Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Powrót Kim Dzong Una i strzały w strefie zdemilitaryzowanej; Kontrowersje wokół WOT; Wzrost globalnych wydatków na zbrojenia

Fot. WOT, Twitter
Fot. WOT, Twitter

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Kim powraca z hukiem”: Światowe media donoszą o publicznym wystąpieniu przywódcy Korei Północnej o którym spekulowano, że nie żyje. „Tymczasem dwa dni po triumfalnym powrocie północnokoreańskiego przywódcy doszło do tajemniczego i groźnego wypadku w strefie zdemilitaryzowanej, rozdzielającej oba państwa koreańskie. W niedzielę rano z nieznanych powodów od strony Korei Północnej padła seria strzałów, która trafiła południowokoreańską strażnicę. Żołnierze z drugiej strony natychmiast odpowiedzieli ogniem.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „WOT - oczko w głowie ministra”: Pomimo tego, że Wojska Obrony Terytorialnej w czasie epidemii koronawirusa ujawniły potencjał formacji, to nadal budzą kontrowersje dotyczące miejsca terytorialsów w systemie dowodzenia. „Szef MON w czasie jednej z odpraw przyznał, że za uszczelnienie granic i wzmocnienie Straży Granicznej odpowiada dowódca operacyjny, a za zapewnienie bezpieczeństwa wewnątrz kraju - dowódca WOT. To ważne stwierdzenie, bo oznacza, że mógł zostać zachwiany system kierowania i dowodzenia wojskiem.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Zbroją się na potęgę”: Globalne wydatki na obronność kolejny rok z rzędu rosną. W zeszłym roku na obronność wszystkie państwa na świecie przeznaczyły aż 1917 mld dolarów. „Wydatki Polski na cele obronne w roku 2019 wyniosły 11,9 mld dol., co stanowi 2 proc. naszego PKB. Tym samym nasz kraj uplasował się na 20. pozycji w zestawieniu przygotowanym przez SIPRI. Polska wydaje więcej na cele obronne m.in. od Szwecji, Grecji, Ukrainy oraz Chile i nieznacznie mniej od Iranu i Niderlandów. Sama zaś Polska odpowiada za 38 proc. wydatków obronnych całego regionu Europy Centralnej. […]”


Reklama

Komentarze (2)

  1. Hybryda

    No więc zanim ktoś znów kogoś oskarży na tej stronie w sekcji komentarzy o trollowanie, to niech sprawdzi skąd pochodzą informację o śmierci Kima. Tam znajdziecie prawdziwych "siewów prawdy". Podoowiem tylko, że nie należy zaczynać poszukiwań od Sputnika.

  2. rozpłaszczony

    Wydatki na obronność w Polsce są stosunkowo duże . I co z tego gdy nie przekłada się to na uzbrojenie , wyszkolenie armii co wynika ze złego zarządzania tymi środkami przez przypadkowe osoby na kluczowych stanowiskach w MON-ie .

Reklama