Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Dziura w budżecie MON; Sylwetka płka Wiesława Kukuły – dowódcy WOT; Odbicie Aleppo grozi wielkim kryzysem humanitarnym; Mosul wyzwolony jeszcze w tym roku?; Rosyjskie wyrzutnie rakiet w obwodzie kaliningradzkim przeciw NATO
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Dziura w zbrojeniach": Budżet przeznaczony na wojsko od wielu lat rośnie. Od 2008 roku blisko o 7 mld złotych. Z rosnącym budżetem nie idzie jednak w parze umiejętność spożytkowania go. Eksperci alarmują o pozostawionych nierozstrzygniętych przetargach, dziurawej obronie przeciwlotniczej i wiecznie odbudowywanej Marynarce Wojennej RP. Obecnie połowa budżetu MON jest przeznaczona na wypłaty emerytur i rent dla żołnierzy.
Anita Czupryn, Polska The Times, "Komandos i pijarowiec, czyli kim jest pułkownik Wiesław Kukuła": Sylwetka nowego dowódcy nowopowstających Wojsk Obrony Terytorialnej – płka Wiesława Kukuły – który otrzyma niebawem nominację generalską z rąk Ministra Obrony Narodowej. Płk Kukuła przed formowaniem WOT zajmował stanowisko dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu.
Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, "Siły Asada zajmują strategiczne Aleppo": Rządowe siły w Syrii zdobywają okupowane przez dżihadystów Aleppo. Eksperci ostrzegają przed ogromnym kryzysem humanitarnym cywili, którzy są uwięzieni w mieście."Iran ponownie zezwolił Rosji na korzystanie z bazy lotniczej do przeprowadzania ataków w Syrii. Tymczasem wojska reżimu Baszara al-Asada zajęły w weekend największą rebeliancką dzielnicę miasta Aleppo. [...] Jak przekazała państwowa syryjska telewizja, armia podporządkowana Damaszkowi od trzech miesięcy oblegająca zajmowane przez syryjską umiarkowaną opozycję wschodnie rejony miasta Aleppo zajęła cały obszar dzielnicy Masaken Hanano, a saperzy zaczęli rozminowywanie terenu. Eksperci zwracają uwagę, że jeżeli ofensywa sił Asada, wspieranych przez rosyjskie lotnictwo, będzie w dalszym ciągu przełamywała obronę rebeliantów, to niedługo odetną one od siebie tereny przez nich kontrolowane i przerwą im szlak dostawczy".
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Ostatnia twierdza dżihadu": Iracki minister spraw zagranicznych Ibrahim Al-Dżafari poinformował podczas wizyty dyplomatycznej w Warszawie o możliwości wyzwolenia Mosulu jeszcze w tym roku. "Walka o Mosul wykracza poza samo miasto. Daesz koncentruje się teraz na pograniczu syryjsko-irackim. Jeśli nie zlikwidujemy tego problemu u źródła, być może pojawi się też w innych krajach – przestrzegał w Warszawie iracki minister spraw zagranicznych Ibrahim Al-Dżafari. [...] Terroryści są dobrze zorganizowani. – Są grupy specjalizujące się w podkładaniu ładunków wybuchowych, inne w samochodach-pułapkach, ale są też osoby szkolone do wojny informacyjnej. Istnieje swoiste kaznodziejstwo terrorystyczne. Daesz to ideologia i struktura. Nie mają kłopotów z porozumieniem się w sprawie zamachu gdziekolwiek na świecie – tłumaczy iracki polityk".
Do Rzeczy, "Rosja chce kontrolować Bałtyk": Rosja rozmieszcza wyrzutnie rakiet dalekiego zasięgu (500 km) typu Iskander, Bastion oraz Onyks. Tego typu uzbrojenie jest przeznaczone w głównej mierze do niszczenia dużych zgrupowań okrętów oraz lotniskowców. Eksperci przyznają, że tego typu uzbrojenie zatrzyma ewentualną pomoc NATO skierowaną do państw bałtyckich podczas agresji rosyjskiej.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie