Reklama

Za kulisami: co myślą żołnierze o K2?

K2, black panter, czołg, czołg K2, Bemowo Piskie, strzelnica czołgowa, szkolenie
Szkolenie ogniowe czołgów K2
Autor. Łukasz Zając Defence24.pl

9.Brygada Kawalerii Pancernej przeprowadziła prezentację nowo wprowadzanych czołgów K2, która przy okazji stała się okazją do dyskusji o współpracy cywilno-wojskowej.

Pancerny sentyment

Stacjonarne strzelania może nie są spektakularne z punktu widzenia obserwatorów, jednak pozwalają doskonalić procedury każdej z załóg. Pierwszy strzał kontrolny odbywał się przy pomocy systemu zdalnego spustu w towarzystwie inżynierów z Hyundai Rotem, kolokwialnie zwanego „strzelaniem z drutu”. Następnie załogi wykonywały po trzy strzały z amunicji ćwiczebnej.

Reklama

Co do samego K2, ciężko znaleźć wśród żołnierzy niezadowolonych z nowego sprzętu. Przeskok technologiczny brygady, która do tej pory służyła na PT-91, jest bezdyskusyjny. Z rozmów między żołnierzami wynika, że szczególnie dużo pochwał jest skierowanych w stronę hydropneumatycznego zawieszenia czołgu.

czołg K2, K2, szkolenie, Orzysz, 9 Braniewska Brygada KAwalerii Pancernej
Załogi podczas szkolenia
Autor. Łukasz Zając, Defence24.pl
Jazda po wybojach nie wyrywa ci drążków z ręki, a sam wóz sobie bezwładnie płynie po wybojach.
Żołnierz, uczestnik szkolenia

Są jednak jakieś drobnostki, których w nowych K2 brakuje tym, którzy służyli jeszcze na „Twardych”. Podgrzewany wizjer, który nie paruje czy schodek pozwalający załodze szybko dostać się na wóz. To szczegóły, ale ludzie z Hyundai Rotem bardzo dużo rozmawiają z żołnierzami, sami dopytują o to, co można poprawić. Między słowami da się też słyszeć głosy, że polski interfejs w wozie czy instrukcja po polsku, by nie zaszkodziły.

K2, black panter, czołg, czołg K2, Bemowo Piskie, strzelnica czołgowa, szkolenie
Czołgi K2
Autor. Łukasz Zając Defence24.pl

Żarna mielą powoli

Szkolenie 9. Braniewskiej było również okazją do spotkania zorganizowanego przez rzecznika 16. Dywizji Zmechanizowanej, do której należy 9. Brygada, dla zespołów prasowych podległych jednostek. Żołnierze mieli okazje przejść szkolenie z obsługi najnowszego sprzętu foto i wideo. Zaproszeni dziennikarze z kolei mieli okazję wymienić się swoimi doświadczeniami ze współpracy cywilno-wojskowej. Przedstawiciele mediów, zarówno branżowych, jak i lokalnych, mówili o kwestiach, które potrzebują rozwiązań, takich anonimizacja żołnierzy, nieśmiertelny „Zakaz fotografowania”, który powoduje wiele wyzwań dla uczestników tej współpracy, bez względu na to czy to wojskowy rzecznik, czy piszący o wojskowości redaktor.

K2, black panter, czołg, czołg K2, Bemowo Piskie, strzelnica czołgowa, szkolenie
K2 szkolenie ogniowe
Autor. Łukasz Zając Defence24.pl

Takich spotkań przydałoby się więcej, co najmniej co pół roku. Atutem jest też aktualizacja bazy piszących i tych, którym można zadawać pytania. Zrozumienie czasowości piastowanych stanowisk istnieje po obu stronach tej medialnej „barykady”, a wymiana informacji w wielu aspektach zwyczajnie by wszystkim pomogła.

K2, czołg K2, 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej, szkolenie, Bemowo Piskie, strzelnica
Czołg K2 "Black Panter"
Autor. Łukasz Zając Defence24.pl
Reklama
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (15)

  1. Paweł P.

    wiem jedno musimy mieć własny czołg, i salą otoczkę. Od Borsuków, po "Abramsy" i K2PL (muszą być lżejsze, na Mazury). Powietrze, rakiety, tak samo. Niestety. Lepiej na becikowe ktoś powie, no lepiej... ale taki mamy klimat, więc powinniśmy rozwijać na maksa moce w PL, jest tu innowacja, damy radę. Nikt niczego nas uczyć nie musi, trzeba to ogarnąć i było to robione. Teraz mamy dyskusję, nie o śrubkach u oudowaniu trupów T-72 na export za złotówkę :) Tak mówiono. nawet tutaj. A teraz, taki samolot nie majny, taki czołg nie fajny... a prawda taka że trafia z 7 km

    1. Anty 50 C-cali

      prawda, z Dzikich pól Armata , taka jak Leo2 wali do 9km!! Penetratora pocisku 120mm NATO nie "zbija" z kursu nawet strzelanie przez DRZEWA - do celu zadekowanego w lesie!! Ba, biją nawet! przez domki typowe parterowe, jak się kto zechce bawić w chowanego - za ścianami.

    2. skition

      Bajki.Jest coś takiego jak krągłość ziemi.Aby trafić w cel w odległości 9 kilometrów oczy obserwatora muszą zostać wyniesiony na wysokość 30 metrów.Klasyczny blok 4 piętrowy ma t,ylko 12-15 metrów o ile czołg K2 czy inny Abrams się na taki blok wdrapie.Oczywiście jest to możliwe w przypadku gdy celowniczy jest zupełnie gdzie indziej niż reszta czołgu.Wtedy to już tylko data link i komputer balistyczny.Klasyczny ogień bezpośredni dla czołgu K2 o wysokości 2,40 metra to 5,56 kilometra.

  2. Paweł LiS

    Ciekawe jak sobie poradzi z rojem dronów. Temat oklepany . Wszyscy wiedzą że nie poradzi, a mimo to kupuję się takie ruchome cele. A jak poradzi sobie z ppk top atack? Tak samo jak z drogami....Czołg/wóz bojowy z poprzedniej epoki a nie na przyszłość.

    1. Grom2137

      Pojazd z poprzedniej epoki, niby niepotrzebny, a chińczycy, amerykanie i rosjanie nadal pracują nad nowymi. No ciekawe czemu.

    2. Rusmongol

      Ile tych rojów dronow atakowali Izrael podczas wymiany ciosów z Iranem? Izrael wycinał wszystkie te drony zanim doleciały do Izraela. Tyle z twoich rojów. To nie czołg ma walczyć z dronami...

    3. Majster

      Pytanie z drugiej strony - w jaki sposob rojem dronów zajmiesz i utrzymasz teren? Nie zajmiesz ani nie utrzymasz. Prawda jest taka że armia bez sprzętu pancernego nie jest w stanie zajmować terenu. Jest tylko w stanie siedzieć na dupie w okopach i czekać aż przeciwnik zdechnie. Jeśli zredukujemy wojnę do tego - to otrzymamy koszmar jak w pierwszej światowej tylko że z dronami. Ciężkie pojazdy umożliwiają walkę manewrową, nie należy się ich pozbywać. Jedynie przystosować (APS skuteczny na drony, nowoczesne techniki namierzania operatorów dronów i ich szybkiej likwidacji ect.)

  3. Nordx

    no ale MiP wie lepiej, ze to tektura i ogólnie porażka :D

    1. MiP

      Nie mówiłem że porażka a o słabości pancerza K2 wszyscy doskonale wiedz temu właśnie ma powstać coś takiego jak K2PL chociaż nie wiadomo jak to będzie wyglądać

    2. Grom2137

      @MiP Rzekoma słabość opancerzenia w K2 to już dawno obalony mit. Pancerz przedni samego kadłuba był testowany przeciwko amunicji K277 (600mm RHA) lub K279 (700mm RHA), czyli kinetycznej, znacznie trudniejszej do zatrzymania przez pancerz kompozytowy niż amunicji kumulacyjnej. Burty kadłuba są na poziomie innych natowskich czołgów, prócz Abramsa, więc tu nie ma czym się martwić. Jedynym poważnym mankamentem są burty wieży, ale ten problem już zaadresowano w K2PL, który ma dodatkowe moduły pancerza specjalnego na burtach wieży.

    3. Davien3

      @Grom 600mm RHA na podkalibrowe to ma stary Leo2A4 a pancerz warstwowy jest znacznie bardziej odporny na HEAT a nie na kinetyczne jak ci się wydaje Przedni pancerz K2 przebija eksportowa wersja Kornet EM czyli przebije go wszystko o penetracji powyżej 900mm RHA w tym ppk czołgowe jak Arkan i Refleks Już nawet stare Leo2A5 miały mocniejszy pancerz czołowy. Na bokach wieży K2PL nie wiadomo co jest ale na pancerz specjalny to na pewno nie wygląda raczej na jakeiś zasobniki przyjrzyj sie uwaznie

  4. Poland First

    W polskiej armii i polityce istnieje poważny problem związany z działalnością lobby, które kierują się przede wszystkim interesem finansowym, a nie rzeczywistym bezpieczeństwem państwa. Tymczasem najskuteczniejszą i jednocześnie najtańszą ochroną przed dronami FPV są pociski wyposażone w siatki, które skutecznie zatrzymują takie bezzałogowce. W połączeniu z niewielkim radarem o zasięgu 360° oraz automatycznym karabinem szybkostrzel­nym tworzą one system obrony, który uniemożliwi dronom zniszczenie czołgu o wartości kilku milionów dolarów. Podczas gdy na świecie inwestuje się ogromne środki w kosztowne systemy przeciwdronowe, my powinniśmy skoncentrować się na opracowaniu i wdrożeniu sprawdzonych, efektywnych rozwiązań własnej produkcji. To realna droga do podniesienia poziomu bezpieczeństwa naszych sił zbrojnych.

  5. Poland First

    Mamy znacznie większy problem w armii i polityce, a są nim lobbyści, którzy kierują się przede wszystkim chęcią zarobienia pieniędzy, a nie prawdziwym bezpieczeństwem. Przecież najlepszą ochroną przed dronami FPV i najtańszymi są pociski z siatkami, które praktycznie zatrzymują takie drony, dodatkowo mały radar 360° i szybkoschnący, automatyczny karabin sprawią, że żaden dron FPV nie będzie mógł zniszczyć czołgu wart kilka milionów dolarów. U nas i na świecie szuka się drogich systemów, które mają to wykonać. Czy my sami nie możemy tego zrobić, człowieku jasna?

  6. Poland First

    Nie można porównywać K2 do PT-91, bo to przepaść, ale wartościowe jest porównanie Leopardów do K2 pod kątem kluczowych aspektów, aby ocenić, co można wprowadzić, żeby ulepszyć Leoparda. Dodatkowo nie rozumiem, jak drony FPV mogą zatrzymać czołg jednym uderzeniem na polu walki, podczas gdy nikt nie myśli o ochronie powerpacka czy nowej generacji pakietów ochronnych, które już teraz powinny być wdrażane. Nie chodzi o jakieś siatki czy kratki, lecz o specjalne pakiety ochronne typu „Pangolin”, które zabezpieczą czołgi, dodając do nich nie więcej niż 1 tonę obciążenia, tak aby nie miało to negatywnego wpływu na część zawieszenia.

  7. radziomb

    a co mają myśleć zołnierze z PL, którzy rok temu na poligonie trafili w cel z czołgu K2 z odległości 7 km ? Dodam ze czołgi nie umarły a drony nie sa używane , nie lataja jak wieje mocny wiatr, jest mgła i nic nie widać.

  8. Edmund

    Panowie, K2 jest 70% celniejszy w ruchu od najnowszej wersji Leoparda, właśnie dzięki zawieszeniu hydropneumatycznemu, a polska załoga trafiła cel z 7 km.

  9. Essex

    Jarają się czołgiem który nie przetrwa 5 minut na polu walki z tym opancerzeniem bo fajnie jezdzi....tak samo jak jaraają się samolociekiem defiladowym FA50 bez uzbrojenia który fajnie lata....

    1. skition

      To samo pisali o czołgu Leopard1 czy to w wersji A3 czy A5 a okazało się, że rosyjskie wynalazki nie dotrzymują pola czołgom Leopard1.Komputer balistyczny i świadomość sytuacyjna ma znaczenie.Owszem nie posiada obrony antydronowej co jest w sumie dziwne,bo Sobą nie jest zbyt droga a Apache jeszcze nie doleciały.

    2. Grom2137

      K2 (oprócz burt wieży) jest opancerzony znacznie lepiej od Leoparda 2A6, i najpewniej na poziomie 2A7/2A8. Do tego z racji mniejszej masy można go dodatkowo dopancerzyć modułami pancerza specjalnego, grubszymi fartuchami balistycznymi, itp. Sprawa opancerzenia K2 już dawno została wyjaśniona, więc proszę nie siać dezinformacji

    3. Anty 50 C-cali

      a TY jesteś czołkistą który się jaara najlepszym na świecie ....Lynxem szkopów. Bo walczyłeś, strzelałeś? taak. A samolociekiem defiladowym to jest Orlik Master i OK? Jak uzbrojenie TRAFIA do wojaków to już NIE ok, co????

  10. eee

    Pomijając, zagrożenie z góry, czyli podwójny strop, to tanie kosze z gęstej siatki, listwy, gęsta krata dookoła wieży czy skrzynie na narzędzia i plecaki, etc skrzynki żarcie wodę siatki plandeki, etc byłyby dodatkowym pancerzem przestrzennym przeciw kumulacyjnym i przeciwnym dronom, posiadającym wł użytkowe. Dotyczy to wielu pojazdów pancernych i nie tylko.

    1. Pucin:)

      @eee- racje brachu prawisz, dlatego rycerze ciężko-zbrojni/i nie tylko/ w średniowieczu używali tarcz - Wszelkiego rodzaju wudotryski > patrz > ASOP-y to tylko wydumki dla gawiedzi w stylu : co jest lepsze? smartfon czy zwykły telefon komórkowy? Najbogatszy Polak Pan Tomasz Biernacki nie ma smartfona ani e-maila. Komedia pomyłek czy co? :)

  11. kowalsky

    Zapewne interfejs to sprawa producenta ale w tych wszystkich zakupach ciśnie się mi na usta jedno pytanie. Czy w Polsce uczelnie wojskowe to tylko "fabryki oficerów ?

  12. Szwejk85/87

    Właśnie takich materiałów oczekuję czytelnik waszych materiałów, taki jak ja. Niby nic ważnego, niby nic istotnego, ale daje to jakieś pojęcie o pracy z nowymi czołgami. Poproszę pierwsze opinie żołnierzy o Borsuku.

    1. skition

      Najpierw te Borsuki trzeba by mieć a tu jak na razie smród paliwa w BMP1. Załogi Lynksa wymiotują.Na pewno nie poprawia to im komfortu i skupienia się na celach.Tak to jest gdy zamiast BWP masz wyrób czekoladopodobny czyli siedzisz na silniku do pompowania betonu.

  13. rwd

    Komfort załogi w K2 nie jest sprawą ważną w ocenie przydatności czołgu na polu walki. Hydropneumatyczne zawieszenie może i byłoby hitem w pojazdach przeznaczonych do wycieczek krajoznawczo-turystycznych a w czołgu liczy się pancerz, armata i mechanizmy ją obsługujące oraz mobilność wszystko inne ma znaczenie drugo i trzeciorzędne. Dla czołgów priorytetem musi być niezawodność i prostota konstrukcji, a zawieszenie hydropneumatyczne ma więcej wad niż zalet w porównaniu z zwieszeniem tradycyjnym. Nasi czołgiści dali się złapać na koreańskie błyskotki, które w warunkach bojowych będą sprawiały tylko dodatkowe problemy.

    1. Rusmongol

      To samo co ty mówiono kiedyś o zawieszeniu Citroenów. Ale mówili tylko ci co tych samochodów nie mieli...

    2. Grom2137

      Zawieszenie hydropneumatyczne ma tyle wad że ma zostać zaimplementowane w Abramsie M1A3. Hydro zamiast drążków skrętnych zwiększa mobilność w terenie, celność ognia w ruchu, i bezpieczeństwo załogi w razie najechania gąsienicą na minę, do tego jest lżejsze od drążków skrętnych. A żołnierz to nie jest zwierzę, i powinien być traktowany jak człowiek. Zmęczony i posiniaczony żołnierz jest zawsze mniej skuteczny niż taki który siedzi i jedzie komfortowo.

    3. skition

      Komfort załogi jest tak samo ważny.To tak jak na gruncie sportu.Niby porównywalne umiejętności Świątek i Anissimowej ale na boisku było 6:0 6:0...Decydują niuanse czyli świadomość sytuacyjna i komfort załogi by trafić szybciej i celniej...

  14. Granat

    Porównujemy K2 do starego rupiecia z lat 1970-tych? Dlaczego nie zrobić sondę anonimową i zapytać żołnierzy którym czołgiem chcieliby walczyć, Leo 2a8, Abram 1a2v3 or K2. Założę się że K2 nie wygra w tych zawodach. Rozumiem podpisanie kontraktu na K2 coraz bliżej ale to nie zmienia faktu że K2PL będzie najdroższym czołgiem na świecie. Za jeden K2PL moglibyśmy mieć dwa Leo 2a8, taka prawda.

    1. Nie cenzor

      Na nawet Falcona Millenium gdyby był produkowany jak Leo 2a8, choć pewnie ten pierwszy i tak by szybciej zrobiono w odpowiedniej ilości, tzn przed 2050 rokiem….

    2. [email protected]

      @Granat Porównujemy to co mieliśmy z tym co to zastępuje. A żeby cos porównać trzeba mieć o tym pojecie czyli w skrócie służyć na tym. Ta jasne za 1 K2PL 2 A8 ?? Prawda jest taka ze pojecie masz "dobre" o tym co piszesz.

    3. Groh

      Tylko że potrzebujemy ty h czołgów teraz a nie za 30 lat

  15. Buczacza

    Nigdy bym nie przypuszczał, że w 25 Polska. Będzie pancerną potęgą w cywilizowanej i nie cywilizowanej Europie. A perspektywy rozwoju są nad wyraz optymistycznie. Do tego stopnia, że nawet moi ulubieńcy ze wschodu. Dostrzegają to coraz częściej i protestują...

Reklama