Reklama

Siły zbrojne

Coś się kończy, coś się zaczyna - K2 za Twarde w Braniewie

Polish K2 Black Panther main battle tank of the 20th “Bartoszycka” Mechanized Brigade, Orzysz range.
Polish K2 Black Panther main battle tank of the 20th “Bartoszycka” Mechanized Brigade, Orzysz range.
Autor. mł. chor. Daniel Wójcik / 16th Mechanized Division

Dnia 14 listopada, 16. Dywizja Zmechanizowana poinformowała że do 9. Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie, dostarczono pierwsze czołgi K2. Jest to historyczny moment dla tej brygady.

Reklama

Jeszcze przez jakiś czas, do momentu pełnego przezbrojenia, zasadniczym typem czołgu na wyposażeniu 9. Brygady Kawalerii Pancernej, będą wozy PT-91 Twardy, których w brygadzie jest 116 czyli dwa batalionu. Rozpoczął się już jednak proces stopniowego wycofywania tych wozów i zastępowania ich nowoczesnymi, czołgami podstawowymi K2.

Do dnia dzisiejszego, zamówiono 180 czołgów K2, pozwoli to na przezbrojenie trzech batalionów czołgów, po 58 wozów każdy a więc łącznie 174 maszyny znajdą się w jednostkach operacyjnych, pozostałe znajdować się będzie najpewniej w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, gdzie już znajdują się 4 maszyny, i służyć będą do szkolenia czołgistów.

To oczywiście nie wyczerpuje potrzeb Sił Zbrojnych RP, w 16. Dywizji Zmechanizowanej, znajdują się 4 bataliony czołgów a więc do jej pełnego przezbrojenia w ramach obecnie istniejących struktur, brakuje jeszcze 58 wozów. W 12. Dywizji Zmechanizowanej znajduje się pojedynczy batalion czołgów, to kolejne 58 maszyn które są potrzebne.

Autor. 16. Dywizja Zmechanizowana

A nie można zapominać o pozostałych jednostkach. Czołgów potrzebować będzie dopiero formowana 1. Dywizja Piechoty Legionów, w planach jest jeszcze sformowanie 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Jedynie dwie obecnie istniejące dywizje, mają obecnie zabezpieczoną odpowiednią liczbę czołgów.

Albowiem do 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, powrócą wszystkie czołgi Leopard 2, w strukturach dywizji 10. Brygada Kawalerii Pancernej wyposażona będzie w czołgi Leopard 2PL, natomiast 34. Brygada Kawalerii Pancernej głównie w czołgi Leopard 2A5 oraz pojedynczą kompanię czołgów Leopard 2A4.

Autor. 16. Dywizja Zmechanizowana

Także 18. Dywizja Zmechanizowana ma zabezpieczoną dostawę pełnego skompletowania czołgów, 116 wozów M1A1FEP jest już w Polsce, w pełni w nowe wozy przezbrojony został 1. Batalion Czołgów z 1. Brygady Pancernej, kolejne 58 wozów wkrótce z CSWL trafi do swojej jednostki docelowej po zakończeniu szkolenia załóg.

Co istotne, w drodze do Polski ma być już pierwsza partia z 250 nowych czołgów M1A2SEPv3, a ich dostawy mają potrwać do końca 2026, pozwoli to na przezbrojenie czterech kolejnych batalionów w 18. Dywizji Zmechanizowanej, która operacyjnie będzie posiadać 348 czołgów, pozostałe 18 wozów będzie w CSWL służyło do szkolenia załóg.

Autor. 16. Dywizja Zmechanizowana

Dostawy nowych maszyn pozwolą na rozpoczęcie kolejnego etapu modernizacji wojsk pancernych. PT-91 z 9. Brygady Kawalerii Pancernej będzie można przesunąć do innych jednostek, w celu zastąpienia czołgów T-72. Same T-72 będzie można natomiast całkowicie wycofać ze służby operacyjnej.

YouTube cover video

Natomiast ostateczne wycofanie wozów rodziny T-72 i PT-91 uprości logistykę. Po pierwsze wycofane zostaną wozy uzbrojone w armatę 2A46 kalibru 125 mm, która strzela amunicją rozdzielnego ładowania standardu radzieckiego, w służbie pozostaną tylko armaty kalibru 120 mm z amunicją scaloną 120x570 mm standardu NATO.

Polskie PT-91.
Polskie PT-91.
Autor. 16. Dywizja Zmechanizowana/Facebook

Po drugie, oznacza to także redukcję typów czołgów w Wojsku Polskim, na chwilę obecną do trzech, ale pamiętać trzeba że z czasem wycofane zostaną także czołgi Leopard 2. Zgodnie z planami czołgi M1A1FEP mają zostać zmodernizowane, podobnie wozy K2. A więc docelowo w służbie pozostaną tylko M1A2SEPv3 i K2PL.

Warto jednak zachować w Polsce pewną niewielką liczbę czołgów T-72 i PT-91, kilka sztuk mogłoby trafić do muzeum, a pozostałe, mogłyby jeszcze służyć, w jednostce OPFOR, która symulując siły potencjalnego przeciwnika, pozwalałaby na bardziej efektywne szkolenie jednostek operacyjnych Wojska Polskiego.

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. radziomb

    W tym roku na poligonie Polscy czołgiści trafili z czołgu K2 w cel z odległości 7 km . Szacun. Teraz prosze o przesłanie jak najszybciej wszystkie nasze PT91 Twardy na Ukrainę bo Rosjanie nacierają w Kursku i tam mega Ukraińcom potrzeba wsparcia. I nie piszcie że nas Rosja teraz , już zaatakuje. Bo kim i czym? Pielęgniarkami? Bo w Królewcu , kalingradzie nie ma juz prawie zadnych zołnierzy ruskich. Wszyscy walcza na Ukrainie.

  2. Jan z Krakowa

    A wycofane czołgi sprzedać lub zakonserwować.

  3. losowynik

    Że tak spytam - nie warto by ich od razu obłożyć na bokach ERAWĄ albo lepiej PANDOLINEM? Słabość bocznego pancerza stanardowych K2 jes znana, a wersji K2PL na razie nie ma. I czy nie warto opracować dla nich antydronowych osłon? Może niekoniecznie od razu montować na stałe, ale opracować, przetestować trwałość tego w próbach poligonowych, może zdemontować i zmagazynować, ale zostawić system mocowania i wyciągać od czasu do czasu na ćwiczenia?

  4. Jur

    Dobre wieści! Jeszcze aby mieć rok-dwa spokoju.

  5. Ma_XX

    może warto jednak potrzymać trochę starych czołgów dla szkolenia rezerw? bo jak widać z działań za miedzą wojska operacyjne kiedyś się kończą a szkolenie rezerwistów na nowoczesne systemy trwa latami

Reklama