Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Polscy żołnierze trenują w niemieckim centrum wojskowym; Przyszłość polskiej Doliny Lotniczej; WOT dla medyków

Fot. Tad Browning/US Army
Fot. Tad Browning/US Army

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Walczcie mądrze, nie ciężko”: Jednym z celów ćwiczeń w którym biorą udział Polacy jest sprawdzenie interoperacyjności w środowisku międzynarodowym, gdzie jest potrzeba udoskonalenia procedur targetingu na szczeblu brygady oraz analiza spójności procesu dowodzenia z MDMP (ang. Military Decision Making Process) sojuszników. „W bawarskim centrum treningowym Joint Multinational Readiness Centre, zlokalizowanym w Hohenfels, odbywają się międzynarodowe ćwiczenia <<Combined Resolve XIII>>. Polskę reprezentują na nich żołnierze dowództwa 11. Lubuskiej Dywizji Zmechanizowanej, 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz 10. Brygady Kawalerii Pancernej.”


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Skrzydlaty przemysł z wojskowym dopalaczem”: Jak zamówienia wojskowe napędzają polską Dolinę Lotniczą?  Już niebawem do polskiego przemysłu lotniczego dołączy segment kosmiczny. „Nowy rozwojowy impuls w awiacyjnej branży przyniosły w zeszłym roku także zamówienia na morskie, ratownicze i przeznaczone dla sił specjalnych śmigłowce kontraktowane u zagranicznych dostawców. Ich producenci - zarówno włoska grupa Leonardo (która jest właścicielem PZL Świdnik), jak i Sikorsky/Lockheed Martin (PZL Mielec) - są zobowiązani do podzielenia się technologiami serwisowymi z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi [...]”


Jacek Sądej, Nasz Dziennik, „Oferta dla medyków”: Wojska Obrony Terytorialnej zachęcają do służby w swoich szeregach wszystkie osoby związane z zawodami medycznymi. Wojsko oferuje dodatkowe kursy, szkolenie specjalistyczne oraz możliwości dofinansowania kształcenia podyplomowego i kosztów studiów. „Docelowo tę służbę będzie mogło podjąć około 4 tyś. pielęgniarek, położnych oraz pracowników medycznych. Rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Marek Pietrzak podkreśla [...], że jest to ilość stanowisk związanych z szeroko rozumianą pomocą medyczną na polu walki. Jak zaznacza, najwięcej jest ratowników i starszych ratowników medycznych.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. 11LDLPanc

    11 Lubuskiej Dywizji Zmechanizowanej? Szacun dla autora.

  2. dim

    - tu w ogóle nie powinny pojawiać się take "wiadomości", a faktycznie stare propagandowe kawałki, bez treści informacyjnej i niczego nie wnoszące. W stylu „Skrzydlaty przemysł z wojskowym dopalaczem”. Prosimy Redakcję o rzeczywiste newsy.

Reklama