Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Policja zamówi Black Hawki?; Prof. Koziej o reformie systemu dowodzenia; Czy Polska doczeka „strzelnicy w każdym powiecie”?; Pokój jedynym rozwiązaniem dla Korei Północnej

Jedną z konstrukcji, która może być oferowana w postępowaniu na maszyny CSAR jest Black Hawk, fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl
Jedną z konstrukcji, która może być oferowana w postępowaniu na maszyny CSAR jest Black Hawk, fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Black Hawki po cichu”: Polska policja ma zamiar kupić od mieleckich zakładów lotniczych śmigłowce Black Hawk bez przetargu. Czy szykuje się międzynarodowy skandal, ponieważ pominięci zostali Francuzi i Włosi oferujący podobne maszyny? „MSWiA chce kupić w tajemnicy i bez przetargu dwa amerykańskie śmigłowce Black Hawk. Ma to uspokoić załogę w Mielcu, gdzie są montowane. Ich zakup bowiem już od dwóch lat obiecywał rząd PiS, ale żadnego zamówienia nie złożył. [...] Na stronie amerykańskiej firmy Lockheed Martin, właściciela zakładów w Mielcu, opublikowano nawet ogłoszenie o rekrutacji na szkolenie pilotów dla polskiej policji. W grę wchodzi zakup dwóch śmigłowców Black Hawk na platformie S-70 i na zasadzie wolnej ręki, czyli bez przetargu”


Stanisław Koziej, Rzeczpospolita, „Podwójny kapelusz bezpieczeństwa”:  Felieton prof. Stanisława Kozieja, eksperta ds. bezpieczeństwa na temat reformy dowodzenia sił Zbrojnych. „Nowa zimna wojna między Zachodem a Rosją stalą się faktem. Na pierwszej linii konfrontacji znajduje się Polska [...] Moim zdaniem należy rozważyć pomysł ustanowienia regionalnego połączonego dowództwa operacyjnego sił pierwszego rzutu strategicznego NATO na kierunku północno-wschodnim (Polska i kraje bałtyckie).”


Łukasz Warzecha, Do Rzeczy, „Ślepa amunicja”: Czy Polska doczeka się nowelizacji ustawy o dostępie do broni? Problem swobodnego dostępu do broni będzie potęgowany również przez brak strzelnic, pomimo dofinansowania na budowę przez Ministerstwo Obrony Narodowej. „Strzelnica w każdym powiecie", jak często bywa z niezłymi pomysłami obecnej władzy, ma wielkie szansę spalić się w przedbiegach. Mimo że MON planuje wydać na to ok. 500 mln zł [...] Przemyślany i poważnie poprowadzony program, który wcale nie musiałby kosztować więcej niż wspomniane 500 min zł, powinien zakładać pokrycie kraju obiektami różnej rangi - w zależności od potrzeb.”


Jacek Pawlicki, Newsweek, „Jedna Korea za 20 lat?”: Wywiad z prof. Kim Yeong Deongiem, koreańskim historykiem z uniwersytetu Hankuk w Seulu, na temat obecnej sytuacji geopolitycznej Korei Północnej. „Myślę, że Kim Dzong Un przestraszył się gróźb ze strony USA. Wie, że jakakolwiek wojna ze Stanami oznaczałaby koniec reżimu. Pokój to jego ostatnia szansa na przetrwanie […]”


Marek Pyza, Marcin Wikło, Sieci, "Pilnowanie dobrej zmiany": Autorzy opisują wyniki kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Poważne wątpliwości wzbudziło m.in. kilka umów zawartych przez PGZ. Jedna z nich miała w założeniu obejmować prowadzenie szkoleń z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), ale faktycznie prawdopodobnie fundusze na ten cel spożytkowano na organizację koncertu z okazji 40-lecia KOR. Wątpliwości wzbudziły też m.in. umowa dotycząca udziału PGZ w targach Pro Defense. CBA w cytowanym przez autorów wniosku do prokuratury stwierdziła, że okoliczności jej zawarcia "mogą wskazywać na celowe niekorzystne rozporządzenie majątkiem PGZ SA [...] i wyrządzenie znacznej szkody majątkowej".

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Lotnik

    Wyczuwam, że pan Wroński bardzo boi się Włochów, Francuzów i Niemców i wietrzy jakiś skandal?. A my kupujemy to co nam potrzebne i produkowane jest w kraju przez naszych pracowników i nie będziemy pytać Wyborczej czy możemy . Może donieść do Brukseli, że nie chcemy ich produktów tylko swoje?

    1. Courre de Moll

      Bez przetargu w MSWiA wolno kupić tylko wtedy, gdy warunki techniczne lub wymagania jednoznacznie wskazują na jednego dostawcę, wykluczając wszystkie alternatywne. I te wymagania nie mogą być wyssane z palca (np. że sprzęt ma mieć co do milimetra takie a takie rozmiary, bo za takie coś, to grozi prokurator... oh wait...). Zatem, ciekaw jestem, jakież to wymagania wykluczają wszelkie inne rozwiązania niż BH dla policji. Owszem bardzo miło by było kupować co się chce i od kogo się chce, ale prawo zamówień publicznych jest jakie jest, więc wypadałoby się go trzymać, no nie.

    2. sylwester

      można napisac że maszyna ma mieć zakład serwisowy i montownie w Polsce , jak wiemy wszystkie śmigłowce można montować w Polsce tylko ile to będzie kosztować w porównaniu ze śmigłowcem który juz jest produkowany a takim którego linie produkcyjną dopiero trzeba by było zbudować

    3. BUBA

      Pis prywatyzował PZL Mielec i kierował do Amerykanów od razu zamówienia w dniu sprzedaży fabryki. To właściwa przyczyna zakupów Black Hawka, żadna inna....

  2. Stefan

    Pojawiają się dwie kwestie: 1. Po pierwsze Państwo na zakupach bez przetargów traci, brak konkurencji powoduje wysokie ceny, brak inwestycji w gospodarkę. 2. Bardzo często zakupy dla służb mundurowych np. Policji, Straży Granicznej, Pogotowia są finansowane przez dotacje z UE. Jak wytłumaczyć UE, ze firmy z UE są pomijane w tego typu zakupach. I ostatnie poczynając od zakup F16 łącząc z I etapem Patriotów kupiliśmy sprzęt w USA za ok. 40 miliardów złotych. Czeka nas jeszcze II etap. Pewnie kolejne 10-15 miliardów złotych. Co w zamian? Malowanie F16 i Jelcze dla Patriotów. Okręty ze USA przeżarły kasę na Gawrony. Bezpilotowce kupujemy w USA zamiast rozwijać własne. Czy można inaczej? Można. Przykład z Niemiec, przetarg na ciężki śmigłowiec. Startują tylko dwie firmy i obie z USA. Ale jest przetarg i obie proponują montaż śmigłowców w Niemczech jak również naprawy remonty, modernizacje. To tak w skrócie.

  3. Michnik

    Ad.1. Panie Wroński jeżeli to czytasz to po pierwsze nic w tajemnicy się nie dzieje, po drugie od Mielca nie miało być nic kupowane bo oni składają tylko wydmuszki a według Macierewicza miały być kupowane bardziej zaawansowane sprzęty. Ale szukajcie kolejnej sensacji, szukajcie... Ad.2. A w tym rzucie NATO kto miałby się znaleźć? Ani armie za wielkie, ani zbyt dobrze uzbrojone... poza tym taka terminologia wskazuje na cele ofensywne, a NATO raczej powinno dalej zachowywać doktrynę czysto obronną. Co wcale nie oznacza, żeby nie skupiać się na teoretycznych rozważaniach... Ad.4. Jeszcze nie widziałem dyktatora nie chcącego być dyktatorem. Moim zdaniem to Korea Płn. chce pójść drogą Iranu, gadać, mydlić oczy a robić dalej swoje.

    1. Courre de Moll

      Przecież nie o to chodzi że to tajemnica, tylko o procedurę bez przetargu. Ustawa dość jasno mówi, kiedy to jest możliwe, więc ciekawe, jakież to obiektywne powody z góry wykluczają, zdaniem MSWiA, wszelkie inne rozwiązania niż BH z Mielca.

Reklama