Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

fot. USAF

Poniedziałek z Defence24.pl: Program „Harpia” w trybie przetargowym bardziej korzystny?; Przysięga 600 nowych ochotników w WOT; Nowa Jałta Putina; „Wojskowe Wyzwanie” nową kampanią rekrutacyjną MON

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Bogusław Mazur, Polska The Times, „Nasze bardzo drogie myśliwce F-35. Czy istnieje inna droga?”: Zakup myśliwców F-35 bez przetargu może być dla Polski niekorzystny. Analiza opcji kupna uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP. „Polska jest zainteresowana kupnem amerykańskich myśliwców V generacji F-35 A. Sam zamysł pozyskania nowoczesnych maszyn jest słuszny. Jednak zakup samolotów bez przetargu i oferty dla polskiego sektora obronnego może przynieść fatalne konsekwencje. [...] Nasze zakłady nie uzyskają z tych pieniędzy nic albo prawie nic i w efekcie mogą zniknąć z rynku." Obecnie zajmują się one w dużej mierze remontami MiG-29 i Su-22, które mają być zastąpione przez nowe myśliwce.


Nasz Dziennik, „Ślubowanie ochotników”: Blisko 600 nowych ochotników złożyło przysięgę wojskową w Wojskach Obrony Terytorialnej. „Zaprzysiężenia odbyty się na terenie Lubelszczyzny, Małopolski, Mazowsza, Podkarpacia oraz na Podlasiu. Duża część żołnierzy, którzy złożyli przysięgę, to osoby, które zdecydowały się wstąpić do WOT w ramach projektu <<Wakacje z WOT>> oraz ci, którzy wiosną tego roku stanęli do kwalifikacji wojskowej i podczas niej złożyli wnioski o służbę w WOT.[…]”


Jacek Przybylski, Do Rzeczy, „Putin chce nowej Jałty”: Analiza geopolityczna stosunków amerykańsko – rosyjskich. Czy strategiczny sojusz militarny z USA jest dla Polski gwarantem bezpieczeństwa? „Kreml coraz częściej ogrywa Zachód. A ponieważ Rosja Putina nie jest aż tak silna, by utrzymać wszystkie zdobycze, Kreml co jakiś czas składa USA propozycję handlu wymiennego. W ten sposób zmieniono już władze w kilku krajach [...] Władze w Warszawie muszą zaś pamiętać o tym, że choć Ameryka kocha demokrację, to jest też krajem niezwykle pragmatycznym. I chociaż Rosji raczej nas nie sprzeda, to w ramach Jałty 2.0 może pozbawić Polskę bufora bezpieczeństwa, którym tradycyjnie były dla nas Ukraina”


Super Express, „Gotowi na <<Wojskowe Wyzwanie>>?”: Rozpoczyna się kolejny etap kampanii Ministerstwa Obrony Narodowej „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Od lipca do 24 sierpnia na terenie wybranych jednostek wojskowych odbędą się ćwiczenia terenowe w ramach akcji „Wojskowe Wyzwanie". „W każdą sobotę do 24 sierpnia zgłębianie tajników żołnierskiego życia odbywać się będzie w godzinach 10.00- 19.00. W tym czasie uczestnicy akcji będą mieli okazję wziąć udział w zajęciach terenowych i zaznajomić się ze sprzętem wojskowym. Dowiedzą się także, jakie są zasady rekrutacji do wojska. [...] Niecodziennie zdarza się możliwość ćwiczenia rzutu granatem czy nauki celowania i strzelania z wojskowego sprzętu. Uczestnicy programu „Wojskowe Wyzwanie" otrzymają taką szansę. Wśród objętych programem jednostek wojskowych znajdują się m.in.: l Brygada Pancerna w Warszawie, 25 Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, 6 Brygada Powietrznodesantowa w Krakowie, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie i wiele innych.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. Xaoc

    Proszę zapoznać sie lepiej z Jałta zanim coś Pan zacznie porównywać.

    1. Palmel

      W Jałcie tylko klepnięto to co ustalono w Teheranie w 1943 roku

  2. Ryszard 56

    Wszystko na warjackich papierach,Panie Ministrze, najpierw modernizacja F-16 i zakup najnowszych że dwie eskadry chociaż, do tego że 4 eskadry F-18 Growler do walki elektronicznej bardzo potrzebny samolot i z 4 eskadry najnowszych F-15EX i potem F-35 oraz tankowce i samoloty rozpoznania i tyle w temacie, a jak będą pieniądze to dokupić więcej i spróbować wejść do współpracy z Anglikami przy budowie następnego samolotu

  3. Janusz

    Gdyby Polska 10 lat temu przystąpiła do programu F 35 to dzisiaj polski przemysł lotniczy by produkował komponenty do F 35 i cena by była inna.Teraz Amerykanie nie przewidują żadnego offsetu dla samolotów kupowanych przez państwa które nie uczestniczyły w programie.

    1. say69mat

      Po pierwsze, nasze elity polityczne, elity przemysłu, elity armii nie mają doświadczenia w tego typu kooperacji międzynarodowej. Po drugie, nie dysponujemy - w wymiarze polityki gospodarczej - instytucjonalną bazą aby tego typu kooperację konsumować. Po trzecie, skomplikowane relacje pomiędzy elitami politycznymi a biznesem sprawiają, że biznes prywatny nie jest postrzegany jako element struktury naszego państwa. Pozwalający tego typu międzynarodową kooperację realizować, oczywiście w imieniu Najjaśniejszej i Niepodległej.

  4. Roland

    Niedawno amerykański generał stwierdził w kongresie że najnowsza wersja F-15 jest bardziej przydatna niż F-35

  5. say69mat

    @Bogusław Mazur, Polska The Times, „Nasze bardzo drogie myśliwce F-35. Czy istnieje inna droga?”: say69mat: ... timing. Formuła przetargu przy słabości profesjonalizmu gestora, oznacza jedynie wydłużenie czasu niezbędnego do podjęcia jedynej decyzji. Czyli wyboru ... F35, ponieważ, w optyce rządzących jedynie formuła tzw.'ucieczki do przodu' może gwarantować profesjonalizację sił zbrojnych, przemysłu zbrojeniowego oraz kadr Ministerstwa ON

Reklama