Siły zbrojne
Nowe brygady i bataliony Wojsk OT
W Wojskach Obrony Terytorialnej powstaną trzy nowe brygady, zostanie też sformowanych sześć nowych batalionów. Decyzję w tej sprawie podpisał w czwartek w Dowództwie WOT w Zegrzu (woj. mazowieckie) szef MON Mariusz Błaszczak.
Minister obrony i dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła wręczyli awanse i nagrody pieniężne żołnierzom, którzy wyróżnili się w działaniach przeciwepidemicznych.
Jednostki, które zostaną sformowane, to 18. Stołeczna Brygada OT w Warszawie, 19. Nadbużańska Brygada OT w Chełmie i 20. Przemyska Brygada OT w Przemyślu. W ramach już funkcjonujących brygad powstaną nowe bataliony lekkiej piechoty w Kraśniku, Ełku, Limanowej, Krośnie Odrzańskim i Opolu. W Pomiechówku i Zegrzu zostanie sformowany batalion dowodzenia.
Czytaj też: WOT szkoli się na ppk Javelin
„Zasadniczym zadaniem żołnierzy Wojska Polskiego jest zapewnienie bezpieczeństwa pod względem nienaruszalności granic, odstraszania ewentualnego agresora, ale rozumianego także jako pomoc w sytuacjach kryzysowych” – powiedział Błaszczak. Podkreślił, że od roku Wojsko Polskie jest zaangażowane we wspieranie społeczności lokalnym, pomoc wszystkim potrzebującym, a na czele tych działań stoją żołnierze WOT.
Szef MON dodał, że WOT rozwijają się i rosną liczebnie. Przypomniał, że kiedy obejmował stanowisko w styczniu 2018, WOT liczyły 7 tys. żołnierzy, a w grudniu ub. roku było ich 27 tys. Podkreślił, że wielu wstąpiło do wojsk operacyjnych.
Obecnie funkcjonuje 15 brygad WOT, docelowo, do końca przyszłego roku będzie ich 18. „Trzy nowe brygady powstaną w województwach, w których jest największe zainteresowanie służbą w wojsku, i – co jest bardziej istotne – które z punktu widzenia bezpieczeństwa stanowią miejsca kluczowe – chodzi o województwa podkarpackie, lubelskie i mazowieckie” – mówił Błaszczak. W woj. mazowieckim działają dwie brygady OT, nowa będzie ulokowana w Warszawie.
Awanse na stopień starszego szeregowego otrzymało dwanaścioro żołnierzy, dowódca WOT wyróżnił nagrodami pieniężnymi ochotników WOT, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem w działaniach przeciw pandemii.
„Dziękuję za decyzję, która powoli zarysowuje ostateczny kształt obrony terytorialnej” – powiedział generał Kukuła.
Podkreślił, że na potrzeby WOT powołano centrum szkolenia i szkołę podoficerską, a w ubiegłym roku służbę – nie tylko w WOT – rozpoczęło 478 jej absolwentów. Poinformował, że 30 pierwszych żołnierzy WOT ukończyło kurs obsługi wyrzutni przeciwpancernej Javelin, na czerwiec jest planowana certyfikacja bojowa.
Generał przekazał także informację, że liczebność podległych mu wojsk przekroczyła 28 tys. a w wakacje ma przekroczyć 30 tysięcy.
Zwrócił uwagę, że zainteresowanie służbą w WOT jest różne w różnych regionach. Wyraził przekonanie, że dzięki powołaniu nowych brygad i batalionów chętni nie będą już musieli czekać na przyjęcie do WOT.
„Mamy 378. dzień operacji, początkowo Odporna Wiosna, dzisiaj Trwała Odporność. Stoimy wobec zagrożeń, które niesie trzecia fala pandemii” – powiedział, Kukuła. „Jestem z was dumny” – zwrócił się do swoich podwładnych.
WOT składają się większości z ochotników, ponad 3,7 tys. to żołnierze zawodowi.
Macron w Polsce, ukraińskie drony, upadek Syrii – Defence24Week 103