Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Zakaz lotów nad Warszawą; Premier wprowadza stopnie alarmowe; Krwawy zamach w Bagdadzie; Szef BBN o Brexicie; Polski satelita obserwacyjny; W Legionowie ruszyło centrum dowodzenia

Fot. Mjr Artur Pinkowski/dgrsz.mon.gov.pl
Fot. Mjr Artur Pinkowski/dgrsz.mon.gov.pl

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Dariusz Borowicz, Jarosław Osowski, Gazeta Wyborcza, "Ląduje NATO - Warszawa się zamyka": Władze zwiększają obostrzenia z powodu szczytu NATO. W piątek i sobotę Warszawa będzie sparaliżowana. Wcześniej zaczną obowiązywać zakazy parkowania i lotów. "Od dzisiaj w promieniu 100 km od Warszawy obowiązuje całkowity zakaz latania - samolotów (poza rejsowymi), szybowców, paralotni, modeli i dronów."


Agata Łukaszewicz, Rzeczpospolita, "Najłagodniejszy jest stopień ALFA": Z początkiem lipca weszła w życie ustawa antyterrorystyczna, a wraz z nią ministerialne rozporządzenia. Jedno nich reguluje  zasady wprowadzania stopni alarmowych. Stopnie alarmowe wprowadza Prezes Rady Ministrów, które dzielą się na ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA.


ZW, Super Express, "Zamach w Bagdadzie": Zemsta za Faludżę. "Kolejny zamach zorganizowany przez islamskich fanatyków! ISIS tym razem zaatakowało Bagdad. Wczoraj terroryści zdeponowali ładunek wybuchowy umieszczony w zaparkowanym na tłocznej ulicy samochodzie. Niedługo potem w innej części miasta wybuchła druga bomba. Zginęły w sumie co najmniej 83 osoby, a około 200 zostało rannych. Państwo Islamskie przyznało ię do zamachów, będących zemstą za niedawne odbicie z rąk fanatyków miasta Faludża"


Edyta Żemła, Wprost, "NATO się zmienia": Wywiad z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Pawłem Solochem. Rozmówca wypowiada się na temat obecnego kształtu Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz jaki wpływ na niego może mieć wyjście z Unii Europejskiej - Wielkiej Brytanii - po kontrowersyjnym referendum zwanym Brexitem.


Igor Szczęsnowicz, Gazeta Polska Codziennie, "Polska Będzie miała satelitę obserwacyjnego": Wywiad z prezesem Thales Polska, Pawłem Piotrowskim. "[...] mamy naprawdę świetną ofertę dla Polski. Nasza spółka Thales Alenia Space to lider europejskich programów kosmicznych, uczestniczyliśmy również w tworzeniu od podstaw przemysłu kosmicznego w takich państwach jak Turcja, Brazylia czy Korea Południowa. Te kraje dzięki współpracy z Thales są aktualnie w stanie samodzielnie wybudować satelitę obserwacyjnego. Taki sam pozytywny scenariusz mamy przygotowany dla Polski. Polska będzie miała satelitę obserwacyjnego, ale co więcej, będzie w stanie wybudować samodzielnie kolejnego takiego satelitę."


PAP, Nasz Dziennik, "Centrum dowodzenia": W Legionowie pod Warszawą powstało centrum dowodzenia przed rozpoczynającym się szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży. "Przez miesiąc ponad 100 funkcjonariuszy - z policji oraz m.in. SG, PSP, BOR i ABW będzie nadzorować i koordynować zabezpieczenie najważniejszych wydarzeń w Polsce - m.in. szczytu NATO i ŚDM. - Do tego miejsca będą spływały wszystkie informacje z całego kraju - dobowe meldunki, informacje o ewentualnych zagrożeniach i o tym, co się obecnie dzieje, sygnały i dane z zagranicy"


Tomasz Dereszyński, Polska The Times - Warszawa, "Nasza przygoda z NATO trwa. Doświadczenia są bezcenne": Wywiad z Arturem Dubielem, koordynatorem Europejskiego Instytutu Bezpieczeństwa oraz wydawcą portalu Sztab.org. Rozmówca wypowiada się na temat doświadczenia, które nabyliśmy jako członek Paktu Północnoatlantyckiego oraz na temat bieżących wydarzeń z obszaru bezpieczeństwa.  


Witold Repetowicz, Do Rzeczy, "Polska na wojnie z Państwem Islamskim": Zaangażowanie Polski w misję Inherent Resolve jest jak najbardziej potrzebna. Zamknięcie naszej ambasady w Bagdadzie przez ministra Sikorskiego osłabiło nasze kontakty handlowe na Bliskim Wschodzie, co niestety znacząco wpłynęło na wizerunek Polski w tamtym rejonie. Trzeba natomiast zauważyć również, że im prędzej uda się pokonać Państwo Islamskie, tym prędzej będzie można skupić się na zagrożeniach ze strony Rosji, która dzięki konfliktowi na Bliskim Wschodzie wchodzi w sojusze z państwami starej Unii, które zostały bezpośrednimi ofiarami ataków terrorystycznych. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Michu

    Finlandia nie jest w NATO, nie ma "bezcennych doświadczeń" a Rosji do głowy nie przyjdzie zadzierać z niezwyciężoną armią Finlandii. Z Polski się zaś śmieją, taka prawda

    1. xx

      Nie masz się co chwalić ignoractwem historycznym, jak choćby w przytoczonym przez ciebie przykładzie Moskwy i Finlandii. Niemniej jeśli nie zgadzasz się ze mną, zawsze sprawdzić możesz także w atlasie historycznym i może wyjdzie ci, że to ja mylę się ?

Reklama