Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Wojska tureckie atakują kurdyjskie pozycje; MON ogłosi decyzje dotyczące programu WISŁA oraz śmigłowców wielozadaniowych na MSPO; Loty rozpoznawcze w Syrii i Iraku kosztem wschodniej flanki NATO; Drony w służbie terrorystów

Fot. Crown Copyright
Fot. Crown Copyright

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, "Turecko - kurdyjska wojna w Syrii": Wbrew zapowiedziom turecka armia atakuje częściej pozycje kurdyjskie, niż Państwa Islamskiego.  "Władze w Ankarze ogłosiły, że ich syryjska operacja Tarcza Eufratu jest wymierzona w Państwo Islamskie i ma na celu odsunięcie dżihadystów od tureckiej granicy. Chwilę potem oznajmiły, że celem jest także kurdyjska milicja Powszechne Jednostki Obrony (YPG). [...] Już w czwartek tureckie wojsko zaatakowało kurdyjską milicję w pobliżu Manbidż. Teraz Turcy bombardują pozycje Kurdów i (rzadziej) Państwa Islamskiego."


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Polski wyścig zbrojeń na kieleckiej wystawie": W dniach 6 - 9 września odbędzie się Międzynarodowy Solon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Tegoroczne targi tym bardziej będą wyczekiwane, ponieważ Ministerstwo Obrony Narodowej ma ogłosić w Kielcach co dalej z postępowaniem na śmigłowce wielozadaniowe oraz na system przeciwlotniczy WISŁA.


Sylwia Czubkowska, Dziennik Gazeta Prawna, "Wielki wyciek danych - komornicy czy hakerzy?": Eksperci stwierdzili, że wyciek danych PESEL z kancelarii komorniczych, najprawdopodobniej nie był działaniem grupy hakerskiej. Obecnie jest ustalane, czy komornicy pozyskiwali dane w celu utworzenia bazy danych na tak zwany "zapas" czy w celu odsprzedania ich.


SB, Fakt, "NATO oszczędzi na lotach w Europie przez ISIS": NATO musi wesprzeć loty rozpoznawcze nad Syrią i Irakiem, kosztem bezpieczeństwa wschodniej flanki w Europie. "Wsparcie walki z Państwem Islamskim i sytuacja w Syrii są dziś dla NATO ważniejsze niż kontrola obszaru Estonii, Łotwy, Litwy, Polski w związku z napięciem w kontaktach z Rosją. Jak podaje niemiecka agencja DPA z Brukseli, samoloty rozpoznawcze typu AWACS zamiast latać nad Europą Wschodnią i Środkową, będą kontrolować obszary nad Syrią i Irakiem. Jest ich za mało, by sprawdzać w równej mierze cały obszar powietrzny w Europie"


Anna Gwozdowska, Wprost, "Niebezpieczna strona drona": Na świecie sprzedaje się rocznie około 200 tyś. sztuk bezzałogowych statków powietrznych. Eksperci obawiają się, że pozyskanie i użycie w celach terrorystycznych dronów jest już tylko kwestią czasu. Terroryści mogą uzbroić broń nie tylko w typowe ładunki wybuchowe, ale również w materiał radioaktywny czy chemiczny.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Ukraina pierwszym etapem nowej rosyjskiej inwazji": Ukraińscy politycy obawiają się rosyjskiej ekspansji. "[...] prezydent Petro Poroszenko ostrzegł, że Władimir Putin nie spocznie, dopóki Ukraina znów nie stanie się częścią wielkiego imperium rosyjskiego. - Im nie chodzi tylko o Donieck, Ługańsk czy Krym. Chcą zawłaszczyć cały nasz kraj [...] Wojna, realizowana przez Kreml, może rozciągnąć się także na Kazachstan i Białoruś"


OCH, Dziennik Trybuna, "Steinmeier ostrzega przed spiralą zbrojeń": Szef dyplomacji Niemiec, Frank-Walter Steinmeier domaga się gruntownej reformy europejskiej kontroli zbrojeń we współpracy z Rosją. "[...] pisze, że nowa kontrola zbrojeń musiałaby objąć zdefiniowanie regionalnych górnych limitów broni i wojsk, przejrzyste metody kontroli, zwłaszcza we wrażliwych obszarach takich, jak region bałtycki, uwzględniać nowe zdolności wojskowe i strategie. Kolejnym punktem byłaby konieczność uwzględnienia nowych systemów broni, w tym dronów. Wreszcie niezbędne jest zapewnienie skutecznych metod kontroli, na przykład przez OBWE, co musiałoby funkcjonować także na obszarach o kontrowersyjnym statusie terytorialnym." 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Drzewica

    Steinmeier chce przerwać wyścig zbrojeń w Europie? Coś mi się wydaje że byłoby to tylko przerwanie starań państw, zagrożonych ekspansją Rosji, o dorównanie poziomem swojego uzbrojenia militaryzującej się Rosji Putina!

Reklama