Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałkowy przegląd prasy: Rosja zastrasza sąsiadów, więc NATO musi reagować; Produkcja Caracala we Francji, dla Polski montaż; Polacy chwytają za broń

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem obronności.

Tomasz Bielecki, Gazeta Wyborcza, Rosja zastrasza sąsiadów, więc NATO musi reagować: Jens Stoltenberg - "Porozumienie z Mińska to podstawa, teraz najlepsza z możliwych, dla pokojowego rozwiązania konfliktu na wschodniej Ukrainie. I dlatego trzeba robić wszystko, by to porozumienie zostało w pełni wdrożone - chodzi o zawieszenie ognia, wycofanie ciężkiej broni z linii zawieszenia ognia, pełny dostęp dla obserwatorów OBWE. Apelujemy do wszystkich stron o przestrzeganie zawieszenia ognia, które jest obecnie naruszane. Szczególną odpowiedzialność ponosi Rosja, bo kontynuuje wspieranie rebeliantów. Od dawna dostarcza im zaawansowany sprzęt, systemy obrony przeciwlotniczej, artylerię, czołgi, zapewnia szkolenia. I utrzymuje swe siły na wschodniej Ukrainie."


Przemysław Gruz, Polska, Związkowcy z Airbusa: Produkcja Caracala we Francji, dla Polski montaż: Zdaniem francuskiej prasy montaż Caracala w Polsce będzie stanowić "jedynie niewielką część przemysłowej wartości dodanej, rzędu 5-10 proc." Media we Francji podkreślają, że większość części do śmigłowców zamówionych przez Polskę wyprodukują zakłady znad Sekwany a kontrakt powinien mieć pozytywny wpływ na zatrudnienie w głównych zakładach Airbusa we Francji.


Łukasz Zboralski, Do Rzeczy, Polacy chwytają za broń: "W 2014 r. pozwolenie na broń posiadało w Polsce 340 tys. osób" - pisze Łukasz Zboralski. Zdaniem autora to ponad 3-krotnie więcej niż jeszcze 15 lat temu. Na terenie naszego kraju zarejestrowano już pół miliona pistoletów i karabinów.


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, Obronny "Pegaz" poluje na innowacje: "W Radomiu koncern [PGZ - przyp.red.] podkreśla determinację w dziedzinie rozwoju bezzałogowych statków powietrznych" - pisze Lentowicz. Autor zaznacza, że może to oznaczać ostrą rywalizację z krajowym WB Electronics, który od lat rozwija drony m.in. używane przez polską armię. 


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, Moskwa pręży muskuły: "W przemówieniu prezydenta Rosji ani razu nie padło słowo "Niemcy". Wrogami są "nazizm i japoński militaryzm". Putin wspomniał o pozytywnej roli w wojnie Chin, a mówił to, stając obok prezydenta tego kraju Xi Jinpinga. Po raz pierwszy w paradzie wziął udział chiński oddział reprezentacyjny. Wcześniej podpisano kilka umów gospodarczych, w tym o wspólnej budowie linii kolejowej z Moskwy do Kazania za bilion rubli (70 mld zł), a także chińskim kredycie dla rosyjskiego państwowego Sbierbanku."


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, W czerwcu NATO napnie muskuły: "Cztery duże międzynarodowe ćwiczenia odbędą się na terenie Polski (i w krajach nadbałtyckich) w tym samym czasie: na początku czerwca" - pisze Kozubal. Autor podkreśla, że manewrom będzie towarzyszył przerzut Szpicy NATO do Polski. 

Reklama

Komentarze (2)

  1. Podatnik

    Oj naiwni , naiwni ... uwierzyli że Polska i nasz przemysł zyska na zakupie Caracali . To macie te zyski jak na dłoni !!! POza montażem końcowym i kilkoma obrabiarkami ustawionymi w jakiś na szybko postawionych blaszakach nic sie nie wydarzy - nie wierzycie to poczytajcie francuskie gazety !!! - i buzia w kubeł szkoda waszej energii na zachwalanie tego najdroższego żałosnego kontraktu ... szkoda tylko że na nasz koszt

  2. trt

    Brawo Airbus!!! Tak trzymać, chociaż ja dałbym Polakom max 5 %, wszka to bogaty kraj i dodatkowa produkcja mu niepotrzebna. Co Wy na to zwolennicy Caracala? Zamiast produkcji będą zwolnienia w Polsce a produkcja we Francji...

    1. Qba

      Produkcja silników w Dęblinie i wirników oraz przekładni w Radomiu to więcej niż 10%.

Reklama