Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Dyplomatyczna ofensywa przeciw Rosji; Pożegnanie z Iskrami; Wywiad z prorosyjskim politykiem znad Dniepru; Rosyjski atak na skład amunicji w Czechach

Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl.
Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl.

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Zachód powoli przeciw Moskwie”: Wzrost napięcia między Rosją a Ukrainą zamienia się w coraz większy kryzys dyplomatyczny w stosunkach Moskwy z Zachodem. „Londyn wysyła okręty wojenne, Czesi wyrzucają szpiegów Kremla, a prezydent Francji chce wyznaczać Rosji <<czerwone linie>>. [...] Były prezydent Estonii Toomas Hendrik zaproponował wprost, by nie wpuszczać Rosjan do Europy (czyli UE). <<Trzeba po prostu zamrozić wydawanie wiz, za wyjątkiem nagłych przypadków rodzinnych. Stawką jest bezpieczeństwo Europy. Musimy powiedzieć dość>> - napisał na Facebooku. Estończyk prawdopodobnie odpowiedział w ten sposób na kolejną aferę szpiegowsko-kryminalną z udziałem rosyjskich agentów. Po Bułgarii, Włoszech, USA i Polsce, teraz Czechy usuwają dyplomatów Kremla.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Pożegnanie z samolotami Iskra”: Siły Powietrzne zegnają się z samolotami szkolno-treningowymi Iskra. „Miłośnicy lotnictwa mają ostatnią szansę, aby zobaczyć malujące na niebie biało-czerwoną flagę samoloty Iskra. To ostatni rok eksploatacji tych maszyn przez Siły Powietrzne. [...] W tym roku zespól akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry ma zaplanowanych sześć przelotów, w tym udział w czterech pokazach. Z powodu pandemii SARS-CoV-2 nie ma pewności, jak będzie wyglądała defilada 15 sierpnia, ale najpewniej będzie można zobaczyć i ten zespół, gdy rozłoży na niebie dym w narodowych barwach. - Najbliższy pokaz zaplanowany jest na Dzień Flagi, 2 maja, w Katowicach. Będzie to ostatni rok służby tych maszyn, ostatnia szansa, aby je zobaczyć - mówi nam mjr Sebastian Szymanek z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.”


Rusłan Szoszyn, Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Przyszłość tylko z Putinem”: Wywiad z Wiktorem Medwedczukiem, liderem prorosyjskiej opozycji nad Dnieprem. „Prezydent Ukrainy niedawno powiedział, że jedyną droga do zakończenia wojny w Donbasie jest wstąpienie Ukrainy do NATO? Zgadza się pan z tym? - Absolutnie nie. Po pierwsze, w Donbasie nie ma wojny, a trwają działania wojenne. Po drugie, by je wstrzymać, trzeba co najmniej wykonać porozumienia zawarte 22 lipca 2020 roku. To pierwszorzędny cel, a następnie trzeba doprowadzić do realizacji porozumień mińskich, a nie rozważać o wstąpieniu do NATO.”


Wacław Radziwinowicz, Gazeta Wyborcza, „Za wybuchami w Czechach stoi GRU”: Sensacyjne doniesienia czeskich służb. Za wybuch w składzie amunicji na terenie Czech stali ci sami agencji wojskowego wywiadu GRU, którzy mieli otruć Siergieja Skripala. Według czeskiego rządu i ludzi ze słynnej grupy dziennikarzy śledczych Bellingcat Moskwa za cel dywersji wybrała arsenał Imex Group, bo ta właśnie firma zaopatrywała w amunicję bułgarskiego handlarza bronią Emeljana Gebriewa. Handlarz dostarczał ją na Ukrainę oraz do Syrii, gdzie odbiorcami towaru były ugrupowania walczące przeciw Rosjanom. „W skandal, po którym Praga wydala 18 rosyjskich dyplomatów, zamieszani są Aleksandr Miszkin i Anatolij Czepiga, oficerowie GRU, którzy próbowali otruć w Wlk. Brytanii Siergieja Skripala. To oni w 2014 r. wysadzili w powietrze magazyn amunicji w Czechach. [...] Po siedmiu latach policja i służby czeskie, najpewniej przy pomocy wywiadu USA, wpadły na trop posługujących się fałszywymi paszportami (na nazwiska Aleksander Pietrow i Rusłana Boszyrow) pułkowników rosyjskiego wywiadu wojskowego, kawalerów gwiazdy Bohatera Rosji”


Reklama

Komentarze

    Reklama