Siły zbrojne
Polska i Chorwacja zwiększają współpracę. "Rosomaki, F-16"
W Polsce z oficjalną wizytą przebywał Szef Sztabu Sił Zbrojnych Chorwacji generał Mirko Šundov, który spotkał się z gen. Mieczysławem Gocułem, podsekretarzem stanu w MON Tomaszem Szatkowskim oraz zastępcą Szefa BBN Dariuszem Gwizdałą. Omówiono wojskową dwustronną współpracę - w tym doświadczenia z użytkowania transporterów opancerzonych Rosomak.
W dniach 22-24 listopada br. z oficjalną wizytą w Polsce przebywa szef Sztabu Generalnego SZ Chorwacji, generał Mirko Śundov. W czasie spotkania z Szefem Sztabu Generalnego gen. Mieczysławem Gocułem omówiona została wymiana doświadczeń z użytkowania pojazdów KTO Rosomak (Chorwaci używają transporterów AMV, których odmiana jest produkowana w Polsce jako KTO Rosomak) oraz MRAP. Ponadto strona chorwacka zainteresowana jest pozyskaniem od strony polskiej doświadczeń z pozyskania samolotów wielozadaniowych F-16. W najbliższych latach Ministerstwo Obrony Chorwacji planuję wymianę swoich wysłużonych myśliwców MiG-21 na samolot wielozadaniowy.
Czytaj także: 10 lat F-16 w Polsce
Ponadto w trakcie rozmów dwustronnych omówiono zagrożenia militarnych i terrorystyczne w regionie oraz stan zaawansowania procesu implementacji postanowień szczytu NATO w Warszawie. Przewodniczący delegacji chorwackiej wyraził chęć poszerzenia dotychczasowej współpracy wojskowej.
W czasie spotkania gen. Śundova z podsekretarzem stanu MON Tomaszem Szatkowskim omówiono ponadto współpracę wojsk specjalnych oraz żandarmerii wojskowych obu państw. Minister Szatkowski podziękował także za udział chorwackich żołnierzy w ćwiczeniu ANAKONDA-16 (uczestniczył w nim m.in. pododdział na wozach AMV) oraz wyraził nadzieję na kontynuację chorwackiego zaangażowania w kolejnej edycji ćwiczenia planowanej w 2018 r.
Czytaj także: Rosomak zwiększa wyporność pływania. Krok w kierunku integracji Spike?
Na spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Wewnętrznego omówiono plany realizacji postanowień szczytu NATO w Warszawie, a także aktualną sytuację bezpieczeństwa na wschodzie oraz południu Europy.
Podstawę prawną współpracy resortów obrony Chorwacji i Polski stanowi Porozumienie między Ministerstwem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Obrony Republiki Chorwackiej o współpracy w dziedzinie wojskowej, podpisane 27 października 1998 r., a także Porozumienie o współpracy pomiędzy MON RP a MON RCh w sprawie zawarcia partnerstwa pomiędzy chorwackim Batalionem Sił Specjalnych a polskim Dowództwem Wojsk Specjalnych podpisane 5 lipca 2011 r.
dominik
Obstawiam Izrael, który zacznie dostawać F35 w następnym roku i będzie się pozbywał F-16A/B zmodernizowanych do konfiguracji ACE.
Rtech
@ sojer na SSSZ Chorwacji!! Popatrz..,że nikt tam nie wpadł na Twoje pomysły ..ehh
sojer
Wypadałoby dodać, że za kilka lat F-16 nie będą produkowane, wiec zapewne wchodzą w grę samoloty z demobilu, więc nasze doświadczenia nie będą potrzebne. Powinni pomyśleć o leasingu Gripenów, które Szwecja będzie zastępować nowymi Gripenami, a może kupić jakieś okazyjne F-16 zmagazynowane w USA.