Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Przerzut amerykańskich wojsk do Polski; Imigranci u wrót Europy; Koniec wojny w Afganistanie?; Polscy przedsiębiorcy zarobią podczas manewrów NATO; Wywiad z ambasadorem Wielkiej Brytanii w Polsce

Fot. MON
Fot. MON

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Defender 20. Amerykanie poćwiczą w Europie”: Do Polski przyjechali pierwsi żołnierze USA skierowani na manewry NATO. Do Europy przybędzie ich 20 tysięcy. To największy przerzut sił zza Atlantyku od 25 lat. „W Polsce ćwiczenia będą się odbywać w co najmniej 10 lokalizacjach, m.in. na poligonach w Bemowie Piskim, Drawsku Pomorskim, Ustce i Żaganiu. Defenderowi 20 towarzyszyć będą inne ćwiczenia, m.in. Allied Spirit XI w Drawsku (doskonalenie przeprawy przez rzekę), Saber Strike 20 (lepsza ochrona granic) i Trojan Footprint, które co roku organizuje Amerykańskie Dowództwo Wojsk Specjalnych w Europie, a biorą w nim udział jednostki specjalne z USA, krajów sojuszniczych i partnerskich.”


Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Turcja otwiera wrota migrantom”: Prezydent Turcji zapowiedział otworzenie granic dla uchodźców, którzy chcą się przedostać do Europy. Według Aten tylko w ciągu 24 godzin zapobieżono nielegalnemu przekroczeniu granicy przez 10 tysięcy osób. „Co ciekawe, wśród migrantów trudno było wypatrzyć Syryjczyków. <<Osoby, które chciały nielegalnie przekroczyć granicę, nie miały nic wspólnego z Idlibem (rejonem, gdzie ostatnio trwały walki - red.). To Afgańczycy, Pakistańczycy i Somalijczycy>> - mówił jeden z przedstawicieli służb dziennikarzom greckiej agencji ANA-MPA. Potwierdzają to również doniesienia agencji Reuters i Agence France Presse, których dziennikarze na drogach prowadzących do granicy w pasie przygranicznym spotykali głównie Afgańczyków.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Koniec najdłuższej wojny w historii Ameryki”: Stany Zjednoczone podpisały porozumienie z talibami. Czy to porozumienie zakończy definitywnie wojnę w Afganistanie?„W sobotę w Ad-Dausze, stolicy Kataru, przedstawiciele władz Stanów Zjednoczonych i liderzy talibów podpisali dokument, na mocy którego zakończony zostanie konflikt w Afganistanie, będący następstwem ataków terrorystycznych w USA 11 września 2001 r. Jeden z kluczowych punktów porozumienia zakłada, że Amerykanie wycofają się z Afganistanu w ciągu najbliższych 14 miesięcy.”


Adam Zadworny, Gazeta Wyborcza, „Jak strzyc US Army”: Polscy przedsiębiorcy zarobią podczas kilkutygodniowych ćwiczeń Defender – Europe 2020. „Przedstawiciele US Army już w styczniu zwrócili się do burmistrza Drawska Pomorskiego z prośbą o zainicjowanie współpracy wojska z lokalnymi fryzjerami. Strzyżenie, i to niejednokrotne, 10 tyś. amerykańskich głów to duży biznes.”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Europa powinna ufać Brytyjczykom”: Wywiad z Jonathanem Knott, ambasadorem Wielkiej Brytanii w Polsce. „Pozostaniemy jak dotąd lojalnym sojusznikiem w NATO - to dla nas podstawa. Będziemy również współpracować z Unią w tych obszarach, gdzie podzielamy te same wartości, te same interesy. Ale nie chcemy wtłoczyć tej współpracy w nadmierne ramy formalne, to byłoby kontrproduktywne.”


Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Nowa fala rusza do krajów Unii”: Dramatyczna sytuacja na granicy turecko – greckiej, gdzie doszło do konfrontacji z imigrantami przepuszczonymi przez Turcję. „Turecki rząd otwiera drogę tysiącom imigrantów do Europy. Szantażem chce wymusić pomoc Brukseli oraz NATO w opanowaniu sytuacji w Syrii. [...] Grecy liczą na pomoc Frontexu, który dysponuje siłami szybkiego reagowania w liczbie 1,5 tyś. funkcjonariuszy. Ale nawet ich szybka mobilizacja niczego na granicach nie zmieni.”


Tomasz Dereszyński, Polska The Times, „USA wycofują się z Afganistanu”: Prezydent USA Donald Trump ogłosił w weekend, że USA podpisały w Doha w Katarze umowę z talibami mającą na celu przywrócenie pokoju w Afganistanie. Kiedy Polacy również wyjdą z Afganistanu? „Obecnie w Afganistanie polski kontyngent szkoleniowy liczy ok. 320 osób. Na razie nie wiadomo, jak to porozumienie wpłynie na naszą obecność i kiedy zaczniemy wracać do domu. Jaki jest nasz bilans strat? W działaniach bojowych poszkodowanych zostało 869 żołnierzy i pracowników wojska, z czego zostało 361 rannych. Jak podaje Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w trakcie naszej misji w Afganistanie poległo lub zmarło 43 polskich żołnierzy i 1 pracownik cywilny wojska.”


Komentarze (2)

  1. Ruskij sołdat-FR

    A co będzie robił WOT w czasie DEFENDER 20?

  2. dim

    Państwo dziennikarze, gdzie Wasz honor, etyka zawodowa ? Napiszcież wprost coś, co świetnie wiadomo i co dokumentowane jest już wieloma filmami w youtube i relacjami świadków - że to tureckie władze organizują zbieranie i bezpłatne transporty tych Afgańczyków i Pakistańczyków, z Turcji do granic UE. Ochraniane wojskowymi pojazdami, gdy pontony ochraniane są przez łodzie tureckiej straży granicznej ! Oraz jasne i także potwierdzone jest przez tureckich oficerów, że dzieje się to na polecenia - jak mogłoby inaczej - tureckiego rządu. No bądźcież dziennikarzami z etosem zawodowym !