Znane są szczegóły ostatniego pożegnania Gen. Skrzypczaka

Autor. Defence24.pl
Uroczystości żałobne gen. broni Waldemara Skrzypczaka odbędą się w najbliższy piątek, 25 lipca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Msza żałobna odprawiona będzie w piątek 25 lipca o godz. 13:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie. Po mszy rozpoczną się uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie pochowany zostanie wojskowy Te zaplanowano na godz. 15:00. O szczegółach pogrzebu poinformowała fundacja GROM: Siła i Honor, w której Skrzypczak był przewodniczącym rady.
Generał zmarł 21 lipca w wieku 69 lat.
Generał broni Waldemar Skrzypczak urodził się w dniu 19 stycznia 1956 roku w Szczecinie. Rozpoczął służbę wojskową w 1976 roku, w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu. Po ukończeniu szkoły służył w 16 Pułku Czołgów Średnich w Słupsku, gdzie objął najpierw stanowisko dowódcy plutonu czołgów, a następnie dowódcy kompanii czołgów. Z uwagi na osiąganie wyróżniających się wyników jako dowódca kompanii czołgów w 1984 roku został bez konieczności zdawania egzaminów wstępnych skierowany na Akademię Sztabu Generalnego, którą ukończył w roku 1987.
Czytaj też
W 1989 roku został zastępcą dowódcy i szefem sztabu 68 Pułku Czołgów w Budowie, a po jego przeformowaniu w 33 Pułk Zmechanizowany – szefem sztabu tej jednostki. W 1991 roku został dowódcą 32 Pułku Zmechanizowanego w Kołobrzegu, a w roku 1993 – szefem Sztabu 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej. Generał Waldemar Skrzypczak był odpowiedzialny za rozwijanie zdolności 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej, bo ówczesne kierownictwo MON i Sił Zbrojnych z uwagi na zmiany polityczne podjęło w pierwszej połowie lat 90. XX wieku decyzje o wzmacnianiu tej jednostki.
W latach 1996-1997 ukończył Podyplomowe Studia Operacyjno-Strategiczne w Akademii Obrony Narodowej. Następnie służył w Dowództwie Wojsk Lądowych, a w latach 1998-2001 był dowódcą 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. W trakcie dowodzenia 16 PDZ w 2000 roku otrzymał stopień generała brygady. Następnie był między innymi szefem zarządu Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych w Dowództwie Wojsk Lądowych, służył także w Sztabie Generalnym, był również szefem zarządu operacji lądowych G3 i zastępcą szefa sztabu Wojsk Lądowych.
W latach 2003-2006 był dowódcą 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, a w 2005 roku, w czasie gdy dywizja została skierowana do misji w Iraku, dowodził Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe. Jeszcze przed objęciem misji w Iraku, w 2004 roku otrzymał awans na stopień generała dywizji.
W 2006 roku gen. Skrzypczak został Dowódcą Wojsk Lądowych, w tym samym roku otrzymał awans na stopień generała broni. W 2009 roku, po tragicznej akcji w Afganistanie gen. Skrzypczak publicznie odniósł się krytycznie do problemów z wyposażeniem Sił Zbrojnych RP i biurokracją utrudniającą dokonywanie zakupów. W następstwie tej sytuacji i sporu z ówczesnym MON podał się do dymisji. W latach 2012-2013 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Generał Waldemar Skrzypczak był autorem licznych publikacji, także na portalu Defence24.pl i bardzo ważnym uczestnikiem publicznej dyskusji w sprawach obronności i bezpieczeństwa.
Szwejk85/87
Kto teraz będzie poganiał polityków w sprawach wyposażenia naszych wojsk pancernych ? Czy K2pl i CBWP z HSW zostaną wdrożone w WP ? Straciliśmy bardzo ważnego dla WP żołnierza....
Chyżwar
Gdyby nie Wielmożny Pan Generał Skrzypczak nie byłoby ani ZSSW-30 ani Borsuka. Ten człowiek stracił swoją pracę, bo był niewrażliwy na naciski ze strony polityków, zagranicznych lobbystów i swoich tak zwanych "kolegów" z wojska, którzy tym lobbystom ulegali. Niestety po tym jak odszedł z wojska mógł wygłaszać opinie, które nasi politycy wszelakiej maści od zawsze mają głęboko gdzieś.