Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Wywiad z gen. dyw. rez. dr. Romanem Polko; Chiny pomimo strat gospodarczych zwiększą wydatki na wojsko; Jaka przyszłość czeka sektor kosmiczny w MON?; Korea Północna nie rezygnuje z planów odstraszania nuklearnego

Fot. MON
Fot. MON

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Wojciech Wybranowski, Do Rzeczy, „Samą obroną wojny nie wygramy”: Wywiad z gen. dyw. rez. dr. Romanem Polko, byłym dowódcą GROM i byłym zastępcą szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. „Naszym problemem jest to, że my wciąż działamy defensywnie. A wojnę informacyjną można wygrać jedynie wtedy, gdy przejmie się inicjatywę i narzuci swoją narrację. Bitwy nie wygra się przez obronę, ale jedynie przez atak. Wiem, że mówię jak <<jastrząb>>, ale jeśli Rosja dzisiaj używa fake newsów, by burzyć opinię publiczną w Polsce, by wywoływać chaos, to powinniśmy również podobnie oddziaływać na tamtym kierunku. Budować polskie ośrodki wpływu wspierające naszą linię informacyjną. Rosji nie stać dziś na otwarty konflikt”


Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Juanem, piórem i mieczem”: Chiny powracają po pandemii koronawirusa. Chiński parlament zebrał się w piątek z ponad dwumiesięcznym opóźnieniem i rozpoczął pracę w celu odmrożenia gospodarki, wzmocnienia armii i ujarzmienia Hongkongu. „Mimo niepewności gospodarczej Pekin zwiększa wydatki na armię. Mają wzrosnąć o 6,8 proc. i osiągnąć 178 mld dolarów (dla porównania: wojskowy budżet USA na ten rok to 730 mld dol.) […]”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Kosmiczne jaja w MON”: Jaka przyszłość czeka sektor kosmiczny w departamencie resortu obrony narodowej? „Minister obrony Mariusz Błaszczak powołał kilka dni temu swojego pełnomocnika do spraw przestrzeni kosmicznej. Na pierwszy rzut oka optymisty wszystko się zgadza - resort obrony myśli przyszłościowo, i choć jeszcze dziś to może nieco na wyrost, to już teraz przygotowujemy się do tej arcyważnej domeny. O tym, że przemysł kosmiczny się bardzo rozwija, pisaliśmy. Nic tylko przyklasnąć.”


Nasz Dziennik, „Nie rezygnują z atomu”: Kim Dzong Un przewodniczył posiedzeniu Centralnej Komisji Wojskowej, na którym omawiano nowe strategie mające na celu wzmocnienie zdolności nuklearnych Korei Północnej. „Podczas spotkania omówiono środki mające na celu wzmocnienie sił zbrojnych i <<skuteczne powstrzymanie utrzymujących się dużych lub małych zagrożeń militarnych ze strony wrogich sił>> - przekazała północnokoreańska agencja KCNA. <<Na spotkaniu przedstawiono nowe strategie mające na celu dalsze zwiększenie [środków] odstraszania nuklearnego kraju i postawienie strategicznych sił zbrojnych w stan gotowości>> - dodała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa.”


Reklama

Komentarze

    Reklama