Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: USA powoła instytucję wywiadowczą do walki z propagandą Rosji?; Europol ostrzega przed zamachami IS; Kłopoty Trumpa z powołaniem Mattisa na urząd ministra obrony; Polacy nie chcą zwiększenia dostępu do broni
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Aleksandra Słabisz, Rzeczpospolita, "Komisja do walki z propagandą": Amerykański kongres ma w planach powołać instytucję do walki z propagandą Rosji, która uderza bezpośrednio w interesy ekonomiczne USA. Instytucja ma mieć w swoich kompetencjach wiele działań wywiadowczych, związanych z bezpieczeństwem. Ustawa powołująca niniejszą instytucję została już zatwierdzona przez komisję ds. wywiadu w Izbie Reprezentantów. Obecnie czeka na przekazanie jej pod obrady senatu USA.
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, "Cała Europa zagrożona zamachami": Europol w swoim najnowszym raporcie ostrzega Europę przed serią zamachów terrorystycznych, planowanych przez bojowników Państwa Islamskiego. "Według Europolu wszystkie kraje uczestniczące w międzynarodowej operacji przeciwko terrorystom na Bliskim Wschodzie są potencjalnym celem ataków. Wśród nich można wyróżnić kilka, gdzie poziom zagrożenia jest bardzo wysoki. Zaliczają się do nich m.in. Francja, Belgia czy Holandia, czyli państwa charakteryzujące się dużym odsetkiem silnie zradykalizowanej ludności muzułmańskiej. [...] W rękach dżihadystów mogą znaleźć się również samochody pułapki oraz broń biologiczna i chemiczna".
Dziennik Trybuna, "Trump chce generała na ministra": Kłopoty Donalda Trumpa z powołaniem generała Mattisa na urząd ministra obrony? "To będzie najważniejsza z dotychczasowych decyzji personalnych prezydenta elekta USA, Donalda Trumpa. Dziś ma ogłosić, że na ministra obrony powoła generała w stanie spoczynku, 66-letniego Jamesa Mattisa. Dowodził on operacjami na Bliskim Wschodzie i Dowództwem Centralnym. W latach 2007–2010 służył jako naczelny dowódca ds. transformacji w NATO i odpowiadał za poprawę skuteczności wojskowej Sojuszu. [...] Trump będzie mieć problem: Kongres musi przyjąć ustawę, zezwalającą na objęcie urzędu ministra obrony osobie, która była czynnym wojskowym w ostatnich 7 latach. Zdarzyło się to raz – w 1950 r., kiedy ministrem został gen. George Marshall. W państwach NATO obowiązuje zasada, że ministrem obrony jest cywil".
Newsweek, "Dalej od broni": Sondaż dotyczący opinii Polaków na temat zwiększania dostępu do broni. "Przeciwnikami zwiększania dostępu do broni są częściej kobiety (72 proc.) oraz mieszkańcy wsi (78 proc.). Z wiekiem rośnie też odsetek przeciwników tego pomysłu, bo wśród najmłodszych badanych jest to 54 proc., a wśród najstarszych 73 proc. zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research".
Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102