Polska i Turcja zwiększają współpracę zbrojeniową

15 października 2021, 12:45
1408x594 2
Fot. MON
Reklama

Oczekujemy intensyfikacji relacji szkoleniowych pomiędzy żołnierzami polskimi i tureckimi; niebawem wysłane zostaną misje polskie do Turcji, żeby zacieśniać relacje dotyczące współpracy zbrojeniowej — powiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z ministrem obrony Turcji Hulusim Akarem.

Błaszczak podkreślił, że relacje polsko-tureckie sięgają 600 lat wspólnej historii. Dziś owocują dziś współpracą, szczególnie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale — jak dodał — dobrze rozwija się także współpraca dwustronna. Zaznaczył, że namacalnym dowodem tego było podpisanie podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Turcji umów "dotyczących współpracy, ale także dotyczących nabycia od Turcji bezzałogowców".

Według szefa MON, współpraca wojskowa między Polską, a Turcją sprowadza się nie tylko do sprzętu, ale także do wspólnych ćwiczeń żołnierzy polskich i tureckich oraz do organizowania misji. Błaszczak przypomniał, że piloci tureccy zakończyli niedawno swój pobyt w Malborku w ramach misji Baltic Air Policing, a Polscy żołnierze uczestniczą w Turcji w misji NATO. "Umówiliśmy się co do kolejnych ćwiczeń żołnierzy polskich i tureckich. Więc oczekujemy intensyfikacji relacji szkoleniowych pomiędzy żołnierzami polskimi i tureckimi" - podkreślił Błaszczak.

Dodał, że "niebawem, niezwłocznie, wysłane zostaną misje polskie do Turcji, żeby zacieśniać relacje dotyczące współpracy zbrojeniowej". "Jesteśmy zainteresowani tą współpracą, jesteśmy zainteresowani wspólnym rozwojem technik dotyczących uzbrojenia, jesteśmy zainteresowani wymianą doświadczeń, jeżeli chodzi o sprzęt wojskowy" - powiedział szef MON. Minister Hulusi Akar zapewnił, że jako sojusznicy NATO Turcja i Polska będą rozwijały współpracę. "Podjęliśmy decyzje, że nasze delegacje będą się spotykały częściej w ramach strategicznego partnerstwa, jeżeli chodzi o przemysł wojenny, a także będą wysyłane misje wojskowe" - podkreślił.

Turecki minister przekazał, że rozmowy dotyczyły także rozwijania współpracy o kolejne płaszczyzny, nie tylko wojsko i przemysł zbrojeniowy. "W biskiej przyszłości, jak podpiszemy umowę ramową w ramach współpracy naszych wojsk, to doda to impetu do naszej współpracy" - zaznaczył Akar. "Potencjał Turcji, tak samo jak potencjał Polski, jeżeli chodzi o siły zbrojne, jest oczywisty.

Dodajemy dużo do NATO i będziemy dalej to rozwijać, żeby osiągnąć jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa w naszych regionach" - podkreślił. Dodał, że Turcja ciężko pracuje, aby zapewnić bezpieczeństwo nad Morzem Egejskim i Morzem Czarnym. Minister obrony Turcji podkreślił też, że jego kraj będzie dążył do członkostwa w Unii Europejskiej. Zapewniając, że takie członkostwo to "cel strategiczny" Turcji, podziękował Polsce "za wsparcie na tej płaszczyźnie".

Polska zakupiła od Turcji cztery zestawy bezzałogowców Bayraktar TB2 wraz z 24 statkami powietrznymi. Umowę podpisano 24 maja br., zakup przeprowadzono w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Jak poinformował w lipcu wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz, każdy zestaw będzie dysponował „mobilnymi stacjami naziemnymi do kierowania ogniem, kontroli sensorów i uzbrojenia”. Oznacza to w praktyce zdolność do rozśrodkowania każdego z zestawów na trzy działające niezależnie elementy. Z każdym zestawem ma zostać zakupionych także:

  • sześć głowic optoelektronicznych typu MX-15 umożliwiające używanie uzbrojenia z kamerą termowizyjną i wskaźnikiem laserowym,
  • dwa radary SAR zakładane do misji rozpoznawczych,
    sześć systemów IFF,
  • trzy mobilne terminale przekazywania danych rozszerzające zasięg operowania BSP. Wraz z bezzałogowcami zostanie zakupiony pakiet logistyczny i szkoleniowy oraz symulatory, z których jeden zostanie zainstalowany na akademii lotniczej w Dęblinie, a drugi w bazie bezzałogowców sił powietrznych w Mirosławcu, gdzie będą stacjonować te maszyny. W ramach pakietu szkoleniowego przeszkolonych ma zostać 48 żołnierzy do każdego z zestawów, czyli łącznie 192 specjalistów. Będą to operatorzy i dowódcy misji, a także instruktorzy w obydwu tych specjalizacjach.

Uzbrojenie tureckich BSP będą stanowić systemy amunicji precyzyjnej MAM-C i MAM-L, naprowadzane na odbity promień lasera. Dostawy planowane są na lata 2022-2024. Wśród innych obszarów potencjalnej współpracy Polski i Turcji wymienia się m.in. systemy artyleryjskie i rakietowe, środki rozpoznania i walki elektronicznej, a także pojazdy bojowe.

PAP/Defence24.pl

image
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 156
Reklama
Andrettoni
niedziela, 17 października 2021, 22:37

Popieram. Musimy się nauczyć, że współpracuje się z krajami, z którymi mamy wspólne interesy. Nie wszystkie interesy musimy mieć wspólne, nie zawsze musimy się popierać. Real politik.

Lord Godar
niedziela, 17 października 2021, 22:31

Czyżby nasi chcieli potrenować "podchody" z systemami S-400 ??? Przyda się wypracowanie sposobu jak je zwalczać ...

Dalej patrzący
niedziela, 17 października 2021, 13:39

Strategicznym priorytetem dla Polski jest rozwijanie interoperacyjności z państwami strefy zgniotu - sąsiadującymi z Rosją - w tym z najsilniejszą Turcją. Chodzi o sojusz z graczami od styku Atlantyku z Arktyką [GIUK, Skandynawowie w NORDEFCO] przez basen Morza Bałtyckiego [Bałtowie, Polska] , z państwami basenu Morza Czarnego [Ukraina, Rumunia, Turcja, Gruzja], a nawet z państwami Azji Środkowej - byłymi republikami postsowieckimi. Ze wszystkich graczy Turcja jest najsilniejsza [pierwsza armia NATO w Eurazji] - a znaczenie budowy sojuszu strefy zgniotu wzrasta, im bardziej USA przechodzą do strategii "over the horizon" w ramach "off shore balancing". Zresztą - od Warsaw Security Forum 2018 wiadomo po oświadczeniu wprost gen. Bena Hodgesa, że USA wycofają się w 2028-2033 - i to zasadniczo wcześniej niż później. A sytuacja po COVID-19 tylko to przyspiesza. Dlatego rozwijanie interoperacyjności z siłami USA jest bez sensu - zresztą kłania się elementarna strategia i kalkulacja ryzyka i koszt/efekt: - Putin nie zaatakuje kinetycznie, póki USA nie wyjdą z Europy.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 18 października 2021, 08:23

Tylko rozumiesz, ta lokalna wojna europejska NATO-Rosja, będzie się odbywała w cieniu większego globalnego konfliktu, USA z Chinami o hegemonię nad Ziemią. Amerykańscy analitycy typują rok 2026/7 na jej potencjalny możliwy wybuch. Wówczas zacznie się na prawdę ostro iskrzyć.

Darek S.
niedziela, 17 października 2021, 01:36

Oj teraz na granicy bardzo by te zestawy się przydały

Alek
czwartek, 21 października 2021, 16:11

Dowóz migrantów przez Tureckie linnie lotnicze na Białoruś to też w ramach tej współpracy ?

Grażyna
niedziela, 17 października 2021, 01:29

Pobór do wojska jak w Turcji i Izraelu obowiązkowy .kobiety też żeby się potrafily obronić .bo tik tokkiem czy Facebookiem gwoździa nie wbijesz a przy okazji trochę kondycji i mniejsze walienowaie będzie .

Dalej patrzący
sobota, 16 października 2021, 23:41

Turcja to naturalny sojusznik dla Polski w powstrzymywaniu Rosji. To pierwsza armia NATO w tym regionie. No i transfer technologii - gdzie Turcja jest przynajmniej o półtorej dekady przed Polską - to sposób najszybszego nadgonienia naszego zapóźnienia. No i Polska powinna wejść w projekt bojowego drona odrzutowego stealth TISU/MIUS - Ukraina już to zrobiła. Nie czekając na Pioruna 2 - już powinniśmy kupić know-how i licencję na HISAR-A i HISAR-O. A także na cały szereg efektorów precyzyjnych i dronów - np. Aksangur i Akinci. Wyższy poziom - to zakupy licencji i know-how systemów strategicznych od Korei Płd - antyrakietowych z funkcja plot L-SAM [2,5 razy większy pułap przechwycenia od Patriota i 2 razy większy zasięg] oraz ofensywnych rakiet balistycznych HM-2C o zasięgu 800 km, manewrujących uskrzydlonych HM-3C o zasięgu 1500 km. A generalnie wskazana interoperacyjność, sojusz i współpraca z państwami strefy zgniotu, mającymi na pieńku z Rosją. Czyli ze Skandynawami w NORDEFCO, z Bałtami, z Ukrainą, z Turcją. Laicy sugerują się taktycznym zakupem S-400 przez Turcję - tymczasem strukturalne sprzeczności interesów geostrategicznych w basenach Morza Czarnego [Krym, cieśniny, złoża gazu], Kaspijskiego [budowanie "świata turańskiego" kosztem wpływów Rosji], Śródziemnego [Syria, Libia, Kurdowie] docelowo skazują Turcję i Rosję na konfrontację.

ABC
sobota, 16 października 2021, 15:15

Do samego piekła, podpisać cyrograf z samym Lucyferem na technologię, którą będzie można produkować w 100 % i modernizować choćby nawet i ogień piekielny. P...ć przyjaciół, którzy liczą się jak ostatni lichwiarz. Nie mam nic do Turcji jeśli sprzedadzą nam to nas przygotuje na wojnę i da nam szacunek wrogów i przyjaciół.

Milutki
niedziela, 17 października 2021, 00:39

Na szczęście nie ma potrzeby podpisywać paktu z lucyferem, a z krajem tak moralnym jak Turcja . Turcja walczy z komunistami, pomogła Azerbejdżanowi pokonać armeńskich okupantów, chroni Cypr przed grecką okupacją i terroryzmem od którego sami cierpieli. Polska ma zaszczyt współpracować z tak wspaniałym krajem jak Turcja

sum
sobota, 16 października 2021, 20:51

100% racji

Takie rzeczy
sobota, 16 października 2021, 17:09

Co do zasady to na paktach z Lucyferem daleko nie zajdziesz niezależnie od tego jak dobrze by nie wyglądały, więc lepiej nie rzucać zbyt dyzych słów bezsensownie. I nie mówię że turcja jest tym Lucyferem

Big Jim
niedziela, 17 października 2021, 03:00

Twardowski pokazał, że można choćby i na księżyc, więc nie mów, że niedaleko :P

Takie rzeczy
niedziela, 17 października 2021, 19:56

Ale Twardowski to bajka a Lucyfer nie

Extern
niedziela, 17 października 2021, 19:41

No Twardowski to musiał na księżyc aż uciekać aby zachować duszę, więc wzór do naśladowania taki sobie, ale fakt że w perspektywie wycofania się USA z europy to obecnie lepszego kandydata niż Turcja, aby zając czymś Rosję to raczej nie ma. Jak najbardziej więc w naszym interesie strategicznym jest wzmacniać Turcję, choćby zakupami u nich uzbrojenia, a przy okazji wzmocnimy i siebie.

Chirurg
sobota, 16 października 2021, 16:35

Święta racja, a jeśli sami nie możemy, bo w kraju są szpicle i V kolumna, to we współpracy z Turkami, zacząć myśleć o broni jądrowej....po cichu, bez krzyku

wert
sobota, 16 października 2021, 20:14

to nieuniknione. I jankesi i sowieci pracują nad bronią A 4 generacji- o zminimalizowanym opadzie promieniotwórczym. Eliminacja/ograniczenie skażenia pozwoli na szerokie użycie. Do tego jeśli żydzi nie zatrzymają Iranu to w krótkim czasie nabędzie ją AS, Turcja, Egipt, w EU niemce. Z Turkami priorytet to współpraca militarna i cywilna en atomowa. Niemce już czują pismo nosem dlatego zabraniają na jądrówki

Prawdziwy Rosjanin
wtorek, 9 listopada 2021, 19:40

AS od Iranu? Bardzo odważna teza ale będąc przy jakich kolwiek realiach to tylko Syria i Libian mógłby dać w ramach swojej kontroli.

Rodak
sobota, 16 października 2021, 18:41

Popieram

emeryt
sobota, 16 października 2021, 13:59

może w końcu ktoś w MON wpadnie na pomysł i wymieni zdezelowane BRDM-2 na nowsze np. PARS 4x4 lub Cobra 2 w wersji pływającej? Taką umowę z Turkami warto podpisać

Gnom
niedziela, 17 października 2021, 15:55

Poszukaj, bo taki program realizowany jest w Polsce od kilku lat i efekty badań i prób ostatnio zostały ujawnione. I PARS wcale nie jest tu potrzebny.

KrzysiekS
sobota, 16 października 2021, 13:45

Oby nie wpadli na pomysł WILK z Turcji.

Edda
sobota, 16 października 2021, 09:29

Jest skad brac doswiadczenia w zwalczaniu opozycji. Brawo!. Teraz czas na pierwsze oboxy dla toyalnej opoxycji.

wert
sobota, 16 października 2021, 11:43

opozycja być musi, jest niezbędna. Targowica winna być zamknięta lub wyekspediowana do krajów macierzystych. Turcja to druga armia NATO, NIKT nie może ich lekceważyć. Silny może artykułować swoje interesy, słaby musi nabierać sił aby był słuchany. Współpraca z Turcją jest KONIECZNA. Od jankesów mamy najnowszą broń ale to turcy mieli, mają i mieć będą sprzeczne interesy z sowietami. Wyparli ich z Azerbejdżanu, wypierają ich z Gruzji, zatrzymali w Syrii, Libii. Konfrontacja cały czas trwa, nasza również- łukaszenka to proxy, oby nie dostał konkretnego POlecenia

Xd
sobota, 16 października 2021, 15:14

Kolejny ekspert z pism lub msz

rex
sobota, 16 października 2021, 15:59

pochwal się swoimi kompetencjami

jurgen
sobota, 16 października 2021, 08:52

PARS 4*4 ... i pływa :) ... a Fenek nie pływa

Xzibit
sobota, 16 października 2021, 07:46

Jak coś proponuje nam Izrael to krzyk żeby nie brać bo oni współpracują z Rosją a jak bierzemy coś z Turcji to ok ale Turcja też współpracuje z ruskimi i kupuje ich sprzęt

Extern
niedziela, 17 października 2021, 19:47

Turcja kupiła sprzęt z Rosji aby mieć coś czego im nikt nie wyłączy w razie konfliktu z Grecją. A co do Turcji, to jest to realnie konkurent Rosji odwracający ich uwagę od nas. Tak więc w naszym geostrategicznym dosyć oczywistym interesie jest żeby tą uwagę Rosji od nas odwracali jak najbardziej skutecznie i jak najdłużej.

Anonim
niedziela, 17 października 2021, 13:18

Po co komuś coś co proponuję Izrael ? Ten wrogi Polsce kraj który niema żadnych związków z Europą i do tego jest nielubiany na całym świecie, niema nam nic do zaoferowania, oprócz urojonych długów za mienie polskich obywateli zabitych w latach 1939-1945 przez Niemców. Kraj który powstał w 1948 roku, od 1991 roku jest Rosyjską V kolumną na świecie i w Europie, która cały czas prowadzi antypolska politykę.

Prawdziwy Roajanin
wtorek, 9 listopada 2021, 19:43

Czemu jest rosyjską kolumną? Zachód ich lubi czy nam się to podoba czy nie. Poza tym technologią zbrojeniową wyprzedzają nas o 30 lat.

Kedar1985
sobota, 16 października 2021, 10:49

Bardziej chodzi teraz robienie po złości Amerykanom.

Chyżwar
poniedziałek, 18 października 2021, 09:12

Tak robimy im na złość, że kupimy od nich Abramsy.

Wiem co piszę
piątek, 15 października 2021, 21:56

Trzeba zakupić od Turcji licencję na śmigłowce uderzeniowe w najnowszej odmianie, pociski samosterujące itp.

Chyżwar
poniedziałek, 18 października 2021, 09:14

Po co ci ich śmigłowce uderzeniowe, skoro Leonardo ma tutaj fabrykę?

Xd
sobota, 16 października 2021, 15:16

A gdzie to będziesz produkował zbijalnie palet przerobisz na fabrykę śmigłowców

Wiem co piszę
sobota, 16 października 2021, 23:22

WZL1

janek
piątek, 15 października 2021, 21:54

A ja cos czuję, że zapowiada się polski Altay na bazie licencji na K2 od Koreańczyków...

dr666
sobota, 16 października 2021, 14:51

Sporo problemów by odpadło. Jest już zwymiarowany na 7 kół i europejski rozmiar załogi. Problemem są nadal powerpacki. Tyle że kupowanie adaptacji może nie być opłacalne a skoro można mieć oryginał i doświadczenia koreańskie z Altaya to może nie warto. Całe linie trzeba będzie budować tak czy inaczej od nowa.

wert
sobota, 16 października 2021, 20:41

gotowe silnik mają i koreańczycy, i turcy. Przekładnia koreańska na ukończeniu, na wymagane 300 godz pracy startując z 7 doszli już do 270. Renk niedługo zapłacze. Kadłub PL wymaga nowego opracowanie przede wszystkim izolowanego kadłubowego magazynu amo. Reszta do ogarnięcia

Davien
czwartek, 21 października 2021, 14:26

Niezłe bajeczki wercik:) Ale Turcy nie maja gotowego silnika ale jedynie prototyp prototypu, Korea robi przekładnie dla siebie do swojego powerpacka i przy Renk-u to wyglada tak sobei w skali światowej. A K2PL zwyczajnie nei istnieje poza modelem wiec skończ bajki.

dim
sobota, 16 października 2021, 08:59

A w każdym razie, że jest to omawiane...

Monkey
piątek, 15 października 2021, 21:52

Turcja to duże państwo z ogromnym potencjałem. Potrafią największym tego świata powiedzieć: "nie". Swój sprzęt razem z współpracą oferują juz przez kilka dobrych lat. Warto skorzystać.

Davien
sobota, 16 października 2021, 18:15

I pewnei dlatego włąśnie łaszą sie do USA by te im sprzedały kolejne F-16 i pozwoliły na modernizację nastepnych..

Extern
niedziela, 17 października 2021, 19:55

A od kogo niby mają kupić jak nie od sojusznika? Zresztą Turcy inaczej od nas rozumieją politykę. Nie patrzą na nią jak my naiwnie jak na kontakty towarzyskie, czyli kto kogo lubi lub nie. Tylko na zimno kalkulują co im przyniesie więcej korzyści.

Hektor
sobota, 16 października 2021, 21:21

@Davien, a co ty byś zrobił, żeby uzyskać swoje dolary, które są zainwestowane na F35. Turcy mówią skoro tak to oddajcie nasze dolary a oni nieet. A jedno cześnie to świetna strategia; dać albo nie dać F16. USA jest pod ścianą. Jeśli USA da F16 to Turcja wygra a sankcja rozpada. Jeśli nie da to rozpada wiarygodność sojuszu. I nigdy nie można liczyć na USA. Na koniec jedno padnie; Turcy fachowo grają tą grę

asd
sobota, 16 października 2021, 14:10

Rosja też ma potencjał i co ?

Chirurg
sobota, 16 października 2021, 16:38

...i tylko potencjał.

Victor
piątek, 15 października 2021, 19:27

Kolejny przyleciał, nagadał naszym politykom jak to nas lubi a my zaraz wydajemy pieniądze. Żeby chodź raz nasi politycy zrobili tak w innym kraju...

Extern
niedziela, 17 października 2021, 19:59

Akurat ten nasz zwrot na Turcję jest pierwszym od wielu lat przejawem że nasi politycy zaczynają rozumieć co się dzieje i że zaczynają grać w światową grę o równowagę, aktywnie ją kształtując. A nie jak dotychczas tylko konsumując układ zorganizowany przez innych.

Box123
piątek, 15 października 2021, 19:56

No to chyba właśnie robią w innym.. Chyba że masz na myśli jakiś konkretny inny? :)

jm
piątek, 15 października 2021, 21:55

Chyba chodziło o to, aby nasi polecieli, nagadali i coś sprzedali.

Box123
sobota, 16 października 2021, 17:08

Ok. Chyba masz racje:)

Kot
piątek, 15 października 2021, 19:21

Zamrozisz wszelka wspolprace do momentu gdy samoloty z Turcji przestana latac do Minska

[...]
piątek, 15 października 2021, 20:55

przecież wywiad turecki już zapowiedział, że będzie udzielał informacji o ludziach lecących do Mińska

Juras
piątek, 15 października 2021, 18:52

Byl czas ze Turcja posiadala najlepsza piechote na swiecie, kiedy w tym czasie, Polska posiadala najlepsza jazde na swiecie … czy jest szansa na cos pododobnego teraz …???

piątek, 15 października 2021, 19:18

chyba dziś już nieistotna jest sztuka wojenna tylko technologia

Extern
niedziela, 17 października 2021, 20:05

Sama technologia działa tylko przy dużej przewadze jednaj strony, gdy siły i zdolności są jakoś tam wyrównane (a tak zaczyna ponownie być) taktyka wraca do łask.

Analityk
sobota, 16 października 2021, 05:56

Mylisz się.

tut
piątek, 15 października 2021, 23:23

No to się bardzo mylisz. Pomyśl Awganistan.

Polo
piątek, 15 października 2021, 23:10

Wg S&F dzisiaj coraz bardziej istotna staje się pętla decyzyjna i manewrowość.

piątek, 15 października 2021, 23:02

widać po Syrii i Afganistanie.

Davien
sobota, 16 października 2021, 18:18

W Syrii dysponujace pzrewaga technologiczna USA rozbiło z Kurdami ISIS a Rosji udało się utrzymać Asada przy władzy

Darek S.
niedziela, 17 października 2021, 02:04

A to ciekawe, że USA rozbiło ISIS ?

Davien
czwartek, 21 października 2021, 14:29

Tak Dareczku, USA i Kurdowie rozbili ISIS a nei Rosja zajeta mordowanie cywili syryjskich i ratowaniem dzihadystów z ISIS przed atakami Kurdów.

wert
niedziela, 17 października 2021, 00:31

tam jankesi wyręczyli się Kurdami a potem sprzedali ich turkom. Lekcja dla nas. Zrozumiana dopiero po Afganistanie Leonida bidena

Davien
czwartek, 21 października 2021, 14:30

Wert zrozum w końcu że Kurdowie z Afrin NIGDY nie byli pod opieka USA. Choc dla ciebie to może byc za cięzkie do pojecia.

"Pułkownik" Michał
piątek, 15 października 2021, 22:18

Jakoś III Rzesza samą techniką wojny nie wygrała... Wielu już było takich , którzy wieszczyli koniec sztuki wojennej..., a ta cały czas ma się dobrze. W obecnej dobie wojen hybrydowych i idących dalej koncepcji wojen dyfuzyjnych, sztuka wojenna wręcz otwiera się na nowe rozwiązania.

hehe
piątek, 15 października 2021, 18:43

Czy Polska może mieć przemysł zbrojeniowy porównywalny z tureckim?

Jabadabadu
piątek, 15 października 2021, 20:16

Już miała.

Darek S.
niedziela, 17 października 2021, 02:08

Polska miała zbrojeniówkę na dużo wyższym poziomie niż Turcy ale za komuny. Teraz jak mamy takich sojuszników jak Niemcy i USA i słuchamy ich poleceń, to nawet nie mamy się z czym równać. Tylko kilka firm Polsce się liczy.

dim
piątek, 15 października 2021, 18:38

Skoro nic jeszcze nie ujawniono, o czym tu dyskutować ?

Hektor
piątek, 15 października 2021, 21:12

Tak, nie ma o czym dyskutować. Najpierw trzeba sprawdzić ; Turcy jaką ofertę złożyli Wielkiej Brytanii? TB2, Akinci lub Aksungur. Podobno, w ofercie są różne alternatywy. Najpierw Angielski generał odwiedził Bayraktar a póżniej był z wizytą w Tusas. Następną wizytę miał minister MON Anglii. Wkrótce wydzie na jaw.

Davien
sobota, 16 października 2021, 18:26

Anglicy juz uzywają Watchkeeperów wiec TB-2 im do niczego nie potrzebny. Maja też Reapery wiec mało prawdopodobne by kupili tureckie drony .

Ech
piątek, 15 października 2021, 20:44

na darmo by nie jechal. Cos na rzeczy jest

Arczi
piątek, 15 października 2021, 16:42

Turcja która robi deal'e z rosją a my mamy z nimi współpracować i dawać "systemy artyleryjskie i rakietowe, środki rozpoznania i walki elektronicznej"? To jest jakiś żart? przecierz Rosja bardzo chętnie będzie szukała dostępu do takich technologi... a Turcy jakoś nie mają wielkich obiekcji co do dogadania się z nimi... Jestem za współpracą z nimi bo to zawsze "coś" ale nie w tak wrażliwych kwestiach.

Darek S.
niedziela, 17 października 2021, 02:11

Mi-24 Mi-35, Mi-17, nowe granaty do RPG i kilka innych rzeczy też powinniśmy kupować od Ruskich, bo jak za te pieniądze, to dobry sprzęt. Nic nam nie grozi to kupując, poza gniewem ambasadora amerykańskiego w RP.

Jjj
sobota, 16 października 2021, 08:49

Walczy jednocześnie negocjuje to jest coś czego my nie umiemy , nawet jeśli Rosja to wróg , trzeba rozmawiać w imię zasady walcz i negocjuj , zamknęliśmy mały ruch graniczny z Kalingradem komu zrobiliśmy źle ,tylko samemu sobie . Przecież Rosjanie w Polsce zostawiali pieniądze ,dwa widzieli na własne oczy rozwój Polski jak pięknieje jak dobrze się Polakom żyje względem Rosjan

Darek S.
niedziela, 17 października 2021, 02:17

Tak zamknięcie ruchu tam to błąd. Jak Łukaszenka utrzyma się jeszcze trochę przy władzy, to Białorusini, sami będą chcieli przyłączenia do Polski. To właśnie najbardziej wkurzyło Łukaszenkę, że jego działania wywołują odwrotny skutek do zamierzonego. Jego antypolska propaganda nie działa. W Rosji działa, tam nie. Zupełnie jak puszczanie modlitw na TVP1.

Tabarttab
piątek, 15 października 2021, 21:38

Moim zdaniem warto rozmawiać z państwem doskonale obrotowym jakim jest Turcja. Uczmy się i budujmy własne zdolności dogadywania się z każdym, to procentuje …

dim
piątek, 15 października 2021, 20:32

Arczi nie napisał nigdzie, że "do polskich technologii". Wystraczy, że Rosja dostanie potrzebną jej informacje o technologii tureckiej, użytkowanej przez Wojsko Polskie. A według mojego rozeznania, w Turcji czy z Turcją, za odpowiednią zapłatą, da się załatwić wszystko.

Hektor
sobota, 16 października 2021, 21:39

@dim, myślę, że pomyliłeś się z Grecją. Przeczytaj statystyki UE i raporty na temat podrabianych inwestycji, zrewidowane greckie statystyki, aby zdobyć fundusze europejskie. Kiedyś nawet czytałem o polach kukurydzy, które nie istniały. Uczciwość bardziej należy Turkom

Darek S.
niedziela, 17 października 2021, 02:22

Turecka gospodarka ma solidne podstawy. Amerykańskie sankcje, manipulowanie ich wskaźnikami makroekonomicznymi, mocna presja na teatrze działań Covid 19, nie złamały Turków.

dim
niedziela, 17 października 2021, 00:23

@Hektor. A wiesz, przypomniały mi się czasy, gdy Polacy masowo dorabiali sobie handlem granicznym, toteż pełno było ogłoszeń "sprzedam". Typowe było np. to: Sprzedam kożuch. Nie turecki. - jak myślisz, czemu sprzedający zastrzegał, że towar nie jest turecki ? Sam naciąłem się kiedyś (to już w Grecji) na opony. Identyczna firma i model, jak te, znakomite, na których przyjechałem z Polski. 3 auta rozbite, ja rozżalony "dlaczego ?", a potem czytam na tych dwóch, nowych oponach "Made in Turkey". Gdy na tych dwóch starszych wszystko napisane jest tak samo i to samo, poza tym, że "Made in Poland".

Hektor
poniedziałek, 18 października 2021, 21:23

@Dim, wiesz, mówimy o państwie greckim i jego instytutach, a nie o ludziach; osobno, pojedynczo lub kilka. To niewiarygodne. W każdym kraju są oszuści i nie ma idealnego narodu. A tu Grecja, państwo, rząd grecji, a nie złykle, prości ludzie. Jest taka różnica i jest ogromna!

dim
niedziela, 17 października 2021, 00:19

Znałem w Grecji Polaków, za których zasiłek dla bezrobotnych pobierał w Polsce brat. I było to zjawisko dość normalne wszędzie, gdzie tylko możliwe techniczne. Że nie wspomnę o powszechnych (gdy wyjeżdżałem z PL) przekrętach z fałszowaniem paliw, czy wyłudzaniem VAT. Ale czy coś z tego wynika na dziś ? Poza tym przytłaczająca większość "informacji", które czytałem czy nawet ciągle jeszcze krążą po Polsce o "greckich oszustwach" to albo oczywiste bajery dyletantów tematu, albo zupełny margines. Albo też metody dokładnie te same, jak stosowane przez firmy w Polsce.

Hektor
piątek, 15 października 2021, 20:04

@ Arczi żle odczytałes artykuł. Polska chcę mieć dostęp do "systemy artyleryjskie Firtina i rakietowe MAM, środki rozpoznania i walki elektronicznej Aselsan" i systemy bezzałowowych TB2 i Anka, Korwety, Helikoptery Atak itd. Więc Turcy mają coś do oferowanie A nie odwrót...

black
piątek, 15 października 2021, 19:43

Rosja o niczym nie marzy, tylko szuka dostępu do polskich technologii podczas, gdy sama ma o wiele lepsze. Dobre, sam to wymyśliłeś?

sobota, 16 października 2021, 09:45

Jakie ma lepsze? Nie latający SU-57? Nie produkowana Armata? Chyba tylko atomowe okręty podwodne i rakiety strategiczne z głowicami jądrowymi...

Extern
niedziela, 17 października 2021, 20:25

A choćby to co wymieniłeś to MAŁO? Rosja ma sporo technologii które my jako Polska choćbyśmy nawet i chcieli to z wielu względów możemy niestety tylko polizać przez papierek w naszych instytutach czy firmach. Dotyczy to choćby wielu technologi rakietowych i kosmicznych, o atomie na którego mamy zupełnego bana nawet nie wspominając. Zaprzeczanie takim oczywistym faktom to dziecinada. To że w kilku niszach może i jesteśmy lepsi nie zmienia obrazu całości.

ja
sobota, 16 października 2021, 14:02

Kursk był ten najlepszy:)

Historyk
piątek, 15 października 2021, 17:53

My też z Rosją robimy dile. Kupujemy od nich ropę i gaz.

Mg1
sobota, 16 października 2021, 09:06

A także stal i aluminium

Konfederat
piątek, 15 października 2021, 22:02

do histiryk;zapomniałeś o węglu!!!!!

wystarczy nie kraść
piątek, 15 października 2021, 19:43

O węglu zapomniałeś.

nic dziwnego
poniedziałek, 18 października 2021, 09:29

No cóż. Skoro nasz wcześniej wywozili i zatapiali w jeziorach...

Zatroskany
piątek, 15 października 2021, 16:18

Super. Kolejne strategiczne partnerstwo:). Już widzę to ogromne zainteresowanie armii tureckiej sprzętem produkowanych przez PGZ.

Darek S.
niedziela, 17 października 2021, 02:38

Radary, produkty PCO, produkty ze Skarżyska Kamiennej, produkty z grupy WB, produkty z PIAP, gdyby nie wysokie ceny mogłyby Turków zainteresować. Przy cenach naszych produktów obstawiam, że mnóstwo podzespołów produkują na drukarkach 3D, albo tak dużo łapówek muszą dawać.

BUBA
piątek, 15 października 2021, 16:05

I bardzo dobrze, cwiczen niygdy za duzo ...

Kazik
piątek, 15 października 2021, 15:48

Jak chcą naszego poparcia w wejściu do UE to muszą się spieszyć. Prędzej my wyjdziemy z UE niż oni wejdą.

Analityk
piątek, 15 października 2021, 16:41

A jaka partia chce wyjścia Polski z UE?

Anonim
niedziela, 17 października 2021, 13:28

PO razem z PSL w 2010 podjęły uchwałę że do opuszczeni UE wystarczy zwykła większość w sejmie. Przeciw głosował ...PiS.

Victor
piątek, 15 października 2021, 19:22

Taka jedna. Od wyimaginowanych wspólnot i walki z okupantem brukselskim.

"Pułkownik" Michał
piątek, 15 października 2021, 22:27

Unia to nie dobry wujek co daje kasę za piękne oczy. To projekt polityczny służący obecnie niemieckim interesom. Polecam obejrzeć na kanale geopolitycznym dr Leszka Sykulskiego materiał o "testamencie politycznym Angeli Merkel". Jest na tym kanale wiele wartościowych materiałów, ale proszę o obejrzenie chociaż tego.

Monkey
piątek, 15 października 2021, 21:54

@Victor: Oni wcale tego nie chcą, ponieważ wiedzą, iż bez pieniędzy z UE będzie im bardzo ciężko utrzymać poparcie do następnych wyborów. Szczególnie w obliczu ofensywy KE i TSUE.

Davien
sobota, 16 października 2021, 18:27

I pewne dlatego jedno mówią a robia wszystko by tylko nas z UE wyprowadzić.

Extern
niedziela, 17 października 2021, 20:39

Niestety obecnie jest tak że to UE nas wypycha a nie że my chcemy wyjść. Robią z nami trochę to samo co zrobili z Wielką Brytanią która im przeszkadzała w realizacji planu nadrzędnego jakim jest utworzenie z UE państwa federacyjnego. Polska była sojusznikiem Wielkiej Brytanii w blokowaniu tego planu więc i nas się chcą pozbyć . Tak więc to że dziś nas tak orzą wcale nie jest spowodowane przez jakieś tam sprawy o rzekomym braku u nas praworządności, czego wrażliwe serduszka unijnych komisarzy na co dzień depczących traktaty podpisane z Grecją czy Włochami i na zawołanie zmieniający ich premierów znieść nie mogą.

Chyżwar
poniedziałek, 18 października 2021, 09:33

Co oni robią to jedno. Co tutaj i w Brukseli robią ich najmici to drugie.

wert
niedziela, 17 października 2021, 00:28

wyprowadza nas IV Rzesza z swoją nową religią- ekologizmem neomarksistowskim. Wstępowaliśmy do Unii nie Ojrokołchozu. WEK

123
piątek, 15 października 2021, 18:30

jedyna sluszna na dzien dzisiejszy ;)

123
piątek, 15 października 2021, 17:15

Jedna Rosja

Sarmata
piątek, 15 października 2021, 18:28

Dobre i dowcipne.

gugluk
piątek, 15 października 2021, 16:05

Ciekawe jak to zrobimy. W tym przypadku konieczne jest referendum a Polacy 90 procent chcą być w UE

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 15 października 2021, 19:03

Polacy już za prąd płacą o 65 % więcej od nowego roku jeszcze 20% czyli będzie ze 2x więcej niż bez UE, do tego dojdzie za kilka lat bolesna przesiadka na auta elektryczna a w większości przypadków na rowery bo ludzie tak dojeni tylko na to będą mogli sobie pozwolić, wtedy pogadamy ile procent jest za UE ale będzie już za późno.

Wizjoner
piątek, 15 października 2021, 21:53

Słuszna uwaga. Czas pomyśleć o Polexicie.

bubuyoo
piątek, 15 października 2021, 16:27

Nie potrzeba żadnego referendum. Tylko większość głosów w sejmie..

leo
piątek, 15 października 2021, 18:00

owszem potrzebne

lolku
piątek, 15 października 2021, 16:54

A gdzie masz tę większość w sejmie?

bubuyoo
piątek, 15 października 2021, 21:02

Żeby wyjść z Unii, wystarczy ustawa. I do tego nie trzeba większości bezwzględnej sejmu, czyli dwóch trzecich ilości posłów. Czyli PiS robi co chce..

piątek, 15 października 2021, 20:59

Panowie z po i psl wprowadzili przepisy ,ze zwykła wiekszosc wystarczy do wyjscia z uni w 2010..

Tomasz34
piątek, 15 października 2021, 15:57

Przy takim poparciu społecznym(+-90%), żadna partia w Polsce nie wyprowadzi Polski z UE.

Chyżwar
poniedziałek, 18 października 2021, 09:36

Ciekawe czy nadal będziesz popierał UE, kiedy ceny energii i każdego towaru poszybują w kosmos?

Gnom
niedziela, 17 października 2021, 15:43

Kwestia czasu i środków na taka opcję. Sponsorzy i z Rosji, z za oceanu, a i z UE na pewno się znajdą.

"Pułkownik" Michał
piątek, 15 października 2021, 22:22

Nie słyszałem by przeprowadzono w tej sprawie referendum... tylko ono pozwalałoby na formułowanie tak kategorycznych tez.

Szkoda
piątek, 15 października 2021, 21:54

Szkoda :-(

Gnom
piątek, 15 października 2021, 15:25

Dla mnie bomba: "Błaszczak podkreślił, że relacje polsko-tureckie sięgają 600 lat wspólnej historii"!!! Zapewne ciągłej i przyjaznej współpracy, jak ta pod Chocimiem, Kamieńcem Podolskim, czy Wiedniem.

Anonim
niedziela, 17 października 2021, 13:35

Korona a później RON nie tylko walczyly z Turcją, ale też z Turcją handlowaly. Wielka szkoda że Turcją i Polska zamiast z sobą walczyć nie współpracowały militarnie. Nie było by rozbiorów RON, ale i Turcją nie rozpadła by się tak bardzo.

"Pułkownik" Michał
piątek, 15 października 2021, 22:33

Historyczna ignorancja... coś podobnego... No tak... w szkole nie uczyli, że Turcja jako jedyna nie uznała rozbiorów Polski i ciągle na audiencjach ambasadorów mówiono, że "poseł Lechuatanu (Polski) jeszcze nie dotarł, ale na pewno w przyszłości się zjawi" czym wkurzano posłów rosyjskich. Polska z Turcją wcale nie toczyła tak licznych wojen jak Węgrzy czy Austriacy. My mieliśmy ich tylko kilka, a tak to utrzymywaliśmy poprawne relacje (zagony tatarskie i odwetowe wyprawy kozackieto inna kwestia).

Gnom
niedziela, 17 października 2021, 15:42

A co było powodem owego pytania, miłość do Polski, czy wyrachowanie polityczne wobec Cesarstwa i Carstwa?

Extern
niedziela, 17 października 2021, 20:56

Na pewno wyrachowanie, ale to i dobrze, na naiwnej wieże że ktoś nam pomoże bo nas lubi lub ma wobec nas jakiś dług wdzięczności, wystarczająco często w naszej historii się już przejechaliśmy, czas dorosnąć i zacząć wierzyć w siłę i interes.

Gnom
poniedziałek, 18 października 2021, 17:14

Ale nasz, polski interes, a nie kolejnego wielkiego brata.

"Pułkownik" Michał
sobota, 16 października 2021, 20:38

*poseł Lechistanu..., ach ta komórka

Zibi
piątek, 15 października 2021, 16:45

Jakbyśmy nie poszli pod Wiedeń, to by rozbiorów nie było. Prusy i Austria byłyby zajęte czymś innym i nie miały by czasu na głupie pomysły.

wert
sobota, 16 października 2021, 23:27

nie mieliśmy wyjścia. Sojusz z turcją to byłoby wtedy zaprzeczenie chrześcijaństwa- zwyczajnie NIEMOŻLIWE podobnie jak później sojusz z hitlerem czy stalinem. Sobieski miał listy z Watykanu wzywające do obrony NIE Austrii tylko chrześcijaństwa, co mógł innego zrobić? Zaprzeć się wiary? turcja po podbiciu południa i zachodu poszłaby na północ na ziemie ówczesnej Polski. Dlaczego miałaby się ograniczać? Taki determinizm historyczny, robili nie to co chcieli ale to co mogli. Dziś nie jest inaczej

Anonim
niedziela, 17 października 2021, 13:39

Sobieski był głupcem. Zamiast zniszczyć Prusy i odebrać Austrii - Śląsk. Obronił Wiedeń. Austria i Prusy z pomocą Rosji podziękowaly RON po 89 latach.

Chyżwar
poniedziałek, 18 października 2021, 09:45

Gdybyśmy wtedy nie poszli pod Wiedeń, to dziś napierdzielałbyś głową w dywanik, albo płacił dżizję.

Hektor
piątek, 15 października 2021, 20:19

@Zibi to prawda. Gdy zniknęło zagrożenie tureckie w Europie, to właśnie Austria, Rosja i Prusy podziękowały Polakom najazdem i rozbiorami.

Genowefa
piątek, 15 października 2021, 18:20

No rozbiorów w znanym kształcie pewnie by nie było, za to prędzej czy później mielibyśmy potop turecki.

SAS
piątek, 15 października 2021, 20:24

1. RP to był zbyt ciężki orzech do zgryzienia dla Turcji. 2. Turcja pognębiła by Austrię, ale Austria by trwale nie upadła. Na pewno byłaby osłabiona. 3. Turcja miała swoje poważne problemy, nawet jeśli im się wiodło na polu bitwy, to walka o władze, zamachy stanu i zabójstwa wszystko zaprzepaszczały.

Jassm158
piątek, 15 października 2021, 17:46

Tu masz kolego pełna rację:))))))

Gnom
piątek, 15 października 2021, 18:04

Albo bylibyśmy rozdarci przez Moskwę i Stambuł, które w tych czasach stale kolaborowały. Za rozbiory niestety odpowiadają nasze ówczesne elity.

Tomasz34
piątek, 15 października 2021, 15:58

Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem. Chodzi o Rosję. Wystarczy?

Victor
piątek, 15 października 2021, 19:24

Patrząc na wizyty Erdogana w Moskwie, zakupy gazu przez Turecki Potok i wożenie tureckimi samolotami uchodźców na Białoruś to nie wystarczy.

Turcja wrogiem Rosji? Chyba że coś mi umknęło.
piątek, 15 października 2021, 16:09

Leon

gregoz68
piątek, 15 października 2021, 17:32

Adam Mickiewicz... tak na początek...

Gnom
piątek, 15 października 2021, 18:07

A przed nim w wieku XVII czyj sojusz wykończył RON - Turcja i Moskwa.

Xzibit
piątek, 15 października 2021, 16:06

Oczywiście a Turcja pogłębia współpracę z Rosją i zapowiada kupno drugiego dywizjonu S-400 :)

kamień
piątek, 15 października 2021, 17:29

Turcja prowadzi politykę wielowektorową i bardzo się cieszę, że polski rząd w końcu się ogarnia i idzie w tym kierunku.

BUBA
piątek, 15 października 2021, 16:04

Dobrze powiedziane

Monika 17777777
piątek, 15 października 2021, 15:20

Brać drony Akunci piękna sprawa choć ze 6

Polish blues
piątek, 15 października 2021, 15:00

Turcja planuje dalsze zakupy systemów S-400 oraz ogólnie zwrot w stronę Rosji - jak rozumiem chodzi o podwójny polexit - za jednym zamachem z UE i NATO

Davien
sobota, 16 października 2021, 18:30

Turcja nie jest objeta jak na razie sankcjami na sprzedaz broni wiec kupowac można ale to w każdym razie dość niepewne zakupy.

Tomasz34
piątek, 15 października 2021, 15:59

Nie ma i nie będzie żadnego Polexitu, ani z UE, ani z NATO.

wert
sobota, 16 października 2021, 20:33

UE i NATO nie jest tożsame

Chyżwar
poniedziałek, 18 października 2021, 09:49

Na szczęście nie jest.

Radek
piątek, 15 października 2021, 15:47

Turcja w przeciwieństwie do Polski sama decyduje co chce zakupić i co jest jej potrzebne. To się nazywa "SUWERENNOŚĆ" - jeśli są elementy które Turcja chce sprzedać a nam się ten biznes opłaca to nie widzę problemu.

"Pułkownik" Michał
piątek, 15 października 2021, 22:34

Pełna zgoda!

Tweets Defence24