Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Polscy żołnierze znów pod flagą ONZ; Estońskie służby ostrzegają przed rosyjską dezinformacją; Wywiad z szefem BBN; Zakup okrętów dla MW RP a Nord Stream 2; Zamach w Nowej Zelandii; Debata nt. 20-lecia Polski w NATO

Fot. 12 Brygada Zmechanizowana
Fot. 12 Brygada Zmechanizowana

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Polska wraca na misje ONZ”: Po blisko dekadzie przerwy polscy żołnierze podejmą służbę pod błękitną flagą ONZ. Wezmą udział w misji w Libanie. „Do udziału w misji pokojowej przygotowują się właśnie żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej im. gen. Hallera ze Szczecina, która jest wyposażona m.in. w kołowe transportery opancerzone Rosomak. Wstępnie dowództwo operacyjne zakłada, że misja powinna się rozpocząć w listopadzie, do Libanu ma pojechać kontyngent w sile kompanii, czyli ponad setka żołnierzy.”


Radosław Korzycki, Dziennik Gazeta Prawna, „Polskie cele rosyjskich trolli”: Szef Estońskiej Służby Wywiadu Zagranicznego, Mikk Marran, upublicznił raport, z którego wynika, że Moskwa przygotowuje masową operację dezinformacyjna przed zaplanowanymi na koniec maja eurowyborami. „Zaczynającą się właśnie w Unii Europejskiej kampanię wyborczą może zakłócać kremlowska machina dezinformacyjna. Wymierzona ma być m.in. w relacje Warszawa - Kijów i w europejskie aspiracje Ukrainy [...] kampania skoncentruje się na dużych krajach, gdzie prokremlowskie partie odgrywają znaczącą rolę. Chodzi o francuski Front Narodowy Marine Le Pen oraz włoską Ligę Matteo Salviniego, która tworzy obecnie koalicję rządzącą.”


Katarzyna Stańko, Polska The Times, „Soloch: Wokół przyszłej bazy USA w Polsce jest wiele nieporozumień”: Wywiad z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Pawłem Solochem. „Na pewno powodzenie negocjacji wydaje się w tym sensie przesądzone, że efektem będzie zwiększona obecność wojsk amerykańskich w Polsce. Jest to w interesie Polski, USA i NATO. O szczegółach na razie nie mówimy, natomiast zwrócę uwagę na to, co ostatnio w Izbie Reprezentantów w Waszyngtonie mówił gen. Scaparotti, głównodowodzący siłami USA w Europie. Jasno wskazał, że pożądany jest pewien miks: połączenie stałej i rotacyjnej obecności wojsk USA.”


Łukasz Kister, Polska The Times, „Okręty a Nord Stream 2”: Felieton eksperta ds. bezpieczeństwa, na temat zakupu okrętów podwodnych dla polskiej marynarki wojennej. „Gazociąg Nord Stream 2, tak samo jak działający już Nord Stream, służyć może także według specjalistów jako narzędzie do kontrolowania przez Rosję wód Bałtyku. Tymczasem wydaje się, że MON zamierza pozbawić nasze państwo jedynego narzędzia pozwalającego temu zapobiec - okrętów podwodnych.”


Kazimierz Sikorski, Polska The Times, „<<Obrońca białej rasy>> zamordował 50 niewinnych osób, zszokował świat”: Komentarze po zamachu w Nowej Zelandii. „Szykował się do ataku na muzułmanów od dwóch lat. Zajechał przed meczet samochodem. Oddał kilka strzałów, wszedł do świątyni, w której rozpoczęły się modły i rozpoczął masakrę. Po pierwszych strzałach ludzie zaczęli uciekać, chowali się pod ławkami. Terrorysta przechodził powoli, Zamachowiec, który dokonał masakry w Nowej Zelandii był typem samotnika.”


Hubert Kowalski, Gazeta Polska Codziennie, „W 20-lecie członkostwa Polski w NATO”: W debacie wzięli udział prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP, oraz prof. Ryszard Machnikowski, prodziekan ds. nauki i współpracy z zagranicą Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UL. „Na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się debata z okazji 20-lecia członkostwa Polski w NATO. Poruszono m.in. kwestie dezinformacji, terroryzmu i zagrożeń, które płyną ze strony Rosji. [...] Jeżeli zatem mówimy o stałej bazie, to w zasadzie już ją mamy. Być może z powodów politycznych obecnie trwa dążenie do tego, abyśmy mieli ciężkie wojska amerykańskie w Polsce, ale w niektórych scenariuszach okazuje się, że dyskretna obecność bardziej mobilnych oddziałów może pełnić rolę równie odstraszającą dla potencjalnego agresora - mówił prof. Machnikowski.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. As

    Mierzeje Wiślaną możemy przekopać w sześciu miejscach a ruch jednostek na Bałtyku będzie kontrolowany wzdłuż rurociągu poprzez umieszczoną w nim aparaturę i jednostki go strzegące. Bazy marynarki muszą być utrzymywane z daleka od Polskiego wybrzeża z uzbrojeniem pozwalającym na obronę na dystansie większym niż ma armata na wróble.

Reklama