Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Polskie organizacje proobronne kontra MON; Skuteczna modernizacja armii szansą Polski na bycie liderem w NATO i UE; Rekordowe wydatki na zbrojenia; Wizyta Prezydenta Dudy w Estonii; Finalizacja zakupów systemu Patriot.

Fot. Bundeswehr/Gygas
Fot. Bundeswehr/Gygas

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Daniel Flis, Gazeta Wyborcza, "Polska Paramilitarna": Likwidacja zasadniczej służby wojskowej oraz narastające napięcie międzynarodowe przez konflikt ukraiński, spowodował liczne zainteresowania młodych ludzi organizacjami proobronnymi. MON chcąc to wykorzystać powołał Federację Organizacji Proobronnych, jednakże nie wszyscy chcą działać pod dyktatem ministerstwa.


Adam Balcer, Wprost, "Daleko od ideału": Polska jako jeden z nielicznych krajów UE utrzymał wydatki na obronność na stałym poziomie - 1,95 PKB, ale pomimo tych pieniędzy modernizacja naszej armii przebiega za wolno i mało skutecznie. "Zwiększenie potencjału militarnego Polski wzmocniłoby nasza pozycję w NATO i UE. Dzięki zwiększeniu wydatków i skutecznemu ich wydawaniu nasz kraj mógłby pod względem potencjału bojowego wyprzedzić w ciągu dekady kilka państw UE i NATO".


Paweł Różyński, Wprost"Pola walki, raport jak z głową wydać pieniądze"W ciągu najbliższej dekady, Polska ma zamiar przeznaczyć 140 mld złotych na modernizację sił zbrojnych - nikt w Europie teraz nie ma zamiaru tyle przeznaczyć na zbrojenie armii. "Trudno dobrze wybrać sprzęt wojskowy i liczyć na duży udział krajowego przemysłu, gdy zakupy robi się pod presją i bez spójnej koncepcji modernizacji armii". 


Wprost, "Świat na baczność!": Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który odbędzie się w Kielcach, w dniach 1 - 4 września - bije rekordy. Plany modernizacji SZ RP przyciągnęły na kieleckie targi znaczą ilość przedstawicieli firm zbrojeniowych. 


Marcin Wikło, W sieci, "Bałtycki nurt Dudy"Wizyta prezydenta Dudy w Estonii jest sygnałem naszej solidarności dla NATO oraz UE w dobie zagrożeń, którymi Rosja straszy kraje bałtyckie. 


Cezary Bielakowski, Wprost, "Rakiety nad Wisłą": Na system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej mamy do wydania - 26 mld. Wybór amerykańskiego systemu Patriot budzi kontrowersje z powodu postępowania przetargowego oraz wątpliwości wojskowych ekspertów, którzy nie widzą sensu w zakupie przestarzałego systemu, będący redukowany i wycofywany już z innych krajów. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama