Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałkowy przegląd prasy- Rząd zignorował ostrzeżenia ABW dotyczące Azotów; Rosyjska ofensywa na Ukrainie; CBA na tropie Burego

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Wojciech Wybranowski, Do Rzeczy, Rosjanie polują na nasze Azoty- Jak ustaliliśmy, kontrola nad sytuacją Grupy Azoty i działaniami potencjalnej konkurencji była możliwa dzięki osłonie antykorupcyjnej realizowanej przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Tyle że ktoś w rządzie Donalda Tuska zlekceważył informacje ABW, przez co rosyjski potentat mógł zrealizować swój plan. Pytanie, czy była to tylko urzędnicza indolencja, czy celowe działanie (...) Agencja zajęła się procesem prywatyzacji Grupy Azoty ponad dwa lata temu. 12 marca 2012 r. taką decyzję wydał ówczesny szef MSW Jacek Cichocki. Jak wynika z naszych ustaleń, w tym czasie ABW kilkakrotnie informowała rząd i Ministerstwo Skarbu Państwa o zagrożeniach związanych z próbami przejęcia kontroli nad grupą. Wskazywano przy tym między innymi na działania Wiaczesława Kantora i koncern Acron. Podobne dane o wykupywaniu od mniejszościowych inwestorów akcji Grupy Azoty przez firmę związaną z rosyjskim biznesmenem polski kontrwywiad pozyskał także w ostatnim przypadku.

Andrzej Łomanowski, RZ, Dyplomacja i Wojna- Wraz z wyjazdem Władimira Putina na brazylijski mundial separatyści na Ukrainie - wsparci przez rosyjską armię - zaatakowali ukraińskie oddziały (...) w niedzielę rano kolumna czołgów, wozów pancernych, katiusz oraz opancerzonych ciężarówek z uzbrojonymi ludźmi i amunicją wjechała na terytorium Ukrainy. Świadkowie informowali, że na czołgach powiewały rosyjskie flagi (widać je zresztą na filmach wideo z Ługańska umieszczonych przez mieszkańców miasta na YouTube). Jak się jednak okazało, nowoczesne czołgi rosyjskiej produkcji kierowane są przez separatystów i ich pojawienie się nie oznaczało jeszcze bezpośredniej agresji, mimo że wjechały z rosyjskiego terytorium. Kolumna jadąca od granicy rozdzieliła się na dwie części i ruszyła do Doniecka i Ługańska.

Cezary Gmyz, Wojciech Wybranowski, Do Rzeczy, CBA na tropie Burego- Jak wynika z ustaleń tygodnika „Do Rzeczy", CBA zainteresowało się Burym, gdy otrzymało informacje, że ma być on cichym udziałowcem kilku spółek, w których władzach niegdyś zasiadał. CBA podejrzewa, że osoby, które figurują w dokumentach tych przedsiębiorstw jako właściciele, to tzw. słupy. Wszystkie są blisko związane z Burym. Na użytek dochodzenia funkcjonariusze CBA nazwali sieć tych powiązań „układem podkarpackim" (...) CBA interesuje się także związkami Burego ze spółkami z branży energetycznej ze szczególnym uwzględnieniem tych, które zajmują się odnawialnymi źródłami energii, m.in. spółką Carpatia Yentus. Sprawdzane są przepływy kapitałowe między Carpatią Yentus a spółką G. & Ch. Moisi zarejestrowaną na Cyprze. Nasze źródła w CBA twierdzą, że w rzeczywistości finansami spółki Carpatia Yentus zajmuje się Stanisław T., dobry znajomy Burego, choć formalnie nigdzie w dokumentach nie funkcjonuje jako członek zarządu firmy. CBA ma pod lupą jeszcze cztery inne spółki związane z ludźmi PSL. Wszystkie mają w nazwie angielskie słowo „wind" oznaczające wiatr. Funkcjonariusze podejrzewają, że wszystkie one powstały po to, by wyłudzać dotacje na energię odnawialną.

Fakt, Ranny szef Komisji ds. Służb Specjalnych- Zbigniew Sosnowski, szef Komisji ds. Stużb Specjalnych i poseł PSL został ranny w wypadku w Szychowie (Kujawsko-Pomorskie). W bok Skody posta uderzył Opel, którym kierował Niemiec. Sosnowski trafił do szpitala w Brodnicy. Ma prawdopodobnie złamany obojczyk.

Aneta Przysiężniuk-Parys, Nasz Dziennik, Nocna akcja komandosów- Do Strefy Gazy wkroczył oddział izraelskich wojsk lądowych, żeby zlikwidować stanowisko wyrzutni rakiet. Żołnierze sił specjalnych po wykonaniu wczorajszego zadania powrócili na terytorium Izraela. Jak poinformowała armia, podczas tej operacji zostało rannych czterech wojskowych. Był to pierwszy przypadek wejścia do Strefy Gazy izraelskich sił lądowych od czasu rozpoczęcia na początku ubiegłego tygodnia ofensywy. Według agencji Associated Press, nie oznacza to jednak operacji lądowej w pełnym tego słowa znaczeniu.

Sylwester Latkowski, Wprost, Taśma, która ma obalić rząd- Wojtunik źle i ostro wypowiadał się na temat szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego. Chodziło o sprawę z zeszłego roku. Wiosną 2013 r. opisaliśmy we „Wprost" sprawę podejrzanego wielomilionowego przetargu na obsługę polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Nikt nie zareagował. Sprawa odżyła po kilku miesiącach. Jesienią na opisaną przez nas historię zareagowało CBA. Wtedy zatrzymana została Monika F., naczelnik wydziału zamówień publicznych w MSZ. Beneficjentem przetargów została firma informatyczna, której wiceprezesem był Janusz J., wiceszef dużej firmy z branży informatycznej. Na spotkaniu z Bieńkowską szef CBA niepochlebnie wyrażał się o postawie Sikorskiego wobec tej historii.

Artur Radwan, DGP, Udogodnienia dla żołnierzy- Mundurowy bez względu na dokonane przewinienie w trakcie służby poza krajem może być natychmiast z niej odwołamy. Taka decyzja może zapaść z chwilą wszczęcia postępowania dyscyplinarnego niezależnie od tego, czy dotyczy ona przestępstwa, czy też zwykłego przewinienia. Rozwiązanie to wprowadza projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa. Dokument trafił do konsultacji społecznych.

Reklama

Komentarze

    Reklama