Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Państwo Islamskie wypowiada wojnę talibom; Bruksela wesprze Warszawę; Ostatnie godziny ewakuacji z kabulskiego lotniska; Odwet USA; Awaria silnika ORP Wodnik; Zespół śledczych ONZ demaskuje grupę Wagnera

Fot. MON
Fot. MON

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Karolina Wojcicka, Dziennik Gazeta Prawna, „ISIS wypowiada wojnę talibom”: W każdej chwili w okolicach lotniska w Kabulu może dojść do nowych zamachów planowanych przez Państwo Islamskie. ISIS wypowiada wojnę talibom „Kończy się ewakuacja Afgańczyków, którzy współpracowali z USA i NATO. Francja zakończyła swoje działania w piątek, a Wielka Brytania ostatnich obywateli przewiozła w sobotę. - Nie byliśmy w stanie przetransportować wszystkich. To bardzo bolesne - powiedział gen. Nick Carter. Na trzy dni przed wyznaczonym przez prezydenta Joego Bidena ostatecznym terminem wycofania sił amerykańskich misja zmieniła charakter. Teraz ewakuowane jest wojsko. [...] Departament Stanu USA informował w sobotę, że ok. 350 obywateli USA wciąż czeka na ewakuację, ale 280 osób, które zostały zidentyfikowane jako Amerykanie, nie zamierza wyjeżdżać z Afganistanu lub nie poinformowało o swoich dalszych planach.”


Magdalena Cedro, Paulina Nowosielska, Dziennik Gazeta Prawna, „Europa nie potępi nas za burzę na granicy”: Polskie władze mogą liczyć na wsparcie Brukseli. „O tym, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy nie stanie się kolejnym rozdziałem w sporze rządu z Brukselą, przesądziła komisarz ds. migracyjnych Yiva Johansson. Cytując swój wywiad dla <<New York Timesa>>, napisała na Twitterze: <<Obszar między polską a białoruską granicą nie jest kwestią migracyjną, ale elementem agresji Łukaszenki wobec Polski, Litwy i Łotwy, której celem jest zdestabilizowanie UE>>. Polski rząd może więc liczyć na wsparcie Unii. [...] Rząd na dodatek planuje zmiany w ustawach dotyczących cudzoziemców. Projekt w tej sprawie trafił przed tygodniem do Sejmu. Zakłada on, że gdy cudzoziemiec złoży wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej zaraz po przekroczeniu granicy poza przejściem granicznym, pozostanie on bez rozpoznania, chyba że dana osoba przybywa bezpośrednio z terytorium, gdzie jej życiu lub wolności zagrażało niebezpieczeństwo.”


Piotr Jedndroszczyk, Rzeczpospolita, „Zdążyć przed wtorkiem”: Trwają ostatnie godziny ewakuacji ludności z lotniska w Kabulu. „Na lotnisku w Kabulu trwają przygotowania do ewakuacji ostatnich 5 tyś. cywilów. Amerykanie wywożą już swój sprzęt wojskowy oraz żołnierzy. [...] Pozostały już tylko godziny do zakończenia ewakuacji z lotniska w Kabulu. Jest to najbardziej niebezpieczna faza całej operacji. Amerykanie liczą się z kolejnym atakiem w okolicach lotniska, gdzie wciąż koczują tysiące ludzi. Zgodnie z sobotnią oceną amerykańskich służb wywiadowczych z kolejnym atakiem samobójczym ISIS należy się liczyć w następnych 24-36 godzinach. W kontekście tych informacji prezydent Biden zapowiedział, że piątkowy atak z użyciem drona na bojowników ISIS-Ch (Państwo Islamskie Prowincji Chorasan) <<nie będzie ostatni>>. Jak twierdzi Pentagon, zginęło w nim dwóch przywódców ISIS-Ch. Amerykanie nie podają ich nazwisk, co skłania wielu komentatorów do opinii, że był to atak wyłącznie o charakterze odwetowym na dość przypadkowych bojowników, którzy mogli nie być organizatorami czwartkowego zamachu samobójczego przed jedną z bram lotniska w Kabulu.”


Marta Urzędowska, Gazeta Wyborcza, „Odwet Bidena w Afganistanie”: Nadal otwarta pozostaje South Gate, gdzie czekają w korku autobusy wiozące kilkuset Afgańczyków, których amerykańscy żołnierze sprawdzają pod kątem bezpieczeństwa. „Obiecaliśmy, że ich dopadniemy, i tak zrobiliśmy - grzmiał amerykański prezydent Joe Biden, potwierdzając, że po czwartkowym zamachu w Kabulu Amerykanie zabili dwóch ważnych dżihadystów. W niedzielę w budynek w pobliżu lotniska trafiła rakieta, najprawdopodobniej amerykańska. [...] Eksplozja była potężna. W niedzielę po południu w pobliżu lotniska w Kabulu słychać było wybuch, nad okolicznymi budynkami pojawił się czarny dym. Jak podaje Reuters, dwóch urzędników administracji USA potwierdziło, że był to amerykański nalot, najpewniej na kryjówkę terrorystów z ISIS-K, afgańskiej filii Państwa Islamskiego, która przyznała się do czwartkowego zamachu na lotnisko, w którym zginęło 170 osób, wśród nich 13 amerykańskich żołnierzy. Wcześniej Amerykanie ostrzegali, że w Kabulu dojdzie w niedzielę do ataku terrorystycznego.”


Paweł Wojciechowski, Gazeta Wyborcza, „Awaryjny <<Wodnik>>”: Była to pierwsza od niemal 30 lat wizyta polskiego okrętu Marynarki Wojennej w Stanach Zjednoczonych. „Okręt szkoleniowy Marynarki Wojennej ORP <<Wodnik>> przeszedł modernizację za 26 mln zł. Po remoncie wypłynął w rejs do Stanów Zjednoczonych i w drodze powrotnej awarii uległ silnik główny. Po jednostkę musiał wypłynąć okręt ratowniczy ORP <<Lech>>. [...] Jak dowiedziała się <<Wyborcza>>, w drodze powrotnej z USA poważnej awarii uległ główny silnik <<Wodnika>>, który przechodził gruntowne naprawy podczas modernizacji w stoczni. Informację o awarii potwierdziło <<Wyborczej>> biuro prasowe 3. FO MW. - W trakcie rejsu szkoleniowego ORP <<Wodnik>>, połączonego z praktykami podchorążych Akademii Marynarki Wojennej, doszło do niesprawności jednego z dwóch silników głównych na okręcie. Nie było możliwości usunięcia niesprawności siłami załogi, okręt kontynuował rejs na jednym silniku - poinformowała <<Wyborczą>> kpt. mar. Anna Sech.”


Maciej Nowicki, Newsweek, „Tajna armia Putina”: Zespół śledczych ONZ demaskuje putinowską grupę Wagnera. „Oficjalnie nie istnieją. W praktyce realizują geopolityczne cele Kremla. A przy okazji mordują, kradną i gwałcą [...] <<Mamy bardzo wyraźne dowody na to, że Rosjanie są zaangażowani w masowe pozasądowe egzekucje, torturowanie ludzi oraz masowe ataki na cywilów>> - mówiła Sorcha MacLeod z zespołu śledczego ONZ. <<Systematycznie plądrują każde miasto lub wioskę, przez które przechodzą. Rosja twierdzi, że są nieuzbrojeni. Są uzbrojeni, biorą bezpośredni udział w działaniach wojennych i wiele wskazuje na to, że popełniają zbrodnie wojenne>>. Raport opublikowany na początku lipca wywołał stanowczy protest Rosji. <<To kłamstwo. Rosyjscy doradcy wojskowi nie mogli brać i nie brali udziału w żadnych zabójstwach czy grabieżach" - twierdził rzecznik Kremla Dmitrij Piesków. Grupa Wagnera oficjalnie nie istnieje. W świetle rosyjskiego prawa samo bycie najemnikiem to przestępstwo.>>


Witold Repetowicz, Do Rzeczy, „Operacja kryzys imigracyjny”: Jak białoruskie służby wykorzystują imigrantów ekonomicznych z Iraku w wojnie hybrydowej. „W sierpniu gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych imigrantów próbujących dostać się do Polski przez białoruską granicę. To efekt operacji służb specjalnych Aleksandra Łukaszenki [...] Przemytnicy dają gwarancję, że ta droga jest w stu procentach bezpieczna i pewna" - napisał do mnie w lipcu znajomy syryjski Kurd mieszkający od kilku lat w Irbilu w irackim Kurdystanie i starający się wyjechać z chorą na raka córką do Niemiec. Pytał o możliwość nielegalnego dostania się przez Białoruś do Polski i dalej - do Niemiec. Po moich wyjaśnieniach zrezygnował, ale tysiące młodych Kurdów dało się skusić, zwłaszcza że część przemytników przekonuje ich, że to droga legalna. To wszystko efekt specjalnej operacji białoruskiego reżimu Aleksandra Łukaszenki, który w ten sposób postanowił się zemścić za wsparcie białoruskiej opozycji oraz nałożone sankcje.”


Marek Budzisz, Sieci, „Zapad 2021. Kiedy i gdzie uderzą Rosjanie”: Analiza rozpoczynających się ćwiczeń wojskowych Rosji i Białorusi - Zapad 2021. „W trakcie ćwiczeń strategicznych Zapad 2017pojawiało się pytanie, czy świadczą one o przygotowaniach Federacji Rosyjskiej do wojny z NATO? Zastanawiano się, <<czy Rosjanie uderzą>>? Podobne pytania zadawane są i teraz, ale być może są źle postawione. Może rosyjska agresja już się zaczęła, a my jej nie zauważyliśmy? [...] Wiktor Gulewicz, szef sztabu białoruskich sił zbrojnych i wiceminister obrony, ujawnił w trakcie briefingu dla prasy, że zaczynające się oficjalnie 10 września, a kończące sześć dni później ćwiczenia Zapad 2021 będą przebiegać według scenariusza zakładającego wojnę z trzema hipotetycznymi państwami - Niaris, Pomorie i Republiką Polar.”


Konrad Kołodziejski, Sieci, „Czas próby”: Analiza sytuacji na granicy polsko – białoruskiej, gdzie koczują imigranci przywiezieni przez służby specjalne Białorusi. „Podczas kryzysu imigracyjnego spora część opozycji zagrała w orkiestrze dyrygowanej przez Łukaszenkę. Tym samym Mińsk i stojąca za jego plecami Moskwa uzyskały pewność, że są w stanie zdestabilizować sytuację w Polsce. To dla nich zachęta do podjęcia w przyszłości dalszych, być może znacznie groźniejszych, działań [...] To, co od kilkunastu dni obserwujemy na granicy z Białorusią, z pewnością mieści się w definicji konfliktu hybrydowego, a więc takiego, w którym stosuje się niekonwencjonalne formy napaści. Ściąganie przez reżim Łukaszenki imigrantów z Bliskiego Wschodu oraz Afryki, a następnie próby nielegalnego przerzucania ich przez granicę mają na celu wywołanie poważnego kryzysu w sąsiednich państwach. Taką taktykę zastosował już - zresztą z sukcesem - Recep Erdogan w Turcji, który w zamian za <<uszczelnienie>> swojej granicy otrzymuje z Unii Europejskiej odpowiedni haracz.”


Reklama

Komentarze

    Reklama