Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałkowy przegląd prasy: Reforma dowodzenia Wojska Polskiego doprowadzi do konfliktów kompetencyjnych?; Europa oszczędza na obronności licząc na USA. Polska jest wyjątkiem.; Kogo będzie śledzić ABW po zmianie ustawy?; Rusza budowa ORP "Ślązak"

Fot. RAF
Fot. RAF

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Dziennik Gazeta Prawna, płk. rez. Stanisław Ruman, Będzie dochodziło do rozbieżnych decyzji kadrowych dowódców: Nowelizacja przepisów pragmatyki służby żołnierzy zawodowych powinna zahamować szybkie i nie zawsze uzasadnione awanse. Niezrozumiałe jest jednak wysyłanie kapitanów na studia podyplomowe. (…) Zgodnie z nowelizacją ustawy kapitan będzie musiał ukończyć studia podyplomowe lub uzyskać stopień doktora nauk, aby zostać majorem - (…) trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy wojsko stać na to, by kierować praktycznie wszystkich kapitanów na studia podyplomowe, (…) W myśl nowych przepisów (…) szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych będzie podlegał dowódcy generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, a jednocześnie obydwaj będą posiadali równorzędne kompetencje w odniesieniu do stanowisk służbowych do stopnia etatowego podpułkownika (komandora porucznika) w podległych im jednostkach wojskowych. Powstaje więc pytanie, czy nie będzie dochodziło do rozbieżnych decyzji kadrowych w odniesieniu do poszczególnych oficerów.

Rzeczpospolita, Zbigniew Lentowicz, ORP "Ślązak" - koniec odysei najdroższej motorówki świata: Ruszają prace przy patrolowcu "Ślązak". To dawna korweta Gawron, symbol niemożności. Po 15 latach budowy ma szansę podnieść banderę. ORP "Ślązak", według aktualnych planów Marynarki Wojennej, ma trafić do służby w 2016 roku i będzie kosztował budżet - mimo mocno okrojonego wyposażenia bojowego - niemal miliard złotych. (…) W końcu zeszłego roku Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał umowy z Thales Nederland na dostawy oprogramowania i elektroniki pokładowej (…) Inny niemiecki koncern, Thales Electronic Systems, także zdobył kontrakt (…) Wartość elektronicznego wyposażenia dla przyszłego patrolowca to ok. 480 mln zł. (…) Eksperci zwracają uwagę, że zawarte w grudniu 2013 r. kontrakty to nie koniec wydatków na "Ślązaka". Marynarka Wojenna wyjątkowo skąpo informuje np. o przyszłym uzbrojeniu okrętu. (…) Maksymilian Dura, znawca morskiego uzbrojenia, przypuszcza, że dodatkowe koszty (…) pojawią się na pewno przy próbach uruchomienia zainstalowanych już w kadłubie urządzeń napędowych, które kilka lat temu kupowano we włoskim koncernie Avio. Nieeksploatowane od tego czasu, utraciły gwarancję producenta.

Dziennik Gazeta prawna, Nino Dżikija, Europa prawie bezbronna. Tylko tutaj oszczędza się na armii: Europa, tnąc wydatki na obronę, marginalizuje swoje znaczenie. Europejczycy liczą, że schronią się pod parasolem obronnym USA. Tyle że Amerykanie zapowiadają w tym roku obniżenie wydatków militarnych w Europie o 1/5. Wydatki na obronę w UE maleją szósty rok z rzędu. (…) Największe cięcia ostatnich lat przeprowadzono w Europie Środkowej. Rekordzistą jest Litwa, która w 2010 r. obcięła budżet obronny o 36 proc. (…) Wyjątkiem pozostaje Polska, która wiatach 2000-2012 zwiększyła wydatki na cele obronne o ok. 50 proc. Tegoroczny budżet MON okaże się największy w historii i wyniesie 32 mld zł, o 2 proc. więcej niż w 2013 r. (...) Demilitaryzacja Europy coraz bardziej niepokoi USA, które finansują budżet NATO w 77 proc.

Do Rzeczy, Wojciech Wybranowski, I Ty zostaniesz terrorystą: Jeśli wejdzie w życie kolejna wersja projektu nowelizacji ustawy o ABW przygotowana przez szefa MSW, to władza dostanie narzędzie do inwigilacji oraz gromadzenia danych o niewygodnych dla niej ludziach i środowiskach. "Idziemy po was!" - mówił w maju ubiegłego roku szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz do skinheadów z Białegostoku. (…) jeśli Sejm przyjmie przygotowaną przez niego nowelizację ustawy o ABW, to służba, która niebawem przejdzie we władanie szefa MSW, dostanie narzędzia i pretekst do tego, by zgodnie z prawem wziąć na cel nie tylko domniemanych faszystów, ale także każdego obywatela. (…) - Gdyby literalnie czytać zapisy tego projektu ustawy, stwarza ona, dzięki sformułowaniom niemającym umocowania w przepisach prawa, spore pole do nadużyć. To bubel prawny sprawiający wrażenie pisanego na kolanie - mówi "Do Rzeczy" poseł Marek Opioła (PiS), członek sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. I dodaje, że ustawa o takim charakterze nie powinna nigdy trafić do Sejmu. (…) To już (...) kolejna wersja "projektu Sienkiewicza". Do tego ogłoszonego latem na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji duże zastrzeżenia, w tym również dotyczące niekonstytucyjności proponowanych przepisów, zgłosiło wiele instytucji, m.in. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, NIK, Prokurator Generalny i organizacje pozarządowe. (...) Teraz Komitet Stały Rady Ministrów obraduje nad kolejną wersją (grudniową) projektu ustawy o ABW, w którym - jak przekonuje MSW - zastrzeżenia uwzględniono.

Wprost, Mariusz Janik, Wyspy zagrożenia:  Czy III wojna światowa wybuchnie z powodu kilku skał sterczących w oceanie między Japonią a Chinami? Armie prężą muskuły, a politycy obrzucają się inwektywami. (…) rozsiane po Morzu Wschodniochińskim bezludne wysepki Senkaku, nazywane przez Chińczyków Diaoyu - osiem skał wystających z wody na kilka metrów (z czego trzy nie zasługują nawet na status wyspy) o łącznej powierzchni ledwie przekraczającej 5 km kw. To z ich powodu może wybuchnąć kolejny światowy konflikt. Analitycy think tanku Economist Intelligence Unit zaliczyli ten miniarchipelag do najbardziej zapalnych punktów na świecie. (…) Japońskie i chińskie samoloty i okręty wojskowe codziennie bawią się tam w kotka i myszkę - przekonuje amerykański politolog i reporter Erie Margolis. (…) ze względu na skomplikowaną grę wpływów i krzyżujących się interesów w taki spór natychmiast zaangażowałyby się też obie Koree, Tajwan, Wietnam i Filipiny. - Senkaku są jak Sarajewo - mówi amerykański ekonomista i sinolog Peter Navarro.

Przegląd, Marek Karolkiewicz, W kolejce na egzekucję: (…) Terror w Iraku zbiera obfite żniwo, a wkrótce może wybuchnąć wojna domowa sunnitów z szyitami. W 2013 r. w atakach i zamachach bombowych zginęło 7 tys. osób - dwa razy więcej niż dziesięć lat wcześniej. (…) W zachodniej części kraju rosnąca w siłę Al-Kaida zakłada niezależne minikalifaty. Kat ma pełne ręce roboty. Skazańcy niekiedy dosłownie czekają w kolejkach na egzekucję. (…) Kiedy 13 grudnia 2003 r. żołnierze Stanów Zjednoczonych schwytali ukrywającego się pod Tikritem Saddama Husajna, politycy i generałowie w Waszyngtonie ogłosili, że sytuacja w lraku się poprawi, ale nadzieje te nie zostały spełnione. (…) W kwietniu 2014 r. w Iraku mają się odbyć wybory parlamentarne. Przedtem premier Al-Maliki chce się pokazać ugrupowaniom i wyborcom szyickim jako mocny człowiek, nie jest więc skłonny do ustępstw. (…) Czy w 2014 r. w Iraku rozpęta się prawdziwe piekło?

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Mirosław Znamirowski

    Terror w Iraku zbiera żniwo. I nie ma się co dziwić. Irak jako państwo to sztuczny twór, który powinien przestać istnieć, a na jego terenie powinno powstać co najmniej trzy oddzielne państwa. To coś jak Jugosławia. Póki wszystko "trzymała do kupy" twarda ręka dyktatora, to jeszcze jakoś działało. Ale teraz? Najbardziej jest mi żal Kurdów. Już drugi raz zostali wykiwani przez USA.

    1. Zgryźliwy

      Zgadzam się z Kolegą.

  2. sorbi

    "Wyjątkiem pozostaje Polska, która wiatach 2000-2012 zwiększyła wydatki na cele obronne o ok. 50 proc" BUhahahhah A ile tych pieniędzy niewytkorzystane -zapewne celowo na polecenie premiera, czy też rządu - wróciło do budzetu państwa?? Czy wliczono w to wyprowadzone z MON 3mld200mln złotych w roku ubiegłym? Propaganda pełną gębą. ciekawe, co na to Rasmusen?.Wzrost wydatków na obronność -tylko na papierze i na misję w Afganistanie.

Reklama