Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: USA objęła rosyjski wywiad sankcjami; Prognoza dla polskiej armii na 2017 rok; Masakra sylwestrowa w Stambule; Początek formalnego istnienia WOT; Polska zbrojeniówka głównym beneficjentem kontraktów z MON

Fot. mjr Szczepan Głuszczak
Fot. mjr Szczepan Głuszczak

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, "Amerykanie uderzyli w całe kierownictwo wywiadu Rosji": Rosyjskie GRU zostało objęte sankcjami przez USA. Cały zarząd tej służby specjalnej, łącznie z zastępcami otrzymał zakaz wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych. Na listę sankcji, trafili też funkcjonariusze FSB. Decyzja amerykańskich władz została podyktowana ostatnimi wydarzeniami, które w opinii CIA były inspirowane przez rosyjski wywiad. Głównie wymieniane są próby wpłynięcia na wybory prezydenckie w USA oraz próba zamachu stanu w Czarnogórze.


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Armia w budowie": Prognoza najważniejszych wydarzeń w polskiej armii, które będą miały miejsce w nowym roku. Istotnym wydarzeniem, które rozpocznie 2017 rok, będzie rozlokowanie wojsk amerykańskich w Polsce. 6 stycznia w Niemczech ma pojawić się sprzęt brygady pancernej, która będzie relokowana do Polski.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Krwawy sylwester w Stambule":  Co najmniej 39 osób zabitych, w tym 16 cudzoziemców oraz 70 rannych, w zamachu do którego doszło w noc sylwestrową w jednym z klubów nocnych w Stambule. "Terrorysta uciekł z miejsca zdarzenia - dodał szef tureckiego MSW Sileyman Soylu. Wczoraj do późnych godzin popołudniowych trwały w całej Turcji bezskuteczne poszukiwania sprawcy. Ze względów bezpieczeństwa turecka policja zamknęła również klub oraz trzykilometrowy obszar wokół budynku. - Fakt, że w klubie bawiło się wielu cudzoziemców oraz Turków, preferujących liberalny, europejski styl życia, świadczy o tym, że zamachu dokonało tzw. Państwo Islamskie (IS) lub powiązani z nim fundamentaliści"


Nasz Dziennik, "Powstaje Obrona Terytorialna": Z początkiem roku, formalnie rozpocznie działalność piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP. "Ministerstwo Obrony Narodowej formalnie przystąpiło do tworzenia pierwszych brygad Obrony Terytorialnej. l stycznia weszła bowiem w życie ustawa o Wojskach Obrony Terytorialnej. To nowa, piąta formacja militarna w strukturach polskiej armii - obok wojsk lądowych, specjalnych. Marynarki Wojennej i jednostek lotniczych. Pierwsze brygady WOT powstaną w województwach ściany wschodniej: w okręgu lubelskim, podkarpackim i podlaskim. MON zapowiada, że z kolei pierwsze bataliony zostaną utworzone w Białymstoku. Lublinie. Rzeszowie i Siedlcach."


Puls Biznesu, "Ruszą zamówienia w armii": 2017 rok będzie ważnym rokiem dla polskiej zbrojeniówki. W tym roku rozpocznie się wykonywanie podpisanych w 2016 roku umów na haubice Krab oraz program Piorun. Ministerstwo Obrony Narodowej kierowało zamówienia głównie do państwowego sektora zbrojeniowego, natomiast prywatne spółki skazała jedynie na rolę podwykonawcy.

Reklama

Komentarze

    Reklama