Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Rosjanie płacili talibom za ataki na amerykańskich żołnierzy?; Prezydent Kosowa oskarżony o zbrodnie wojenne; Wywiad z Witoldem Waszczykowskim

fot. do.wp.mil.pl
fot. do.wp.mil.pl

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Nagradzali za ataki na wojska USA”: Bezpośrednio za współpracą z talibami miała stać rosyjska jednostka służb wojskowych nr 29155, która w przeszłości była odpowiedzialna m.in. za realizację zabójstw za granicą oraz prowadzenie działalności destabilizacyjnej. „Według rewelacji amerykańskiego dziennika <<New York Times>> rosyjskie służby wojskowe miały płacić grupom zbrojnym powiązanym z talibami za zabijanie amerykańskich żołnierzy. Działania Rosji miały na celu storpedowanie porozumienia między Waszyngtonem a talibami umożliwiającego wycofanie wojsk USA z Afganistanu.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Polska liczy na zwiększoną amerykańską obecność”: Podczas spotkania w Waszyngtonie prezydenci Andrzej Duda oraz Donald Trump przyjęli wspólne oświadczenie, w którym podkreślili, że Polska i Stany Zjednoczone będą kontynuowały pogłębianie współpracy obronnej, m.in. poprzez dalszą implementację wspólnych deklaracji z 12 czerwca 2019 r. i 23 września 2019 r., a także poprzez rozwój planów wzmocnienia więzi wojskowych. „Podczas ubiegłotygodniowego spotkania prezydentów Polski Andrzeja Dudy i USA Donalda Trumpa w Waszyngtonie omawiane były m.in. kwestie dotyczące współpracy w dziedzinie obronności. Na agendzie znalazła się też kwestia wydatkowania przez kraje członkowskie NATO co najmniej 2 proc. PKB na cele wojskowe.”


Natalia Żaba, Dziennik Gazeta Prawna, „Przywódca Kosowa został oskarżony o ponad 100 zabójstw”: Byłemu dowódcy Wyzwoleńczej Armii Kosowa - Hashimi Thagiemu - postawiono 10-punktowy akt oskarżenia w Specjalnej Izbie Sądowej ds. Kosowa w Hadze. Jest oskarżony między innymi o zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości oraz morderstwa. „Prezydent Hashim Thagi o tym, że prokuratura w Hadze upubliczniła zarzuty o zbrodnie wojenne, dowiedział się na pokładzie samolotu, którym leciał do Waszyngtonu. W sobotę miał tam rozmawiać o rozwiązaniu kwestii Kosowa z prezydentem Serbii Aleksandarem Vuciciem. Na wieść o zarzutach zawrócił, a spotkanie w Białym Domu odwołano.”


Marcin Makowski, Do Rzeczy, „Polska jest państwem frontowym”: Wywiad z byłym ministrem spraw zagranicznych i obecnym europosłem, Witoldem Waszczykowskim. „Broń jądrowa to za poważny temat, aby rozpatrywać go z perspektywy relacji dwustronnych. Jeśli w ogóle trafi on kiedykolwiek na agendę, to musi dotyczyć całego NATO. Prezydenci na ten temat w Waszyngtonie nie rozmawiali, to również o czymś świadczy. Samo składowanie broni to zagadnienie wielowątkowe - musielibyśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka korzyść wynika z przechowywania głowic bliżej teoretycznej linii frontu. Czy dzięki temu bylibyśmy związani politycznie jeszcze bliżej z Amerykanami? Jak wyglądałoby dodatkowe wsparcie z Waszyngtonu, w postaci personelu chroniącego głowice?”


Reklama

Komentarze

    Reklama