Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Dziura w budżecie MON; Sylwetka płka Wiesława Kukuły – dowódcy WOT; Odbicie Aleppo grozi wielkim kryzysem humanitarnym; Mosul wyzwolony jeszcze w tym roku?; Rosyjskie wyrzutnie rakiet w obwodzie kaliningradzkim przeciw NATO

Fot. Mil.ru
Fot. Mil.ru

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Dziura w zbrojeniach": Budżet przeznaczony na wojsko od wielu lat rośnie. Od 2008 roku blisko o 7 mld złotych. Z rosnącym budżetem nie idzie jednak w parze umiejętność spożytkowania go. Eksperci alarmują o pozostawionych nierozstrzygniętych przetargach, dziurawej obronie przeciwlotniczej i wiecznie odbudowywanej Marynarce Wojennej RP. Obecnie połowa budżetu MON jest przeznaczona na wypłaty emerytur i rent dla żołnierzy.


Anita Czupryn, Polska The Times, "Komandos i pijarowiec, czyli kim jest pułkownik Wiesław Kukuła": Sylwetka nowego dowódcy nowopowstających Wojsk Obrony Terytorialnej – płka Wiesława Kukuły – który otrzyma niebawem nominację generalską z rąk Ministra Obrony Narodowej. Płk Kukuła przed formowaniem WOT zajmował stanowisko dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu.


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, "Siły Asada zajmują strategiczne Aleppo": Rządowe siły w Syrii zdobywają okupowane przez dżihadystów Aleppo. Eksperci ostrzegają przed ogromnym kryzysem humanitarnym cywili, którzy są uwięzieni w mieście."Iran ponownie zezwolił Rosji na korzystanie z bazy lotniczej do przeprowadzania ataków w Syrii. Tymczasem wojska reżimu Baszara al-Asada zajęły w weekend największą rebeliancką dzielnicę miasta Aleppo. [...] Jak przekazała państwowa syryjska telewizja, armia podporządkowana Damaszkowi od trzech miesięcy oblegająca zajmowane przez syryjską umiarkowaną opozycję wschodnie rejony miasta Aleppo zajęła cały obszar dzielnicy Masaken Hanano, a saperzy zaczęli rozminowywanie terenu. Eksperci zwracają uwagę, że jeżeli ofensywa sił Asada, wspieranych przez rosyjskie lotnictwo, będzie w dalszym ciągu przełamywała obronę rebeliantów, to niedługo odetną one od siebie tereny przez nich kontrolowane i przerwą im szlak dostawczy".


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Ostatnia twierdza dżihadu": Iracki minister spraw zagranicznych Ibrahim Al-Dżafari poinformował podczas wizyty dyplomatycznej w Warszawie o możliwości wyzwolenia Mosulu jeszcze w tym roku. "Walka o Mosul wykracza poza samo miasto. Daesz koncentruje się teraz na pograniczu syryjsko-irackim. Jeśli nie zlikwidujemy tego problemu u źródła, być może pojawi się też w innych krajach – przestrzegał w Warszawie iracki minister spraw zagranicznych Ibrahim Al-Dżafari. [...] Terroryści są dobrze zorganizowani. – Są grupy specjalizujące się w podkładaniu ładunków wybuchowych, inne w samochodach-pułapkach, ale są też osoby szkolone do wojny informacyjnej. Istnieje swoiste kaznodziejstwo terrorystyczne. Daesz to ideologia i struktura. Nie mają kłopotów z porozumieniem się w sprawie zamachu gdziekolwiek na świecie – tłumaczy iracki polityk".


Do Rzeczy, "Rosja chce kontrolować Bałtyk": Rosja rozmieszcza wyrzutnie rakiet dalekiego zasięgu (500 km) typu Iskander, Bastion oraz Onyks. Tego typu uzbrojenie jest przeznaczone w głównej mierze do niszczenia dużych zgrupowań okrętów oraz lotniskowców. Eksperci przyznają, że tego typu uzbrojenie zatrzyma ewentualną pomoc NATO skierowaną do państw bałtyckich podczas agresji rosyjskiej.

Reklama

Komentarze

    Reklama