Reklama

Polityka obronna

Wtorkowy przegląd mediów; Berlin niekoniecznie dostarczy Kijowowi rakiety manewrujące Taurus; Koniec ośmioletniej okupacji ukraińskich platform wiertniczych

Autor. taurus-systems.de

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Reklama

rp.pl: „Niemcy: Nawet jeśli USA wyślą Ukrainie ATACMS, my niekoniecznie wyślemy taurusy" "Sam fakt, że Stany Zjednoczone są bliskie zgody na wysłanie Ukrainie systemów ATACMS, nie oznacza automatycznie, że Niemcy zdecydują się wysłać rakiety Taurus - wynika ze słów niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa(...)Niemiecki minister obrony twierdzi, że Berlin niekoniecznie dostarczy Kijowowi rakiety manewrujące Taurus tylko dlatego, że Stany Zjednoczone mogą zdecydować się na wysłanie na Ukrainę rakiet dalekiego zasięgu ATACMS. W tej wojnie nie ma automatyzmu – powiedział reporterom Boris Pistorius podczas wizyty w Kolonii, dodając, że Niemcy nie są jeszcze zdecydowane, czy dostarczyć rakiety Taurus. Kijów naciska na Berlin, aby dostarczył rakiety o zasięgu ponad 500 mil, wystrzeliwane z myśliwców. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wielokrotnie dawał do zrozumienia, że Berlin będzie działał wyłącznie w porozumieniu z Waszyngtonem w sprawie dostaw broni.Słowa Pistoriusa sugerują jednak, że sam fakt, że Stany Zjednoczone zgodziły się na dostawę broni, nie oznacza automatycznie, że Niemcy pójdą ich śladem. Wielka Brytania i Francja dostarczyły Ukrainie rakiety manewrujące Storm Shadow i Scalp, typ amunicji podobny do Taurusa."

Reklama

polskieradio.pl: „500 HIMARS-ów dla Polski. Gen. Polko: ta technologia stawia nas w światowej elicie" "500 HIMARS-ów dla Polski. Gen. Polko: ta technologia stawia nas w światowej elicie - Polska wsparła militarnie Ukrainę, ale jednocześnie dokonaliśmy rewolucji technologicznej w siłach zbrojnych. Wdrażanie systemów, uczenie się i pełne wykorzystanie ich możliwości jeszcze potrwa. Nie można tego liczyć w tygodniach i miesiącach. Już teraz jednak widać, że stajemy się liderami pod względem jakości uzbrojenia - mówił na antenie Polskiego Radia 24 były szef GROM generał Roman Polko. W Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu kierownictwo Agencji Uzbrojenia podpisało z rządem Stanów Zjednoczonych umowę ramową na dostawy wyrzutni artyleryjskich dalekiego zasięgu HIMARS. Zatwierdził ją minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Razem z zamówionymi w 2019 roku osiemnastoma wyrzutniami, a więc jednym dywizjonem, Wojsko Polskie będzie dysponowała 500 wyrzutniami HIMARS w 28 dywizjonach. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 byłą to bardzo dobra decyzja. Nie tylko pozyskujemy najnowsze technologie, ale również przy współudziale USA i Korei Południowej budujemy własne zdolności do produkcji uzbrojenia - powiedział gen. Roman Polko"

Onet.pl: „Izrael grzmi: Hezbollah zapłaci za to wysoką cenę" "Minister obrony Izraela Joaw Galant oskarżył w poniedziałek Teheran o budowę lotniska w południowym Libanie, które miałoby być użyte jako baza wypadowa do ataków na państwo żydowskie — podał Reuters. Jego lokalizacja znajduje się około 20 km na północ od izraelskiej granicy. W wystąpieniu telewizyjnym podczas międzynarodowej konferencji nt. bezpieczeństwa zorganizowanej przez Uniwersytet Reichmana Galant zaprezentował zdjęcia lotnicze przedstawiające lotnisko budowane przez Iran, jak to określił, w "celach terrorystycznych" przeciwko Izraelowi. Reuters zaznacza, że izraelski minister nie sprecyzował tych celów, ale wyjaśnił, że obiekt może pomieścić średniej wielkości samoloty. "Hezbollah zapłaci za to wysoką cenę" Galant przekazał, że na pasach startowych można dostrzec irańską flagę, i dodał:Innymi słowy, ziemia jest libańska, kontrola jest irańska, a celem jest Izrael."

Reklama

WP.pl: „Tego Putin nie przewidział. Ponad 1000 bojowych wozów piechoty wzmocni Ukrainę" "Ukraina i Szwecja uzgodniły wspólną produkcję bojowych wozów piechoty CV90. Ma ich powstać co najmniej 1 tys. – poinformowała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar na Telegramie. "Już niedługo Siły Zbrojne Ukrainy otrzymają znacznie więcej takich pojazdów, bo Ukraina i Szwecja uzgodniły wspólną produkcję CV90. A najbliższym celem jest 1000 tych bojowych wozów piechoty dla ukraińskiego wojska" – oznajmiła Malar. Malar zaznaczyła, że pierwsze wozy CV90 produkcji szwedzkiej Ukraina otrzymała latem tego roku i już wykonują one zadania bojowe. Po raz pierwszy zostały użyte na kierunku łymańskim w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. (...)W swoim wpisie ukraińska wiceminister obrony określiła CV-90 mianem najlepszego bojowego wozu piechoty na świecie. To nie pierwszy raz kiedy szwedzka maszyna jest określana w ten sposób. Także analitycy wojenni oraz sami wojskowi wielokrotnie podkreślali, że transfer tych pojazdów Do Ukrainy znacząco zwiększy możliwości armii obrońców."

Weronika Papiernik Dziennik.pl: „Tajwan ostrzega. Chiński lotniskowiec płynie na zachodni Pacyfik" "Grupa chińskich okrętów z lotniskowcem Shandong przepłynęła w poniedziałek w odległości około 60 mil morskich (111 km) od Tajwanu i wpłynęła na wody zachodniego Pacyfiku na ćwiczenia – poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony.Odnotowano też naruszenie strefy identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) Tajwanu przez 11 chińskich samolotów wojskowych, w tym przez myśliwce J-16, co spotkało się z „odpowiednią reakcją” sił tajwańskich – przekazał resort. Przywódca ChRL Xi Jinping wezwał w piątek armię do wszechstronnego podnoszenia gotowości bojowej – poinformowała w niedzielę oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua, relacjonując inspekcję Xi w jednostce wojskowej na północnym wschodzie ChRL."

Onet.pl: „Sukces Ukrainy na Morzu Czarnym. Te obiekty były okupowane od ośmiu lat" " Jednostki Głównej Dyrekcji Wywiadu Ministerstwa Obrony przeprowadziły operację specjalną, w wyniku której tzw. platformy wiertnicze Bojko u wybrzeży Krymu na Morzu Czarnym wróciły pod kontrolę Ukrainy. Obiekty te od ośmiu lat znajdowały się pod okupacją rosyjską. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar poinformowała, że siły ukraińskie wyzwoliły część miejscowości Opytne w obwodzie donieckim na wschodzie kraju. O postępach kontrofensywy pisze także ISW. W najnowszej analizie podano, że ukraińskie wojsko kontynuuje kontrofensywę w obwodzie zaporoskim i poczyniło postępy na południe od miejscowości Robotyne.

Bankier.pl: „W Rosji z powodu poboru zaczyna brakować pracowników" "Zwiększanie personelu rosyjskich sił zbrojnych powiększa niedobory siły roboczej w sektorach niezwiązanych z obronnością, które osiągnęły w lipcu rekordowy poziom; w szczególności z deficytem pracowników mierzy się branża IT - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony. W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że do końca 2023 roku rosyjskie wojsko zamierza zwerbować 420 tys. żołnierzy kontraktowych, przy czym jak oświadczył 3 września wiceprzewodniczący rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew, do tej pory zwerbowano 280 tys. ludzi. Wskazano, że pobór do wojska nadal ma negatywny wpływ na siłę roboczą w rosyjskim przemyśle i przywołano dane Instytutu Polityki Gospodarczej im. Jegora Gajdara, który podał, że niedobór pracowników w rosyjskim przemyśle osiągnął w lipcu nowy szczyt na poziomie 42 proc., czyli o 7 proc. więcej niż w kwietniu bieżącego roku.

Gazeta.pl: „Rosja przygotowuje się do kolejnej masowej mobilizacji ludności? Mowa o nawet 700 tys. osób" ""Na front jako 'mięso armatnie' po raz kolejny pójdą zwykli obywatele" - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w poniedziałek. Wojskowi opublikowali raport, z którego wynika, że w najbliższym czasie Rosja może rozpocząć masową przymusową mobilizację wojskową ludności. Szacuje się, że na front podczas wojny w Ukrainie miałoby trafić do 700 tys. osób. Wojna w Ukrainie trwa i pochłania ze sobą ofiary oraz obiekty cywilne. W związku z tym Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował w poniedziałek 11 września raport. Wynika z niego, że Rosja może rozpocząć kolejną mobilizację ludności na terenie zarówno kraju, jak i okupowanych terytoriów. Wojskowi w swoich ocenach powołują się na dokumenty, które trafiły do internetu."

Interia.pl: „Departament Stanu zatwierdził gigantyczne zakupy. System obrony dla Polski" "Departament Stanu USA zatwierdził potencjalną sprzedaż Systemu Dowodzenia Walką Obrony Przeciwrakietowej do Polski. Jego szacunkowy koszt wyniesie 4 mld dolarów. Informację przekazał Pentagon.(...) Chodzi o sprzedaż Polsce Zintegrowanego Systemu Dowodzenia Obroną Powietrzną i Rakietową. Koszt zakupu szacuje się na 4 mld dolarów. Pentagon wskazał, że głównym wykonawcą systemu obrony przeciwrakietowej będzie amerykański koncern technologiczny i obronny Northrop Grumman. Kilka dni temu przedsiębiorstwo informowało na swojej stronie internetowej, że "37. dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej SZ RP potwierdził osiągnięcie podstawowej gotowości operacyjnej w ramach programu obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego zasięgu WISŁA"."

Reklama

Komentarze (5)

 1. tkin ważny

  Może mi ktoś to pojaśnić, kupujemy IBCS za 4 mld dolarów po raz drugi. Bo pierwszy raz to było za 600 mln dolarów przy zakupach I fazy Wisły. Piszący informowali, że to jest na dwie fazy Wisły, a za obsługę zaczniemy płacić od 2026 r. Inną opcją było to, że sami możemy sobie wstawić polskie C2, które spełni wymagane żądania a poza tym zapewni nam niezależność. Rozumiem, że włożenie 4 mld dolarów w polskie C2 niewiele by nam pomogło bo bylibyśmy tylko samodzielni w zarządzaniu swoją bronią. Czy ktoś może mi to wyjaśnić bo jest rzecz niespotykana.

 2. DDR

  Po tylu latach dogorywania w magazynach nie jest pewne czy te Taurusy jeszcze do czegoś się nadają

  1. xdx

   Po 2- 5 latach … pomyśl zanim coś napiszesz

 3. OS-INT

  Rzeczpospolita, Jędrzej Bielecki: F-16 i ATACMS dla Ukrainy? Pomoc nadchodzi za późno : Przełomów miało być wiele. Wtedy, gdy Amerykanie i ich europejscy alianci zdecydowali się przekazać Ukraińcom wyrzutnie krótkiego zasięgu HIMARS, zachodnie czołgi Abrams i Leopard czy nowoczesne myśliwce F-16. Linia frontu od wielu miesięcy jednak zasadniczo się nie zmienia. Wiadomość o tym, że Biały Dom jest u progu dostarczenia Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu, ATACMS i pocisków precyzyjnych uzbrojonych w amunicję kasetową (GMLRS), nie wywołuje już więc szerokiego entuzjazmu. To coraz bardziej informacja dla profesjonalistów...

  1. yeti65

   Bo to gotowanie żaby.

 4. wert

  gebelsy zatwierdziły dodatkowo dwa mld eu na "likwidację" skutków inflacji. Ze stu mld zeszłorocznego zeitenwende kasa pójdzie na PRZYSZŁE F-35 reszta podwyżki płac. Znaczących inwestycji w sektor zbrojeniowy brak, budżet uchwalono w przedwojennej wysokości jeden koma sześc % PKB. PKB wobec stagnacji deutsche wirtschaft nie wzrósł czyli Na Zachodzie Bez Zmian

  1. X

   Ty się o nich nie martw, ani o ich inflację. Nim gruby zchudnie, to chudy zdechnie. I to nie będą oni.

  2. szczebelek

   Niektórzy dalej będą pisać, że po co nam 800 wyrzutni, 1400 czołgów, 1000 AHS-ów skoro jesteśmy w NATO, a Niemcy mają być kluczowym hubem i wiodącym państwem obok USA w razie ataku na wschodnią flankę....

  3. Golf

   Te same Niemcy, które twierdzą, że są tak biedne, że w najbliższej przyszłości nie są wstanie przeznaczać aż 2% PKB na cele wojskowe…

 5. OS-INT

  Do Rzeczy, Ukraińcy zabrali głos. Miażdżący sondaż dla Zełenskiego : Zdecydowana większość Ukraińców uważa, że za korupcję w administracji rządowej i wojskowej bezpośrednio odpowiedzialny jest prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Tylko 18% respondentów nie zgodziło się z tym stwierdzeniem. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Inicjatywy Demokratyczne im. Ilki Kucherivy wraz z Kijowskim Międzynarodowym Instytutem Socjologii w lipcu 2023 roku - 78%. respondentów uważa, że prezydent Zełenski jest bezpośrednio odpowiedzialny za korupcję w ukraińskim rządzie i administracji wojskowej...

Reklama