Reklama

Siły zbrojne

Polska państwem ramowym inicjatywy gotowości NATO [KOMENTARZ]

F-16 Polskich Sił Powietrznych / Fot. B. Sulik
F-16 Polskich Sił Powietrznych / Fot. B. Sulik

Polska jest wśród krajów NATO, które obejmą rolę państwa ramowego Inicjatywy Gotowości (tzw. 4x30), jeśli chodzi o wojska lądowe. Do działań sojuszniczych zostaną przygotowane także dwie eskadry F-16 oraz okręty przeciwminowe. To znaczące wyzwanie dla Sił Zbrojnych RP, jak i innych uczestników tej inicjatywy.

"Potwierdziliśmy decyzje, które zapadły w zeszłym roku w sprawie inicjatywy gotowości. Należymy - obok Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii - do grona sześciu państw, które zadeklarowały gotowość pełnienia funkcji państw ramowych dla brygad lądowych" – powiedział szef BBN Paweł Soloch w środę, po zakończeniu spotkania przywódców państw i rządów krajów NATO.

Jako państwo ramowe, zapewniamy dowództwo brygady, wnosimy do niej także dwa bataliony - batalion zmechanizowany i batalion czołgów. Zadeklarowaliśmy także dwie eskadry lotnicze w gotowości bojowej, dwa okręty zwalczania min, ponadto dodatkowe elementy

Paweł Soloch, Szef BBN

Prezydent Andrzej Duda w środę na konferencji po zakończeniu szczytu NATO powiedział, że "wypełniono treścią" postanowienia zeszłorocznego szczytu NATO dotyczące stanu podwyższonej gotowości w Sojuszu także w naszej części Europy. Dodał, że Polska włącza się do tej inicjatywy i że "6. Brygada Powietrznodesantowa będzie taką jednostką zobowiązaną do zachowania podwyższonej gotowości, a także polskie dwie eskadry lotnicze, dwie eskadry myśliwskie, które będą czuwały nad bezpieczeństwem naszym i będą czuwały nad bezpieczeństwem Sojuszu Północnoatlantyckiego w tej części".

image
6 BPD podczas ćwiczeń z jednostkami czeskimi, holenderskimi i niemieckimi, lipiec 2019 r. / Fot. B. Sulik

Obok generacji sił w dyskusji pojawiła się także kwestia gotowości do przyjęcia sojuszniczego wsparcia. "Chodzi przede wszystkim o kwestie związane z infrastrukturą, transportem lotniczym i drogą lądową, dostawami i zapasami paliw. Poszukiwanie odpowiednich rozwiązań będzie jednym z punktów przyszłorocznego ćwiczenia Defender – największego od czasów zimnej wojny przerzutu wojsk amerykańskich do Europy. Amerykanie – także w Polsce – będą ćwiczyć procedury, sprawdzą też kwestie związane z infrastrukturą niezbędną do przyjmowania znacznych sił sojuszniczych" – powiedział szef BBN.

Inicjatywa gotowości, znana także pod nazwą 4x30, zakłada wydzielenie 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr lotniczych i 30 okrętów gotowych do działania w ciągu maksymalnie 30 dni. Mają to być siły gotowe wkraczające do akcji w drugiej gotowości po własnych wojskach państw sojuszniczych, wielonarodowych jednostkach takich jak batalionowe grupy bojowe rozlokowane na wschodniej flance w ramach programów eFP i tFP oraz wojskach VJTF – tzw. szpicy NATO, która ma być gotowa do działania w ciągu tygodnia. Inicjatywę 4x30 zatwierdził szczyt Sojuszu w Brukseli w 2018 roku.

KOMENTARZ:

Polska już obecnie pełni rolę państwa ramowego, jeżeli chodzi o siły natychmiastowego reagowania NATO (m.in. komponent lądowy i wojsk specjalnych). Żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, jak i Wojsk Specjalnych obejmą dyżur w siłach VJTF w 2020 roku. Dla Podhalańczyków, i w ogóle dla Wojsk Lądowych będzie to pierwszy taki dyżur, natomiast specjalsi dowodzili Siłami Odpowiedzi NATO po raz pierwszy w 2015 roku.

W wypadku Inicjatywy Gotowości chodzi jednak o nieco inny sposób zaangażowania. O ile termin osiągania gotowości do rozmieszczenia jest dłuższy (30 dni w stosunku do 5-7 dni w wypadku VJTF), to Polska  będzie musiała wydzielać jednostki do tej inicjatywy w zasadzie przez cały czas. Natomiast zestawy VJTF tworzone są "rotacyjnie" przez różne państwa, które pełnią w danym czasie rolę kraju ramowego, oczywiście z udziałem jednostek z innych krajów. 

Realizacja Inicjatywy Gotowości, w połączeniu z dotychczasowymi zobowiązaniami wobec NATO (np. wydzielenie jednostek do sił natychmiastowego reagowania, wysuniętej obecności na wschodniej flance) będzie wymagała - zarówno od Polski jak i od innych krajów NATO - znaczącego wzmocnienia gotowości sił głównych, a nie tylko jednostek wydzielonych do działań Sojuszu Północnoatlantyckiego, tak aby zdolności NATO nie były budowane "kosztem" innych jednostek.

W wypadku Polski do działań sojuszniczych zostanie wydzielona większość z posiadanych nowoczesnych myśliwców wielozadaniowych, jak i znaczne siły lądowe (stanowiące jednak mniejszość, wobec całego potencjału) oraz prawdopodobnie dwa z trzech niszczycieli min. Wiadomo też, że Wielka Brytania zaproponowała do 4x30 sześć okrętów (w tym lotniskowce), dwie eskadry myśliwców, i brygadę pancerną. Dla Brytyjczyków paradoksalnie najtrudniejszym zadaniem może okazać się to ostatnie, bo British Army ma dysponować tylko dwoma (według aktualnych planów) lub maksymalnie trzema takimi jednostkami, a przecież oprócz zaangażowania w 4x30, armia będzie musiała stale wydzielać siły do grupy batalionowej w Estonii, a okresowo również do sił natychmiastowego reagowania VJTF. Nie jest również tajemnicą, że British Army borykała się z problemami z gotowością jednostek pancernych czy niewystarczającym ukompletowaniem. Realizacja "4x30" będzie więc wyzwaniem dla wszystkich zaangażowanych armii sojuszniczych.

PAP/JP

Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (47)

  1. Fak sejk

    Jest jeszcze proces certyfikacji danej jednostki.

  2. dim

    Zapominałeś dodać "być może !". Gdyż równie dobrze może okazać się, że przeciwnik potrafi te pociski zmylić celami pozorowanymi. Poza tym po co nam "zniszczenie radaru przeciwnika", gdy 80% naszego potencjału już nie będzie ? Stracony w pierwszych 30 minutach wojny ? Gdyż zbyt długo chojrakowaliśmy "my się zimy nie boimy, my nie musimy się przygotowywać, co to nie my !"

  3. xawer

    "...informacje które powinny być dostępne dla ogółu..." Naprawdę uważasz, że szczegółowe informacje o stanie technicznym naszego najlepszego uzbrojenia "powinny być dostępne dla ogółu"?

  4. Dudley

    A jakie mogą być źródła takich informacji? Fora internetowe, jeśli ktoś dysponuje informacją z pierwszej ręki, to tego nie ujawni. Taki mamy klimat w kraju, że rzeczy ścisłe tajne publikuje się w internecie, a informacje które powinny być dostępne dla ogółu, to ścisła tajemnica. Na dobrą sprawę dość łatwo to sprawdzić będąc spotterem, wystarczy porobić trochę fotek i sprawdzić które egzemplarze są lotne. Wywiad wojskowy obcych państw też nie będzie miał problemu z pozyskaniem takich informacji, bo zbyt wiele osób nimi dysponuje. Ale opinia publiczna nie może wiedzieć ile naszych najlepszych samolotów jest sprawna, bo to zagraża winnikom w sondażach.

  5. asdf

    Odwetu? My nie posiadamy broni masowego rażenia a zachód nie będzie ryzykował co innego napuścić narwancow do wojny proxy niż ryzykować atak na własne terytorium.

  6. MPL

    Nie chroni przed wykryciem ale zwalcza i neutralizuje zdolność obrony powietrznej w określonym miejscu i czasie. Służy do zapewnienia swobody manewru w czasie lotniczych operacji ofensywnych, w głębi ugrupowania przeciwnika, a nie do prowadzenia obrony przeciwlotniczej. Sugeruję przejrzeć artykuły na temat AARGM, opublikowane na D24.

  7. asdf

    30 dni? W 1939 mieliśmy gwarancję na 14 dni a po 3 było już po wojnie.

  8. dim

    pocisk antyradiolokacyjny nie chroni przed wykryciem... ani nie wiemy czy przeciwnik nie potrafi przedstawić mu wystarczająco dobrego celu pozorowanego. Zacząłbym jednak od perfekcyjnego maskowania i rozśrodkowania i także rozdzielenia do właściwych jednostek tego, co jest. Mamy mało, ale przynajmniej chrońmy co mamy, aby i tego 80% nie stracić w pierwszej godzinie wojny. I aby nie było potem jak ze spóźnioną powszechną mobilizacją wrześniową. Gdy to m.in. mieliśmy tysiące przeciwpancernych, bardzo skutecznych karabinów, tzw. Ur'ów, ale pod Wizną znalazł się tylko jeden i tylko z 19 nabojami. Przeciw korpusowi pancernemu Guderiana. I teraz też nie wiem, czy większość środków nie została złożona w jakichś centralnych magazynach ?

  9. MPL

    Przede wszystkim trzeba je chyba doposażyć aby uczynić je zdolnymi do działań wewnątrz A2/AD przeciwnika, np. w pociski anty - radiolokacyjne AARGM? I to jak najszybciej!

  10. xawer

    Polskie wojska i lotnictwo NATO będą się tej 7 h paradzie przyglądały i biły brawo?:-)

  11. xawer

    "NATO nie ma w planach kontruderzenia tego typu na cele w Rosji w przypadku uderzeń na kraje Wschodniej Europy." Skąd wiesz co NATO ma w planach(supertajnych)? Dezinformacja? Rosja nigdy nie może być pewna, że nie "wyparuje" gdy uderzy bronią atomową na członka NATO!

  12. xawer

    Z jakiego źródła czerpiesz informacje(może dezinformacje)?

  13. Dudley

    Tak szczególnie można liczyć na USA, to miał być żart? To opowiedz go Kurdom. Za miesiąc lub rok, albo jak zostaniemy zaatakowani amerykański prezydent wycofa swoich żołnierzy i zakomunikuje nam ż mu się nie opłaca bronić Polski, a po za tym nie było nas na plażach Normandii

  14. Dudley

    Użycie broni jądrowej, nawet taktycznej pociąga za sobą ryzyko odwetu. W czasie 2 WŚ nie użyto broni chemicznej, choć mogli ją mieć wszyscy. Po czyś takim FR mogła by wykreślić OK ze swoich map na 500 lat

  15. dim

    Może to miało być razem z Migami z Su ?

  16. dim

    Właśnie Rosja liczy na siebie, na własne siły zbrojne. Dziwne prawda ?

  17. dim

    Dwie eksadry (!) lotnicze w gotowości ? Aż tyle ? I może to jeszcze chodzi o pełnosprawne F-16 ? Nooooo.... to będzie dla Polski rzeczywiście duże wyzwanie. A może pożyczymy kilka od Bułgarów i Rumunów ?

  18. Stary Grzyb

    Tak tylko przypomnę, że całkiem niedawno sama Wielka Brytania utrzymywała stale mniej więcej setkę bombowców strategicznych typów "V" z bombami atomowymi na pokładach w dwuminutowej (od chwili ogłoszenia alarmu) gotowości startowej (a oprócz tego atomowe okręty podwodne, uzbrojone w rakiety międzykontynentalne z głowicami atomowymi). No, ale proces odzyskiwania przytomności zawsze jest trudny i od czegoś trzeba go zacząć, więc 4x30 jest na początek bardzo dobre. Na marginesie - jak tam gadka, że Polska ma sprawne 2 z 48 myśliwce F-16?

  19. anda

    A jakich sojuszników ma Polska? wymień ale nie tych za pieniądze bo tych zawsze ktoś może przelicytować.

  20. Pirat

    7 godzin? Jakoś Ukrainy która nie miała wojska nie zajęli a od 2014 wojują. Czeczenię też zajęli w kilka godzin a wojna trwała kilka lat. To nie takie ewidentne.

  21. kj1981

    Jak oni zamierzają zapewnić 2 eksadry lotnicze, skoro teraz w gotowości jest dosłownie zaledwie kilka samolotów F-16? Do reszty brakuje części zamiennych (bo przecież po co je kupować, skoro "na papierze" mamy 48 szt. nowoczesnych samolotów - w zestawieniach to ładnie wyglada), z pilotami też ponoć krucho...

  22. werte

    Zająć? A po co? Żeby nas cofnąć o dekady wystarczy jeden Iskander z niewielkiej mocy głowicą na stolicę. Cały rząd i struktury centralne wyparowują. Kilka kolejnych na cele wojskowe i cywilne załatwi sprawę na następne dekady. Rakiet rosyjskie lecą do Polski w kilka minut. Nikt się nie zdąży nawet ewakuować. Rosja ma doktrynę prewencyjnych uderzeń atomowych bez ostrzeżenia na kraje bez broni nuklearnej i ma też taką broń. NATO nie ma w planach kontruderzenia tego typu na cele w Rosji w przypadku uderzeń na kraje Wschodniej Europy. Może gdyby to był Londyn Albo Nowy Jork. Ale Warszawa? Nie mamy jako kraj faktycznie żadnej skutecznej OPL wobec Rosji. Można nas spokojnie zniszczyć w 5 minut bez żadnej obawy o polskie czy NATOwskie kontruderzenie tego typu. Zatem dywagacje czy to 7 czy 30 dni są nieco jałowe. Rosja działa nieszablonowo i nie waha się użyć maksymalnej siły gdy trzeba od razu narzucić swoje warunki. W przypadku konfliktu z NATO raczej się nie będą ograniczali i pójdą na całość z krajami graniczącymi.

  23. Maximus

    Z Brytyjczykami to bym w zadne pakty i zobowiazania nie wchodzil. Ot taka sugestia... czyms chyba poparta.

  24. Desantowiec

    6Brygada jest leciutko uzbrojona i nie doleci daleko chyba ze zrzucać będą z Herkulesa

  25. Adam

    Raptem dwie eskadry. I nawet z tym mamy problem. Ręce odpadają.

Reklama