Geopolityka

Polska wymieni się eksponatami muzealnymi z Jordanią

Fot. BBN
Fot. BBN

Zastępca szefa BBN Dariusz Gwizdała odbył wizytę w Jordanii, gdzie uczestniczył w wymianie sprzętu muzealnego oraz brał udział w spotkaniach dotyczących współpracy w obszarach bezpieczeństwa i obrony.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że w Ammanie, stolicy Jordanii, zastępca szefa BBN minister Dariusz Gwizdała uczestniczył w ceremonii przekazania do zasobów Królewskiego Muzeum Broni Pancernej wyremontowanego, pływającego czołgu typu PT-76, pochodzącego z czasów po II wojnie światowej.

Czytaj także: Przeciwlotnicza armata Bofors wraca do Polski

W zamian strona jordańska przygotowała dla Polski cztery eksponaty: samochód pancerny Marmon Herrington – konstrukcji południowoafrykańskiej z 1941 r. (samochody tego typu były używane przez Pułk Ułanów Karpackich podczas II wojny światowej – kampania w Afryce); samochód pancerny typu Fox – produkcji brytyjskiej z 1973 r.; czołg M47 Patton – produkcji amerykańskiej z 1950 r. oraz czołg M48 A1 Patton – produkcji amerykańskiej z 1958 r.

Wymiana muzealiów została zainicjowana w ubiegłym roku przez Króla Jordanii Abdullacha II podczas rozmowy z Prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Czytaj także: Duda o współpracy obronnej z Jordanią. "Polska ma ofertę nowoczesnego uzbrojenia"

Przebywając z wizytą w Jordanii zastępca szefa BBN odbył także spotkania dotyczące polsko-jordańskiej współpracy w obszarach bezpieczeństwa i obrony. Rozmawiał m.in. z księciem Faisalem bin Al Husseinem (regentem uprawnionym do sprawowania władzy m.in. podczas nieobecności króla w kraju), któremu towarzyszył przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych Jordanii, spotkał się z szefem Sztabu ds. Planowania Strategicznego i Zasobów Obronnych, a także szefem Służby Wywiadu Wojskowego SZ Jordanii oraz dowódcą Wojsk Specjalnych.

Komentarze (12)

 1. deal

  W jakim stanie te jordańskie eksponaty? Wstyd pokazać?

  1. Perykles

   Jeśli w lepszym niż centurion 1 z muzeum wojska Polskiego to dobra nasza. Poza tym super deal Fox i dwa Pattonki za pt76 coś pięknego.

 2. Arek

  No i super. Bardzo dobra inicjatywa i kierunek poszukiwań sprzętu do polskich muzeów.W krajach arabskich ozywano wielu czołgów lub samochodów wykorzystywanych przez PSZ w okresie II ws. Oby tak dalej. Mam nadzieje, ze prezydent Duda będzie walczył o nowe eksponaty. Z drugiej strony szkoda, ze nasi wojskowi nie przywieźli więcej sprzętu z takich krajów jak: Afganistan, Liban, Irak czy z regionu Bałkan.

 3. gazda1812

  Eksponaty może nie robią wrażenia, jeśli chodzi o związek z naszą historią, ale warto dbać o kontakty w tamtej części świata, bo jak to pokazał konflikt w Syrii, mają tam mnóstwo cudownego muzealnego sprzętu.

 4. Zyga

  Stracimy 75% uzbrojenia?

 5. dropik

  pt-76 jak sama nazwa wskazuje pochodzi z lat 50tych ;) To po 2WS tak dla ułatwienia

  1. prawnik

   Po za tym z tego co pamiętam PT-76 malowane były na jednolity oliwkowozielony kolor:)

 6. 5.10.15

  Dobrze, wzmacniamy potencjał!

 7. kombajn

  Cztery za jeden? A podobno Arabowie znają się na handlu.... Nie taniej było by im kupić PT-76 na rynku wtórnym albo od ruskich? Sporo tego natłukli na pewno mają na zbyciu parę sztuk w dobrym stanie. ;)

 8. ZOMER1962

  7ŁDD POWSTAŁA A 1963 ROKU JAK CZOŁG Z JEJ OZNACZENIEM BRAŁ UDZIAŁ W 2 WOJNIE ŚWIATOWEJ

 9. lis

  A do jakich jednostek trafi ten sprzęt?

 10. Leo

  Myślałem że wymienimy na coś nasze BWP-1...

 11. ccc

  Ciekawostka PT-76 z IIWŚ ??? Wszedł na uzbrojenie CCCP dopiero w 1951 roku !!!

  1. Dart Kopyt

   Wyraźnie napisane że z czasów po II wojnie

  2. ffg

   przeczytaj jeszcze jeden albo 10 razy......

  3. Trek

   do CCC: Przecież jest wyraxnie napisane " ...pływającego czołgu typu PT-76, pochodzącego z czasów po II wojnie światowej." pozdr.

 12. trek

  A do jakich muzeów trafią te eksponaty?