Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Wywiad z wiceprezesem MBDA dla regionu Europy Północnej; Agencja Wywiadu ostrzegała przed epidemią koronawirusa

Fot. MBDA
Fot. MBDA

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Jesteśmy otwarci na współpracę z polskimi firmami”: Wywiad z Jimem Price’em wiceprezesem MBDA dla regionu Europy Północnej. Wiceprezes mówi między innymi o ofercie pocisków CAMM i CAMM-ER w programie Narew, podkreślając, że spółka zaproponowała pełny transfer technologii nowej generacji” w tym zakresie. MBDA chce uczestniczyć również w innych programach. „Jesteśmy zainteresowani zasadniczo wszystkimi polskimi projektami związanymi z bronią rakietową. Zaczynając od broni ręcznej, takiej jak wyrzutnie pocisków Enforcer, które oferujemy na potrzeby polskiego programu Pustelnik, a kończąc na strategicznych pociskach do uderzeń głębokich, które mogą stanowić uzbrojenie okrętów podwodnych Orka”. Koncern proponuje też uzbrojenie dla myśliwców F-35, w tym pociski powietrze-powietrze ASRAAM, które mogłyby powstawać na tej samej linii produkcyjnej co CAMM, ulokowanej w Polsce.


Wojciech Czuchnowski, Gazeta Wyborcza, „Wywiad ostrzegał przed epidemią”: W styczniu 2020 r. rząd dostał notatkę Agencji Wywiadu, że zagrożenie koronawirusem z Chin jest poważne i należy się przygotować na kryzys. „Już w styczniu AW ostrzegała, że zagrożenie jest realne, trzeba się na nie przygotować, a epidemia na pewno nie ograniczy się tylko do obszaru Chin - ujawnia nasz informator, który miał dostęp do analizy Agencji. [...] Informacje z raportu polskiego wywiadu znalazły się w dwóch poufnych biuletynach informacyjnych NATO. Są one regularnie uzupełniane bieżącymi zapisami, a dostęp do nich mają służby państw Sojuszu.”


Reklama

Komentarze (2)

  1. greg

    Niech zgadnę-polski Rząd olał notatkę Agencji Wywiadu dlatego że jakby co to Matka Boska nas obroni a poza tym to nie reagować bo to wzmocni opozycję, a rządy jakże świetnie zorganizowanych Państw Zachodnich olały ją dlatego że w Polsce łamana jest Konstytucja i nikomu z jej rządowych agencji nie wolno wierzyć?

  2. Dudley

    Ciekawe czy ludzie będą pamiętali w następnych wyborach jak polski rząd (słowami Dworczyka ) był przygotowany na korona-wirusa.

Reklama