Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałkowy przegląd prasy

Fot. st. chor. sztab. A.Roik/Combat Camera DORSZ
Fot. st. chor. sztab. A.Roik/Combat Camera DORSZ

Najważniejsze artykuły z zakresu bezpieczeństwa w poniedziałkowym przeglądzie prasy

- „KLIMEK POZOSTANIE NA CZELE BOR?" – „POLSKA THE TIMES" O SYTUACJI W SŁUŻBACH PO ODEJŚCIU GEN. JANICKIEGO I KRZYSZTOFA BONDARYKA: „Nowy p.o. szefa Biura Ochrony Rządu płk. Krzysztof Klimek ma duże szanse na stałe pokierować instytucją. Na tym stanowisku musi stanąć ktoś, kto cieszy się zaufaniem premiera, a zdaniem naszych rozmówców bez wątpienia taką osobą jest właśnie płk. Klimek. - Ma duże szanse, był szefem ochrony szefa rządu, od dawna stoi najbliżej pana premiera – mówi Polsce Marek Opioła (PiS) z komisji ds. służb Specjalnych. Gen. Roman Polko dodaje natomiast, że zaufanie szefa rządu nie powinno być jedynym kryterium wyboru szefa BOR. „Polska” także o obecnej sytuacji w ABW: „Wciąż nie jest jednak pewne, kto zajmie wakat w ABW po dymisji Bondaryka.- Jest rzeczą niesamowitą, że wciąż nie został powołany szef Agencji – mówi w rozmowie z „Polską" gen. Roman Polsko (…) Pod koniec stycznia w mediach pojawiła się informacja, że świeżo powołany minister Jacek Cichocki być może znalazł kandydata na to stanowisko. Propozycję miał według Newsweek.pl dostać Tomasz Borkowski, sekretarz Kolegium ds. Służb Specjalnych w Kancelarii Premiera i wieloletni funkcjonariusz, który rozpoczynał karierę w Urzędzie Ochrony Państwa wiatach 90. Gen. Borkowski brał udział w przygotowaniach projektu reformy ABW, której był przeciwny gen. Krzysztof Bondaryk.

CZYTAJ TAKŻE: Premier przyjął rezygnację szefa BOR. Potwierdzają się styczniowe doniesienia Defence24.pl

- „PIĘĆ MITÓW O POLSKIEJ TARCZY" – JOHNSON REUBEN W „RZECZPOSPOLITEJ" O BUDOWIE SYSTEMU OBRONY ANTYRAKIETOWEJ: „Na temat tarczy antyrakietowej krąży wiele popularnych mitów. Po części wynika to z faktu, że międzynarodowy rynek lotniczy i obronny często nie funkcjonuje w zgodzie z logiką gospodarczą. W biznesie najczęściej wygrywa ten, kto proponuje najwyższą jakość za określone pieniądze. Jednak w kwestii bezpieczeństwa narodowego politycy i generałowie zazwyczaj podkreślają, że chcą systemu zbrojeniowego, który oferuje najlepsze wyniki i najbardziej niezawodną obsługę po sprzedażową. Jednak ten „idealny świat" mało ma wspólnego z realiami przetargów zbrojeniowych i stąd biorą się wspomniane mity”

CZYTAJ WIĘCEJ: Co dalej z Tarczą? Amerykanie mają wątpliwości (ale naciskają na Polskę)

- „NAWET ARMATY BĘDĄ Z KONKURSU" – „BLOOMBERG BUSINESSWEEK POLSKA" O SKUTKACH PRZYJĘCIA PRZEZ POLSKĘ UNIJNEJ DYREKTYWY OBRONNEJ: „Armia będzie musiała częściej ogłaszać przetargi, także przy zakupie sprzętu stricte zbrojeniowego. Zmuszają do tego nowelizacja prawa zamówień publicznych, która weszła w życie 20 lut ego i wprowadza do naszych przepisów unijną dyrektywę obronną. Zmiana budzi obawy przemysłu, czy nie zagrożą mu rywale z UE. Może też zaostrzyć konkurencję przy zakupie usług teleinformatycznych czy robót budowlanych, które były często wyłączane z trybu przetargowego. Jacek Sadowy, prezes Urzędu Zamówień Publicznych (UZP), zwraca uwagę, że do tej pory odstępowano od stosowania ustawy ze względu na obronność. – Teraz już nie będzie to tak proste, choć nadal będzie dopuszczone – ze względu na interes bezpieczeństwa państwa. Możliwość stosowania tych wyłączeń będzie w przyszłości zawężana coraz bardziej – mówi Sadowy.”

CZYTAJ WIĘCEJ: Implementacja Dyrektywy Obronnej do polskiego porządku prawnego

- „MILITARNE SZALEŃSTWO" – MARIUSZ ZAWADZKI W „GAZECIE WYBORCZEJ" O GIGANTYCZNYCH CIĘCIACH W ARMII AMERYKAŃSKIEJ: „Tragedia narodowa, przed którą przestrzegano Amerykanów od kilku miesięcy, w piątek stała się ponurą rzeczywistością – Departament Obrony musi zmniejszyć swoje tegoroczne wydatki o 43 mld dol., a przez następnych dziesięć lat dostanie z budżetu o pół biliona mniej, niż wcześniej planowano (…) Katastrofa jest wynikiem przymusowych cięć w budżecie, które Kongres uchwalił latem 2011 r., zakładając, że nigdy nie wejdą wżycie. Demokraci i Republikanie mieli do 2013 r. uzgodnić jakieś inne, bardziej roztropne metody łatania dziurawego budżetu państwa (dla przypomnienia – amerykański dług publiczny przekroczył już 16 bln dol. i z każdym rokiem wzrasta o ponad bilion). Ale przez półtora roku politycy w Waszyngtonie niczego nie uzgodnili i teraz Ameryka znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie.”

CZYTAJ TAKŻE: 49 Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa- subiektywny katalog najważniejszych trendów w globalnym bezpieczeństwie

- „MINISTER SŁUCHA HEAVY METALU" – „SE" O SPOTKANIU MINISTRA SIEMONIAKA Z ZESPOŁEM SABATON: „Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, spotkał się z członkami szwedzkiej grupy Sabaton. Minister podziękował muzykom za nagranie utworów „40:1″ o bitwie pod Wizna i „Uprising" – o Powstaniu Warszawskim. Sabaton nagrał te utwory przed laty. Muzycy byli i koncertowali wielokrotnie w Polsce"

JG
Reklama

Komentarze

    Reklama