Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Polska zakończy roczne przewodnictwo nad Komitetem Narodowych Dowódców Terytorialnych

Posiedzenie Komitetu Narodowych Dowódców Terytorialnych (NTCC) w Warszawie / fot. ppłk Sławomir Ratyński
Posiedzenie Komitetu Narodowych Dowódców Terytorialnych (NTCC) w Warszawie / fot. ppłk Sławomir Ratyński

27-29 maja 2013 r. w trakcie konferencji w Warszawie Polska zakończy roczne przewodnictwo nad Komitetem Narodowych Dowódców Terytorialnych (NTCC).



Warszawska konferencja poświęcona jest omówieniu problematyki doskonalenia systemu wsparcia przez państwo-gospodarza (HNS) w zakresie przyszłych celów i struktury Komitetu. W trakcie posiedzenia plenarnego dokonano wymiany informacji dotyczących realizacji zadań HNS w ramach ćwiczeń i operacji wojskowych. W tym kontekście przedstawiciel Gruzji przedstawił narodowy system HNS oraz zaprezentował możliwości wykorzystania szlaków komunikacyjnych w swoim państwie do wycofywania sił koalicyjnych z Afganistanu. Komitet zdecydował o nadaniu pełnych praw członkowskich dwóm państwom bałkańskim: Chorwacji i Słowenii oraz nadał status zaproszonego państwom bałtyckim Estonii, Litwie i Łotwie.

Czytaj też: Prezydent spotkał się narodowymi przedstawicielami wojskowymi przy SHAPE

Przyjęcie do grona członków NTCC trzech państw bałtyckich było najważniejszym z celów polskiej prezydencji, którą przejęliśmy od Holandii w maju 2012 roku. W ramach przewodnictwa, działalność Polski była ukierunkowana na doskonalenie i wdrażanie „dobrych praktyk” w HNS, rozszerzanie aktywności Komitetu w ramach wymiany informacji z partnerami realizującymi zadania HNS a nie będącymi reprezentantami sił zbrojnych oraz dzielenie się doświadczeniami nabytymi w ramach realizowanych ćwiczeń i operacji. Sesja plenarna NTCC zakończyła się przekazaniem przez Polskę przewodnictwa przedstawicielowi rumuńskich Sił Zbrojnych a także przekazaniem Rumunii zadań stałego sekretarza Komitetu.

NTCC jest międzynarodowym forum zrzeszającym oficerów flagowych reprezentujących dowództwa lub instytucje państw członkowskich odpowiedzialne za organizację zadań związanych ze wsparciem przez państwo-gospodarza. Organem wykonawczym NTCC jest Komitet Koordynacyjny składający się ze specjalistów HNS, reprezentujących poszczególne państwa. Komitet istnieje od 1986 r. a w jego skład wchodzi 20 państw członkowskich. Polska jest członkiem NTCC od 2004 r.

Czytaj też: Generał Gocuł nowym szefem sztabu generalnego WP

Zarząd Planowania Logistycznego P4, Sztab Generalny WP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama