Reklama

Polityka obronna

Priorytety Straży Granicznej: Wieże obserwacyjne, statki powietrzne i broń

Fot. Komenda Główna Straży Granicznej
Fot. Komenda Główna Straży Granicznej

Straż Graniczna poinformowała o planowanej rozbudowie infrastruktury obserwacyjnej na wschodniej granicy Polski. Zapowiedzi związane są z ustawą ustanawiającą program modernizacji służb mundurowych podległych MSWiA, która weszła w życie na początku tego roku. W planach są także zakupy m.in. broni palnej, śmigłowca i dwóch samolotów do wykonywania zadań nad obszarami morskimi. 

"Do końca 2018 roku Straż Graniczna chce wybudować przy wschodniej granicy kolejnych 13 wież obserwacyjnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt do monitoringu; dziś wykorzystujemy 25 wież, docelowo ma być ich 48" - powiedział PAP komendant główny SG płk Marek Łapiński. Komendant zapowiada również zakup lekkiego śmigłowca z nowoczesnym systemem obserwacji i dwóch samolotów, a także modernizację ponad 70 obiektów Straży Granicznej.

Pułkownik Łapiński podkreślił w rozmowie z PAP, że rozbudowa systemu wież obserwacyjnych, zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie granicy, jest jednym z priorytetów Straży Granicznej. W tej chwili na granicach z Rosją, Białorusią i Ukrainą, które są zewnętrznymi granicami Unii Europejskiej, działa 25 takich instalacji. Zlokalizowane są w bezpośrednim sąsiedztwie granicy: 14 w Nadbużańskim OSG, 6 w Warmińsko-Mazurskim OSG, 3 w Bieszczadzkim OSG i 2 w Podlaskiem OSG.

"W ciągu dwóch lat, czyli do końca 2018 roku, planujemy budowę 13 kolejnych wież. Nie wszędzie można je postawić ze względu na ukształtowanie lub zalesienie terenu. Tam wykorzystujemy mobilny sprzęt, tzw. PJN, czyli przewoźne jednostki nadzoru. Są to pojazdy wyposażone w sprzęt umożliwiający obserwację, zarówno w dzień, jak i w nocy. Włącznie z rejestracją obrazu" - powiedział Łapiński. Wieże są wyposażone w systemy optyczne, termowizję i radary. W sytuacji wykrycia ruchu na tzw. zielonej granicy, na miejsce natychmiast wysyłany jest – w zależności od sytuacji - patrol, dron albo samolot. "Ten system się sprawdza. Tych technicznych rozwiązań i sprzętu mamy coraz więcej" - podkreślił Łapiński.

Dziś do ochrony granicy wykorzystywanych jest 25 wież obserwacyjnych. Wieże nie są zamaskowane, lecz doskonale widoczne, chociażby dlatego, że mają po 35 i 50 metrów wysokości, czyli sięgają 11. i 15. piętra. Każdy zestaw umieszczonych na nich urządzeń wyposażony jest m.in. w chłodzoną kamerę termowizyjną i dalmierz laserowy. Obraz z kamer jest przesyłany do placówki SG i wyświetlany na ekranach monitorów, zarówno na stanowisku kierowania, jak i na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu możliwe jest wykrywanie, obserwacja i rejestracja wszelkich zakłóceń na granicy i w rejonie przygranicznym.

W dniu 1 stycznia weszła w życie ustawa ustanawiająca program modernizacji służb mundurowych podległych MSWiA. Przewiduje on, że do końca 2020 roku do policji, straży pożarnej i granicznej oraz BOR trafi ponad 9 mld zł - na inwestycje, sprzęt i uzbrojenie oraz podwyżki. Ponad 1,2 mld zł trafi do Straży Granicznej.

W planach jest zakup śmigłowca, a także dwóch samolotów (90 proc. dofinansowania ma zapewnić unijna agencja Frontex). Przedmiotem zamówienia jest dostawa dwóch wyprodukowanych nie wcześniej niż w 2017 r., samolotów wielosilnikowych turbinowych do wykonywania przez Lotnictwo Straży Granicznej zadań nad obszarami morskimi. Samoloty mają być wyposażone m.in. w system obserwacji lotniczej, radar poszukiwawczy, system automatycznej identyfikacji jednostek nawodnych (AIS) i telefon łączności satelitarnej z dostępem do internetu.

Czytaj więcejStraż Graniczna kupuje nowe samoloty

"Samoloty stacjonować będą na północy kraju i patrolować morski odcinek granicy. Ale w każdej chwili będą mogły być przerzucane w inne miejsca. Będziemy wykorzystywać te samoloty także w misjach zagranicznych na południu Europy, gdzie w dalszym ciągu – występuje problem z napływem imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu" - powiedział Łapiński.

W ramach programu modernizacji Straż Graniczna planuje zakup kilkuset pojazdów, w tym głównie samochodów patrolowych i terenowych, mikrobusów, ambulansów medycznych oraz motocykli i skuterów śnieżnych. "Wymiana pojazdów i innych środków transportu, których w Straży Granicznej jest ponad 2 tysiące, to nasz kolejny priorytet. Te samochody się po prostu starzeją. Niektóre z nich mają po kilkanaście lat" - powiedział Łapiński.

Do pograniczników mają trafić także nowe pistolety, karabinki i pistolety maszynowe. "Będziemy systematycznie dokupywać uzbrojenie, w tym broń długą oraz amunicję" - podkreślił komendant. Zapowiedział także budowę i modernizację około 70 obiektów SG. "Planujemy budowę nowej siedziby dla placówki Podlaskiego Oddziału SG w Krynkach, modernizację placówek w Bieszczadzkim, Nadbużańskim i Śląskim Oddziale SG w Hermanowicach, Wetlinie, Kodniu, Opolu, Bielsku-Białej. Planuje się budowę i modernizację strzelnic, co ułatwi organizację treningów strzeleckich" - powiedział.

"To jest bardzo ważne, ponieważ coraz częściej zdarza się, że funkcjonariusz podczas służby jest zmuszony do użycia broni palnej. Nie jest tajemnicą, że przemytnicy są coraz bardziej zdeterminowani i coraz częściej – niestety – uzbrojeni. Nie tylko nie zatrzymują się do kontroli, ale i taranują nasze pojazdy. Było już kilkadziesiąt takich przypadków. Mieliśmy też do czynienia z użyciem broni przeciwko naszym funkcjonariuszom. To zmusza ich do tego, aby również sięgali po broń" - powiedział Łapiński.

Czytaj też: Wspólne ćwiczenia saperów, Straży Granicznej i JWK

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze (12)

 1. obywatel

  Straż Graniczna już dawno powinna znowu przekształcona w formacje wojskowo -policyjną, bo szczerze jak coś się zacznie ci ludzie na granicy pierwsi będą bronić Rzeczpospolitą i pierwsi zginą za nią.

  1. As pik

   Ale straz juz jest taka formacja. Wojskowo policyjna. Takie cudowne dziecko co ma dwóch wujkow

 2. aqw

  Oglądałem wojnę na Ukrainie , i z tego co widziałem to z Ruskimi pierwsza w obronie Ukrainy walczyła Ukraińska Straż Graniczna, chłopaki twardo walczyli.

  1. Fsg

   U nas nie mieli by czym walczyć. 32 pestki w walterze? I to o ile walter by sie nie rozlecial to jest nieporozumienie. PM 98? W dalszym ciagu to jest pistolet tyle że maszynowy. Kalachy zostaly wywiezione na zlom. Ostatnie strselanie z broni długiej na mojej placowce bylo w 2002 roku, teraz nawet jak by chcieli to nie ma nikogo do prowadzenia strzelan jak i samych strzelnic. zresztą niedofinansowani funkcjonariusze bez wsparcia i wyposażenia po prostu uciekli, nikt by nie robil z siebie bohatera.mozecie sie ze mna nie zgadzać ale tak naprawde jest a wiem to bo sam jestem funkcjonariuszem. Pozdrawiam

 3. roman

  wszystko funkcjonuje b.dobrze, ale w telewizorni pokazywali program : fachowcy, nawet z naszej strony , wprowadzają ludzi na teren RP jak i kiedy chcą. no to jest ten nadzór czy dopiero będzie ? Jeśli 1 strażnik ma 10 -15 km do sprawdzenia to to jest ochrona zewnętrznych granic UE ?

 4. płk rez.

  a dlaczego Straż Graniczna nie chce wykorzystać Masztów Wirtualnych opracowanych przez Politechnikę Wrocławską? Dziwna sprawa. Maszty wirtualne wynoszą systemy zdalnej obserwacji na wysokość 150m a wieże obserwacyjne mają wysokość 35 i 50m. Coś tu nieładnie pachnie. Czyżby komendant Główny SG był przez kogoś świadomie manipulowany?

  1. sierż

   i jak długo może on być w powietrzu?

 5. Bezele

  Najważniejsza rzecz która powinna być natychmiast wymieniona to krótka broń P-99 ..kuriozalne jest to że do służby trzeba zabrać ale użyć już nie ponieważ wykryto niesprawność danych serii broni bodajże w r.2002.. Ja się pytam dlaczego tylko msw leci w stronę p99 i glocków?? nie ma innych ;/ pozdrawiam f

 6. Xxx

  Dużo mówią a w rzeczywistości nic nie robia

 7. Mirek

  Może się czepiam ,ale czy musi być na polskich mundurach angielski napis ?

  1. Tymon

   Tak czepiasz się do niczego. Musi być w jakimś najpowszechniejszym języku ten napis. Mają do czynienia bez przerwy z obokrajowacami, więc to ułatwia podejście do ludzi i na odwrót. Tyle i aż tye.

  2. Marek1

   Czepiasz się. Czy się nam to podoba, czy NIE, ale j. angielski jest obecnie ogólnym j. międzynarodowym i dublowanie napisów Straż Graniczna u góry i to samo po angielsku pod spodem, ma umożliwić obcokrajowcowi identyfikację służby, która czegoś od niego chcieć może.

  3. płk rez.

   musi być. Przecież jak inaczej może zidentyfikować formację cudzoziemiec poddany kontroli? Ma znać język polski?

 8. Zatroskany

  a co z realizacją zadań ustawowych Straży Granicznej w zakresie obrony granicy RP? - przecież Straż Graniczna de facto nie realizuje takich przedsięwzięć konsekwentnie od około 2005 roku. Straż Graniczna nie ma zdolności bojowych zdolnych do przyjęcia zagrożenia militarnego do momentu wsparcia ( rotowania ) przez wojsko. Mam pytanie które nasuwa się w związku z tym, jakie zadnia wykonuje SG podczas wojny, czy gotowości obronnej czasu kryzysu?

 9. patriota

  Będą pełnomorskie okręty patrolowe? Dwie jednostki o długości 62-65m wybierane są od 8-9lat...

 10. klik

  wreszcie uzbrajanie a nie rozbrajanie!!!

 11. Ja

  Brawo jeszcze tylko kupić powinni BSL oraz powinny być tworzone kompanię wsparcia ciężkie opancerzone pojazdy broń i wyposażenie jak jednostki zmotoryzowane SG to pierwsza linia obrony i jeszcze jedno 1 śmiglak to mało pamiętajcie mówię do wszystkich obywateli powinnismy zrobić zrzutkę dla SG to oni dbają o nasze bezpieczeństwo dzień i noc

 12. ferg

  I bardzo dobrze straż graniczna musi być dobrze uzbrojona i mobilna.

Reklama