Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Polskie galerie handlowe bez planów antyterrorystycznych; Zatrzymano terrorystę na granicy polsko-ukraińskiej; Zastępca sekretarza NATO daje Polsce gwarancje bezpieczeństwa; Policja w Warszawie szuka broni i terrorystów

Fot. PZL Świdnik.
Fot. PZL Świdnik.

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Piotr Szymaniak, Dziennik Gazeta Prawna, "Galerie handlowe bez planów ochrony przed terroryzmem": W najnowszych projektach ustaw, zabrakło obowiązku nakładania na zarządców galerii handlowych tworzenia planów antyterrorystycznych. Eksperci zaznaczają, że właśnie w takich miejscach jest bardzo duże prawdopodobieństwo zamachu.


MK, Fakt, "Terrorysta zatrzymany na granicy z Polską": "Na polsko-ukraińskiej granicy zatrzymano Francuza, który miał planować zamachy terrorystyczne podczas piłkarskich mistrzostw Europy - donosi francuska prasa, informację potwierdziły ukraińskie służby graniczne. Do zatrzymania doszło na przejściu w Jagodzinie, które prowadzi do Dorohuska po stronie polskiej. 25 - tek chciał przemycić do naszego kraju spory arsenał W jego samochodzie znaleziono m. in. 100 kg materiałów wybuchowych, zapalniki, granatniki i karabiny Kałasznikowa. Niemiecki Federalny Urząd Kryminalny wydal niedawno raport, w którym pisał, że terroryści planują ataki podczas rozpoczynających się 10 czerwca piłkarskich mistrzostw Europy we Francji."


SR, Super Express, "NATO nas obroni":  "Miesiąc przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow zapewniał, że Polska może czuć się bezpiecznie. Jego zdaniem temu ma służyć utworzenie batalionów w krajach bałtyckich i w Polsce. - Usiłujemy spowodować, by Rosja, czy ktokolwiek inny, nawet nie pomyślał o zaatakowaniu nas. (...) Musimy być w stanie zapobiec szybkiemu zwycięstwu, musimy być w stanie zareagować w elastyczny sposób n możliwe scenariusze hybrydowe z udziałem słynnych zielonych ludzików- powiedział Vershbow na konferencji we Wrocławiu"


HZ, Super Express - Warszawa, "Policja szuka broni i terrorystów": Policja w Warszawie przeprowadza szczegółowe ankiety wśród mieszkańców, którzy mieszkają w najbliższym sąsiedztwie Stadionu Narodowego.  "Szczególne środki ostrożności przed zbliżającym się szczytem NATO w stolicy. Policjanci już chodzą po domach i przeprowadzają wnikliwe ankiety. Sprawdzają, gdzie mieszkają obcokrajowcy, kto ma w domu broń i czy może stanowić zagrożenie dla przyjeżdżających do stolicy oficjeli z całego świata."


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, "Islamiści podgrzewają atmosferę w Europie": Z ogarniętej wojną Ukrainy, z rejonu Donbasu coraz łatwiej pozyskać broń. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w krajach Unii Europejskiej zatrzymują przepływającą nielegalnie broń i materiały wybuchowe na granicach.  "W czwartek policja w Dusseldorfie zatrzymała trzech Syryjczyków podejrzanych o przygotowywanie na zlecenie Państwa Islamskiego zamachów terrorystycznych. Dwóch zamachowców miało się wysadzić w powietrze, a pozostali otworzyć ogień do przechodniów. Ale już w piątek tamtejsze ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że prokuratura sprawdza jeszcze ok. 180 osób podejrzanych o terroryzm."


 MBZ, Nasz Dziennik, "Lotniskowce na wojnie":  Od 23 maja trwa ofensywa mająca na celu odcięcie Faludży od dostaw żywności i amunicji dla bojowników IS.  "Amerykańskie myśliwce prowadzą zakrojone na szeroką skalę naloty na cele Państwa Islamskiego (IS). Jak informuje Agencja Reutera, powołując się na przedstawicieli amerykańskiej marynarki wojennej, naloty prowadzone są z lotniskowca USS Harry S. Truman, stacjonującego we wschodniej części Morza Śródziemnego. Zbombardowane zostały cztery cele w Syrii, w tym budynki i pozycje dżihadystów w jaskiniach."


Stefan Sękowski, Do Rzeczy, "Broń przyszłości": W Polsce coraz więcej jest produkowanej broni, która zdecydowanie jest zapowiedzią przyszłych trendów zbrojeniowych. Dla przykładu, ogromnym zainteresowaniem cieszy się SW - 4 Solo, który jako bezpilotowy śmigłowiec może służyć do wszelkiego rodzaju działań zbrojnych oraz ratunkowych. 

Reklama

Komentarze

    Reklama