Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Iskandery nie znikną z Kaliningradu; Szef litewskiego MSZ o NATO; Archaiczne Patrioty kontra MEADS; Próba wskrzeszenia MW RP; PGZ nowym właścicielem Stoczni Szczecińskiej
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Fakt, "Rosja nie zabierze rakiet z Kaliningradu": "Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow (50 l.) w wywiadzie dla BBC oznajmił, że rosyjskie wyrzutnie rakietowe Iskander-M zostaną w Kaliningradzie (tuż przy północno-wschodniej granicy Polski z Rosją) tak długo, aż NATO nie wycofa swoich wyrzutni z terytorium Europy. Moskwa chce w ten sposób wymusić na Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach NATO, w tym Polsce, by zrezygnowały z budowy systemu obrony przeciwrakietowej".
Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, "NATO zrobi, co trzeba, byśmy byli bezpieczni": Wywiad z Linasem Antanasem Linkeviciusem, szefem litewskiej dyplomacji. Minister Spraw Zagranicznych Litwy wypowiada się na temat warunków poprawy relacji z Polską w kontekście zagrożeń globalnych, przyszłości Unii i roli paktów militarnych.
Howard B. Bromberg, Rzeczpospolita, "Błędy w myśleniu o modernizacji Patriotów": Felieton wiceprezesa i zastępcy szefa strategii i rozwoju biznesu w dziale obrony powietrznej i antyrakietowej firmy Lockheed Martin Missiles and Fire Control, będącej w konsorcjum tworzącym system MEADS. Przestawia w nim koncepcje obrony przeciwrakietowej oferowanej przed konsorcjum MEADS oraz archaiczne rozwiązania systemu Patriot.
Roman Andrzej Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, "Odbudują Marynarkę Wojenną": MON oraz Inspektorat Marynarki Wojennej RP pracują nad planem wskrzeszenia morskiego komponentu Sił Zbrojnych RP. "Według planów przygotowywanych w Inspektoracie Marynarki Wojennej zmiany w tym rodzaju sił zbrojnych mają się opierać na trzech głównych obszarach tematycznych: programie operacyjnym, utrzymaniu, a w tym wypadku zwiększeniu przemysłu związanego z potrzebami sprzętowymi MW oraz prowadzeniu badań naukowych. W tym ostatnim przedsięwzięciu dużą szansą jest współpraca z Polską Grupą Zbrojeniową".
Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Statki zjadą z pochylni": Polska Grupa Zbrojeniowa została właścicielem byłej Stoczni Szczecińskiej. Dzięki pozyskaniu nowego zakładu zostaną wyprodukowane w Polsce okręty dla Marynarki Wojennej RP? "Sam zakup Szczecińskiego Parku Przemysłowego wymagał zaangażowania kilku podmiotów, gdyż była to złożona operacja. Najpierw Agencja Rozwoju Przemysłu dekapitalizowała Polską Grupę Zbrojeniową, obejmując akcje PGZ nowej emisji o wartości 101,5 min zł. Następnie PGZ wykupiła certyfikaty funduszu MARS i z kolei fundusz mógł tak pozyskane środki przeznaczyć na zakup Szczecińskiego Parku Przemysłowego".
Do Rzeczy, "Grupa dla bezpieczeństwa Polski": "Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała też umowy na dostawę systemu przeciwlotniczego bardzo bliskiego zasięgu Pilica oraz przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Skorzystają na nich regiony, gdzie znajdują się spółki pełniące funkcję głównego dostawcy: system Pilica budują przede wszystkim Zakłady Mechaniczne „Tarnów", a zestawy Piorun – zakłady Męsko ze Skarżyska-Kamiennej. – Nasze zakłady są rozlokowane w całej Polsce. Dążymy do tego, żeby je rozwijać poprzez pozyskiwanie kolejnych zamówień. Polski przemysł ma ogromny potencjał, a odpowiednie zarządzanie tym sektorem spowoduje, że realnie będzie on kołem zamachowym polskiej gospodarki".
Longin Pastusiak, Dziennik Trybuna, "Trump zwiększa zbrojenia": Donald Trump rozbuduje amerykańskie siły zbrojne? "Trump jeszcze jako prezydent elekt postulował, aby piechota morska składała się z 36 batalionów, a system antyrakietowy został rozbudowany, choć nie ujawnił szczegółów. Nie podał też, w jaki sposób i w jakiej wysokości jego propozycje miałyby być sfinansowane. Jak więc z powyższego wynika Trump nie bardzo orientuje się o stanie amerykańskich sił zbrojnych, chociaż ma wyraźne ciągotki w kierunku dalszej ich rozbudowy".
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie