Polskę to nie ma prawa interesować się tym co dzieje się w innych krajach?

Zaq
środa, 17 marca 2021, 16:46

No to tak jak u nas z PGZ.

yro
środa, 17 marca 2021, 16:23

urał wonzawod uratuje T-14 armata i T90sm już są ponoć nowi nabywcy zabawek z bliskiego wschodu.

Davien
niedziela, 21 marca 2021, 20:23

No, modele Zwiezdy zawsze cieszyły sie niezłym powodzeniem:)

Lord Godar
czwartek, 18 marca 2021, 14:30

Jakoś nie bardzo miały wzięcie te makiety w Abu Dabi , słabo ruskim poszło .

Kosiarz onuc
czwartek, 18 marca 2021, 08:33

Tam w rosji wszystko jest ponoć .

Olender
środa, 17 marca 2021, 15:08

Przykro mi z powodu życia ludzi ale to dla nas niekoniecznie zła informacja... dla wywiadu również

ignorant but intelligent
czwartek, 18 marca 2021, 09:48

To ja mam dla pana złą informację, wywiad wiedział o tym od dawna, natomiast pan Mika, pan Andrzejczak i polski Clausewitz Skrzypczak, od dawna udają, że o tym nie wiedzą, chcą budować polski nowy czołg. Czy to jest dobra informacja, że Rosja przestała inwestować w schodzący produkt, bo pieniędzy im nie brakuje, cena ropy rośnie, nie dzięki chytremu planowi Putina, ale dzięki zachodnim spekulantom. Panowie generałowie teraz za symboliczną złotówkę będą mogli kupić bankrutujący zakład, nie trzeba będzie najeżdżać Rosji, co im się roi, czołgi będą na miejscu, ale długo nie postoją, generalicja oczywiście nie wie co Rosjanie zrobili w Syrii z czołgami ISIS, tak serio po co czołg ma fatygować się na miejsce ze swoją armatą, kiedy teraz artyleria amunicją precyzyjną zrobi to szybciej, bezpieczniej i taniej. Rzeczywistość mówi, że w wywiadzie oprócz paru inżynierów, potrzeba też paru lekarzy, żeby Chińczycy znowu nie wywinęli numeru ze smażonym SMAŻONYM nietoperzem z którego COVID przeskoczył na człowieka, ja w podstawówce miałem lepsze wymówki, co prawda Donald Trump nie przeczytał raportu o dziwnej sytuacji w szpitalach w Chinach, ale dał pieniądze na super-duper rakietę, thanks a lot, nie był taki głupi jakiego z niego robią. Za to jaka mądra jest polska opozycja, mówią że żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się brytyjskiej wersji wirusa, trzeba było testować przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii, tacy są dosłowni, chorzy albo dzieci. Dosłownie panom Mice i Andrzejczakowi proponuję dosłowną kapitulację, nie bójcie się dostaniecie czternastkę, a zapomniałem wy nie jesteście w ZUS, dziadek był pułkownikiem to akurat wiem ile babcia dostaje. Nikt wam nie będzie zabierał emerytury, ja nie jestem z PiS, wręcz przeciwnie, w sumie chcieliście dobrze. Clausewitz-Skrzypczakowi proponuję, żeby zajął się młodą żoną i maleństwem. Z pancernych zostawiłbym tylko psa, dla saperów.

Ciekawy
piątek, 19 marca 2021, 07:45

Toś się zapędził. W tym galopie tylko bratku zapomniałeś dodać, że u Rosjan tak samo jest w każdej gałęzi przemysłu zbrojeniowego.

Maciek
środa, 17 marca 2021, 14:59

Przecież gdyby tym robotnikom godziwie zapłacili i poprawili warunki pracy, to koszt produktu typu t14 byłby niebotyczny. A to byłoby bez sensu. Cały rosyjski przemysł, nie tylko zbrojeniowy tak działa.

gnago
niedziela, 21 marca 2021, 12:58

Koszty ludzkie to odsetek ogòlnych. Ba koszty reklamy niekiedy są wyższe

ddt
środa, 17 marca 2021, 14:39

Taka Rosyjska Grupa Zbrojeniowa.

FR technologiczne imperium
środa, 17 marca 2021, 14:02

340 miesięcznie przy cenach artykułów spożywczych zbliżonych do naszych ( łatwo można to sprawdzić) ale czy to ważne ? Ale życie w imperium wymaga poświęceń.

amart
czwartek, 18 marca 2021, 13:29

To policz ile ty zarabiasz, mimo szumnych zapowiedzi, nasze dochody liczone w waloryzowanym PKB nie są imponujące: lokujemy się na 31 miejscu na świecie z dochodem w wysokości blisko 32 tys. zł rocznie na głowę, czyli przeszło 2,5 tys. zł miesięcznie. To wcale nie jest źle chociaż w UE za nami tylko Węgry, Chorwacja, Rumunia i Bułgaria. Jednakże zastrzeżenia budzi chyba zbyt hojna „waloryzacja” dokonana przez GUS, wynika z niej bowiem że jesteśmy nieomal o 50% tańsi od średniej unijnej, a to chyba lekka przesada. Sięgnąłem więc po inne dane dotyczące osobistych dochodów i tu różnica wyszła dużo większa, bowiem wg tego samego GUSu nasz dochód osobisty wynosi tylko 1.800 zł. miesięcznie na osobę, z czego wydatki wynoszą 1.300 zł. Wynikałoby z tego że oszczędzamy po 500 zł. miesięcznie na jednego Polaka i Polkę, czyli w skali całego państwa prawie 240 mld zł rocznie, a według tegoż GUSu faktyczne nasze oszczędności nie przekraczają połowy tej sumy. Co się dzieje z resztą? Możemy odpowiedzieć jak Stalin Rooseveltowi, że to nas nie interesuje. Wolę jednak uznać, że rzeczywisty dochód osobisty nie wynosi 1.800 zł, a jedynie 1.500 i to chyba w tych okolicznościach byłoby bliższe prawdy. Widzisz jakim jesteś bogaczem. Chyba dumny jestes z tego. W Rosji zamiast czterech głównych podatków: VAT-u, CIT-u, PIT-u oraz opłat na ubezpieczenie społeczne, biznes i instytucje zapłacą jeden podatek o stawce 6,2 procent od wszelkich przychodów. W Rosji jeden podatek w Polsce 46 podatki. Cieszysz się. Wniosek jest oczywisty: taki dochód nie sięga nawet 50 % średniej unijnej, a przecież to są pieniądze, za które musimy żyć, a nie z PKB.

Maras2
środa, 17 marca 2021, 20:40

Długo w Polsce sie podobnie zarabiało i to jeszcze były problemy z towarem.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 19 marca 2021, 07:48

Fakt. Tak było. Identycznie było w każdym kraju, gdzie Rosjanie zanieśli swój "dobrobyt". Dlatego właśnie każdy normalny człowiek powinien chcieć, żeby od jego kraju Rosjanie trzymali się z daleka.

Lord Godar
czwartek, 18 marca 2021, 14:32

Tak było za komuny , którą nam ZSRR zafundowało .

Skleroticus
środa, 17 marca 2021, 22:21

No tak, ale wtedy byliśmy pod ruską okupacją, więc wszystko pasuje. Z wami zawsze głodno, biednie i zacofanie.

jejhe
środa, 17 marca 2021, 22:16

pamiętam czasy jak się zarabiało (za komuny) 30 dolarów, na miesiąc oczywiście

spoko
czwartek, 18 marca 2021, 17:31

Ja 20 na miesiac

Mark
środa, 17 marca 2021, 19:34

340 ale dolarów ' to jest ok 1450 zł

ruski stek bzdur...
piątek, 19 marca 2021, 13:06

Dolar jest po 3.8 zł więc matematyku 340 to 1290 zł

FR technologiczne imperium
środa, 17 marca 2021, 19:55

Wiem że dolarów tylko że u nas więcej zarabiają pracownicy sezonowi a nie fachowcy wykonujący ciężką praca w tego typu zakładach. A ceny w Rosji w cale nie są niższe niż nasze.

Rd
środa, 17 marca 2021, 13:53

W sumie to pozytywna informacja :)

Autor
czwartek, 18 marca 2021, 06:06

Na pewno nam nie zaszkodzi, tylko tych ludzi szkoda ale w sumie tak kochają swojego wodzą to mają co chcieli

Piotr
środa, 17 marca 2021, 13:47

Rosja w pigułce

sowiecki bardak
środa, 17 marca 2021, 13:13

I oni chcą rywalizować z USA...

HeHe
środa, 17 marca 2021, 21:51

Nie tylko chcą ale skutecznie rywalizują. Syria jest na to sztandarowym dowodem.

XDD
niedziela, 21 marca 2021, 00:05

Gospodarczo USA to inna liga i rosja im nie podskoczy

sprostowanie
piątek, 19 marca 2021, 03:26

....sztandarowy dowód to był jak flagę zsrr wynosili, a tacy jak ty płakali:(((((((

czwartek, 18 marca 2021, 15:08

Też mi osiągnięcia: wygrać bombardowanie szpitali i konwojów humanitarnych. Bo "konkurowanie" w Syrii z USA to widzieliśmy na przykładzie rzezi "wagnerowców" których tam nie było....

HeHe
piątek, 19 marca 2021, 09:20

Wróć do świata realnego - po pierwsze "Wagnerowcy" to nie rosyjska armia a żołnierze kontraktowi którzy w Syrii są w składzie SAA, po drugie nikt nie wie CZY a jeśli tak to ILU "Wagnerowców" zginęło za Eufratem w domniemanym starciu z Kurdami i wspierającymi ich Amerykanami a więc proponuję nie czepiać się resztek nadziei w postaci domniemań niektórych mediów tylko stanąć na twardym gruncie faktów a te są takie, że ruscy w Syrii wygrali.

Davien
niedziela, 21 marca 2021, 20:29

Wagnerowcy to prywatna armia Putina, szkolona w rosyjskich bazach wojskowych i korzystająca ze sprzetu sił zbrojnch FR choc powinni wg rosyjskeigo prawa jako najemnicy siedzieć w więzieniach. Po drugie Rosja po tym jak kilka samolotów zmasakrowały napastników prosiła o zawieszenie broni by zabrać ROSYJSKICH zołnierzy rannych i zabitych. Po tzrecie Rosja w Syrii zostałą oskarzona o zbrodnie wojenne które uprawiała tam masowoPo czwarte Rosjanie nic w Syrii nie wygrali poza zrobieneim z siebie wyrzutka w swiecie arabskim i uratowaniem tyłka Asada na tronie.

HeHe
poniedziałek, 22 marca 2021, 09:55

Po pierwsze to nikt nie wie CZY a jeśli tak to ILU najemników "Wagnera" zginęło w domniemanym starciu z Kurdami. Nie wiadomo nawet czy takie starcie się wydarzyło. Po drugie to nikt i nigdy nie skierował oskarżenia o zbrodnie wojenne przeciwko Rosji a PRAWDZIWE oskarżenie o zbrodnie wojenne zostało skierowane do MTK w Hadze przeciwko Stanom Zjednoczonym w sprawie domniemanych zbrodni wojennych dokonanych w Afganistanie. Po trzecie Rosjanie interwencją w Syrii zdobyli sobie bardzo duże uznanie w części świata arabskiego czyli krajach takich jak Egipt, Irak, Algieria, Tunezja, oba Sudany. Pozostałe kraje arabskie dzięki rosyjskiej wygranej w Syrii po prostu zrozumiały, że z ruskimi należy się BARDZO liczyć.

Davien
poniedziałek, 22 marca 2021, 18:04

Panie Hehe nie dośc że się wydarzyło to jest potwierdzone ze zginęło tam ok 200 Wagnerowców. ONZ oficjalnie oskarżyła Rosję o zbrodnie wojenne w Syrii, a Haga dopiero bada domniemane zbrodnie wojenne w Afganistanie i dotyczy to wszystkich któzy tam byli. Rosja nic w Syrii nie wygrałą poza porażką w starciu z terrorystami( uzbrajała część znich zreszta sama) i uratowaniem Asada.

HeHe
czwartek, 18 marca 2021, 22:19

Wróć do świata realnego - po pierwsze "Wagnerowcy" to nie rosyjska armia a żołnierze kontraktowi którzy w Syrii są w składzie SAA, po drugie nikt nie wie CZY a jeśli tak to ILU "Wagnerowców" zginęło za Eufratem w domniemanym starciu z Kurdami i wspierającymi ich Amerykanami a więc proponuję nie czepiać się resztek nadziei w postaci domniemań niektórych mediów.

podudka
sobota, 20 marca 2021, 00:32

Wszyscy dobrze wiedzą że Rosja w końcu zaczęła błagać o litość dla wagnerowców których tam nie było. Gruzu nawieziono do Rosji pomiędzy 300 - 600 sztuk. Skąd te " niewiemy czy i ile" ??? Dobrze pamiętamy. Podobnie jak zapalające bomby z białym fosforem które sam sputnik nieopatrznie pokazał podwieszone pod Su-30 :)

ruski stek bzdur...
piątek, 19 marca 2021, 13:38

Popytaj w Moskiewskich szpitalach i w szpitalach w Petersburgu , a pózniej to pomnóż x 3 :P

HeHe
piątek, 19 marca 2021, 19:05

A ty "pytałeś w moskiewskich i petersburskich szpitalach"? :))

ruski stek bzdur...
środa, 24 marca 2021, 06:46

Ja nie muszę, ja nie zadaje głupich pytań :P

HaHa
piątek, 19 marca 2021, 13:10

W świecie realnym w niczym nie konkurują nic nie mają do zaproponowania, bo nie mają technologii, nikt nie chce ruskich najszybszych zegarków, najwiekszych mikroprocesorów, samochodów, komputerów, tv , smartfonów itp :) No ale propagandowo to jest przecież zgniły zachód gdzie się pcha 53 % młodych Rosjan :P

Lord Godar
czwartek, 18 marca 2021, 14:38

Ale to co dobre to się już tam skończyło , bo teraz trzeba Syrię odbudować ze zniszczeń , a to jest ogromny koszt . Baszar chce kasy i pomocy od Putina , ale Rosja sama w kryzysie bo Donbas i Krym na garnuszku więc nie chce sypnąć gotówką , a kasy potrzeba sporo . Zachód nie da kasy i zaraz się okaże , że na tej wojnie , którą to niby ruscy wygrali dla Baszara skorzystają Chiny i Iran , a Rosja będzie robić dobrą minę tylko .

Davien
czwartek, 18 marca 2021, 10:58

Oj, jakoś w Syrii USA walczyło z Terrorystami i rozbiło ich w pył. Rosja w Syrii mordowała syryjskie kobiety i dzieci i dokonywała rozbioru kraju z Turcja.

hehehe
środa, 17 marca 2021, 22:56

oj Syria jak zrobi coś to nie tak jak ruskie największe badziewie w naszym układzie słonecznym

GB
środa, 17 marca 2021, 22:56

A Europa Środkowowschodnia i Południowa oraz Ukraina dowodem na strategiczną klęskę Rosji. Co do Syrii to niewielkie wojska USA mają się tam dobrze i wraz z Kurdami kontrolują z 1/3 powierzchni Syrii w tym najważniejsze pola naftowe.

HeHe
czwartek, 18 marca 2021, 18:15

Ukraina była, jest i będzie "czarną dziurą" pomiędzy Europą zachodnią a Rosją a więc jest jak najbardziej także dowodem strategicznej wygranej ruskich. Tym bardziej, że już nikt wśród liczących się europejskich członków NATO oraz najważniejszych krajów UE nie zamierza zmieniać tego stanu rzeczy. Co do Syrii to niewielkie wojska USA mają się dobrze bo już jakiś czas temu wyniosły się z płn.-wsch. części Syrii zostawiając Kurdów samym sobie a właściwie Turkom i kontrolują już tylko nieduży teren z polami naftowymi w płd.-wsch. części Syrii, na pograniczu z Irakiem. Najważniejsze pola naftowe są już znowu syryjskie.

ruski stek bzdur...
piątek, 19 marca 2021, 13:39

Nie są, to są w Amerykańsko - Kurdyjskich

ruski stek bzdur...
piątek, 19 marca 2021, 13:14

Jeżeli wygraną to jest skurczenie się kasy w kraju o 20 %, to ja wam życzę takich wygranych więcej :) W Polsce też kiedyś był PRL, a teraz Rosja jest dla nas czarną dziurą :)

Plw
środa, 17 marca 2021, 22:44

Lepszym dowodem Czecznia

Fgu
środa, 17 marca 2021, 22:16

Chyba jednak tylko chcą...

HeHe
czwartek, 18 marca 2021, 19:00

Jednak rywalizują i to skutecznie.

HaHa
piątek, 19 marca 2021, 13:15

Gdzie i kiedy ?

HeHe
piątek, 19 marca 2021, 20:39

Syria, Wenezuela, Afryka. Mało?

Davien
niedziela, 21 marca 2021, 20:32

W Wenezueli nie ma żadnej rywalizacji bo USA ma gdzieś ten kraj dopóki rządzi tam Maduro, nawet im się nei chce go obalać:) W Syrii USa było by zniszczyc ISIS i al Kaidę, rozbili je w pył i jedynie pilnują Kurdów przed rosyjsko-syryjskimi mordercami. W Afryce USA nie rywalizuje z Rosja bo po co, Stanów ten kontynent nie interesuje zbytnio.

HeHe
poniedziałek, 22 marca 2021, 10:08

Po pierwsze to USA w Wenezueli próbowało dokonać zamachu stanu który poniósł klęskę. Po drugie to w Syrii USA były po to aby obalić Asada i razem z Izraelem oraz Arabią Saudyjską popierać przeciw niemu ISIS co także nie udało się. Po trzecie wszystkim wiadomo że USA porzuciły Kurdów na pastwę Turków i uciekły z płn.-wsch. Syrii.

ruski stek bzdur...
wtorek, 23 marca 2021, 13:05

Ty wiesz, Sputnik wie i RT wie, reszta świata razem z Kurdami nie wie >:P

HaHa
wtorek, 23 marca 2021, 13:04

Gdyby USA chciały, to by Wenezuelę zjadły na śniadanie razem z tym tyranem Manduro. Jak myślisz, że upadłe mocarstewko o pkb Meksyku jakim jest dzicz ruska bo mogły im przeszkodzić, to jestem intelektualna ameba :)

HeHe
piątek, 19 marca 2021, 19:03

Syria, Wenezuela i np. w Afryce.

Co v
środa, 17 marca 2021, 21:32

Oj, w USA produkcję dla wojska robią prywatne firmy. Tam też nie jest kolorowo. I jedni i drudzy warci siebie.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 18 marca 2021, 12:07

Tylko pokaż mi Jankesa, który w takiej firmie pracuje za 340 dolarów miesięcznie.

Pb
czwartek, 18 marca 2021, 09:15

Tyle że specjalista w amerykańskiej firmie zarabia dziennie więcej niż ten w rosyjskiej miesięcznie.

klawiatura
środa, 17 marca 2021, 13:12

To o polskiej PGZ ?

Autor
czwartek, 18 marca 2021, 06:07

Nie, przeczytaj wolniej albo poproś kogoś żeby ci wytłumacz

Wania
środa, 17 marca 2021, 13:11

Dlaczego nikogo to nie dziwi? Bo tak działały i działają zakłady w komunistycznej Rosji i teraz. Tam nic się nie zmieniło. Tylko zamiast przodującą partia teraz bogacą się przyjaciele wodza. Miliarderów od upadku ZSRR przybyło całe 99. Wcześniej było ich okrągłe 0. Wszyscy miliarderzy dorobili się na biedzie zwykłego Rosjanina.

Daruniu01
środa, 17 marca 2021, 18:55

To tak samo jak u nas. I nie tylko u nas.

Wpr
środa, 17 marca 2021, 22:16

No jeszcze może na Białosrusi

Precz z komuną
środa, 17 marca 2021, 21:21

Bo taki sam ustrój był w Polsce

codybancks
środa, 17 marca 2021, 13:03

Na reszcie jakiś pozytywny artykuł, do tej pory to tylko czekać kiedy i czym nas zaatakuj i pokonają w kilka godzin , bo my nie mamy się czym bronić ,bo to co mamy to oni maja lepsze i tańsze !!!

Wwp
środa, 17 marca 2021, 22:16

Popieram

droga mleczna
środa, 17 marca 2021, 13:00

To wierzchołek góry lodowej. Czarna dziura to obraz całej rosyjskiej produkcji militarnej :)

Jakiś tam
środa, 17 marca 2021, 12:58

A jak Pan redaktor myśli po ile godzin pracuje się w polskich zakladach? Mogę odpowiedzieć, żeby godnie zarobić u nas w Polsce też pracuje się po 10-12 godziny dziennie więc wychodzi ponad 200 godziny

Autor
czwartek, 18 marca 2021, 06:08

Tylko że "godnie zarobić" w Polsce znaczy mieć na to co potrzebne i moc niewielka część odłożyć a godne zarobki w FR to możliwość kupna jakiegoś kawałka mięsa na obiad ;)

środa, 17 marca 2021, 22:48

200 godz to mało a 300 miesiąc w miesiąc w akordzie na szlifierni.

ja
środa, 17 marca 2021, 20:18

zmień pracę i weź kredyt

FR technologiczne imperium
środa, 17 marca 2021, 19:56

Tylko że u nas za tyle samo godzin zarobi dwa razy tyle jak nie jeszcze więcej.

viper
czwartek, 18 marca 2021, 15:55

Specjalista z konkretnym zawodem (spawacz, elektryk, mechanik etc.) weźmie minimum cztery razy więcej.

Gość
środa, 17 marca 2021, 12:56

Niedługo jeszcze i Chiny obnażą bezsensowną politykę Zachodu i Rosji.

biały
środa, 17 marca 2021, 12:31

Dosłownie szkoda pracowników , tam zawsze kradli i robili przekręty ciekawe kiedy w końcu ktoś się tam ogarnie , ale tak to jest w Rosji cyrk bo władza nadawana odgórnie się po prostu nie nadaje do rządzenia , a władza na zachodzie choć nadaje się to jest tak potężna że podwładnych nawet nie zauważa

Autor
czwartek, 18 marca 2021, 06:12

Tym bardziej, że Rosjanom powinno być łatwiej ogarnąć zakład, porównując do krajów zachodnich, gdzie władze muszą stosować się do ogromnych wymogów biurokracji a w FR jednak prezydent ma zdecydowanie większe możliwości, by ogarnąć ten zakład więc albo nie umie, albo nie ma w swoim kręgu kompetentnych ludzi lub po prostu ich mentalność narodowa się do tego przyczynia.

Davien
niedziela, 21 marca 2021, 20:34

Dolicz do tego jedną z największych na świecie korupcję.

ople
środa, 17 marca 2021, 12:10

Dobrze ,że nad Wisłą taki raj na ziemi i Ziemia obiecana... Właśnie zamiast zamknięcia tylko Warszawki bo tam w woj. mazowieckim zawsze były najwyższe liczby zakażonych , to zamykają całą Polskę- za karę. A samej Warszawki z województwem nigdy nie zamkną...

Tomasz34
środa, 17 marca 2021, 18:59

A co to ma do rzeczy? Cały świat ma problem z pandemią. A to że Polska ma lepszy model cywilizacyjny i przyciąga imigrantów ekonomicznych to fakt.

HeHe
środa, 17 marca 2021, 21:57

Rosja przyciąga o WIELE więcej imigrantów niż Polska. Np. pracuje tam ok. 3,5 miliona Ukraińców a w Polsce mniej niż 2 miliony. Do tego dochodzą pracujący w Rosji imigranci z Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Wietnamu, ChRL i wielu innych krajów.

viper
czwartek, 18 marca 2021, 16:03

Wg danych z 2019 r. wśród osób w wieku 19-24 lat chęć wyjazdu z Rosji zadeklarowało 53%. To chyba spory wzrost z 29% w 2009 r.?

HeHe
poniedziałek, 22 marca 2021, 10:17

Te "dane" to skąd wziąłeś? :)

ruski stek bzdur...
czwartek, 25 marca 2021, 16:11

Z Rosji

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 18 marca 2021, 12:17

Istny raj "mlekiem i miodem płynący". Tylko czemu ludzie w miasteczkach nad Bajkałem, żyją tak, jak było u nas mniej więcej w latach pięćdziesiątych?

Lord Godar
czwartek, 18 marca 2021, 14:43

Bo sporo tych mieszkańców Rosji dalej zamiast uczciwie pracować to dalej woli pokombinować , coś ukraść , pić i jakoś tam próbować przetrwać .

piątek, 19 marca 2021, 07:52

Nie do końca. Na Bajkałem na przykład jest sporo sympatycznych ludzi.

środa, 31 marca 2021, 16:13

A co to ma do żeczy?

Eyer
czwartek, 18 marca 2021, 11:45

Ależ oczywiście że w Polsce pracują te nacje które wymieniłeś, tylko że za wyższe stawki niż w Rosji. Stad coraz więcej pracownikow przyjeżdża do Polski a nie do Rosji.

Davien
czwartek, 18 marca 2021, 11:01

Patrząc co Rosja zrobiła z Donbasu i Krymu to nic dziwnego ze ci co kochali Rosje stamtad uciekli do Rosji. A Chinczycy to nie emigranci ale chińskie 'zielone ludziki" zajmujące sobie spokojnie Rosję cal po calu:)

HeHe
czwartek, 18 marca 2021, 18:33

Chińscy imigranci Davienku mają rosyjskie imigracyjne papiery w porządku i, wbrew twoim marzeniom, są to najnormalniejsi ludzie ciężko pracujący na swój własny byt. Natomiast 3,5 miliona Ukraińców od 2014 roku czyli od drugiego Majdanu wyjechało "za chlebem" do Rosji głównie z centralnej, południowej i wschodniej części Ukrainy dołączając do 1,5 miliona Ukraińców którzy już tam pracowali od 2004 roku czyli od pierwszego Majdanu :)

Davien
niedziela, 21 marca 2021, 20:36

Heheszku, a ty myslisz ze oni ot tak sobie wyjechali bez wiedzy i zgody władz w pekinie?:) Tak ciężko pracują na rachunek swojej prawdziwej ojczyzny: Chin:) I zajmuja powoli Rosję ale nie karabinem tylko pieniędzmi:0

Piotr
piątek, 19 marca 2021, 13:23

Wiesz... w Polsce są miliony Ukraińców i nie chciałbyś wiedzieć co sądzą o ruskich... nie wypada mi to powtarzać na publicznym forum...

HeHe
piątek, 19 marca 2021, 19:00

Obawiaj się raczej tego co sądzą o nas bo tego także nie wypada powtarzać na publicznym forum.

Piotr
środa, 24 marca 2021, 06:50

Nie obawiam się, bo znam :) Ale te epitety które rzucają w stronę dziczy ruskiej... to bardzo mocne przekleństwa :) Wy to potraficie wzbudzić miłość innych narodów :)

ruski stek bzdur...
piątek, 19 marca 2021, 13:18

Nie prawda... tylko ze wschodniej ruskiej części, reszta was nienawidzi i jesteście ich wrogami i potrafią liczyć... mieli nie tak jak ty matematykę w szkole :P

HeHe
piątek, 19 marca 2021, 19:02

Prawda, prawda. To nie ma znaczenia kto, kogo nienawidzi. Ukraińcy jeżdżą do Rosji nie z miłości do ruskich tylko do pracy, po pieniądze

ruski stek bzdur...
środa, 24 marca 2021, 06:51

Nie jeździ się po pieniądze tam gdzie ich nie ma :)

hermanaryk
czwartek, 18 marca 2021, 09:40

Czyżbyście mieli jakąś katastrofę demograficzną? :)

Tomasz34
czwartek, 18 marca 2021, 09:06

Ale to w Polsce można zarobić znacznie więcej niż w Rosji. A w Polsce pracują imigranci z Ukrainy, Białorusi, Rosji(jest kilka tysięcy), Mołdawii, Gruzji, Wietnamu, Indii, Bangladeszu, Nepalu, Filipin itp.

yy
czwartek, 18 marca 2021, 08:39

Hehe 3,5 mln Ukraińców pracowało w Rosji zanim nie przyjechali do Polski.

HeHe
czwartek, 18 marca 2021, 18:26

W Rosji po pierwszym Majdanie w 2004 roku pracowało 1,5 mln Ukraińców a po drugim przyjechało do pracy następne 3,5 miliona. To oficjalne informacje podane w końcu 2018 roku przez Klimkina, ówczesnego ukraińskiego ministra spraw zagranicznych. Właśnie tym, że 5 milionów Ukraińców pracuje w Rosji uzasadniał on w Radzie Werhownej odmowę zerwania z Rosją kontaktów dyplomatycznych do czego próbowała zmusić ukraiński rząd partia "Swoboda". U nas przed epidemią było (oficjalnie) niecałe 2 mln Ukraińców.

Davien
niedziela, 21 marca 2021, 20:38

Heheszku to się zdecyduj 2 czy 5 mln było u was w Rosji:0

HeHe
poniedziałek, 22 marca 2021, 09:24

W Rosji jest was 5 mln a u nas niecałe 2 mln :)

Polak
piątek, 19 marca 2021, 13:21

To na zachód wyjechało z 20 miln. :P

GB
środa, 17 marca 2021, 22:57

Znowu porównanie Polski i Rosji. Polska nie ma globalnych aspiracji.

Plw
środa, 17 marca 2021, 22:49

Czy w Rosji pracują robotnicy z Korei Pn?

spoko
czwartek, 18 marca 2021, 17:35

Wiem ze pracowali

Dobre
środa, 17 marca 2021, 22:21

Nie przepraszam, to już przesada, to juz nawet nie jest śmieszne. Wspominasz o Imigrantach z Donbasu i Krymu? Z Gruzji też do was ciągną. Czytałem jak po II WŚ też Polacy wyjeżdżali na Syberię za pracą... ochłoń trochę.

HeHe
czwartek, 18 marca 2021, 21:14

Zapewniam cię, że Ukraińców też to nie śmieszy a liczbę 5 milionów Ukraińców pracujących w Rosji podał w końcu 2018 roku ówczesny ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin w ten sposób uzasadniając odmowę zerwania kontaktów dyplomatycznych z Rosją czego żądała neobanderowska partia "Swoboda". Do nas to akurat Gruzinów przyjeżdża bardzo niewielu ale w Rosji, głównie w Moskwie i St. Petersburgu jest ich od cholery - widać bardzo dużo gruzińskich sklepów spożywczych oraz innych interesów. Oczywiście jest tam także bardzo dużo przedstawicieli innych narodów kaukaskich (m. in. Ormian) czy Azerów lub Kazachów. Jesteś niestety dość typową ofiarą braku informacji na temat Rosji.

Autor
środa, 17 marca 2021, 22:20

A powiedz mi jak duża jest Rosja i o ile razy ma wiecej ludności? Przelicz na 1000 mieszkańców czy na 1km kwadratowy i nagle Rosja słabiutko wypada.

wiro
środa, 17 marca 2021, 12:07

Chociaż to nie jest śmieszne, bo prasa przygniotła 47-letniego pracownika , który wcześniej wyłączył urządzenie... Ale czy wyciągnął z gniazdka wtyczkę? telewizor wyłączamy nie tylko poprzez nacisk w pilocie ale również przez wyciągnięcie wtyczki... Bo inaczej zaraz podadzą ,że Putin nas zamordował...Dziś na DOlnym Śląsku padał śnieg i to też wina Putina.

czwartek, 18 marca 2021, 15:12

Porównujesz ciężką maszynę w zakładzie przemysłowym (podłączoną na stałe - niema żadnej "wtyczki") do telewizora?

piątek, 19 marca 2021, 14:18

Prasa jak najbardziej będzie katać na 3 fazach podłączona do gniazda wtykowego. Nie rób z tego jakiejś magii...

sobota, 20 marca 2021, 00:37

Co będzie robić? Katać????? Po co stacjonarne urządzenie miało by być podłączone za pomocą wtyczki?

eddy
czwartek, 18 marca 2021, 10:00

W każdej maszynie przemysłowej jest tak zwany grzyb, wyłącznik awaryjny w miejscu dostępnym nawet dla leżącego. Gdyby w fabryce po robocie bawili się w wyciąganie wtyczek i z powrotem wkładali, to ja nie słyszałem, żeby ktoś to robił z trójfazową 400V, od tego jest służba utrzymania ruchu, jak go przygniotła to znaczy, że nie wyłączył, wie pan czasem w raportach inżynier pisze inaczej niż było, bo rodzina nie dostałaby pieniędzy, trzeba być człowiekiem.

carl fath
środa, 17 marca 2021, 18:46

Co ma wtyczka do stanu technicznego urządzenia ???

fefe
środa, 17 marca 2021, 19:10

nic, ale instrukcji naprawy masz wyłączyć urzadzenie i odłączyć od prądu lub np wyjąć kluczyk ze stacyjki odłączyć akumulatory , a po podniesieniu czegoś zablokować w sposób uniemożliwiający niezamierzone opadnięcie np jak coś kombinuje przy skrzyni biegów która jest pod podniesioną paką trzeba tą pakę dodatkowo zabezpieczyć w razie gdyby np niechcąco pracownik przeciął przewód hydrauliczny.

Co v
środa, 17 marca 2021, 21:37

Najpewniej po tylu latach pracy przy prasach w tym zakładzie, masz Dobrodzieju instrukcję serwisową w małym palcu. Ja też wiem jak uprawiać rolę na Marsie. Ot, taka wiedza z nikąd jak ten komentarz.

Gurney H
środa, 17 marca 2021, 22:54

Prasa zgniotła człowieka. Znając życie, bywając w fabrykach tu i ówdzie, oceniam szansę że wydarzyło się to pomimo dokładnegoprzestrzegania procedur bezpieczeństwa, zaleceń producenta, i zasad BHP, na jakieś 0,1%.

środa, 17 marca 2021, 19:57

No to w takim razie źle to świadczy o poziomie rosyjskich kadr że nie potrafią zachować podstawowych zaleceń BHP

kowalsky
środa, 17 marca 2021, 11:42

O prawdziwych problemach naszej zbrojeniówki też można przeczytać tylko na "Defence 24" a nie na portalach "władzo-pochodnych".

viper
środa, 17 marca 2021, 18:14

To prawda, w Rosji nie przeczytasz.

As
środa, 17 marca 2021, 11:26

U nas nie ma produkcji i nie ma problemów i wypadków. Czasami ktoś farbę rozleje, lub trzonek pędzla złamie przy malowaniu antyków.

Grzyb
środa, 17 marca 2021, 16:23

Bardzo śmieszne. W Polsce produkuje się i to dużo. I ludzie zarabiają uczciwie.

carl fath
środa, 17 marca 2021, 18:47

Dużo ale czego ?

Marsjanin
środa, 17 marca 2021, 22:19

dużo makulatury na dialogi techniczne

Tomasz34
środa, 17 marca 2021, 19:01

W Polsce działa ponad 700 firm z kapitałem polskim wynoszącym minimum 50%, czyli są to firmy polskie, i z różnych branż. Proponuję się zainteresować co produkują.

carl fath
czwartek, 18 marca 2021, 19:00

700 na 38 mln. ludzi...

Tomasz34
czwartek, 18 marca 2021, 21:09

Wszystkich firm jest znacznie więcej, to chyba oczywiste. Mówiłem o firmach które są własnością polskich przedsiębiorców.

środa, 17 marca 2021, 18:44

Normalnie w telewizorze jest więcej kanałów, nie oglądaj tylko TWP1

Monkey
środa, 17 marca 2021, 11:24

Zastaw się, a postaw się. I jak zawsze w Rosji, życie pojedynczego człowieka nic nie znaczy. Jestem także ciekaw czy tak kiepsko opłacani pracownicy przywłaszczają sobie majątek firmy żeby np. sprzedać coś na złom. To powodowałoby dalsze straty finansowe.

Sarmata
środa, 17 marca 2021, 15:41

Uważasz że w Polsce pracownicy są dobrze oplacani?Przyganiał kocioł garnkowi.

T7g
środa, 17 marca 2021, 22:23

Znacznie lepiej jakieś 3 razy. Kasjer w Lidlu 4000 - KASJER nie producent czołgów.

Monkey
środa, 17 marca 2021, 21:42

@Sarmata: W Polsce jednak pracownicy lepiej zarabiają, już nieżartuj. Fakt, w porównaniu do Europy Zachodniej jest sporo do nadrobienia, ale Polska wystartowała do wyścigu w 1989 roku, nie w 1945. I do tego nieszczęśliwie, reformą Balcerowicza, w konsekwencji której na przestrzeni lat przemysł, w tym zbrojeniowy wielce ucierpiał.

Orion
środa, 17 marca 2021, 19:04

Lepiej niż w Rosji.

Davien
środa, 17 marca 2021, 18:51

Jak widać znacznie lepiej niz w jednym z najwazniejszych rosyjskich zakładów zbrojeniowych.

carl fath
środa, 17 marca 2021, 18:47

Na pewno lepiej...

Eee tam
środa, 17 marca 2021, 11:16

Pamiętam jak tu na forum koledzy ze Wschodu zawsze rechotali nad złym jakoby stanem ukraińskich zakładów produkcji czołgów w Charkowie . Widać Charków przy tej ruskiej żałości to kwitnący Zachód w porównaniu.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 18 marca 2021, 12:28

Mieli rację rechotając. Tajlandia nie bez przyczyny zrezygnowała z Opłotów. U nich jak widać też dziadostwo, ale przynajmniej wywiązują się z zagranicznych kontraktów.

viper
czwartek, 18 marca 2021, 16:12

Zrezygnowała? A nie jest tak, że kupiła mimo opóźnienia wszystkie do końca? Przecież nigdzie tańszych tej klasy by nie znalazła.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 19 marca 2021, 07:59

Przestała robić interesy z Ukraińcami. Rosyjskich nie chcieli. Wzięli do Chińczyków MBT 3000.

Davien
niedziela, 21 marca 2021, 20:49

Kupili 20 Opłotów i uzgodnili rezygnacje z reszty.

viper
sobota, 20 marca 2021, 16:09

Wzięliby i kolejnego opłota, ale po 2014 r. jego koszt produkcji poszedł zdecydowanie w górę, więc wybrali tańsze i pewniejsze w szybkiej dostawie chińskie. Tajowie są z ukraińskich czołgów (przynajmniej tak publicznie deklarują) zadowoleni, a z Ukrainą dalej współpracują np. przy okazji składania w Tajlandii z przesyłanych im części BTRów-3. W 2018 r. chcieli też zamówić na Ukrainie BTRy-4, ale nie dogadali warunków.

Paweł
środa, 17 marca 2021, 11:09

To już nie mamy swoich problemów? Polska zbrojeniówka i armia kwitną, wszyscy to widzą.

Dawo
środa, 17 marca 2021, 16:33

Polski przemysł zaczyna się odradzać. Powoli i z kłopotami ale jednak. Lata bratniej pomocy wschodniego sąsiada, niemal go zniszczyły.

ci Ci ludzie mają w głowach ...
czwartek, 18 marca 2021, 07:36

nauczyciele powinni zarabiać więcej, po 1989 roku wielki brat nie miał wpływu na nasz przemysł i pokaż mi teraz jedną polską markę która pozostała po tamtym roku ....

Plw
środa, 24 marca 2021, 15:48

Amica, Andoria, Bumar, Gerda, ISKRA, Łucznik, Opoczno, Melex, Pollena, Azoty, Pesa, Radwag, Elzab, Termet ... znasz? Nie zapytasz - jakie firmy powstały ? (Także poza tematem *dobrzy* nauczyciele)

Wpr
środa, 17 marca 2021, 15:18

No u nas się zarabia 5000 zł a nie 1000 za 200 godzin pracy...

Dawo
środa, 17 marca 2021, 20:21

Z 5000 nie przesadzaj. Ale w Bydgoszczy pensje na magazynie oscylują 3000-3400 PLN. Kasjerki w dyskontach, zarabiają podobnie. A to kuz nieźle.

Wppr
środa, 17 marca 2021, 22:25

Porównujesz zarobki wykwalifikowanego pracownika montujacego czołgi do kasjera. Zobacz ile zarabiają w PGZ... czy innych Orlenach.

AA
środa, 17 marca 2021, 10:48

To tylko wierzchołek góry lodowej bo większość ich zakładów zbrojeniowych tak wygląda:D

Wwp
środa, 17 marca 2021, 15:19

Mylisz się to jest zakład z najwyższej półki!! To sobie teraz pomyśl co jest niżej.

Wiki
środa, 17 marca 2021, 20:21

Rosja...

Sadrax
środa, 17 marca 2021, 10:45

Jeden człowiek odmienił losy wielu setek, pokonał Jelcyna ale gdy innym udało się uciec on pozostał powiązany z polityką.

Dramat
środa, 17 marca 2021, 10:18

Nie, wszystko jest ok tak jak z su57...

taka prawda
środa, 17 marca 2021, 10:14

czyli coś podobnego do naszej PSG .....

Sarmata
środa, 17 marca 2021, 15:46

To PSG produkuje czołgi na poziomie T-90M i T-14 ? Jestem pod wrazeniem, Czemu nie ma o tym na tym portalu?

Eter
czwartek, 18 marca 2021, 11:49

To ile w linii i sprawnych macie tych t-14? A ile pseudomodernizacji t-90Msuper Putin udało sie poskładać? :D

BadaczNetu
środa, 17 marca 2021, 10:02

Media opozycyjne mają to do siebie że kłamią w przeciwną stronę niż media rządowe. Tak samo jest w Polsce i wszędzie na świecie. Niestety zwykły czytelnik ma niewielkie szanse na zweryfikowanie tych danych, co prowadzi do wytwarzania się baniek informacyjnych i braku obiektywnego spojrzenia na rzeczywistość. Nie wiem czy w Uralwagonzawodzie dzieje się dobrze czy źle. Ale coś tam jednak produkują i sprzedają i nawet rozwijają nowe technologie, więc tak całkiem źle tam nie jest. Jak wskazuje doświadczenie, państwowe firmy zawsze mogą liczyć na "dosypanie" kasy z budżetu, więc nie muszą się specjalnie starać o rachunek ekonomiczny. Z naszego punktu widzenia, fakt kłopotów rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego powinien cieszyć, ale zawsze lepiej jest wroga przeceniać niż nie doceniać.

ruski stek bzdur...
środa, 17 marca 2021, 18:20

Powiedz to pracownikom... :P Najlepiej osobiście, że jest super i w dechę :)

tak tam jest
środa, 17 marca 2021, 22:22

z naszego punktu widzenia jest źle, ale z ich punktu widzenia jest dość dobrze....bo przecież mogło zginąć z 20 pracowników, a zginął "tylko" jeden

Neutralnosc
środa, 17 marca 2021, 17:59

Ciekawa uwaga

środa, 17 marca 2021, 15:06

Wiadomo, że co roku rosyjskie państwo, a czasami bankowy sektor prywatny spłaca lub umarza długi przedsiębiorstwom zbrojeniowym. I o tym informują rosyjskie media państwowe. Tak swoją drogą jakie jeszcze opozycyjne media są w Rosji?

andys
piątek, 19 marca 2021, 09:35

W kazdym państwie poteżne koncerny zbrojeniowe (zreszta nie tylko zbrojeniowe) znajduja sie pod specjalna opieka rzadu. Pilnuja tego specjalnie zatrudnieni i umieszczeni w strukturach państwowych lobbysci, państwo pomaga w sprzedazy ich produkcji (przypomnijmy Trumpa) . Zreszta nie tylko o to chodzi. Koncerny sa podpora elit danego kraju, w zarządach tych firm zasiadaja politycy i wojskowi na emeryturze.

piątek, 19 marca 2021, 14:41

No, ale jak to co opisałeś ma się do ruskiego bardaku?

rob ercik
środa, 17 marca 2021, 09:42

To o Rosji czy o Polsce? Stop prostej propagandzie, zajmijmy się rozwiązywaniem naszych problemów

Kacperek
środa, 17 marca 2021, 15:21

Nasze problemy ja widzisz są niczym przy ich zakładach. Wygląda to na totalną katastrofę i wyzysk ludzi. A z su-57 chwalą się poszerzoną rzeczywistością.

rob ercik
środa, 17 marca 2021, 18:48

Powiedz to tym milionom które wyjechały na emigrację i nie wracają

Read
środa, 17 marca 2021, 22:28

Gdyby otworzyli granicę Rosji i UE to gwarantuje ci że populacja Rosji spadłaby o 60% (mam nadzieję ze do tego nigdy nie dojdzie).

andys
piątek, 19 marca 2021, 09:38

Chetnie bym przyjął zakład, że tak nie byłoby. Tak nie jest w Ukrainie, Mołdawi , nie było tak i w Polsce.

Tomasz34
środa, 17 marca 2021, 19:10

Wyjechało 2,5 miliona, to dużo? Od dłuższego czasu już niukt nie wyjeżdża bo się to nie opłaca. Mało tego, obserwuje się coraz więcej powrotów. A Polska sama stała się krajem imigrantów ekonomicznych z Ukrainy, Białorusi, Rosji(tak, jest kilka tysięcy Rosjan), Gruzji, Mołdawii, Wietnamu, Filipin, Bangladeszu, Indii, Nepalu itd. Ciekawe ile milionów Rosjan by wyjechało do UE, gdyby Rosja była jej członkiem? Przecież to Polska i inne kraje zachodnie mają atrakcyjniejszy model społeczno-ekonomiczny.

HeHe
środa, 17 marca 2021, 22:09

Jednak to do Rosji wyjechało o wiele więcej Ukraińców niż do nas. Tam, od 2014 roku pojechało ich 3,5 miliona a do nas niecałe 2. Poza tym u nich jest imigracja zarobkowa z Gruzji, Azerbejdżanu, Armenii, Kirgistanu, Wietnamu, ChRL i innych krajów.

Piotr
piątek, 19 marca 2021, 13:46

Super, teraz przekonaj ponad połowę Rosjan, bo my ich w Europie nie chcemy :P

bender
czwartek, 18 marca 2021, 15:32

Co drugi specjalista IT z Białorusi rozważa przeprowadzkę do PL. Ciekawe czemu nie do Rosji. Może chodzi o te 400 USD pensji z artykułu, a może o fakt, że zagrożenie poranną wizytą smutnych panów jest u nas zdecydowanie mniejsze. Wietnamczyków, Ormian, Gruzinów też mamy sporo, ale im trudniej dostać się do UE niż do Rosji.

czwartek, 18 marca 2021, 15:17

To tym gorzej o Rosji świadczy. W końcu oni są wielkim mocarstwerm z wielkiem przemysłem, a my średnim europejskim krajem a przyjęliśmy niewiele mniej emigrantów ekonomicznych.

Kiks
czwartek, 18 marca 2021, 15:11

To chyba oczywiste matołku, że Ukraińcy będą woleli Rosję. Choćby ze względu na brak bariery językowej.

Lord Godar
czwartek, 18 marca 2021, 14:50

Piszesz chyba o tych Ukraińcach z zaanektowanych republik w 2014 roku ? Bo z czego oni mieli tam żyć i się utrzymać ? Wszyscy mieli się zaciągnąć do oddziałów buntowników i siedzieć na garnuszku Rosji ? Putin się na to nie zgodził , musieli gdzieś pracować więc pojechali w Rosję bo na Ukrainę praktycznie droga się zamknęła .

HeHe
piątek, 19 marca 2021, 18:57

Absolutnie nie. Piszę o Ukraińcach z terenów rządzonych przez Kijów. W Rosji po pierwszym Majdanie w 2004 roku pracowało 1,5 mln Ukraińców a po drugim przyjechało do pracy następne 3,5 miliona. To oficjalne informacje podane w końcu 2018 roku przez Klimkina, ówczesnego ukraińskiego ministra spraw zagranicznych. Właśnie tym, że 5 milionów Ukraińców pracuje w Rosji uzasadniał on w Radzie Werhownej odmowę zerwania z Rosją kontaktów dyplomatycznych do czego próbowała zmusić ukraiński rząd partia "Swoboda". U nas przed epidemią było (oficjalnie) niecałe 2 mln Ukraińców.

Davien
niedziela, 21 marca 2021, 20:52

Partia Swoboda nie weszła do parlamentu Ukrainy po Majdanie wiec daruj sobie bajeczki.

ruski stek bzdur...
piątek, 19 marca 2021, 19:15

Kiedy i gdzie tak powiedział, żródło ?

andys
piątek, 19 marca 2021, 09:42

"......bo na Ukrainę praktycznie droga się zamknęła ." Ciekawe dlaczego? Taka to Matka wszystkich swoich obywateli , ta kijowska Ukraina! Zła macocha, złosliwa i niedobra, nie kocha wszystkich swoich dzieci!

Davien
niedziela, 21 marca 2021, 20:53

Andys, polecam ci zapoznać sie z tym co wyprawiają rosyjscy terrorysci w Donbasie z tymi Ukraińcami co chcą jechac do Ukrainy i skończ te brednie.

o tym też wiesz i pamiętasz?
środa, 17 marca 2021, 09:42

Spokojnie pasący się w polu kombajn zaatakowany przez wojsko chińskie odpowiedział ogniem i odleciał w kierunku Moskwy... tego rodzaju przepowiednie kiedyś już funkcjonowały.

Autor
środa, 17 marca 2021, 09:25

T-14 to złom, Rosja upada

Autor
czwartek, 18 marca 2021, 06:16

T14 ma już więcej rosyjskich ofiar na koncie, niż jej wrogów, stan umysłu w tym FR.

Gamob
środa, 17 marca 2021, 15:21

Nie, ona kwitnie jest mega potęgą!!!

Tadziu
środa, 17 marca 2021, 14:34

Bumar cisza a problemy rosną

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 18 marca 2021, 12:39

T-14 to dobry czołg. Jeżeli już działa. Tylko czasem "działa" tak, że nie da się go odpalić na zaciąg. Bumierang to dobry KTO. Jeżeli już działa. Tylko czasem "działa" tak, że na defiladzie zapala się sam od siebie. Pancyr to dobry zestaw. Jeżeli już działa. Tylko czasem działa tak, że wcale nie działa albo strzela do przelatującego ptactwa. Su-57 to dobry samolot. Jeżeli już działa. Tylko czasem działa ta, że pierwszy seryjny samolot rozbija się na fabrycznym lotnisku.

tosd
środa, 17 marca 2021, 09:24

No i juz jestesmy potenga, bo w Rosji jak zwykle jest źle, a u nas dobrze. Kto by tego słuchał i czytał, propaganda trwa cały czas, więc to nic nowego.

ruski stek bzdur...
piątek, 19 marca 2021, 19:19

Człowieku...umiej weryfikować informacje... nikt nie twierdzi, że u nas jest super, ale jest dużo lepiej niż u nich i mamy tendencję wzrostową, oni się kurczą i nie mają nic do zaoferowania prócz zasiarczonej ropy i gazu. A robią z siebie konkurenta USA ? ? ? No to się można popłakać ze śmiechu... :)

ppp
sobota, 20 marca 2021, 11:35

Gdzie masz te tendencje wzrostową gdy zamyka się kolejne zakłady i likwiduje się moce produkcyjne ? Obrót towarów made in China na rynku polskim to może wzrasta . Napis wyprodukowano w Polsce lub Producent z Polski nie oznacza tego samego co made in Poland . Te napisy to tylko wynik przepisów unijnych wspólnego rynku związanych z nadawaniem pewnych znaków na towarach . W żadnym razie nasze firmy nie są konkurencyjne do firm zagranicznych a takich "producentów" jak większość u nas jest dziesiątki tysięcy w UE . Większe f-my na terenie Polski to zagraniczne f-my nie mające nic wspólnego z Polską a opierające się na zaniżonych zarobkach pracowników w naszym kraju . Wiele ekip od 1989 opierały się na wyzysku Polaków a dzisiaj mamy rezultat taki , iż nie ma możliwości poprawy dobrobytu społeczeństwa w Polsce i raczej nie będzie z tym lepiej . Każda ekipa u steru władzy dzisiaj i jutro będzie postawiona pod murem gdy pomyśli o poprawie bytu ogółu społeczeństwa . To jest rezultat naprawy gospodarki - uderzenie w rynek pracy i nie dopuszczenie do wzbogacenia społeczeństwa .

Polak
niedziela, 21 marca 2021, 09:41

Pamiętaj, mikro i makro przedsiębiorstwa generują większość PKB tego kraju. A covid nie będzie mrozić gospodarki wiecznie. Krótka odpowiedź, ale wyciągnij wnioski, a nie narzekaj.

Autor
czwartek, 18 marca 2021, 06:20

Po co pisać jak jest u nas skoro to wiemy. Jak ci coś pękło na 4 litery bo źle wyrazili się o Rosji. Napisz list zbiorowy ty i twoi towarzysze, w którym poprosisz o to, by nie ruszali rosyjskiej zbrojeniówki bo to temat tabu i bardzo was uraza bo macie dumę twarda jak wata cukrowa :D W sumie to Rosjanie są jak stereotypowe baby, nie przyzna się do błędu ;)

Grom
środa, 17 marca 2021, 16:59

Bo jest źle......

Gong
środa, 17 marca 2021, 22:56

@ tosd ... "jak zwykle" to już od siebie dodałeś.

Tweets Defence24