Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Dobra passa HSW; Eksportowe sukcesy WB Electronics; Nowe karabinki maszynowe w US Army; Eskalacja konfliktu w Syrii doprowadzi do reformy RB ONZ?; Zdrada Kurdów plamą na honorze USA
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Superdziało ery cyfrowej wciąż bez nowoczesnej amunicji”: Huta Stalowa Wola (HSW) w zeszłym tygodniu otrzymała kolejne zlecenie od resortu obrony na moździerze Rak. „Trwa dobra passa artyleryjskiej zbrojowni ze Stalowej Woli. Huta ma w portfelu gigantyczne zamówienie na armato - haubice Krab, przygotowuje z Amerykanami produkcję wyrzutni Patriot. [...] Obecny zasięg skutecznego ognia raków to 8 km, ale docelowo przyszła amunicja precyzyjnego rażenia będzie w stanie sięgać strategicznych celów z odległości nawet 12 km - zapewniają konstruktorzy z HSW.”
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Broń bywalca kieleckiego Salonu podbija świat”: Polska prywatna firma zbrojeniowa – Grupa WB – od lat z sukcesami eksportowymi umacnia swoją pozycję na rynku. „W ostatnim czasie dostawy zestawów łączności cyfrowej wysyłano do krajów północnej Afryki. Na Daleki Wschód, m.in. do Malezji, trafiły bezzałogowe systemy bliskiego rozpoznania FlyEye i urządzenia komunikacji pokładowej Fonet.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Marines też się przezbrajają”: Podczas trwającej w Waszyngtonie wystawy przemysłu obronnego AUSA 2019 (Association of the United States Army) zaprezentowano nowe karabinki dla amerykańskich wojsk lądowych. „Wojska lądowe Stanów Zjednoczonych w ramach programów NGSW-R oraz NGSW-AR mają zamiar zastąpić obecnie wykorzystywane karabinki maszynowe M4/M4A1, a także karabiny maszynowe M249 do roku 2023. Nowe konstrukcje w przeciwieństwie do starszych typów uzbrojenia mają korzystać z kał. 6,8 mm, a nie 5,56 mm, dzięki czemu uzyskają m.in. większą siłę rażenia oraz zwiększy zasięg skuteczny ognia do ok. 600 m.”
Maria Szonert – Binienda, Do Rzeczy, „Niebezpieczne ONZ”: W obliczu paraliżu decyzyjnego ONZ, który pojawił się w sprawie tureckiej inwazji na Syrię pojawiły się dwa nurty reformy Rady Bezpieczeństwa: reforma miękka oraz reforma strukturalna. Jaka przyszłość czeka Radę Bezpieczeństwa ONZ? „Niestety, wieloletnie stosowanie w Radzie Bezpieczeństwa prawa weta przez Rosję, Chiny i USA w sposób sprzeczny z zasadami Karty ONZ stale przyczynia się do śmierci tysięcy ludzi w różnych rejonach świata, a co za tym idzie - do utraty wiarygodności systemu bezpieczeństwa ONZ.”
Jacek Przybylski, Do Rzeczy, „Kurdyjska lekcja dla Polski”: Analiza sytuacji geopolitycznej po eskalacji konfliktu w Syrii w kontekście sojuszu polsko – amerykańskiego. „Kurdowie, podobnie jak Polacy, byli zdradzani wielokrotnie. Oszukali ich Brytyjczycy, Turcy, Irańczycy, Rosjanie i Amerykanie. Tym razem zdrada może Zachód drogo kosztować [...] Trump fatalnie rozegrał sytuację w Syrii, wiarygodność Ameryki jako sojusznika znów mocno spadła. Nie zdziwiłbym się więc, gdyby władze Iraku, Afganistanu i innych krajów, o które Ameryka rywalizowała z Rosją, już zaprosiły na mocno przesłodzoną herbatkę wysłanników z Moskwy, która w ostatnich latach wiernie broniła reżimu Al-Asada.”
Ryszard 56
Liczysz to licz na Siebie